Widok

Lista afer Ryszarda Kalkowskiego

W związku z licznymi wątkami, w których pojawiają się różne informacje, potwierdzone lub nie, chciałbym sporządzić listę wszystkich szeroko rozumianych aktualnych afer z udziałem wójta Ryszarda Kalkowskiego, które postaram się w jakiś stopniu potwierdzić lub znaleźć inny namacalny ślad drogą wniosków o informację publiczną by móc ewentualnie sporządzić pismo z zawiadomieniem do prokuratury.
Proszę o podawanie możliwie jak najbardziej precyzyjnych informacji z pominięciem subiektywnej moralnej oceny.

Sprawa będzie monitorowana przez Panią mecenas, z którą współpracuję od lat, która podda ocenie ewentualnie uzbierane materiały.
popieram tę opinię 18 nie zgadzam się z tą opinią 0

Aktualne w sensie jaki okres? Jeżeli 2-3 lata wstecz to na pierwsze co przychodzi do głowy:

1) Finasowanie studiów z środków publicznych - nie wiem czy na to jest jakiś paragraf no ale osoba na stanowisku kadencyjnym nie powinna z publicznych pieniędzy finansować swojego osobistego rozwoju.
2)Remont i budowa dróg wokół terenów należących do Wójta i jego rodziny. Ul. Jeziorna w Kielnie - łatwe do sprawdzenia po KW. Na pewno istnieje możliwość sprawdzenia w jakim celu Gmina Szemud wybudowała tam asfalt - bo przecież ta droga w zasadzie do nikąd nie prowadzi.
3)Cała afera z rozbudową dróg wokół jeziora w Kielnie ale to chyba nie trzeba przytaczać.

Pewnie zaraz inni nadpiszą się z kolejnymi sprawami.
popieram tę opinię 14 nie zgadzam się z tą opinią 1

Basen w Kielnie , zmiany w zagospodarowaniu terenów
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 1

Zmiany z MPZP to druga sprawa. Wszystkie studia i uwarunkowania czy samo MPZP w naszej gminie znaczą tyle co nic. Zmieniają to jak leci. Masowo przekształcają tereny rolne na tereny pod zabudowę mieszkaniową, a infrastruktura leży.
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 0

Afera korupcyjna w PORD. Ryszard ponoć za to, że wkopał kolegów sam nie poszedł siedzieć.

https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,18792733,afera-korupcyjna-w-pord-kiedy-koniec-gigantycznego-procesu.html
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 0

Brak zasadności dla wylania asfaltu pod domem p. Wójta, gdzie ilość zabudowań jest znikoma
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 0

Naruszanie Kodeksu Pracy ( to bardziej przez Urząd Gminy jako pracodawcę) co doprowadziło do wypłat ekwiwalentu za urlop.
Bezprzetargowy zakup gruntu i plany inwestycji w okolicach dawnej nieruchomości Wójta.
Może warto też sprawdzić transfer majątku Gminy do GPK oraz faktury zakupu sprzętu GPK i tłucznia.
popieram tę opinię 16 nie zgadzam się z tą opinią 0
Afera paliwowa
popieram tę opinię 14 nie zgadzam się z tą opinią 0

Podsumowując to co mamy do tej pory, wszyscy co mają jakiekolwiek informacje, nawet nie sprawdzone proszeni są o ich dodanie poniżej. Wiesz coś więcej? Nie olewaj tematu, sprawa się sama nie pociągnie jeśli nie zadziałamy razem!

1) Finansowanie studiów - dobrze udokumentowane, sprawdzamy

2) Remont i budowa dróg wokół terenów należących do Wójta i jego rodziny - dobrze udokumentowane, sprawdzamy

3) Drogi wokół jeziora w Kielnie - dobrze udokumentowane, sprawdzamy

4) Basen w Kielnie - dobrze udokumentowane, sprawdzamy

5) Zmiany w MPZP - tu raczej słabo, chyba że ktoś wie o jakimś np. tle korupcyjnym. Olewanie Studium a w dalszej konsekwencji MPZP to jest stała praktyka wszystkich gmin w Polsce, żeby daleko nie szukać -> Gdynia. Raczej nic z tego punktu nie będzie na ten moment, nie mniej jest to ważna sprawa z punktu widzenia np. przyszłych wyborów.

