Widok

przewlekłe zmęczenie a przetrenowanie

Jak można rozpoznać u kolarza/rowerzysty przewlekłe zmęczenie a jak przetrenowanie, na czym polega różnica?
W jaki sposób zapobiegać przetrenowaniu iczy przewlekłemu zmęczeniu?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
dbig napisał(a):

> Jak można rozpoznać u kolarza/rowerzysty przewlekłe zmęczenie a
> jak przetrenowanie, na czym polega różnica?
> W jaki sposób zapobiegać przetrenowaniu iczy przewlekłemu
> zmęczeniu?

Wpisujesz w Google przetrenowanie i dostajesz:
Przetrenowanie jest to stan przewlekłego zmęczenia o podostrym przebiegu, powstający podczas intensywnego treningu przy stosowaniu nieadekwatnych przerw wypoczynkowych. Początkowo objawy przetrenowania są mało uchwytne, niezauważalne i trudne do określenia. Może to być, na przykład, pogorszenie samopoczucia bez konkretnych dolegliwości.
W przetrenowaniu przeważają najpierw objawy subiektywne, a w późniejszym okresie (jesli w porę stan ten nie zostanie zlikwidowany) dochodzą również objawy obiektywne, obniżające w sumie formę sportową ze wszystkimi konsekwencjami.

Objawy subiektywne odczuwane są w postaci silnego wyczerpania, duszności, bólów mięśni, nudności, zawrotów głowy oraz zniechęcenia i otępienia. Dłuższe intensywne wysiłki doprowadzić mogą ponadto do wystąpienia zaburzeń orientacji w czasie i w przestrzeni, przymroczenia i omamów. Uwaga ta szczególnie adresowana jest do zawodników uprawiających bieg na orientację.

Objawy obiektywne przejawiają się w obniżeniu zdolności do pracy, koordynacji i precyzji ruchów, zmniejszonej szybkości reagowania na bodźce, obfitym poceniu się, wzroście ciepłoty ciała oraz częstotliwości tętna i oddechów.

Przewlekłe zmęczenie ogólne powstaje w następstwie wielokrotnie powtarzającej się pracy, przy stosowaniu zbyt krótkich przerw odpoczynkowych. Prowadzi to do sumowania się pojedyńczych stanów zmęczenia i stopniowo do obniżenia wydolności.

W praktyce sportowej przemęczenie może nie od razu objawiać się obniżeniem wyników sportowych, szczególnie przy dużym zaangażowaniu emocjonalno-ambicjonalnym zawodnika. Sygnałem ostrzegawczym mogą być bóle głowy, zaburzenia snu, brak apetytu, chudnięcie, bóle mięśni i okolicy serca, zmiany i chwiejność usposobienia, zmniejszona lub wzmożona pobudliwość lub niechęć do pracy.

Do czynników sprzyjających występowaniu przetrenowania należą:

niedostateczne odżywianie,
brak białka,
niedobory witamin.
Do przetrenowania łatwo też prowadzi trening w stanach obniżonej wydolności, np. przy niedocenianych schorzeniach lub w okresie rekonwalescencji - nawet po pozornie błahych przeziębieniach, grypach itp.

Postępowanie w stanach przetrenowania polega przedewszystkim na obniżeniu intensywności treningu. Dużą rolę mogą tu odegrać atrakcyjne formy aktywnego wypoczynku, a poza tym stosowane pod kontrolą lekarza zabiegi w postaci sauny, kąpieli, naświetlań promieniami ultrafioletowymi (w zimie) oraz podawanie witamin C i B complex.

Zapobieganie występowaniu stanów przetrenowania polega w głównej mierze na stosowaniu adekwatnych przerw wypoczynkowych tak w treningu jak częstotliwości startów.

Na podstawie powyższych uwag należy wnioskować, że uprawiając sport, szczególnie ten na poziomie wyczynowym należy zachować równowagę pomiędzy treningiem, odnową i odżywianiem.

To znaczy: TRENING = ODNOWA = ODŻYWIANIE
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
przewlekłe zmęczenienie jest terminem kolarskim ani nawet sportowym. nie do końca jest też terminem ściśle fizjologicznym.

PZ może mieć wiele źródeł - jednym z nich jest depresja, innym faktyczne przeforsowanie organizmu. W tym pierwszym przypadku treningi nie mają z nim nic wspólnego, w tym drugim pz jest wynikiem długotrwałego nadużywania cierpliwości organizmu. Rozłożone na wiele lat uniemożliwianie regeneracji powysiłkowej mści się właśnie pz. dlatego m.in. w procesie treningowym (io w pracy i w zabawie i wszedzie) konieczne jest zapewnienie czasu na odpoczynek i regenerację.

przetrenowanie to zjawisko - w prównaniu z pz - krótkoterminowe. jest wynikiem zbyt intensywnego wysiłku w cyklu treningowym (jak również w pracy, w nauce itp), po którym organizm domnaga się czasuna regenerację.

