Widok

Amerykańska baza wojskowa we krwi. Dlaczego to dotyczy Polski?

Planowe rotacje brygad pancernych i lotnictwa bojowego US Army do Europy odbywają się od 2017 roku. Żołnierze z USA stacjonują w Żaganiu, Świętoszowie, Toruniu, Bolesławcu i Skwierzynie na zasadzie rotacji. Dlatego wiadomość o siódmej rotacji 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z Fort Hood w grudniu tego roku praktycznie pozostała niezauważona w Internecie.
Ciekawostką jest fakt, że początkowo planowano znacznie większą liczbę żołnierzy i sprzętu wojskowego. Ostatecznie 1 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa Iron Horse Brigade (Żelazny Koń) ruszyła do Europy bez jednego batalionu mieszanego.

Zardzewiały Żelazny Koń

Ogólna sytuacja w bazie Fort Hood w Teksasie wpłynęła na podjęcie takiej decyzji. W tym roku do początku września zginęło lub zmarło 28 żołnierzy. W tym samym czasie szeregowa 1 klasy Vanessa Guillen zniknęła 22 kwietnia, a jej rozczłonkowane ciało znaleziono dopiero 30 czerwca. Przed swoim zniknięciem miała narzekać na molestowanie seksualne ze strony dwóch starszych żołnierzy. Podejrzany o jej zabójstwo specjalista wojskowy Aaron David Robinson zastrzelił się 1 lipca podczas zatrzymania przez policję. Jego dziewczyna Cecilia Aguilar została aresztowana, później została oskarżona o udział w spisku w celu ukrycia dowodów. Publiczne oburzenie było tak duże, że prezydent USA Donald Trump osobiście spotkał się z krewnymi Guillena 30 lipca.

Podczas poszukiwania Guillen śledczy znaleźli również szczątki innego żołnierza, szeregowego Gregory'ego Moralesa, który zniknął z bazy w sierpniu ubiegłego roku i jak się okazało, został postrzelony w głowę. 17 sierpnia starszy sierżant Fernandez zniknął z bazy wojskowej. 25 sierpnia znaleziono jego ciało wiszące na drzewie obok torów kolejowych w odległości 40 kilometrów od Fort Hood. W maju Fernandez poinformował, że był maltretowany przez starszego rangą przełożonego. Sierżant został przeniesiony do innej jednostki, ale jego koledzy zaczęli go wyśmiewać i poniżać. Według jednej wersji Fernandez nie nie wytrzymał presji i popełnił samobójstwo. 28 sierpnia szeregowy Corlton L. Chi zemdlał po treningu i zmarł. Na domiar złego kilka żołnierze zostali aresztowani za prostytucję.

Seria zgonów i skandali doprowadziła do usunięcia ze stanowiska dowódcy bazy Fort Hood generała Scotta Efflandta. Jego wcześniejsza nominacja na dowódcę 1 Dywizji Pancernej w Fort Bliss w Teksasie została odwołana, co mogło całkowicie zakończyć jego karierę wojskową Zamiast misji "Atlantic Resolve " batalion wziął udział w operacji "Siła Pegaza" (Operation Pegasus Strength). Jest to szkolenie, mające na celu zapobieganie samobójstwom, molestowaniu seksualnemu i ekstremizmowi. Prawdopodobnie morale żołnierzy batalionu nie pozwoliło na wysłanie jego do Europy.

To na tyle poważny problem w armii amerykańskiej, że Trump osobiście przejął nad nim kontrolę. W rezultacie w krótkim czasie uruchomiono program pomocy psychologicznej dla personelu wojskowego Fort Hood "Siła Pegaza". Ale te szkolenia rozpoczęły się dopiero jesienią i wojsko amerykańskie, które jest już w Polsce, nie miało czasu na ich ukończenie. Część żołnierzy z bazy Fort Hood, na której przynajmniej zginęło 28 żołnierzy poza licznymi przypadkami przemocy seksualnej, na co dzień stacjonują w Żaganiu, Świętoszowie, Toruniu, Bolesławcu i Skwierzynie. Co więcej, oni biorą udział w różnych ćwiczeniach i regularnie uczestniczą w życiu społecznym miasta. Stąd znów wynika pytanie, czy Amerykanie będą odpowiedzialni za popełnione przestępstwa w naszym kraju?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Męskie zabawy...
Pozdrawiam pałacowe maszkarony w Żaganiu :)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Inne tematy z forum Polityka

Pierwsza myśl (3 odpowiedzi)

Wiecie chyba o operacji chirurgicznej Terleckiego,Vce marszałka Sejmu, szefa klubu PiS. Pierwsza...

Czy Donald Tusk to faszysta? (30 odpowiedzi)

Witam szanownych forumowiczów, rozważam kto jest kto na scenie politycznej. Zaczynam się...

PiS na Marsa (13 odpowiedzi)

Stowarzyszenie na rzecz wy....nia Krystyny Pawłowicz w kosmos zyskało ogromne wsparcie. Elon Musk...

do góry