6) Naruszenie Kodeksu Pracy w Urzędzie Gminy - prośba o doprecyzowanie czy chodzi o konkretny rok czy stała praktyka, muszę wiedzieć o co pytać

7) Bezprzetargowy zakup gruntu i plany inwestycji - świeża sprawa, sprawdzamy

8) Transfer majątku Gminy do GPK oraz faktury na zakup sprzętu GPK i tłucznia - prośba o doprecyzowanie jeśli coś wiadomo więcej, żebym wiedział o co pytać

9) Afera korupcyjna w PORD - sprawa zamknięta, poza tym w mediach nie widziałem żadnego powiązania Kalkowskiego z tą sprawą co oczywiście nie przeczy, że tak mogło być, przy czym nie jest to w żaden sposób łatwo weryfikowalne

10) Afera paliwowa - sprawa jeszcze otwarta ale prokuratura działa. Nazwisko Kalkowskiego pojawia się tutaj w drodze plotek a nie oficjalnych potwierdzeń, co tak jak wyżej niczemu nie przeczy, ale nie jest żadnym twardym argumentem.

11) Asfalt pod domem wójta - punkty 2) -> niegospodarność
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 1

Nie wypłacenie nadgodzin nauczycielom. Sprawa w sądzie
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 0

A teraz to do CBA i CBŚ. I niech się biorą za dziada
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 0

Warto również wesprzeć państwo Rosinke z Karczemek, sprawa również kontrowersyjna:
https://m.facebook.com/bezprawiegm.szemud/photos/pcb.116026450854066/116026384187406/?type=3&source=49
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 0

Bardzo prosta sprawa. My musieliśmy płacić za budowę odprowadzania ścieków, ponieważ rada gminy uchwaliła opłatę adiacencką. On wylał asfalt przy niejednej swojej działce a ciekawe czy rada gminy uchwaliła takową opłatę.
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 0

Rada gminy jest też równo umoczona a nie tylko Wójt. Zacznijcie im się przyglądać. Bez ich wsparcia nic by nie zrobił. Nie jeden z nich wspierał wójta na różne sposoby.
popieram tę opinię 14 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zmienić wójta. Asfalt zwinąć i przenieść w bardziej potrzebne miejsce. Niech jeździ jego rodzinka gruntowką w odwiedziny do taty do karceru
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 0
Nie wiem czy to też pasuje, ale afera z wyremontowanymi szkolnymi kuchniami, zaopatrzenie w sprzęt do gotowania, a potem zwolnienia kucharek i przetarg dla firmy zewnętrznej przygotowującej posiłki dla dzieci.
popieram tę opinię 16 nie zgadzam się z tą opinią 1
Zgodnie z Ustawą o funduszu sołeckim z dnia 21 lutego 2014r. środki na poszczególne sołectwa są przeznaczane na podstawie ilości mieszkańców w danym sołectwie według wzoru:

F = (2+L/100) x K, gdzie:

F - wysokość środków przeznaczonych na sołectwo
L - liczba mieszkańców w danym sołectwie
K - kwota bazowa, która jest ilorazem dochodów bieżących danej gminy za rok poprzedzający rok budżetowy o dwa lata oraz liczby mieszkańców danej gminy z tego samego okresu.

