Widok

Chcemy Barabasza...

"Chcemy Barabasza... " - rozległo się dwa tysiące lat temu.
Czyżby dwa tysiące lat poszło na marne? 2000 lat nauki poszło w las ? Gdyby to przeliczyć na koszty...
Czy to był okres zbyt krótki dla niektórych czy też raczej mamy do czynienia z powrotem do stanu barbarzyństwa ? Ale dlaczego jedni wybrali Barabasza, a inni nie ? No to jak to z tym było, nie nauczyli się ? Lekcji nie odrabiali ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Wybór Barabasza był wielkim triumfem demokracji. Jeśli demokrację nazwiemy barbarzyństwem, to pozostaje mi tylko przytaknąć.

Imię Barabbas znaczy tyle, co syn ojca. W wielu rękopisach Ewangelii, aż do III wieku, przedstawiany jest nawet jako Jesus-Barabbas. Mamy tu zatem do czynienia z kimś w rodzaju sobowtóra Nazarejczyka. Przywódca żydowskiego powstania, Jezus-syn ojca, fałszywy mesjasz niosący nadzieję ustanowienia ziemskiego królestwa na drodze walki. A w opozycji mamy prawdziwego Baranka z ofertą utraty samego siebie jako jedynej drogi do Prawdy i Życia. Tak to mniej więcej wygląda. Nie jest łatwo nie ulec pokusie wyboru Barabasza,

A tak przy okazji. "Wówczas jeden z nich, Kajfasz, który w owym roku był najwyższym kapłanem, rzekł do nich: «Wy nic nie rozumiecie i nie bierzecie tego pod uwagę, że lepiej jest dla was, gdy jeden człowiek umrze za lud, niż miałby zginąć cały naród».

W 2017 tych "jednych" oficjalnie było 1061. Demokratycznie pozwolono im zginąć, by pewnych kompromisów nie naruszać i mieć zagwarantowany względny spokój z tej akurat flanki. No ale, ale, ale. Nie będę o tym rozmawiał jednak.

https://www.youtube.com/watch?v=3u1bo5FeJr0
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Jezus był mało bojowy, a w tłumie dojrzewała chęć walki z Rzymem, która zakończyła się katastrofalnym powstaniem i wygnaniem: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_żydowska_(66–73)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Podczas surowych rządów prokuratora Poncjusza Piłata (ok. 25-36 n.e.) doszło do kilkukrotnych zamieszek i buntów w Jerozolimie i okolicach. (Wikipedia wg Michael Grant: Dzieje dawnego Izraela. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1991.)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Powstań było więcej, a i Mesjaszów nie brakowało.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojny_żydowskie
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Nie tyle wygnanie, co niedopuszczanie do Jerozolimy, i to dopiero w II wieku.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

raven

Nie nadużywaj słów wstawiając je w nieadekwatny kotekst. Cesarstwo rzymskie i demokracja - państwo wyznaniowe żydowskie i demokracja.Pamiętaj o poręcznej wskazówce - delfin ma płetwy i pływa w wodzie, ale to nie ryba.

A poza tym - nie rozmawiamy o ewentualnych źródłach i pochodzeniu Brabasza, lecz o symbolicznym sensie jaki przeszedł do historii świata. A historia, jak wiemy lubi się powtarzać, więc lepiej uważać na lekcjach Pani Historii.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Inne tematy z forum Hydepark

słodko, część druga ;) (542 odpowiedzi)

Zakładam nowy wątek, słodycze stały się niemożebnie długie i nie mam już do nich cierpliwości ;)...

Muza musi grać. (2287 odpowiedzi)

:) Dobrze jest jak gra, (co by nie zabrzmiał tytuł wątku zbyt autorytatywnie)....

Własna firma? (43 odpowiedzi)

Czy ktoś z Was prowadzi własna firmę i pracuje jako Wirtualna asystentka? Z tego co słyszałam to...

do góry