Widok

Czy pracodawcy traktują poważnie proces rekrutacji?

Przeprowadziłem mały eksperyment na jednym z portali ogłoszeniowych. Wybrałem 15 ogłoszeń oferujących zatrudnienie, ogłoszenia były z różnych branż, od pracownika biurowego, po pracownika fizycznego, żadne z ogłoszeń nie zawierało podstawowych informacji, tj. nazwy firmy, danych do kontaktu czy stawki wynagrodzenia. Żaden z ogłoszeniodawców nie umieścił też wzmianki o ochronie danych os.
W odpowiedzi umieściłem krótkie zapytanie:
"Dzień dobry.
Zainteresowała mnie Państwa oferta zatrudnienia, spełniam wszystkie warunki o których mowa w Państwa ogłoszeniu.
Poproszę o przesłanie nazwy firmy wraz z firmowym adresem email w celu przesłania swoich danych do procesu rekrutacji."

Niestety na 15 wysłanych zapytań nie dostałem nawet jednej odpowiedzi., co lepsze tylko 4 z moich wiadomości zostały odczytane.
Ten mały eksperyment tylko pokazał jak poważnie "firemki" traktują proces rekrutacji. Drugie pytanie to gdzie wysyłamy swoje dane, kto je odbiera i nimi zarządza jeśli wysyłamy CV przez portal ogłoszeniowy?
Pomijając stratę czasu i złudne nadzieje że ktoś się odezwie to raczej odradzałbym aplikowanie do firm które istnieją tylko wirtualnie.
Dobra rada dla szukających zatrudnienia. Jeśli praca oferowana w ogłoszeniu wydaje się idealna dla nas to nie wysyłajcie na ślepo swoich danych jeśli nie możecie zweryfikować prawdziwości ogłoszenia czy danych firmy. Oczywiście nie generalizuję ale doradzam ostrożność.
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 1

To dobre pytanie.Cy rekrutacje są poważne.
Co to znaczy jeżeli Flex od kilku lat cały czas trzyma ofertę pracy dla Inżynierów zapewnienia jakości, Unilever cały czas od kilku lat poszukuje stażystę bhp, Polpharma - od wielu lat szuka specjalistę zapewnienia jakości, Dovista -też specjalistów do jakości.
O co chodzi w ogłoszeniach, które wiszą na pracuj od kilku lat? Czy szukają pracowników? Raczej nie.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

Moje pytanie głównie to dlaczego firmy które oferują zatrudnienie nawet nie odczytują wiadomości z portalu na którym je zamieścili? Oczywiście każdy ma prawo zignorować wiadomość albo odrzucić aplikację ale najpierw trzeba tą wiadomość zobaczyć.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

A na przykład dlatego, że muszą przeprowadzić lipną rekrutację. A stołek już zarezerwowany dla pociotka prezesa.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

@fubu:

Jest to jakieś uzasadnienie dla stanowisk kierowniczych. ALe jeśli VIN "aplikował" również na stanowiska czysto fizyczne.. i nikt nawet nie otworzył wiadomości... to coś jest nie teges.
Może po prostu nie potrzebują pracowników, ale ichni dział HR jakoś musi uzasadnić swe istnienie :D
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Albo to bacik na aktualnych pracowników: można wyciągnąć z szafy sztapelek CV i pokazać: "zobacz ilu jest chętnych na twoje stanowisko" ;]
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

