Widok

Kler

Filmy Temat dostępny też na forum:
Opinie do filmu: Kler.

Przeczytaj o filmie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Kler

Opinie do filmu: Kler.

Przeczytaj o filmie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Reżyser idzie na łatwiznę

Reżyser idzie na łatwiznę - drogówka, księża, to zawsze wypali, wiadomo.
Szkoda talentu.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 2

bardzo fajna wypowiedz. Nie napisała bym tego lepiej. Tylko szkoda, że niektórzy nie uśmiechnęli się czytając tą opinię.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Świetny film. Warto obejrzeć

Trzyma w napięciu. Świetna gra aktorska - Braciak niesamowity. Niezłe ujęcia. A co do reszty komentarzy - Prawda niektórych w oczy kole. Prawicowe media doszukaly się nawet czarnych rąk szatana na ołtarzu w jednym z kadrow
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 2

Po panu Smarzowskim spodziewalam się czegoś dużo lepszego. Dla mnie ten film jest poprostu słaby. Szkoda czasu i kasy.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 3

???

a który bóg
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

tak

tak Adam tam przedstawiono DNO
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

A

a są wierzący ?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

fascynują

się też Kaczyńskim, stawiam go w jednym szeregu z ww.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Chodząc do kościoła popierasz system który maltretuje dzieci.

Chodząc do kościoła popierasz system który maltretuje dzieci. Dając kasę na tacę wspierasz i pomagasz gwałcicielom. Jeżeli to by była firma, klub sportowy, lub nawet rząd to cała organizacja by była nazwana kryminalna i zlikwidowana... a kościół istnieje dalej, aktywnie ukrywa pedofilów, niszczy dowody i grozi tym, którzy mają odwagę prosić o sprawiedliwość. Bóg Bogiem, ale organizacja kościelna to jedna wielka mafia.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 6

Kościuszko o KK

W 1814 r. Tadeusz Kościuszko w notatce przekazanej Adamowi Jerzemu Czartoryskiemu spisał swoje refleksje o społecznej funkcji religii. Dokument ten, napisany po francusku, znany wąskiemu gronu naukowców, nie został dotychczas opublikowany w języku polskim i udostępniony szerszej publiczności. Rękopis znajduje się w Lwowskiej Narodowej Naukowej Bibliotece Ukrainy im. w. stefanyka, w której pozostawiono część przedwojennych zbiorów Ossolineum. Obecnie, 200 lat po jego powstaniu, w czasie gdy tak wiele się mówi o suwerennej i demokratycznej, świeckiej Rzeczypospolitej, warto do niego wrócić. Podajemy ten tekst w polskim przekładzie z komentarzem uwzględniającym okoliczności jego powstania.
Adresatem tej notatki był Adam Jerzy Czartoryski, który prowadził (wraz z innymi wpływowymi wówczas polskimi politykami) rozmowy z carem Aleksandrem I na temat przyszłości Polski po klęskach Napoleona i jego polskich sojuszników. (…)

(...)
Księża zawsze wykorzystają ciemnotę i przesądy ludu, posłużą się religią – w co nie możecie wątpić – jako maską, by przykryć swą hipokryzję i niegodziwość swych przedsięwzięć. Lecz w końcu cóż z tego wynika? Lud nie wierzy więcej w nic, jak na przykład we Francji, gdzie chłopi nie mając obyczajów ani religii, są bardzo ciemni, przebiegli i występni.
Widziano rządy despotyczne posługujące się tą zasłoną religii w przekonaniu, że była ona najmocniejszą podporą ich władzy; wówczas to wyposażono w sposób możliwie najbogatszy księży kosztem nędzy ludów. Przyznano im najbardziej oburzające przywileje łącznie z zasiadaniem przy tronie. Słowem, do tego stopnia rozmnożono łaski, dobra i bogactwa duchowieństwa, że połowa narodu z tego powodu cierpi i jęczy w nędzy, podczas gdy oni nic nie robiąc, opływają we wszystko.
Obecnie, kiedy znamy złowrogie skutki tego błędu, wydaje mi się, że nie ma lepszego środka, jak pozwolić im, by popadli w upodlenie i ustanowić na koszt rządu szkoły dla chłopów, gdzie będą mogli uczyć się moralności, rolnictwa, zawodów i rzemiosł.
Przemawiam do filozofa i do zręcznego polityka; rząd niezależnie od jego charakteru nie powinien mieć innej religii poza religią Natury. Ten niezmierny glob zapełniony nieskończoną ilością gwiazd, jak również nasze serca szukające bezwiednie ucieczki od wszystkich naszych nieszczęść, świadczą w sposób oczywisty o istnieniu Istoty Najwyższej; my jej wcale nie rozumiemy, ale czujemy ją wewnętrznie i musimy ją wszyscy wielbić. Zostawmy więc wszystkim sektom i wszystkim religiom wolność uprawiania kultu, pod warunkiem, że będą one posłuszne prawom ustanowionym przez naród.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

czyżby?

