Widok
Słaby film
Czarno biały nie tylko wizualnie. Najgorsze jest jednak to, że oglądając go mam poczucie fałszu. Na własne oczy widziałem bitwy na granicy, obrzucanie strażników kamieniami, niszczenie zapory. A w filmie jakiś zupełnie inny świat i oczywiście sadysta w mundurze. No halo. I jeszcze nieznośne wtykanie polityki, co do końca odbiera wiarygodność.
Chcemy wraz z rodziną serdecznie podziękować polskiej Straży Granicznej, Wojsku Polskiemu - Panie i Panowie jesteście bohaterami wiernymi swemu krajowi, wykonując wiernie i sumiennie swoje obowiązki względem społeczeństwa, dbając o bezpieczeństwo nas wszystkich - jesteśmy z Was dumni. Mam nadzieję, że mimo ataków ze strony potomstwa esbeków, folksdojczy i targowiczan dzielnie będziecie reprezentować polski mundur
Obejrzałem i nie żałuję żadnej minuty.
Warsztatowo przyzwoity. Temat trudny pokazujący bez przerysowań a wręcz wygładzający leśne realia ale to tylko obraz fabularny.Największe akcenty postawione na zwykłych zaganianych ludzi i ich dranaty oraz aktywistów próbujących im pomagać. Akcenty służb i ich działania delikatnie oddały to co znamy udokumentowanych bezprawnych działań Policji, Straży polskiej i białoruskiej. Ale ludzie i tak długo tematu grzać nie będą taak samo jak po filmach Smarzowskiego.
Geneza nie ma znaczenia
Geneza generalnie nie ma znaczenia - skoro Ci ludzie tam się znaleźli - powinniśmy się nimi w normalny sposób zająć, a nie wypychać ich na druty. Tam są nie tylko młodzi mężczyźni, ale przede wszystkim dzieci, kobiety w ciąży, starsi ludzie ... .
Film pokazał, że pogranicznicy dostali rozkaz, który wprost łamie prawo międzynarodowe i nie daje nikomu możliwości złożenia wniosku o azyl w Polsce. Przecież wiele z tych osób uciekało przed wojną, prześladowaniami we własnym kraju. Prosili oni o azyl. Powinni zostać odpowiednio zweryfikowani przez władze - ale w sposób humanitarny z poszanowaniem ich godności i zgodnie z zasadą miłuj bliźniego jak siebie samego. Jeśli rzeczywiście uciekają przed wojną - powinni być odpowiednio wysłuchani i przyjęci. Jeśli nie - odesłani do swojego kraju. Mogliśmy być przykładem dla wszystkich, staliśmy się katem - takim samym jak Białorusini. Wstyd pozostanie długo.
Dlaczego nie próbowano rozwiązać tego problemu przy pomocy negocjacji z UE? Czemu nie wpuszczono frontexu? Komu było na rękę takie postępowanie? Kto na tej krzywdzie zarobił? Może Ci, co oferowali wizy PL za 5000$?
Warto to przemyśleć.
Film pokazał, że pogranicznicy dostali rozkaz, który wprost łamie prawo międzynarodowe i nie daje nikomu możliwości złożenia wniosku o azyl w Polsce. Przecież wiele z tych osób uciekało przed wojną, prześladowaniami we własnym kraju. Prosili oni o azyl. Powinni zostać odpowiednio zweryfikowani przez władze - ale w sposób humanitarny z poszanowaniem ich godności i zgodnie z zasadą miłuj bliźniego jak siebie samego. Jeśli rzeczywiście uciekają przed wojną - powinni być odpowiednio wysłuchani i przyjęci. Jeśli nie - odesłani do swojego kraju. Mogliśmy być przykładem dla wszystkich, staliśmy się katem - takim samym jak Białorusini. Wstyd pozostanie długo.
Dlaczego nie próbowano rozwiązać tego problemu przy pomocy negocjacji z UE? Czemu nie wpuszczono frontexu? Komu było na rękę takie postępowanie? Kto na tej krzywdzie zarobił? Może Ci, co oferowali wizy PL za 5000$?
Warto to przemyśleć.