Licząc według wyżej wspomnianego, na Bojano powinno przypadać:

F = (2+ 3963/100) x 126 706 313 / 18000, co wynosi 293 044 zł (dwieście dziewięćdziesiąt trzy tysiące czterdzieści cztery złote)

W tabeli zaprezentowanej przez Wójta na ostatnim zebraniu widniała kwota znacznie mniejsza (69007zł) ponadto równa kwocie przeznaczonej na Kielno, oraz inne mniejsze miejscowości. Prosiłbym o wyjaśnienie tej sprawy. Nawet jeśli Wójt przeznacza środki na podstawie obszaru, lub czegokolwiek innego niż liczba mieszkańców to jest to niezgodne z ustawą.
popieram tę opinię 14 nie zgadzam się z tą opinią 1
A to jest łamanie ustawy czyli sprawa do ustalenia czy p- stwo zaistniało. Krótko mówiąc prokuratura mogłaby wszcząć postępowanie nie sprawie. A potem p-ko jeśli się potwierdzi.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2
Tyle wyliczeń tylko nie doczytałeś, że F to wysokość środków przeznaczonych na dane sołectwo, jednak nie więcej niż dziesięciokrotność Kb. Czyli te 67 tys. to maksymalna kwota jaka może być przeznaczona na FS i wynika to wprost z ustawy którą cytujesz.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 3
Ok, zgadzam sie. Natomiast nie zmienia to faktu, iz decydujacy wplyw na podzial srodkow ma liczba mieszkancow i takie Kielno nie moze otrzymac tyle samo srodkow co Bojano.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Może może. FS to tylko mała kwota z budżetu. Resztę wójt może sobie w Kielnio pakować jeśli tylko rada gminy zatwierdzi.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Budowa kanalizacji sanitarnej na polu
http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/wniosek/b0e61d8a-247c-44ab-ae52-87ccaece9699/
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie ważne gdzie, ważne kto ma w tym interes ... ;-)
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ooooooo to jest grube. Niektore ulice z domostwami w Bojanie nie mają kanalizacji a w Kielnie w polach robią. Dobre!
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 0
Swoją drogą ten asfalt pod domem Wójta oficjalnie podciąga się pod"niegospodarność" a czy jest paragraf na wykorzystywanie środków publicznych do osiągnięcia prywatnych korzyści? Jeżeli tereny należa do najbliższej rodziny to wiadomo, że wartość gruntów pójdzie do góry.
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 0

nie rozpowrzechniajcie nieprawdy ;-)

https://szemud.pl/files/file/Ogloszenia/2021/10/SKMBT_C22021102816160.pdf
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 6

Niech sobie podetrą Wiecie co Tymi oświadczeniami.
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 0


Wójt może sobie oświadczać co tam chce, ktoś udowadniał na wycinku ze spotkania, że sam tak powiedział więc sprawa będzie weryfikowana.
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 0

Oczom nie wierze i chyba zaraz padne , to nie dosc ze 5 mln zl wyciagniete na budowanie ulicy w kolo dzialek kolegi dewelopera to jeszcze wode i kanalizacje tam pociagnie tez z naszych pieniedzy? Przeciez to jest poprostu nie do opisania juz
popieram tę opinię 16 nie zgadzam się z tą opinią 0

Tam juz chyba wszystkie organy Gminy wydały takie same oświadczenia. Zaraz rodziny urzędnikow zaczną je wydawaćxD
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 0

Mało tego, żeby dorzucić paliwo do ognia: na Rębiskach jest podobna sytuacja. GPK intensywnie pracowało przy ulicy Wzgórze, naprzeciw stolarki, gdzie jest mnóstwo pustych działek - to fakt. A kto ma tam działki? Zgadnijcie no kto? Ale to akurat plotka i insynuacja - żeby nie było że sieję nieprawdę. Pewnie jest to łatwe do sprawdzenia. Jednak osoba z najbliższego otoczenia p. Wójta, zapytana czy to prawda, przyznała wprost: nawet jeżeli tak, to nie ma w tym nic złego i jest to zgodne z prawem. Także trzymajcie się tam w tym Bojanie...
popieram tę opinię 14 nie zgadzam się z tą opinią 0

