Widok

Formalności w kościele - nic nie rozumiem

Wesele Temat dostępny też na forum:
Cześć, proszę o pomoc

o co chodzi z tą ważnością dokumentów zaświadczenie chrztu, bierzmowania, akt urodzenia, zaświadczenie z USC że są ważne trzy miesiące, ale mają mieć tą ważność 3 miesiące do dnia ślubu, czy do spisania protokołu ślubnego? Czy jedne tak drugie tak? Proszę o wytłumaczenie łopatologicznie -.-
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
akt chrztu jest bezterminowy- musi miec adnotacje o bierzmowaniu ( zwykle w dolnym rogu aktu) . akt urodzenia powinien "tracic" trzymiesieczną waznosc ok 2 tyg. p slubie- zeby proboszcz zdazyl doniesc dokumenty do urzedu w ciagu tych kilku dni, podobnie jak zaswiadczenie z usc o braku przeciwskazan do zawarcia slubu.
image
SEMPER IN FLORE - DEKORACJE KWIATOWE SAL, KOŚCIOŁÓW, BUKIETY -http://semperinflore.eu
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
w internecie czytałam że na spisanie protokolu przedslubnego należy pójsc 3 miesiace przed slubem, albo troche pozniej (i było opisane że należy donieść wszystkie dokumenty, również te co tracą ważność po ślubie)

jednak ksiądz powiedział żebyśmy przyszli szybciej niż 3 miesiace przed slubem - to do tego protokołu te dokumenty jednak nie są potrzebne? troche to zagmatwane, a wszędzie podają inne informacje.

Pomocy:)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
protkol moze byc spisany wczesniej niz 3 miesiace przed slubem, jesli bierzecie slub w jednym z Waszych kosciołów to niepotrzebna bedzie licencja do "trzeciego kosciola", wiec niektóre dokumenty mozna doniesc pozniej. to zalezy od danego księdza.
image
SEMPER IN FLORE - DEKORACJE KWIATOWE SAL, KOŚCIOŁÓW, BUKIETY -http://semperinflore.eu
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
właśnie ślub będzie w innej parafi, ani mojej ani narzeczonego
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Nam ksiądz proboszcz powiedział wczoraj że akt chrztu musi być "świeży" i nie powinien być starszy niż 6 miesięcy
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
I mi również tak mówił ksiądz przed ślubem. Powiedział, że akt urodzenia to zawsze jest ważny, natomiast jeśli chodzi o akt chrztu musi być świeży z racji, że na nim odnotowuje się czy ktoś już miał ślub czy nie (jest to zawsze przesyłane do parafii w której miało się chrzest).
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Jesli slub w 3 kościele to wcześniej wspomniana licencję trzeba zanieść do tego kościoła stąd pewnie propozycja zeby protokół juz spisywac.jak będą akty,zaświadczenia o ukończeniu nauk oraz poradni to wtedy bedzie dokument do zawarcia ślubu w innym kościele
image
SEMPER IN FLORE - DEKORACJE KWIATOWE SAL, KOŚCIOŁÓW, BUKIETY -http://semperinflore.eu
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
To prawda,ze każda informacja powinna byc wysłana do miejsca chrztu ale wiem ze zdarza sie ze nie dotrze info o bierzmowaniu i trzeba brać osobne zaświadczenie.
image
SEMPER IN FLORE - DEKORACJE KWIATOWE SAL, KOŚCIOŁÓW, BUKIETY -http://semperinflore.eu
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
wsytarczy skrocony akt urodzenia ?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
A ja zadzowniłam do USC. Pani w Gdyni chce jakikolwiek akt urodzenia (nawet sprzed 15 lat), bo akt urodzenia nie traci ważności. Jeżeli masz wydany w Gdyni dowód osobisty, akt urodzenia nie jest wymagany.
Metryka chrztu i bierzmowania - wazna 6 miesięcy.
Dokumenty z USC - przyjśc do USC nie 3 miesiące przed slubem, tylko odejmij sobie jeszcze 5 dni, bo USC ma po Waszym slubie 5 dni na wystawienie aktu małżeństwa i fajnie, gdyby dokumenty były wazne jeszcze 5 dni po Waszym slubie.
Generalnie do USC przychodzisz tylko z dowodem osobistym i ewentualnie z aktem urodzenia.

