Widok

Brak wody Banino - ustalenia

Dzień dobry

Jestem po ciekawej i merytorycznej rozmowie z Kierownikiem wodociągów, który z tonu wypowiedzi brzmiał tak jakby miał powiedzieć "mam już dość". Nie dziwie się - nie ma lekko. Rozmowa trwała blisko 30 minut i próbowałem wycisnąć z tej rozmowy maksimum - bo przez ostatnie 3 dni gdy zgłaszałem awarię usłyszałem tylko - "ja jestem tylko ochroniarzem przyjmującym informacje i nic więcej nie wiem. (...) Nie jestem upoważniony do tego by przekazywać nr kontaktowe do właściwych osób".

To co ustaliłem:
1. Banino jest zasilane z dwóch źródeł:
A. Banino
B. Pępowo
2. Dla źródła Banino.
2.1 Jak tylko ZUK przejął z Glincza spuściznę od razu zasygnalizował że nasza wieś jest niedoszacowana i wymagane są inwestycje mające na celu rozbudowę przepompowni. Projekt ten już przeszedł przez wszystkie fazy analizy i zostały już zakupione i postawione zbiorniki zapasowe i sama modernizacja trwa. Termin zakończenia modernizacji to koniec 10.2018.

2.2 Zaniki wody w kranach dla tych ujęć, które są zasilane z Banina wynikają w tej chwili z tego iż moc energetyczna dostarczana do przepompowni jest zbyt słaba i w chwilach największego poboru wody (godziny popołudniowe) palone są bezpieczniki lub palona jest cała instalacja. W przypadku spalonych bezpieczników termin usunięcia awarii to około 30 minut, jednakże istatnie awarie były znacznie poważniejsze (spalone instalacje) i termin na ich usunięcie jest znacznie dłuższy – kilka godzin nawet. Może zdarzyć się tak, że awaria jest naprawiona (instalacja) i po chwili znowu siada bo obciążenie jest zbyt duże.
2.3 Postawione zbiorniki zapasowe z wodą (już zainstalowane) gwarantują dostawę wody, w przypadku całkowitego wyczerpania zbiornika podstawowego, przez około 4-5h do całkowitego ich wysuszenia. Nie jest problemem dla tego ujęcia brak wody, bo ona jest, problemem jest z prądem, którego do przepompowni wchodzi zbyt mało
2.4 Władze Gminy rozpoczęły trudne rozmowy z operatorem ENERGA – jeżeli ten problem nie zostanie rozwiązany, to awarie będą się powtarzały
Reasumując dla przepompowni Banino:
- Projekt modernizacji ruszył i jest po zgodach formalnych. Trwa realizacja i termin zakończenia prac to październik
- Jeżeli uda się porozumieć z ENERGA co do zwiększenia ilości dostarczanego prądu, dla tej część wsi, która jest zaopatrywana z przyłącza BANINO, problemy z zanikiem wody będą sporadyczne
DODATKOWE PYTANIA
A)Czy na etapie przetargu brano pod uwagę, że wieś się rozrasta i modernizacja przepompowni jest prowadzona w taki sposób by za rok obsłużyła 30% więcej gospodarstw a nie taką ilość jaka była zarejestrowana na dzień zgłoszenia przetargu? Odpowiedź – nie wiem. Obawiam się i wyczułem to w głosie, że nie brano tego pod uwagę – prośba o dopytanie w Gminie przy okazji spotkania sołeckiego.
B)Czy ZUK informuje Gminę podczas wydawania zezwoleń na nowe przyłącza? Odp. Decyzję ( pozwolenie na budowę) wydaje Gmiana. Z naszej strony dodawana jest adnotacja, że sieć jest niewydolna jednakże nie mamy umocowania do tego, by nie wyrazić zgody na przyłącze.

3. Dla źródła z Pępowo – zasilana jest stąd między innymi ulica Jasia i Małgosi.
3.1 Nie ma powołanego projektu rozbudowy/modernizacji sieci w Pępowie
3.2 Skąd problemy? W Pępowie mamy zbyt płytkie studnie głębinowe i z tego źródła niestety zawsze będzie ciśnienie niższe i zaniki wody będą występowały. Jedyne rozwiązanie to kopanie głębszej studni ale na to nie ma jeszcze projektu i środków na realizację. Gmina o tym wie – na razie jednak nie podjęto w tym kierunku działań.
3.3 Jakie jest wyjście alternatywne:
a) Podjęliśmy decyzję kilka dni temu o odcięciu od tego źródła inne obiekty z Gminy Żukowo by zmniejszyć ilość odbiorców wody – to zostało wykonane.
3.4 Wczoraj (21.05) na ul. Jasia i Małgosi nie było jednak wody – dlaczego? Odp. Działania powyższe okazały się niewystarczające. Jest jeszcze zbyt dużo odbiorców, którzy w jednym czasie pobierają duże ilości wody.
3.5 Czy możecie zrobić coś więcej?
a) Analizujemy możliwość odpięcia kolejnych odbiorców – jeżeli będzie to możliwe, to uczynimy.
b) Jeżeli sytuacja w źródle Banino się ustabilizuje, będziemy starali się przepinać mieszkańców ze źródła Pępowo na Banino.
3.6 Czy możecie zrobić coś jeszcze?
a) Pozostaje tylko wykopanie głębszej studni. Nic więcej zrobić się nie da.