Na Rebiskach to Stępka razem z Chmarową biją brawo wójtowi a wtujuje im żona Stępki co w NIKu pracuje i wszystko pod dywan zamiata... Ich wypowiedzi to taka wazelina ze masakra aż żal słuchać
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 0

Kiedyś ktoś wysłał prośbę do NIKu o kontrole w gminie szemud w sprawie niegospodarności. NIK stwierdził, że to polityka gminy i nie ma co kontrolować. Teraz już wiemy czemu...
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 1

To pewnie można zweryfikować. Jeżeli okazałoby się prawdą, czy nie jest to konflikt interesów? Łatwo można podważyć taka decyzję NIKu w sytuacji gdy żona kontroluje to co podpisuje mąż. Prawdę mówiąc trudno w to uwierzyć, ale w tym kraju nic już mnie nie zdziwi...
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 0

O ile Sołtys nie ma nic do gadania (a odkąd p. Chmara jest Sołtysem to wieś odżyła, wreszcie coś się dzieje, jest bardzo zaangażowana) to pan Stępka niestety juz dawno zapomniał, że jest radnym dla mieszkańców, a nie dla Wójta...
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 0

Spokojnie, naszemu wójtowi jeszcze trochę zdążą się zakola powiększyć a zez poszerzyć zanim sprawa nabierze odpowiedniego tempa, bo w takim kraju żyjemy, nie mniej będę sprawy zgłaszał aż do skutku.

Proszę nie przestawać wyszukiwania takich "smaczków" z działalności wójta jak wyżej, w szczególności jeżeli schemat działania powtarza się też w innych miejscowościach, o czym tutaj siłą rzeczy możemy nie wiedzieć.
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 1

Po formie oświadczenia widać, że inicjatywa jest jak najbardziej trafiona. Uczciwy nie straszy sądem a deklaruje otwartość i w celu rozwiania wszelkich wątpliwości w prywatnej firmie zleca niezależny audyt a w przypadku jednostki publicznej prosi o kontrolę odpowiednich służb. Forma oświadczenia wskazuje na autora jakiegoś nieudolnego prawnika. Uczciwy nie straszy a wykorzystuje narzędzia prawne.
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 1

Ja się zgadzam z wójtem z tym, że robi to w granicach prawa.
Oczywiście, że to nie on wydaje zgodę na wywłaszczenie tylko Starostwo, tylko, że on wnioskuje o wywłaszczenie konkretnych gruntów. Po co?
Jest tyle ulic gruntowych do zrobienia, chodników, latarni i chodzi konkretnie o centra wsi a ten chce budować drogi w pola do nikąd.
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 1

Wójt niema honoru
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 0

mniemanologia
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Warto zwrocic uwage na przetargi gminne odnosnie robot drogowych oraz przetargu na zakup sprzetu budowlanego przez GPK
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 0

Kolejna afera na horyzoncie z wycinką części lasu w kielnie na poszerzenie świeżego asfaltu który wójt wylał sobie parę lat temu a teraz chce go poszerzać
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 0

A to dzialeczki przy tej drodze podrozeja , zgadnijcie do kogo naleza
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 0

Na jakim etapie jest weryfikacja przytoczonych czynów wójta ?
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

Jaka weryfikacja? To jest prawda a od skazywania jest sąd
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3

Póki co to zwykłe pomówienia, zero konkretnych dowodów
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 8

Co jest pomówieniem? Że człowiek mieszka 10 lat przy drodze gruntowej, która jest w beznadziejnym stanie a gdzieś w polu asfalt wylewają?
Albo na pustych działkach kanalizację a u mnie szambo betonowe? Nawet nie mogę oczyszczalni przydomowej zrobić.
Ile lat jeszcze mam czekać na cywilizację? Aż się wójt z kolegą nachapie?
popieram tę opinię 27 nie zgadzam się z tą opinią 0