Tyle w temacie :)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
I widzę, że tutaj również pojawiają się sprzeczne informacje, co do aktu urodzenia i aktu chrztu. Tak na moją logikę to akt urodzenia jest ważny zawsze, mam go w domu i nie powinien mieć jakiejś daty przydatności, akt chrztu mogę jeszcze zrozumieć, bo tam mają być te adnotacje o ew. ślubie.

Aga M. - nie pomyliłaś aktu chrztu z aktem urodzenia?
"Jesli slub w 3 kościele to wcześniej wspomniana licencję trzeba zanieść do tego kościoła stąd pewnie propozycja zeby protokół juz spisywac.jak będą akty,zaświadczenia o ukończeniu nauk oraz poradni to wtedy bedzie dokument do zawarcia ślubu w innym kościele"


Do uzyskania tej licencji są potrzebne jakieś jeszcze inne dokumenty? Gdzie tą licencje się uzyskuje u mnie czy u narzeczonego? Czy tu i tu?
co to jest " dokument do zawarcia ślubu w innym kościele"?

Tussia - z tobą bym się zgodziła, na mój chłopski rozum :P ale skoro każda mówi inaczej to sama juz nie wiem.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
~ja ma rację, wszystko dobrze opisała.

Zwróćcie jeszcze uwagę czy akt urodzenia, który macie, jest opłacony (opłata skarbowa 22 zł na konto urzędu z miejsca wydania). Mój mąż miał akt, który kiedyś dostał do ZUSu, który jest zwolniony z opłaty i musieliśmy szybko zejść do okienka pocztowego i wpłacić te 22 zł...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Jeśli chodzi o pozwolenie na ślub w innej parafii to my mieliśmy z mojej parafii i ksiądz żadnych dokumentów od nas nie chciał. Zadzwoniłam tylko do niego kiedy mogłabym podjechać i miał już gotowe zaświadczenie dla nas. I bierze się to tylko z jednej parafii i możecie wybrać sobie z której wam wygodniej.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
My braliśmy slub w 3 kościele więc napisałam czego od nas wymagal.Maz z gdańska akt urodzenia w urzędzie ja swój zamawialam mailowi.z opłata.formalności w parafii meza.dokumenty zaniesclismy po i do protokołu i dostaliśmy licencję czyli zgodę na slub w innym kościele.z mojej parafii zgoda na slub w innym kościele i zapowiedzi
image
SEMPER IN FLORE - DEKORACJE KWIATOWE SAL, KOŚCIOŁÓW, BUKIETY -http://semperinflore.eu
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Dokumenty kościelne (np. zaświadczeni o chrzcie i bierzmowaniu) muszą być ważne na dzień spisania protokołu (nie mogą być starsze niż 3 miesiące, tzn. jak spisujecie protokół np. 01.04, to zaświadczenie wystawione najwcześniej 01.01). Do spisania protokołu nie jest wymagany komplet dokumentów. Zaświadczenie z US jest ważne tylko 3 miesiące i musi być ważne w dniu ślubu, więc nie ma co się spieszyć z jego załatwianiem.
My z mężem na spisanie protokołu mieliśmy zaświadczenia o chrzcie i bierzmowaniu, zaświadczenie o uczęszczaniu na katechizację, zaświadczenie o ukończonych naukach przedmałżeńskich i poradnictwa rodzinnego. Dzień przed ślubem donieśliśmy zaświadczenie z US, zapowiedzi i potwierdzenie odbycia spowiedzi.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
w takim razie czy w dniu ślubu musi być ważne terminowo tylko i wyłącznie zaświadczenie z USC?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
a skąd się bierze zaświadczenie o uczęszczaniu na katechezę?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
chyba chodzi o świadectwo ze szkoły, tam powinno być
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
wiem, ze niektórzy ksieza prosza o zaswiadczenie wydane w liceum a niektórzy komplet swiadectw , zeby zobaczyc, ze jest ocena z religii!
image
SEMPER IN FLORE - DEKORACJE KWIATOWE SAL, KOŚCIOŁÓW, BUKIETY -http://semperinflore.eu
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
to niech ktos mi powie po kolei copierw zrobic i gdzie sie udac? Do USC czy isc do kosciola spisac protokul a pozniej donosic te dokumenty? Tez nie rozumiem tej calej papierkowej roboty!!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ślub konkordatowy - wizyta w kancelarii parafialnej - Etap 1