"zobacz ilu chętnych jest na twoje stanowisko" i drukujesz szefowi listę ofert pracy z portali z ogłoszeniami ;P
A czego spodziewać się po anonimowych ogłoszeniach? Jak ktoś nie jest łaskawy podać nazwy firmy i telefonu do kontaktu to chyba jest wszystko jasne
Na ogłoszenia które pojawiają się na on stop, też nie ma po co się zgłaszać. Można mieć niemal pewność że połowie miasta te warunki nie odpowiadają, więc czemu ty masz być mniej wymagający?
Firma która naprawdę potrzebuje pracownika nie rekrutuje miesiąc w miesiąc, zawsze duże rotacje w firmie mają swoje podłoże i chyba nie warto ich na sobie sprawdzać... Chyba już kiedyś nawet opisywałem takie firmy które w swoją działalność mają wpisaną rotację pracowników i z tego żyją: tu się kogoś okradnie z godzin, tam premii nie wypłaci, za materiały czy podróż nie zwróci, a praca wykonana! I jakoś to się kręciło jak ludzie nie mieli innych możliwości lub świeżych informacji....
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Muszę przyznać że dostałem jedną odpowiedź. Firma z Gdyni szukająca osoby do obsługi klienta biznesowego, cokolwiek to znaczy.
Odpowiedź brzmiała:
- dane proszę przysłać na ......gmail.com
Więc odpisałem że minimum kultury wymaga w korespondencji przynajmniej napisać "Dzień dobry" a adres gmail.com to nie adres firmowy tylko prywatny i że mojej wiadomości była również prośba o podanie nazwy firmy.
W odpowiedzi przeczytałem:
- Proces rekrutacji dla Pana właśnie się zakończył. Powodzenia!
Także mamy pełen obraz "pracodaFcy". Taka odpowiedź pokazuje jakie mają podejście do potencjalnego pracownika skoro nawet ciężko się zdobyć na zwykłe "dzień dobry", o ile rzeczywiście było to ogłoszenie zamieszczone przez firmę a nie jakiegoś handlarza danymi.
Być może jeszcze ktoś odpisze więc będę informował na bieżąco.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

> Proces rekrutacji dla Pana właśnie się zakończył. Powodzenia!

Daaaawno temu, kiedy zdarzało mi się wysyłać CV, nie spotkałem się z tak chamskim tekstem.
Jak bonie dydy... odnalazłbym osobę, która to napisała, i trzepnał byl w gębę.
Trzepnąłbym.. żeby konsekwencji karnych nie było. Nie stać mnie, niestety, żeby komuś dać porządnie po ryju. Muszę mieć czyste KRK :/

Jakieś ćwierć wieku temu stwierdziłem. że praca na etacie nie jest tym, co lubię. Od 1997r jestem na działaności.
I nie mam problemów z pracodawcami. Z kimś współpracuję. z kimś nie. Nie ma "służalności".
Jeśli firmie, która mi płaci za wykonaną pracę, coś nie pasuje. to wypad. N innych przebiera nogami, żeby wejść w jej miejsce.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Poproś administratora serwisu o usunięcie tego ogłoszenia i jeśli mogą o zablokowanie użytkownika.
Powód: ogłoszenie fikcyjne mające na celu wyłudzanie danych osobowych, zgodnie z art 49 ustawy o ochronie danych
"...Kto przetwarza w zbiorze dane osobowe, choć ich przetwarzanie nie jest dopuszczalne, albo do których przetwarzania nie jest uprawniony, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. "
W załączeniu treść odpowiedzi.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Baba w urzędzie pracy wydrukowała mi kiedyś kilka ofert z adresami do wysłania aplikacji na gmail, wp itp.
Mówię jej, że to jakieś lewe ogłoszenia, a ona mi wciska, że to przecież do energi. Mówię jej, że energa ma inny adres i na pewno nie jest to gmail. A ona mi na to: "To niech się pan zastanowi czy na pewno pan szuka pracy!".
Jak te panie z urzędu pracy dostały robotę w urzędzie????
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

"Jak te panie z urzędu pracy dostały robotę w urzędzie????"

