Widok

Ks. Bernard Franciszek Borucki

Szemud Temat dostępny też na forum:
Dzień dobry!

Nazywam się Bartosz Pyszke i i jestem studentem IV roku teologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od jakiegoś czasu w ramach seminarium magisterskiego z historii Kościoła prowadzę badania poświęcone duchownym posługującym i pochodzącym z parafii Sypniewo. Wielu kapłanów związanych z wyżej wymienioną parafią poniosło męczeńską śmierć w obozach rozlokowanych na terenie Pomorza na początku II wojny światowej. To im pragnę poświęcić moją pracę i przedstawić w niej następujących kapłanów:

1. Ks. ppłk Sylwestra Ciemladę-Grabowskiego, proboszcza sypniewskiego w latach 1931-1939, zamordowanego w październiku 1939 w Karolewie,
2. Ks. Piotra Sosnowskiego, sługę Bożego, wikariusza sypniewskiego w latach 1923-1925, zamordowanego 27.10.1939 w Rudzkim Moście,
3. Ks. Franciszka Boruckiego, wikariusza sypniewskiego w latach 1922-1923 oraz 1928-1929, więźnia KL Stuthoff, KL Mauthausen oraz KL Dachau,
4. Ks. Franciszka Czaplińskiego, wikariusza sypniewskiego w latach 1927-1928, zamordowanego 16.10.1939 w Szpęgawsku,
5. Ks. Ambrożego Lewandowskiego, administratora sypniewskiego w latach 1929-1931, zamordowanego 16.10.1939 w Szpęgawsku,
6. Ks. Franciszka Lipskiego, wikariusza sypniewskiego w 1939, zamordowanego prawdopodobnie w październiku 1939 pod Skarszewami,
7. Ks. Szczepana Gracza SAC, doktora weterynarii, pochodzącego z Sypniewa, zamordowanego 11.11.1942 r. w Radogoszczy.

Jeden spośród wyżej wymieniony kapłanów, tj. ks. Bernard Franciszek Borucki, w czasie II wojny światowej był od 1940 do momentu aresztowania w 1943 r. administratorem parafii w Kielnie, a następnie więźniem obozów koncentracyjnych, w tym obozu w Dachau skąd został wyzwolony 29 kwietnia 1945 r. i po powrocie do Polski został proboszczem w pobliskim Szemudzie. Ks. Borucki także przed wojną (1935-1938) był wikariuszem w Kielnie, a po wybuchu II wojny światowej ukrywał się u rodziny kl. Taubego.

Zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w dotarciu do pamiątek, a może i relacji starszych mieszkańców nt. ks. Boruckiego, które ubogaciłyby moją pracę magisterską.
Za każdy gest życzliwości i chęć współpracy serdecznie dziękuję.
Bartosz Pyszke
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Proszę podać namiary na siebie. Być może będę mógł wskazać osobę która coś pomoże w temacie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

mój adres e-mail: bartekpyszke@wp.pl
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Odezwę się po niedzieli.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Kielno

Dzisiejsza debata (118 odpowiedzi)

Proste zasady, a prowadzący i tak się pomylił. Pytanie do kontrkandydata i Kalkowski dostał 1,5...

zakup domu w Kielnie (6 odpowiedzi)

Witam Zamierzam kupić dom w Kielnie przy Jeziornej. Ale czytając co się wyprawia wokół Waszego...

Jak tam mieszkańcy Kielna? (9 odpowiedzi)

Przy najbliższych wyborach będziecie głosować na Waszego Wójta czy dacie Gminie Szemud trochę...

do góry