Pierwszy krok to wizyta w kancelarii parafialnej, w której odbędzie się ślub. Wybierzcie się tam w okresie od 6 do 3 miesięcy przed ślubem. Weźcie ze sobą:

świadectwa bierzmowania narzeczonych (otrzymacie je w swoich kancelariach parafialnych; dokumenty ważne są przez 3 miesiące)
świadectwa chrztu narzeczonych (otrzymacie je w swoich kancelariach parafialnych; dokumenty ważne są przez 3 miesiące)
zaświadczenie o uczestnictwie i ukończeniu kursu przedmałżeńskiego i spotkań w poradni rodzinnej (można donieść w późniejszym terminie)
dowody osobiste
Urzędnik kościelny na podstawie zgromadzonych kompletów dokumentów sporządzi protokół przedślubny oraz rozpisze zapowiedzi przedślubne. Zapowiedzi są wygłaszane przez 2 tygodnie w parafii panny młodej oraz pana młodego. Niestety, to do Was należy obowiązek poinformowania swojej parafii o planowanym ślubie i prośba o wygłoszenie zapowiedzi (nie uczyni tego za Was parafia, w której bierzecie ślub).

Ślub konkordatowy - zgłoszenie do USC - Etap 2

Na mniej niż 3 miesiące przed ślubem należy zgłosić się do USC. Musicie mieć ze sobą:

dowody osobiste
skrócone odpisy aktów urodzenia
wdowiec/wdowa musi przynieść akt zgonu współmałżonka
W USC odpowiecie na kilka formalnych pytań, do których nie musicie się przygotowywać. Jedyne co powinniście ustalić przed wizytą, to nazwisko jakie przyjmie żona po zawarciu związku, gdyż będziecie musieli je podać urzędnikowi.

Na tej podstawie USC wyda zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Zaświadczenie te jest ważne tylko przez 3 miesiące (więc ślub musi się odbyć w następnych 3 miesiącach).

Jeszcze raz do kancelarii parafialnej - Etap 3

Gdy już będziecie mieli zaświadczenie z USC udacie się powrotem do kancelarii parafialnej, w której bierzecie ślub (w zależności od kancelarii parafialnej udajcie się tam od tygodnia do dnia poprzedzającego ślub). Dokumenty, które musicie przynieść to:

zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa (dokument z USC)
zaświadczenie o uczestnictwie i ukończeniu kursu przedmałżeńskiego i spotkań w poradni rodzinnej (o ile jeszcze tego nie dostarczyliście)
potwierdzenie o odczytaniu zapowiedzi w parafiach narzeczonych
Tuż przed ślubem konkordatowym - Etap 4

Tuż przed ślubem:

przynieście do kancelarii zaświadczenia o odbytych spowiedziach przedślubnych
w dniu ślubu podpiszecie zgodę na skutki cywilno-prawne małżeństwa konkordatowego; stosowne dokumenty podpisują także świadkowie oraz duchowny
Formalności po ślubie konkordatowym - Etap 5

Po ślubie, w ciągu 5 dni od daty zawarcia małżeństwa Kościół ma obowiązek przesłać komplet dokumentów do USC. Ten zaś sporządza akt ślubu. Jeżeli wszystko odbędzie się bez przeszkód, po 2 tygodniach możecie udać się do USC po odbiór skróconych aktów małżeństwa.

