Odpowiadasz na:

Gdańsk poszybowal.

Przez pierwsze półrocze stawki ofertowe mieszkań poszybowały w niektórych miastach nawet o 36 proc. w górę. Rekordzistą jest Gdańsk, gdzie od kilku miesięcy notuje się spore ożywienie na rynku... rozwiń

Przez pierwsze półrocze stawki ofertowe mieszkań poszybowały w niektórych miastach nawet o 36 proc. w górę. Rekordzistą jest Gdańsk, gdzie od kilku miesięcy notuje się spore ożywienie na rynku mieszkań od deweloperów. W pozostałych przypadkach wahania cen były znacznie niższe.

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym

Największy wzrost cen ofertowych na rynku nowych mieszkań odnotowano w Gdańsku. Średnia stawka za 1 mkw. najmniejszych mieszkań wzrosła o 36 proc.w ciągu całego 2016 roku i wyniosła w czerwcu 7575 zł/mkw. to o 1000 zł mniej niż w Warszawie.

Tak dużego wzrostu ceny można doszukiwać się w gwałtownym przyroście nowych mieszkań. W ciągu pierwszego półrocza ich pula powiększyła się z ok. 1500 do prawie 3000. Pojawienie się nowych, droższych lokali mogło być przyczyną podwyżek także cen mieszkań o powierzchni 38-60 mkw. o 13 proc. W pozostałych miastach zmiany nie przekraczały 6 proc. i dotyczyły głównie mieszkań do 38 mkw. i powyżej 60 mkw.

Poza Warszawą i Gdańskiem wysokie ceny mieszkań średniej wielkości dotyczyły także Krakowa (6718 zł/mkw.), Poznania (6347 zł/mkw.) i Wrocławia (5934 zł/mkw.).

Ceny mieszkań na rynku wtórnym

Wśród mieszkań używanych nie występowały tak wysokie wahania cen. Przez ostatnie półrocze stawki, jakie trzeba zapłacić na rynku wtórnym, zmieniły się o co najwyżej 3 proc. Mieszkania z drugiej ręki są droższe od nowych lokali w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Szczecinie i Wrocławiu.

Poza stolicą z wysokimi oczekiwaniami finansowymi oferentów trzeba liczyć się także w Krakowie średnia stawka z ogłoszeń o sprzedaży mieszkań o powierzchni 38-60 mkw. wyniosła niecałe 7000 zł/mkw. O ok. 1000 zł mniej wyceniano lokale w Gdańsku (6138 zł/mkw.), Poznaniu (5933 zł/mkw.) i Wrocławiu (5924 zł/mkw.).

zobacz wątek
4 lata temu
~naciagacz, corka dewelopera hahahaha

Odpowiedź

Autor

Polityka prywatności
do góry