Odpowiadasz na:

Re: Jaki podkład pod panele podłogowe ?

Zadaniem podkładu pod panele podłogowe jest nie tylko wytłumianie, ale również izolacja od wilgoci w podłodze. Ta druga właściwość często umyka, a jest również bardzo istotna.
Współczesne... rozwiń

Zadaniem podkładu pod panele podłogowe jest nie tylko wytłumianie, ale również izolacja od wilgoci w podłodze. Ta druga właściwość często umyka, a jest również bardzo istotna.
Współczesne oferowane podkłady zawierają 2 w 1, tzn. mają warstwę wytłumiającą (warstwę pianki), która jest na nośniku: folii paroizolacyjnej. "Goła" folia jest szersza od warstwy pianki, umożliwiając w ten sposób układanie na zakładkę. Jest to rozwiązanie najtańsze i w standardowych warunkach jest wystarczające.
Można pokusić się o stworzenie własnego podkładu: warstwy izolacyjnej i warstwy wytłumiającej. Warstwa izolacyjna to zwykła folia w miarę gruba (dostępna w sklepach budowlanych, ale nie z tych bardzo cienkich, przeznaczonych do zabezpieczenie mebli, lub dostępnych nawet w sklepach ogrodniczych). Folia układana na zakładkę (można z klejeniem szarą na styk taśmą do opakowań, ale moim zdaniem to za duży kłopot). Warstwa wytłumiająca to cała gama możliwości. Wybór uzależniony potrzebami oraz kasą. Wspomniany korek jest jedną z możliwości, ale koszty będą wysokie. Niektórzy proponują karton falisty, bo jest to rozwiązanie najtańsze, ale moim zdaniem, karton na ewentualnych nierównościach i na ciągach komunikacyjnych w końcu się zbije i przestanie wystarczająco tłumić. Dostępne są w handlu dedykowane podkłady będące stosunkowo miękkimi płytami, które są wystarczająco miękkie, aby wytłumiać i zniwelować drobne nierówności, a jednocześnie nie zbiją się do zera. Takie podkłady można wybrać, przy czym jeszcze pozostaje wybór grubości płyt. Czym grubsze, tym lepiej izolują i wytłumiają, ale podwyższają poziom podłogi; są droższe, a dochodzi jeszcze koszt wykończeń na progach. Nie bez znaczenia są również względy estetyczne i praktyczne (różnice poziomów podłóg, niewielkie, ale zawsze).
Podsumowując: proponuję gotową folię z pianką.

zobacz wątek
3 lata temu
~Zbyszek spod Gdańska

Odpowiedź

Autor

Polityka prywatności
do góry