Opłaty:

opłata skarbowa - 84 złote
odpis skrócony - 22 złote
odpis zupełny - 33 złote
opłaty w kościele - co 'łaska' (zazwyczaj 'co łaska' zdecydowanie przewyższa pozostałe opłaty)
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0
Proszę w/w krok po kroku gdzie, co jak i kiedy :)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
witam , mam odpis skroconu aktu urodzenia oryginał , brałam 14 lat temu, byl mi do czegos potrzebny , na nim jest znaczek 15zl, jest w bardzo dobrym stanie, wszystko czytelne przyjma mi go ?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Teraz już nie trzeba przynosić aktów urodzenia do USC. My ich nie mieliśmy :) Pani z USC mówiła, że przepisy się zmieniły i nie trzeba mieć aktu wystarczy znać imiona rodziców, daty urodzenia, miejsca urodzenia ;)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Dokładnie tak jak piszesz ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
My załatwialiśmy w zeszłym tygodniu sprawy w urzędzie w Gdańsku i Pani prosiła nas o akt urodzenia- ale nie wiem czy jest obowiązkowy czy po prostu z przyzwyczajania.

Mój akt miał tyle lat co ja - 29 :)
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
My byliśmy w USC w mieście Pana Młodego (na mazurach) ślub będzie w Gdyni.... Ja urodziłam się w Wejherowie, mój narzyczony w Olsztynie. Nie potrzebowaliśmy żadnych aktów urodzenia. Poszliśmy tam z pustymi rękami, jedynie dowód. Panie w USC wszystko załatwiają telefonicznie z pozostałymi urzędami, trzeba było podać imiona rodziców i nazwisko rodowe matki. My jedynie musieliśmy przelać opłatę skarbową 84 zł na USC w Gdyni, gdyż do niego ks. dowiezie dokumenty po ślubie. Na drugi dzień komplet dokumentów był już do odbioru.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
a co jeśli my już jesteśmy po ślubie cywilnym i teraz będziemy mieć kościelny ??
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ja dalej nic nie rozumiem. Mam swój akt urodzenia( ma tyle lat co ja ;) ), urodziłam sie w Gdyni, ślub będzie w Sopocie- do którego urzędu mam jechać załatwiać? Czy muszę mieć nowy akt urodzenia czy może być ten oryginalny?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
nie chodzi o akt urodzenia tylko o to, że musisz iść do kancelarii kościoła (w którym byłaś chrzczona), tam wystawią Ci metrykę chrztu z datą Twojego chrztu świętego oraz informacją o tym, czy byłaś bierzmowana.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Monia: obojetnie, który Urząd, ale przelew będziesz musiała zrobić na konto Urzędu w Sopocie - 84zł (trzeba pokazać druczek) a aktów nie potrzebujesz. Od 1 marca jest nowy system.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Dziękuję za info ;) Na szczęście Urząd już mamy z głowy:)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
a ja mam pytanie dotyczące wręczenia "ofiary" za mszę. Kiedy ją dać? Na spisaniu protokołu? Kilka dni przed ślubem? (mamy wtedy spotkanie odnośnie szczegółów ceremonii) czy w dniu ślubu?:)
Pytanie może dla niektórych banalne i oczywiste, ale proszę o pomoc :)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
My daliśmy dwie koperty. Pierwsza jak rezerwowaliśmy datę i godzinę, a drugą przy spisaniu protokołu.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Kupię

Gdzie warto zamowic kwiaty w Gdansku?? (63 odpowiedzi)

Dziewczyny poniewaz jestem za granica niemam za bardzo mozliwosci jezdzenia po kwiaciarniach.Bede...

do góry