Widok

Amerykańska baza wojskowa we krwi. Dlaczego to dotyczy Polski?

Planowe rotacje brygad pancernych i lotnictwa bojowego US Army do Europy odbywają się od 2017 roku. Żołnierze z USA stacjonują w Żaganiu, Świętoszowie, Toruniu, Bolesławcu i Skwierzynie na zasadzie rotacji. Dlatego wiadomość o siódmej rotacji 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z Fort Hood w grudniu tego roku praktycznie pozostała niezauważona w Internecie.
Ciekawostką jest fakt, że początkowo planowano znacznie większą liczbę żołnierzy i sprzętu wojskowego. Ostatecznie 1 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa Iron Horse Brigade (Żelazny Koń) ruszyła do Europy bez jednego batalionu mieszanego.

Zardzewiały Żelazny Koń

Ogólna sytuacja w bazie Fort Hood w Teksasie wpłynęła na podjęcie takiej decyzji. W tym roku do początku września zginęło lub zmarło 28 żołnierzy. W tym samym czasie szeregowa 1 klasy Vanessa Guillen zniknęła 22 kwietnia, a jej rozczłonkowane ciało znaleziono dopiero 30 czerwca. Przed swoim zniknięciem miała narzekać na molestowanie seksualne ze strony dwóch starszych żołnierzy. Podejrzany o jej zabójstwo specjalista wojskowy Aaron David Robinson zastrzelił się 1 lipca podczas zatrzymania przez policję. Jego dziewczyna Cecilia Aguilar została aresztowana, później została oskarżona o udział w spisku w celu ukrycia dowodów. Publiczne oburzenie było tak duże, że prezydent USA Donald Trump osobiście spotkał się z krewnymi Guillena 30 lipca.

Podczas poszukiwania Guillen śledczy znaleźli również szczątki innego żołnierza, szeregowego Gregory'ego Moralesa, który zniknął z bazy w sierpniu ubiegłego roku i jak się okazało, został postrzelony w głowę. 17 sierpnia starszy sierżant Fernandez zniknął z bazy wojskowej. 25 sierpnia znaleziono jego ciało wiszące na drzewie obok torów kolejowych w odległości 40 kilometrów od Fort Hood. W maju Fernandez poinformował, że był maltretowany przez starszego rangą przełożonego. Sierżant został przeniesiony do innej jednostki, ale jego koledzy zaczęli go wyśmiewać i poniżać. Według jednej wersji Fernandez nie nie wytrzymał presji i popełnił samobójstwo. 28 sierpnia szeregowy Corlton L. Chi zemdlał po treningu i zmarł. Na domiar złego kilka żołnierze zostali aresztowani za prostytucję.

Seria zgonów i skandali doprowadziła do usunięcia ze stanowiska dowódcy bazy Fort Hood generała Scotta Efflandta. Jego wcześniejsza nominacja na dowódcę 1 Dywizji Pancernej w Fort Bliss w Teksasie została odwołana, co mogło całkowicie zakończyć jego karierę wojskową Zamiast misji "Atlantic Resolve " batalion wziął udział w operacji "Siła Pegaza" (Operation Pegasus Strength). Jest to szkolenie, mające na celu zapobieganie samobójstwom, molestowaniu seksualnemu i ekstremizmowi. Prawdopodobnie morale żołnierzy batalionu nie pozwoliło na wysłanie jego do Europy.

To na tyle poważny problem w armii amerykańskiej, że Trump osobiście przejął nad nim kontrolę. W rezultacie w krótkim czasie uruchomiono program pomocy psychologicznej dla personelu wojskowego Fort Hood "Siła Pegaza". Ale te szkolenia rozpoczęły się dopiero jesienią i wojsko amerykańskie, które jest już w Polsce, nie miało czasu na ich ukończenie. Część żołnierzy z bazy Fort Hood, na której przynajmniej zginęło 28 żołnierzy poza licznymi przypadkami przemocy seksualnej, na co dzień stacjonują w Żaganiu, Świętoszowie, Toruniu, Bolesławcu i Skwierzynie. Co więcej, oni biorą udział w różnych ćwiczeniach i regularnie uczestniczą w życiu społecznym miasta. Stąd znów wynika pytanie, czy Amerykanie będą odpowiedzialni za popełnione przestępstwa w naszym kraju?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Męskie zabawy...
Pozdrawiam pałacowe maszkarony w Żaganiu :)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Polityka

A myślałem, że Adamowicz zarządzał miastem przeciętnie lub kiepsko... (13 odpowiedzi)

Na początku wspomnę - nie jestem elektoratem PIS, ani Konfederacji i żadnej partii określającej...

List z Polski (5 odpowiedzi)

Taki list nadszedł do Czech z Polski : Uważamy za niefortunne z punktu widzenia stosunków...

przepowiednie dla Polski (8 odpowiedzi)

ks Klimuszko- Kraj ten oczekuje lata świetności. Jest to obecnie szczęśliwe miejsce. Gdybym...

do góry