Bzdury wyjątkowe.Nie mają odpowiedzialności moralnej.Czy aktorzy to specjalna kasta tak jak komuniści i faszyści zwolniona od odpowiedzialności. Powiedziałbym że w dzisiejszych czasach byle aktor nawet tak kiepski jak Stuhr czy propagandowy dziennikarz jak LIs lub piosenkarz ma dużo większe pole do uwodzenia propagandą niż ktoś mądry.Ma za sobą aparat propagandowy w 95% opanowany przez kręgi komunistyczne i faszystowskie dążące do monopolu ideologii i szerzenia nienawiści.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Film potrzebny, ale nie błyskotliwy

Fabuła nie powala na kolana. To raczej zbiór obrazów niż wartka akcja. Nie jest to kino najwyższych lotów. Obejrzałem i nie żałuję, ale do tego filmu na pewno więcej nie wrócę. Dla mnie to, co od lat dzieje się w polskim kościele, nie jest zaskoczeniem, dlatego traktuję dzieło Smarzowskiego jako znaczący głos w dyskusji. Głos niewątpliwie potrzebny, bo trafiający do wielu ludzi. Niestety, jak dzieło filmowe rozczarowuje na całej linii.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1

hmmm......

nastepna skrzywdzona przez kosciół
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Smutno mi jakoś...

Smutek a nie gniew, czy odrazę do kościoła poczułam przy napisach końcowych. To, że księża są tylko ludźmi, bładzą i grzeszą, jak wszyscy a nawet bardziej to jesteśmy w stanie zrozumieć. Najgorsze jednak, że ślepo wspierając kościół przez lata, nieświadomie (bardziej lub mniej) akceptowalismy ich wynaturzenia. Sami sobie zgotowalismy taką instytucję ...
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 1

czysta prawda

Lepiej tak jak powiedziała Szapołowska iść z psem na spacer albo zrobić coś pożytecznego.Smutne że na taką propagandę nienawiści jest zapotrzebowanie. Ludzie ekscytowali się Leninem,Hitlerem czy Stalinem i sami stali się ofiarami nienawiści którą sami wzniecili.Pamiętajmy o tym że to w sumie biedne ofiary, ułomne umysłowo.Trzeba mieć cierpliwość i tłumaczyć że nienawiść nie prowadzi do niczego dobrego.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Co do samego filmu...

Taki sobie, spodziewałam się czegoś więcej. 6/10
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony filmem

Myslqlem ze to na prawde bedzie jakas prymitywna propaganda a ru sie okazalo ze dobry, zaskakujacy scenariusz, niezla gra aktorska, duza dbalosc o szczegoly w tym kostiumy, wnetrza, swietna gra aktorow 2 i 3 planu... No co tu duzo gada swietnie i sprawnie zrealizowane kino i na dodatek bardzo prawdziwe. Pewnie ze nie caly kosxiol jest taki jak to przedstawiono w filmie ale przez to ze caly kosciol kryje i oslania tych przestepcow w sutannach jest tak ubabrany jak by sam w tym uczestniczyl . ewidenty brak instyntu samozachowawczego ktory wyparl instynk stadny . szkoda ...
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 4

Kościół-instytucja

Film obnaża całe zło kościoła jako instytucji. Jest trochę przerysowany, gdyż nie wierzę, że wszyscy księża są tacy. Za sposób pokazania tej patologii odpowiada sam kościół ze swoimi mechanizmami "zamiatania problemu pod dywan", obłudą i chciwością jej przedstawicieli. Celibat należałoby znieść, tym bardziej że nie funkcjonował on jako wymóg na początku chrześcijaństwa. Było by mniej pedofili.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

Nie wiem czym ludzie się zachwycają.

Jak dla mnie film mega słaby. Niby pokazuje patologie w kościele i nic więcej. Każdy rozumny człowiek wie co się dzieje w kościele. O tym że to w 80% banda złodziei, pedofilów i biznesmenów. Nic nowego ten film nie pokazał. Jak dla mnie to stracone 133 minuty w kinie.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 5

Kler

Opinie do filmu: Kler.

Przeczytaj o filmie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
do góry