Odpowiadasz na:

Marże w górę, prawie w każdym banku

Ostatnie tygodnie obfitowały w informacje o podwyżkach marż w bankach oferujących kredyty hipoteczne. Sprawdziliśmy, jak zmieniły się warunki w bankach biorących udział w rankingach w ciągu... rozwiń

Ostatnie tygodnie obfitowały w informacje o podwyżkach marż w bankach oferujących kredyty hipoteczne. Sprawdziliśmy, jak zmieniły się warunki w bankach biorących udział w rankingach w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W większości instytucji kredytobiorcy zaciągający zobowiązania w styczniu będą musieli zapłacić więcej niż rok temu.

Zmiany w bankowych cennikach nie są niczym niezwykłym. Kredytodawcy regularnie modyfikują warunki, na jakich udzielają finansowania. Dopasowują się w ten sposób m.in. do zmieniającego się poziomu ryzyka kredytowego klientów i oferty konkurencji. Jednak w ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia z czymś, co wykracza poza prostą korektę rynkowego kursu.

Fala podwyżek rozpoczęła się w grudniu, kiedy zmiany marż ogłosiły Bank Pekao, mBank i Deutsche Bank. Później na podobny krok zdecydowały się kolejne instytucje. Tworząc styczniowy ranking kredytów hipotecznych, sięgnęliśmy po taki sam zestaw założeń jak rok wcześniej i sprawdziliśmy skalę zmian w bankowych cennikach.

Tylko jeden bank obniżył marżę

Porównanie marż zaproponowanych profilowym kredytobiorcom starającym się o kredyt na 196 tys. zł, z 20-procentowym wkładem własnym, nie pozostawia złudzeń jest drożej niż na początku 2015 r. Spośród instytucji, które wzięły udział w obu zestawianych ze sobą rankingach, korzystne dla kredytobiorców zmiany widać tylko w ofercie Banku Pocztowego. Przed rokiem zaproponował on parze klientów kupujących mieszkanie w Łodzi marżę na poziomie 2,2 pp., a w styczniu 2016 r. 1,99 pp.

W przypadku czterech banków marża kredytowa pozostała na takim samym poziomie jak rok wcześniej. Nie oznacza to jednak, że instytucje te nie manipulowały przy cenniku. Bank BPH jeszcze niedawno oferował promocyjną stawkę 0,85 pp., a w ostatnich miesiącach powrócił do poprzednich warunków. Bank Zachodni WBK wysokość marży kredytowej ustala indywidualnie i przekazuje w zestawieniach wartość minimalną, która nie uległa do tej pory zmianie. Tego rodzaju praktyka utrudnia porównania i nie wyklucza zaostrzenia polityki kredytowej przy zachowaniu stałych widełek w cenniku.

Spośród 16 instytucji 11 podniosło marże. Skala podwyżek jest bardzo zróżnicowana. W największym stopniu zmianę nastawienia widać w przypadku Deutsche Banku, który w styczniu 2016 r. gotów był zaproponować profilowym kredytobiorcom stawkę o 0,71 pp. wyższą niż rok wcześniej. Sporą korektę widać także w ofertach Eurobanku i Citi Handlowego 0,42 pp. i 0,4 pp. Wzrost o ok. 0,3 pp. miał miejsce w 3 instytucjach Raiffeisen Polbanku, mBanku i Banku BGŻ BNP Paribas, którego ofertę porównaliśmy z propozycją Banku BGŻ (bardziej aktywnego na rynku mieszkaniowym z dwóch połączonych organizacji).

Wszystko przez podatek?

Falę podwyżek marż kredytowych powszechnie tłumaczy się zbliżającym się podatkiem bankowym, w którym podstawą opodatkowania będą aktywa. Zapisy ustawy zabraniają przerzucania nowych obciążeń na klientów, nic zatem dziwnego, że banki zgodnie twierdzą, iż korekty w cennikach nie mają związku z opodatkowaniem. Taki ruch byłby jednak naturalną reakcją na spadek rentowności kredytów hipotecznych, podobnie jak zwiększenie przychodów pozaodsetkowych (z opłat i prowizji) oraz cięcia kosztów (widoczne chociażby pod postacią redukcji zatrudnienia). Niewykluczone, że na decyzje kolejnych banków wpływ miały ruchy konkurencji kredytodawcy dostrzegli szansę na szybkie dostosowanie cen, które być może umknie w tłumie i nie będzie rzucać się w oczy klientom.

Mimo sporych zmian w cennikach kredytów hipotecznych, klienci zaciągający w styczniu tego roku zobowiązanie mogą liczyć na ratę kredytową zbliżoną do tej, jaką płacili zeszłoroczni kredytobiorcy. Dla przyjętych w rankingu założeń oscyluje ona w okolicach 880-930 zł miesięcznie. Za ten efekt odpowiada spadek wskaźnika WIBOR jest on niższy o ok. 0,3 pp. niż przed rokiem. Można powiedzieć, że w ten sposób podwyżki zostały zamaskowane przez drugi składnik oprocentowania. Warto jednak pamiętać, że to marża kredytowa jest stała w całym okresie kredytowania, a wskaźniki z rynku międzybankowego mogą w przyszłości zmieniać się w bardzo dużym stopniu.

zobacz wątek
4 lata temu
~naciagacz, corka dewelopera hahahaha

Odpowiedź

Autor

Polityka prywatności
do góry