Re: AQUASFERA REDA!
Wstawiam odpowiedź BPO, może się komuś przyda:
Szanowna Pani,
w odpowiedzi na Pani pytania, przysyłamy poradę w niniejszej sprawie.
Po przeanalizowaniu umowy łączącej Panią...
rozwiń
Wstawiam odpowiedź BPO, może się komuś przyda:
Szanowna Pani,
w odpowiedzi na Pani pytania, przysyłamy poradę w niniejszej sprawie.
Po przeanalizowaniu umowy łączącej Panią z deweloperem, rzeczywiście musimy się z Panią zgodzić, iż umowa została nieprawidłowo wykonana. W załączniku nr 2 do umowy w opisie elementów budynku i wyposażenia lokalu mieszkalnego mowa jest o wentylacji grawitacyjnej, zaś brak jest jakiejkolwiek informacji o wentylacji mechanicznej. Jest to prawdopodobnie błąd lub przeoczenie dewelopera. Nie zmienia to jednak faktu, iż przy podpisywaniu umowy nie mogła Pani przez ten fakt, oszacować realnych kosztów za energię elektryczną za część wspólną w budynku.
Zgodnie z art. 471 kodeksu cywilnego, dłużnik (tj. deweloper) obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z nienależnego wykonania zobowiązania, chyba że nienależyte wykonanie zobowiązania jest następstwem, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. W Pani przypadku przesłanki żądania odszkodowania są spełnione, tzn. zobowiązanie zostało nienależycie wykonane, gdyż w umowie oraz załącznikach brak było informacji o wentylacji mechanicznej, która generuje wyższe koszty, poniosła Pani szkodę majątkową oraz istnieje wiązek przyczynowy między nieprawidłowym wykonaniem umowy a szkodą. Odpowiedzialność dłużnika oparta jest na zasadzie winy, co oznacza, że jest on obowiązany do naprawienia wierzycielowi szkód, które powstały na skutek zawinionego przez niego nienależytego wykonania umowy. Wierzyciel domagający się odszkodowania może się ograniczyć wyłącznie do wykazania trzech powyższych okoliczności, a więc faktu nienależytego wykonania zobowiązania przez dłużnika, poniesionej przez siebie szkody oraz związku przyczynowego między jednym a drugim. Wówczas wspomniany art. 471 kc każe domniemywać, że było to następstwem okoliczności, za które dłużnik ponosi odpowiedzialność, czyli że dłużnik zawinił. Jeśli w rzeczywistości jest inaczej, to dłużnik powinien dowieść, że dołożył należytej staranności w realizacji umowy, a jej nieprawidłowe wykonanie jest skutkiem niezależnych od niego przyczyn.
W związku z powyższym radzilibyśmy przedstawić deweloperowi niniejsze stanowisko i ustalić wspólnie sposób naliczania kwoty za prąd w niższej wysokości niż teraz. Jeśli nie osiągną Państwo porozumienia, sprawę będzie można skierować na drogę sądową.
zobacz wątek