Widok

Akt chrztu

Wesele Temat dostępny też na forum:
Witam.11 sierpnia biore slub.Czy moge jechac po metryke chrztu 12 maja.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

akt chrztu jest wazny bezterminowo, zwróc tylko uwage, zeby mial adnotacje bierzmowaniu w prawym dolnym rogu.
image
SEMPER IN FLORE - DEKORACJE KWIATOWE SAL, KOŚCIOŁÓW, BUKIETY -http://semperinflore.eu
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Akt chrztu jest ważny 3 miesiące - info od 3 niezależnych księży
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zawsze było ważne 3 miechy. Proboszcz też nas o tym uprzedzał żeby nie za szybko dokumenty zbierać.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Potwierdzam :) I faktycznie warto zwrócić uwagę, czy masz na odwrocie aktu chrztu adnotację o bierzmowaniu. Ja nie miałam i musiałam iść do kancelarii parafialnej po osobne zaświadczenie, że bierzmowanie się odbyło- nie przegap tego ;-)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

akt urodzenia rzeczywiscie 3 miesice ale chrztu nie bylo problemu, mialam taki sprzed pol roku, a maz prawie 30 letni.
image
SEMPER IN FLORE - DEKORACJE KWIATOWE SAL, KOŚCIOŁÓW, BUKIETY -http://semperinflore.eu
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Widocznie to zależy od parafii... ja na swoim wykazie kompletu dokumentów, które miałam zgromadzić przed ślubem, wyraźnie miałam napisane, że metryka chrztu ma być z datą wystawienia nie starszą niż 3 miesiące.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

aktu chrztu ważny 3 miesiące? przecież to się nie zmieni ani nie przeterminuje :(co ci księża nie wymyślą
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Też mnie to zaskoczyło i nie bardzo się na tym znam, ale od znajomego słyszałam, że podobno chodzi o to, że ktoś może jeszcze "rozmyślić" się w tym czasie co do ślubu konkordatowego i np. dokonać aktu apostazji . Druga grupa to katechumeni, którzy chrzest ( i bierzmowanie) przyjmują jako dorośli ludzie, bo rodzice podjęli decyzję o nieposyłaniu ich na religię i zostawili prawo decydowania o swym wyznaniu, gdy dorosną i kościół chce mieć pewność, że trochę "okrzepli" w tym sakramencie, zanim od razu pójdą do ołtarza. Ale- podkreślam- takie wyjaśnienia słyszałam, a ile mają wspólnego ze stanem faktycznym- nie wiem.

Ja tłumaczę to sobie tak- zupełnie prozaicznie- że może po prostu nie chcą się bawić w analizowanie każdego przypadku osobno, więc reguły ujednolicili dla wszystkich, dopasowując się też do wymogów Urzędu Stanu Cywilnego- tam też zaświadczenia są ważne bardzo krótko, co jest istotne przy ślubie konkordatowym. Może więc najzwyczajniej w świecie chodzi o ujednolicenie terminów kościoła i USC ( wiadomo, że 99% ślubów w kościele to śluby konkordatowe ze skutkami cywilnymi ( prawnymi).
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

A moja dowcipna przyjaciółka ma na to własną teorię- kościół boi się, że w czasie dłuższym niż 3 miesiące to się wszystko jeszcze może zmienić, łącznie z narzeczonym ;-) I cały protokół przedślubny diabli wezmą :) A w 3 miesiące to raczej nikt do ołtarza z kolejnym wybrankiem nie pójdzie :D Coś w tym jest ;-)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Wesele bez ogłoszeń

Fotograf I Kamerzysta na wesele. 3.05.2024 (4 odpowiedzi)

Dzień dobry, Jak w temacie. Czy znacie i polecacie jakiś zespół foto wideo na ten termin.

Fotograf na ślub i wesele 15.09.2018 (64 odpowiedzi)

Witam, szukam fotografa na ślub i wesele w Gdańsku plus plener. Interesują mnie tylko oferty bez...

buty ślubne (23 odpowiedzi)

Hej dziewuszki :) poszukuję butów białych do sukni ślubnej. Z powodu problemu z kręgosłupem nie...

do góry