Widok

Rozbłysk nad Gdynią, kto widział? 23:50 3.I.12

Na drogach Trójmiasta Motoryzacja Temat dostępny też na forum:
23:50 Narcyzowa 9.
Nad gdynią w kierunku Gdańska widziałem ogromny rozbłysk, niebiesko-zielony ale bez huku.

Widział to może ktoś jeszcze ??
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 3
Moze Majowie mieli racje, tylko sie pomylili o kilka dni? To poczatek konca? Musze isc do Wrozki spytac, co robic.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 4
To sprawa do Archiwum X!
Już jadę do Gdyni!
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3
Niebawem na Narcyzową pielgrzymki będą.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1
O tej godzinie większość ludków śpi dlatego takie prymitywne odpowiedzi napisali. Poza tym ludzie w niebo nie patrzą i mądrymi wydarzeniami nie interesują się.

- Być może jakaś "gwiazda" zakończyła swój żywot.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2
Poszperałem w sieci troszkę i rzeczywiście...
Najprawdopodobniej meteor z roju kwadrantydów się spalił lub "odbił" od atmosfery nad Gdynią.
Polecam http://www.cybermoon.pl :)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Również to widziałem, ale około godziny 20 gdy jechałem obwodnicą i byłem na wysokości Wielkiego Kacka, wydaje mi się, że ten rozbłysk był w okolicach Karwin.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ja widziałem coś takiego 26.12 nad gdanska zaspa .
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Kwadrantydy zwane przez doświadczonych obserwatorów zimowymi Perseidami możemy obserwować od 28 grudnia do 12 stycznia. Porównywanie tego roju do słynnych Perseidów nie jest wcale na wyrost, ponieważ Kwadrantydy swą aktywnością- liczbą meteorów bardzo często przewyższają ten letni rój.

Jednak dopiero podczas nocy maksimum - 3/4 stycznia możemy zaobserwować znaczne ilości meteorów z tego roju, w tym roku spodziewamy się go 4 stycznia o 8:20 czasu polskiego. Standardowa aktywność podczas nocy maksimum kształtuje się na poziomie (ZHR)- 130. Zatem na obserwacje najlepiej wyjść w drugiej połowie nocki (03/04 stycznia)

Radiant Kwadrantydów (tj. miejsce skąd pozornie "wybiegają" meteory) znajduje się na pograniczu gwiazdozbiorów: Smoka, Herkulesa i Wolarza. Jego nazwa wywodzi się od nieistniejącego już gwiazdozbioru Kwadrantu Ściennego (łac. Quadrans Muralis), który decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej został usunięty z map nieba. Podczas obserwacji nie należy patrzeć bezpośrednio w kierunku radiantu, najlepiej wodzić wzrokiem w odległości 40-50 stopni od niego tak, aby pole widzenia znajdowało się ponad 50 stopni nad horyzontem.

Wraz z nastawaniem nocy radiant wznosi się coraz wyżej nad horyzontem co powoduje iż widzimy coraz więcej zjawisk z tego roju. W związku z powyższym najkorzystniejszą porą do obserwacji jest druga połowa nocy.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Pisałeś ,że zauważyłeś na niebie ogromnym rozbłysk zielono-niebieskim.
Teraz piszesz o możliwości pojawiania się ewentualnych meteorów, co mogło być przyczyną tegoż.
Wydaje mi się, że ogromny rozbłysk niebiesko-zielony a wpadający w nasza atmosferę meteor o ciepłym, białym zabarwieniu ciągnący za sobą smugę to dwa różne zjawiska.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Ciekawy temat, ale to chyba nie motoryzacyjny. Przepraszam, jeśli ma związek z małym, bądź dużym wozem
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Nom... temat przekroczył dział drogowy i wpadł w kosmiczny ;)

Taki meteoryt (bolid dokładniej, też motoryzacja ;) ) jeżeli odbija się od atmosfery to generuje spory błysk.
Jeśli patrzysz na niebo widzisz kreskę... a jeśli patrzysz na ziemię to widać jakby ktoś szperaczem po ziemi pociągnął :)

W dodatku poziom chmór był niski i rozbłysk "zawisł" w powietrzu...

Tyle co udało mi się wyszperać w necie...

Kupię sobie chyba teleskop... na stare lata mnie to zainteresowało :)))
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Meteor nie odbija się tylko wpada do gęstej atmosfery wskutek czego spala się i ciągnie za sobą świecący warkocz. Jeśli całkowicie nie spłonie w atmosferze to reszta spadnie na ziemię mając gdzieś... chmury.
To tyle jeśli chodzi o motoryzacje. Zaś w necie różne ciekawostki piszą.
Ps. Teleskopu nie kupuj, bo nie będziesz miał z niego dużego pożytku.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
do góry