Podczas rekrutacji wykazały się asertywnością i umiejętnoşcią chronienia własnej d*py. Doświadczenie w spychologii przyszło wraz ze stażem pracy.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

one same nie muszą nawet chronić własnych części - władze urzędu to robią za nie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Urzędnikom UP nikt nie płaci za znalezienie tobie pracy, im płacą za szukanie tobie pracy... :)
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Rozumiem, że to przez agencje zatrudnienia? Jeśli szukasz jakiejś konkretnej pracy to warto nawet nie znając firmy ubiegać się na stanowisko. Ale wtedy dopiero na spotkaniu albo nawet po 1 etapie rekrutacji możesz się dowiedzieć jaka to firma.... Ale jeśli interesuje Cię konkretna firma to moim zdaniem lepiej szukać ogłoszeń na stronie firmy. Wtedy mail z CV trafia tam gdzie powinien i jest szybka reakcja.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Po treści ogłoszenia nie można stwierdzić czy jest to agencja czy inny wynalazek. Aplikowanie bezpośrednio do firmy jest najlepszym rozwiązaniem dlatego skoro ktoś oferuje dostatecznie dobre warunki zatrudnienia to chcielibyśmy się dowiedzieć przede wszystkim jaka to firma.
P.s. Dostałem kolejną odpowiedź od firmy poszukującej osoby do obsługi klienta.
Tym razem odpowiedź nadeszła z innego konta niż te z którego zostało nadane ogłoszenie. W odpowiedzi była prośba o przesłanie danych przez portal. Pan podpisał się "Pozdrawiam, Dział rekrutacji"
Oczywiście moje zapytania zostały zignorowane. W wiadomości zwrotnej napisałem że nie wysyłam danych osobowych do firm widmo itp. i że zignorowanie mojego zapytania przedstawiło mi cały obraz sytuacji.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie korzystam z agencji zatrudnienia ponieważ z agencji zatrudnienia korzystają również firmy które z pewnych powodów chcą ukryć swoją nazwę. To są często "spalone" na rynku oferty firm do których każdy wie żeby nie aplikować. Druga sprawa umowy agencyjne są niekorzystne dla pracowników bo podlegają innym przepisom i czasem można znaleźć się tam, gdzie nie chcemy być i wtedy agencja ma do nas pretensje jeśli nie przyjmujemy ich trefnego zlecenia....Raz pomagalam osobie która podpisała bardzo niekorzystną umowę agencyjną a firma chciała ją wysłać do firmy która została skazana prawomocnym wyrokiem za spowodowanie uszczerbku na zdrowiu właśnie z powództwa tej osoby :P
Składanie cv do konkretnej firmy na konkretne stanowisko ma sens tylko jeśli ma się dużo szczęścia i już ma pracę bo jesli liczymy że nagle z jakiś powodów zwolni się nasze wymarzone stanowisko pracy to możemy i ładnych parę lat poczekać,...w porządnych firmach nie ma dużych rotacji i zbyt nagłych zmian. Na stronach firm najczęściej nie ma aktualnych informacji o naborach, można natknąć się na stare.
To tyle jeśli chodzi o teorię w zderzeniu z praktyką
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jednak muszę przyznać że ruszyło sumienie Pana z działu rekrutacji i wysłał nazwę firmy wraz z adresem email, niestety następny gmail. Może po prostu to nie było jego sumienie a zwykły brak odpowiedzi na ich ogłoszenie spowodował o jego decyzji? Oczywiście tłumaczył się że jestem zbyt podejrzliwy i taki mają system rekrutacji więc wytłumaczyłem mu że jest to najgorszy ze sposobów aby znaleźć wartościowego pracownika. Żaden szanujący się pracownik z aspiracjami nie odpowie na taką ofertę która nie zawiera podstawowych informacji.
Sprawdziłem i firma naturalnie istnieje ale niestety nie ma zbyt pochlebnych opinii.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