gdybys przetrenowywał się ciągle przez wiele lat, nie dając organizmowi zregenerować się to dorobiłbyś się pz
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Dlatego pamiętajmy że regeneracja to też element treningu, a nie lenistwa, jak część osób myśli. Jak będzie się jeździło cały czas "na pałę" to daleko nei zajedziemy...

pozdrawiam
Żywy
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Polecam zapoznać się z postem "Przetrenowanie u amatora" na alt.pl.rec.sport.kolarstwo:
http://tiny.pl/7gp2

oraz w pełni z poniższym wątkiem:
http://www.bieganie.pl/forum/viewtopic.php?t=8304

Pzdr.
T.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
dbig no zastanow sie jak mozna rozpoznac? :)
chyba jak sie nie ma nogi przez dluzszy czas to moze byc objaw co? albo jak sie nie chce jezdzic, albo jak hr fiksuje, albo jak sie ciagle spac chce itd..
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Przewlekłe zmęczenie można rozpoznać, kiedy ci nie staje. Sił nie staje, oczywiście.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Stany depresyjne bywały...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
dbig napisał(a):

> Stany depresyjne bywały...

Stany ogólnie są depresyjne...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
lol :D
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
może jeszcze ktoś doda zaraz że chodzi o Stany Zjednoczone?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Przetrenowaniu zapobiegniesz tylko wtedy , kiedy zrozumiesz czym jest właściwa regeneracja powysiłkowa . To niezmiernie istotny element treningu . Niestety bardzo wielu o tym zapomina lub po prostu nie wie ! I jeszcze jedno , z upływem lat nie zmieniamy raczej swoich przyzwyczajeń treningowych a to błąd . Sprawa jest prosta : im więcej latek na karku tym więcej i staranniej należy dbać o regenerację .

Pozdrawiam , Marek .
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Miałem okres że przesadzałem z treningiem w stosunku do wykonywanej pracy np. po zmianie nocnej która trwała ponad 12h jechałem trenować powyżej 75%hr., sam tego doświadczyłem i od pewnego czasu zluzowałem.
Poza tym mobbing w pracy był próbowano robić ze mnie "kozła ofiarnego i chłopca na posyłki" ale nabrałem innego stosunku i nie angazuje się jak wcześniej i nic już tego nie zmieni.
Od trzech może czterech miesięcy więcej godzin nie z własnej woli ale z przymusu w pracy trzeba było spędzać poza tym od ponad 2 lat nie miałem urlopu, święta nie święta, niedziele itp. na mus musiałem:(
Z powodu głupoty, a może pracoholizmu innych musiałem nie z własnej woli dotychczas 250h w miesiącu robić nocki nie nocki.
Wyzysk. Ale nastawienie uległo zmianie i już czuje się lepiej i nic tego nie zmieni:)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
hey dude! jestes kozak! szacun zioom i wpadnij na trening w niedziele to pogadamy! mowie powaznie! Kreuzman.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Krzyżak napisał(a):

> Kreuzman.

Masz do wyboru:

1) Kreuzmann

albo

2) Xman

decyduj się! :D
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
tak tak zjadlem jedno N, ale nie wierze ze ja ten post pisalem hehe :D

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
He He, to może TJ sprawdzi Ci IP? :D
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
w czasie treningu po wypiciu gazowanego można się zatruć?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
czym? gazem? hehe

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
ja biore gazowane, ale tez papier toaletowy do kieszonki, bo może złapać 's****..', wtedy się zatrzymuje i w krzaczkach zrzucam zbędnę gramy/kilogramy.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Po wypiciu napoju gazowanego można się zatruć Coca-Cola też jest szkodliwa i to nie tylko ze względu na to że ma w sobie chemie czy gaz ale kofeine.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Mnie gazowane "nie truje", a kofeina to raczej pomaga.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Kofeina podnosi ciśnienie, nadmiar wypłukuje magnez.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
ale też daje gaaaaaaaz! I potem można gazować ;D
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
I na rente albo pod ziemie szybko iść:) Fajnie nie nie trzeba się bezrobociem interesować i Polską.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ja tak miałam od dawna, okazało się że miałam bardzo niską ferrytyne i do tego baaardzo niski poziom wit.D, jak dostałam porządna dawke wit.D to nagle mam siłę po 11h pracy na wszystko, a kiedys tylko zjesc i spac. Warto zbadac hormony i podstawowe badania krwi.
Polecam też poczytać sobie o ziołach na pobudzenie oraz energię:
https://loremvit.pl/herbata-na-pobudzenie/

Wiele z nich pomaga utrzymać kondycję.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Inne tematy z forum Rowery

Rower elektryczny (6 odpowiedzi)

Jaki rower elektryczny do spokojnej jazdy kupić. Czy dokupić osprzęt elektryczny do starego...

Jaki rower do trójmiejskich lasów i okolic (12 odpowiedzi)

Przymierzam się do zakupu roweru, nie jeździłem od dzieciaka więc postanowiłem kupić rower w...

rowerek treningowy stacjonarny - gdzie kupię? (12 odpowiedzi)

Gdzie mogę kupić w Trójmieście rowerek treningowy stacjonarny w cenie ok. 200 zł? Decathlon,...

do góry