Odpowiadasz na:

Raport z rynku mieszkań styczeń 2016

Przez ostatni rok znacznie wzrosła cena mieszkań na rynku wtórnym. Już w kilku miastach za używane lokum trzeba zapłacić więcej niż za nowe, a dodatkowo oferenci stosują kolejne podwyżki. Bez zmian... rozwiń

Przez ostatni rok znacznie wzrosła cena mieszkań na rynku wtórnym. Już w kilku miastach za używane lokum trzeba zapłacić więcej niż za nowe, a dodatkowo oferenci stosują kolejne podwyżki. Bez zmian nie obeszło się także na rynku pierwotnym tu jednak kierunek tych zmian był różny w zależności od miasta.

Najdroższe mieszkania o powierzchni 38-60 mkw. kosztują 7778 zł/mkw. Z takimi cenami muszą liczyć się ci, którzy szukają lokum w Warszawie i zdecydowali się na ofertę dewelopera. W przypadku mieszkań używanych stolica jest jeszcze droższa, bo 1 mkw. takiego mieszkania kosztuje 8060 zł. Wśród analizowanych miast najniższe stawki odnotowano z kolei w Szczecinie (4711 zł/mkw.) na rynku deweloperskim i Łodzi (3747 zł/mkw.) na rynku wtórnym.

W Warszawie mieszkania droższe o 500 zł/mkw.

Przez 12 miesięcy stawki na rynku pierwotnym zmieniały się wielokrotnie. Ostatecznie w relacji rok do roku potrafiły sięgać nawet 16 proc. w przypadku małych mieszkań (do 38 mkw.) i 6 proc. w przypadku średnich (38-60 mkw.). Największe podwyżki odnotowano w tym okresie w Warszawie. Stawki za 1 mkw. poszybowały tam nawet o 500 zł w górę. Drożej jest także w Katowicach, gdzie cena wzrosła o ok. 200-300 zł/mkw. Niewielkie podwyżki wystąpiły natomiast w Łodzi.

Deweloperzy niechętnie jednak decydowali się na obniżki. Potaniały jedynie małe mieszkania w Krakowie (4 proc.).

Rynek wtórny drożeje

Choć przez ostatni rok zmiany na rynku mieszkań używanych nie były wysokie, przez cały rok uzbierały się solidne podwyżki cen w niektórych miastach. Lepsza lokalizacja względem nowych osiedli sprawia, że w niektórych miastach ich cena jest już wyższa od świeżo wybudowanych mieszkań. Widoczne jest to w Warszawie, Gdańsku i Krakowie.

Największe podwyżki wystąpiły Gdańsku i Katowicach sięgały nawet 10 proc., co nominalnie oznaczało nawet 500 zł-600 zł wzrostu ceny 1 mkw. Rynek wtórny najstabilniejszy jest we Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Szczecinie i Warszawie. Zmiany cen w relacji rok do roku nie przekraczały tam 3 proc.

zobacz wątek
3 lata temu
~naciagacz, corka dewelopera hahahaha

Odpowiedź

Autor

Polityka prywatności
do góry