Podsumowując dla źródła Pępowo:
1.Mieszkańcy przyłączeni do tego źródła są w czarnej d…. bo ani nie ma projektu budowania głębszej studni ani środków na realizację.
2.W mojej ocenie co nam pozostaje:
a)Liczyć na to, że ustabilizuje się sytuacja w źródle Banino i zostaniemy przełączeni do tego źródła lub
b)Modlić się o deszczowe lato (SIC). W innym wypadku dla tego źródła – problem będzie występował dalej.

Wisienka albo truskawka (jak kto woli) na torcie:
Z jakiego źródła są zasilane hydranty, które w sytuacji kryzysowej są w stanie uratować życie nie jednemu mieszkańcowi?
Odp. Z tych samych źródeł co krany. Jak nie ma wody w kranie, nie ma też w hydrancie.
KURTYNA!
popieram tę opinię 31 nie zgadzam się z tą opinią 0
Fajnie i co dalej ? Prądu brak ? W 3h rozwiąże problem - generator spalinowy .... ten post pokazuje niekompetencje ludzi z gminy - oni są odp za pozwolenia na budowę !!! Pamiętajcie
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 5

dzięki za relację

podsumuję je 5 słowami: to się nadaje do prokuratury.

pomijając wszystko inne, kto odpowie za brak możliwości ugaszenia ew. pożaru i ew. śmierć czy uszczerbek na zdrowiu ludzi z tego powodu?

Kto odpowiada za zrównoważony rozwój miejscowości i zapewnienie, że za rozwojem idzie odpowiednia dostępność PODSTAWOWYCH DO ŻYCIA mediów?

Ludzie K#$#@%#$%RWA!
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 2

czyli zostaje modlitwa... o deszcz, o wodę w kranach i braku pożarów :(
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

No a w Pępowie własnie zaczyna się to samo jesli chodzi o rozbudowę co w Baninie.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Pozostaje nam się nie myć i nie załatwiać swoich potrzeb.to woda będzie.jesteśmy w odwrotnej sytuacji niż ogródki działkowe oni mają wodę latem A My ZIMA.FAJNA TA ORGANIZACJA W NASZEJ GMINIE Z WYBORÓW Na WYBORY CORAZ LEPSZY WYGRYWA.POPROSTU JAJA SOBIE ROBIĄ Z NAS.DZIĘKI ZA RELACJĘ Z TYM GOŚCIEM
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dziękuję za informację. A skąd mogę się dowiedzieć z jakiego źródła jest zasilana moja ulica?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Myślę że wystarczy zadzwonić do działu technicznego ZUK - jako i ja uczyniłem. Jeżeli natomiast jesteś z okolic Kubusia Puchatka, Jasia i Małgosi to strzelałbym że niemal na pewno jesteś z Pępowa...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Bardziej chodzi mi o osiedle Rodzinne (stare)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Z tym paleniem sieci to jakieś brednie. Z wywaleniem zabiezpieczenia moze i prawda ale to wina gminy ze podlaczyli pompy o duzej mocy do starej sieci elektrycznej na etapie modernizacji nalezalo dostosować parametry techniczne a nie wstawić pompy ktorych nie można włączyć.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Masz racje.Brak odpowiedzialność za takie decyzję.ktoś wydaje takie pozwolenie i podpisuje je.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Nalezy powiadomic tvn uwage niech zrobią porządny materiał o gminie i o tych deweloperach co fuszerki budują. No jestem ciekawa kiedy wyczyszcza zbiornik na familijnym.... jak dojdzie do zakażenia wód gruntowych to zobaczycie co bedzie !! Wysyłajcie problem do tvn uwaga - niech interweniuja! Bo nas wszyscy tu w balona robią!
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
A ty co.?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Myślicie, że ta cała uwaga nie ma co robić? Pamiętajcie, że kto mieczem wojuje od miecza ginie.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 4
Odłączyć lodziarnie od wody i prądu odrazu zrobi się głośno na całe województwo.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1
Garnki, butelki, wiaderka... napełnione? Zaraz wasi sąsiedzi i znajomi zaczną sterczeć jak zaczarowani w ogródkach i na trawnikach z weżykami w rękach :-)... i znów będzie dym. Odezwą się fachowcy od wodociągów :-)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Żebyście nie byli zdziwieni cwaniaczki... Dziś też nie będzie wody. Tylko nie sr*j..cie się. Będą przełączać pompy na mocniejszą linię energetyczną.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Spółka Komunalna Żukowo Sp z o.o. zwraca się z prośbą do wszystkich mieszkańców gminy Żukowo o niepodlewanie ogródków i upraw z wodociągu komunalnego. Ponadnormatywny pobór wody w okresie wiosenno-letnim, skutkuje obniżeniem ciśnienia wody lub nawet okresowym brakiem w jej dostawie dla mieszkańców. W trosce o zapewnienie wszystkim odbiorcom możliwości dostępu do wody dla celów socjalno-bytowych prosimy o NIEPODLEWANIE upraw rolnych oraz ogródków w godzinach od 8.00 do 22.00.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 6