Pamiętacie - wybraliście Wójta ponieważ obiecał wam odrzucenie trasy s-6. Po paru miesiącach gdy odsunął trasę od swoich i rodzinnych nieruchomości był zwolennikiem. Przy jego gruntach powstaje węzeł trasy kaszubskiej. Idealny rejon na biznes.
popieram tę opinię 16 nie zgadzam się z tą opinią 0

Napisz oficjalnie do CBA i tyle. Może podejmą temat i ta błazenada się skończy.
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 0

Tego osobnika juz dawno powinno nie byc na stanowisku
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1
Brawo, w końcu Się budzimy!!! Nie pozwólmy zniszczyć naszych pięknych terenów. Chciałbym dorzucić montowanie niebezpiecznych dla zdrowia lamp led tzw Smart. Oświetlenia które wytwarza potężne niebezpieczne fale elektromagnetyczne, to samo tyczy się przy oświetleniach szkół i boisk
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 5

Dzień dobry,

Panie Arturze, czy coś wiadomo w sprawie? Na jakim jest etapie?
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jak tam w końcu się sprawy mają. Chyba już czas skończyć błazenadę i rozliczyć wójta oraz radnych. Nie zapominajmy o radnych tam łapka w łapkę wszystko.
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 1

Czy jest już coś wiadomo?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Twórca tematu chyba nic nie robi albo się dogadali.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Prokuratura działa w takich przypadkach baardzo powoli
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

Niech zacznie działać bo ten wójt już dawno powinien zmienić swoją lokalizację razem z koleżka deweloperem
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0
W przyszłym roku wybory, ten wójt już nie będzie kandydował. Lepiej znajdźmy kogoś, na kogo warto będzie głosować, żeby wreszcie zaczęło się coś dziać w Bojanie.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 0
Tylko żadnego odpowiedniego kandydata nie ma. Jak znam życie to kolejny będzie dobry tylko do wyborów, a potem wszystko po staremu.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Niestety, sprawę zlecono prokuraturze w Wejherowie, która nie dopatrzyła się znamion przestępstwa i sprawę umorzono hahahahaha
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1

Jest taka zasada, chcącemu nie dzieje się krzywda. Jak wójt ma podkładkę "d*pokrytkę" na wszystko, co robi i jak wydaje nasze pieniądze nawet na własne potrzeby - szkolenie w prywatnej niby uczelni , radni wszystko akceptują, no to "o co się rozchodzi"?. Prokurator ma coś za nas załatwiać? Siedźcie w chałupach i narzekajcie.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 0

Precz z tym wójtem!!!! Najgorszy jaki był kiedykolwiek. Lista afer nie ma końca.
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ten wójt jest teflonowy. Wszystko spływa. Sprawy zgłoszone do cba skierowane zostały do prokuratury w Wejherowie. To śmiech na sali.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

tzn? co proponujesz?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ludzie jak nie zrobimy z nim porządku nikt tego za nas nie zrobi - będzie robił to samo co robi ale na innym stanowisku a jutro może Tobie zabierze kawałek działki ,gdy wymyśli nowa inwestycję?

W Bojanie mieszka nie jeden mecenas który mógłby pomoc mieszkańcom, wójt powinien zostać roiczony że swoich poczynań zarówno prawnie ,jak i finansowo.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1

Tak.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Taka lista afer a on dalej jest wójtem.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Bojano

Śmieci na polu (12 odpowiedzi)

Niby wszyscy płacimy za wywóz śmieci i nie ma ograniczeń w ilości jaką odbierają. Dodatkowo można...

Pomoc dla naszych sąsiadów z Ukrainy - tu na miejscu w bojanie ! (6 odpowiedzi)

Witajcie, w naszej wiosce jest już spora grupa ponad 70 osób , głównie matek i dzieci z Ukrainy....

Centrum Samorządowe Szemud (52 odpowiedzi)

Szanowni Mieszkańcy, Czy wiecie coś o budowie Centrum Samorządowego Szemud ? Kolejna dość...

do góry