Widok

Komuna już się zbliża, już puka do mych drzwi... (za chwilę zdechnie rynek mieszkań na wynajem)

Koniec z eksmisjami. Już jutro wchodzi w życie nowelizacja przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów i kpc. W rezultacie likwiduje to praktycznie możliwość eksmisji nierzetelnego lokatora. Komornik nie będzie mógł nierzetelnego lokatora wyeksmitować np do noclegowni - o ile/dopóki gmina nie zapewni lokalu. Gmina będzie miała to w poważaniu ponieważ znika również przepis iż ma na to pół roku a później buli za wynajem (tzn właściciel miał prawo pozwać gminę z roszczeniem za utracone dochody - teraz właściciel jedyne roszczenie jakie będzie mógł mieć to... do nierzetelnego lokatora).
Efekt będzie łatwy do przewidzenia:
-nikt nie wynajmie mieszkania osobie która mieszkania nie ma
-ceny najmu wzrosną (dodatkowa premia za ryzyko)
-liczba lokali na wynajem spadnie = ceny najmu wzrosną
- z rynku znikną (przynajmniej część) inwestorów i ich popyt na nowe mieszkania na wynajem plus część będzie uciekać z takiego niepewnego biznesu co prawdopodobnie spowoduje spadek cen mieszkań
-wzrośnie popyt na usługi nielegalne ("czyściciele kamienic"), nastąpi kolejna faza zdziczenia
-spadną ceny mieszkań z licytacji komorniczych, nawet drastycznie - efektem może być np wzrost kosztów kredytu (większe ryzyko nieodzyskania kapitału i odsetek).. Zamiast cywilizować najem i rynek śmiało kroczymy na Białoruś i do Korei Północnej
PRL 2,0 coraz bliżej, wesołych świąt.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 4

cyt.: "nikt nie wynajmie mieszkania osobie która mieszkania nie ma", czyli … zmniejsza się liczba potencjalnych najemców, którym można wynająć mieszkanie, bez zwiększonego ryzyka. Mniej najemców na rynku = niższe ceny najmu.
Znacznie wyższe ceny najmu (z wliczonym bardzo dużym ryzykiem) mogą pozostać tylko dla tych, którzy będą opierać się przed podpisaniem umowy najmu okazjonalnego.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Większe ryzyko i niższe ceny najmu? Ciekawe.
ps. Umowa najmu okazjonalnego to ochrona pozorna - zobacz jak wygląda to w praktyce (realnie).
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 3

W praktyce komornik może przystąpić do eksmisji niemal natychmiast, bo eksmitowany nie "ląduje po mostem", lecz pod wskazanym adresem, potwierdzonym notarialnie przed zawarciem umowy najmu.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 1

Inne tematy z forum Dom i mieszkanie

Jak szybko sprzedać mieszkanie (90 odpowiedzi)

Mam wystawione mieszkanie na wszystkich najpopularniejszych portalach od listopada 2013 i do tej...

Kupno mieszkania dla dziecka, ale najpierw pod wynajem? (48 odpowiedzi)

Ponieważ im dłużej nad tym myślę, tym gorzej dla mnie, może Wy Forumowicze rzucicie mi nowe...

gdzie zamówić tanie okna pcv (17 odpowiedzi)

Witam poszukuję firmy która ma tanie okna pcv najzwyklejsze , proszę o jakieś namiary mieszkam w...

do góry