Nareszcie :-)) Teraz jeszcze powinni karać łamiących zakaz ⛔.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 8

Belkot - wlasna studnia i lac moge do woli ... No ale wody gruntowe sa jedne i co na to gmina ? Opowiesci dziwnej tresci
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

To se wykop studnie... Co za problem.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

To żaden zakaz a prośba, z zerową możliwością egzekwowania.
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 1

Pozwolenie wodno prawne - problem
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Proszę,aby wypowiedział się jakiś prawnik,co my mieszkańcy możemy zrobić,gdzie to zgłosić od tygodnia nie można normalnie funkcjonować bo nie ma wody.olewają nas do tego stopnia, że nawet beczkowozu nie podstawowa.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Weź się kobieto nie wcinaj. Sprawdź najnowsze info potem się wypowiadaj.Pewnie wróciłaś z Trójmiasta dopiero...?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 7

W części Banina podpadającej pod przepompownię Pępowo wody o 19:30 brak, teraz lekko ciurka. Obawiam się, że w naszym przypadku ta naprawa nie pomaga, bo jednak nas po prostu nie dotyczy..
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Gdzieś wyczytałem, że mają całość pod przepompownię Banino podłączyć.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ciekawe którędy będzie przebiegać potencjalny wodociąg?.
No chyba, zostanie rozkopana nowa asfaltowa Borowiecka.
Takie instalacje buduje się pod drogami a nie w sieci napowietrznej.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie twoja działką jest to gdzie i jak ktoś coś będzie robił.Nie zaśmiecaj sobie tym głowy. Przez takie osoby, które wiecznie mają jakieś halo to żaden podmiot nie chce się niczego podjąć bo się boi,że zostanie zaszczekany przez laików i pseudoinżynierów.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

Wydaje mi się, że to nie jest kwestia położenia nowego wodociągu, tylko podpięcia istniejącego pod tę studnię.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Dobry przykład działania Gminy i Spółki komunalnej
http://bip.zukowo.pl/Article/get/id,76459.html

Zaskakuje ich wiosna, zaskakuje ich nieprzejezdność dróg gruntowych, nie radzą sobie z konserwacją drenażu ponieważ znajduje się na terenie prywatnym (Jakby nie można zrobić obejścia drogami Gminnymi). Na drogę wysypmy cokolwiek, byle się odczepili. A potem się zobaczy.

To taka mentalność: Jakoś to będzie. Póki nie ma pożaru, to niema poco studni kopać. A jak się pali, a to teraz będziemy o pozwolenie na studnię występować!
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

"Wysypaliśmy gruz z prętami, ale nie było innej możliwości (????) więc to nie jest działanie na szkodę mieszkańców".

P A T O L O G I A.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Bylejakość na każdym kroku. Mam wrażenie, że większość tych stowarzyszeń, które rządzą gminą Żukowo przez ostatnie lata, zatrzymały się w dawnych czasach i nie są w stanie realizować powierzonych zadań w aktualnych warunkach. Czas na zmiany! Idą wybory i trzeba wybrać managerów z prawdziwego zdarzenia a nie leśnych dziadków.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 0

Pewnie wybierzesz filozofów z całej Polski, którzy za pół darmo osiedlili się w Baninie. Będzie władza jak nic :-o
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3

Może i są z całej Polski, jednak w dużej mierze mają niezłe wykształcenie i pochodzą z większych miejscowości, więc wiedzą, że zarządzać można sprawniej.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 2

Mamy przykład z Warszawy
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

Albo z Gdańska
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 4

#tematdlauwagi
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Weź się schowaj!
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 4

Co nowego
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Inne tematy z forum Banino

Fak ! (4 odpowiedzi)

Mieszkańcy Banina , co sie dzieje z odsnieżaniem wioski 2km od Gdańska ? Chodzi mi głownie o...

Szkoła podstawowa Banino (80 odpowiedzi)

Co sądzicie o poziomie nauczania, obyczajach oraz nauczycielach w szkole w Baninie? Szukałem...

Taras z desek kompozytowych - (66 odpowiedzi)

Czy ktoś ma taras z desek kompozytowych? Polecacie jakieś konkretne firmy? Jak deski się...

do góry