No niestety tak już jest, te firmy, które mają złą opinię szukają różnych sztuczek.
Albo agencje zatrudnienia, albo dziwne emaile,, albo można się dogadać z urzędem pracy - oni chętnie przyślą stażystów.
A jak stażysta się komuś poskarży, to wtedy stażystę należy zrównać z glebą. I zawsze będzie miał racje, bo stażystom można zrobić wszystko.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Teraz na spotkaniach rekrutacyjnych obiecują, że oddzwonią po ok 2 tygodniach i poinformują o wyniku spotkania.
Po 2 tyg. nie oddzwaniają, ani po 3, ani po 4. Nigdy.
Czy to teraz taka moda - czy spotkanie to fikcja i po 2 tyg. nawet nikt nie pamięta, że było jakieś spotkanie?
Zdarzyło mi się to wiele razy - w różnych firmach.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zawsze tak było i nic a nic się nie poprawiło
sprawdź maila bo czasem mówią że zadzwoniła a potem tylko idzie miał do wszystkich...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dostałem dwie kolejne odpowiedzi więc powoli wygląda na to że być może ukrywanie nazwy firmy nie jest regułą. Jedna oferuję pracę jako kierowca autobusu za 3500zł na własnej DG (hehe), druga poszukuje sprzedawcy urządzeń do energii odnawialnej.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

a następna to będzie amway
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

A jaka to firma?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Niedawno niestety wróciłam do grona poszukujących pracy... I przez kilka lat chyba nic (poza stawką płacy minimalnej) się nie zmieniło. Tak jak i kilka lat temu wciąż wiszą ogłoszenia na pracownika biurowego About You dla wielu miejscowości na Pomorzu... Szukają? Nie, zbierają dane.
Nadal w wielu ogłoszeniach nie wiadomo, co to za firma. A to ma znaczenie... Przecież znając nazwę firmy, można sprawdzić jej lokalizację i rozważyć, czy w ogóle jest sens aplikować. Dla mnie akurat lokalizacja ma znaczenie (wiadomo, czas i koszty dotarcia w dane miejsce), więc z góry takie ogłoszenia odrzucam. Tak ciężko przyznać się, kto oferuje tę pracę... ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

"Tak ciężko przyznać się, kto oferuje tę pracę... ?"

Jeżeli firma ma zasłużenie złą opinię i płaci tak mało że szuka raczej wolontariusza niż pracownika to owszem, ciężko.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zbieranie danych o kim, o czym? Czego ci zbieracze poszukują? Maili, telefonów, nazwisk?
Ale czego szukają te duże firmy - Eaton, Dovista, Flex itp. To duże firmy, które trudno podejrzewać o jakieś wyłudzanie danych.
Ale co oznaczają te wieczne niby-rekrutacje i poszukiwanie tych samych specjalistów lub stażystów?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Najprawdopodobniej rekrutacje są fikcją.
A potem niektórzy mówią, że w pl jest dobrze, bo jest dużo ofert pracy.
Oferty są, ale pracy nie ma.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Duże firmy mało płacą a dużo wymagają. Ich lokalizacja i wielkość jest kluczem do zagadki.
Oni nie wyłudzają danych, oni wyłudzają...pracę
Świeży dopływ krwi jest niezbędny w tym procederze a bazuje na efekcie "kuli śnieżnej"
Zdarza się że takim mocno rotacyjnym działem zarządzają ludzie których hobby to mobbin
Słyszałam dużo negatywnych opini o firmie Flex do tego mają problem z nierówny traktowaniem pracowników
dla Ukraińców mieli lepsze benefity niż dla Polaków
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

to ciekawe - flex ciągle potrzebuje wielu osób na te same stanowiska, od kilku lat są te same oferty.
No więc po co im to?
Ciągle wyrzucają kogoś i szukają nowych? Dziwne praktyki
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Fikcyjna rekrutacja prowadzona jest aby, stworzyć bank, bazę danych osobowych na różne stanowiska. Potencjalny pracodawca może potrzebować natychmiast pracownika, wówczas jak, królika z kapelusza rekruter przedstawia x kandydatów..
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ja nie rozumiem jednak rzeczy:
-agencja pracy szuka pracownika w jak najszybszym terminie, ale potrafią odezwać się do osoby szukajacej pracy po przeszło miesiącu od wysłania Swojego CV. Ja tak miałem kilkukrotnie, że wysyłałem I dopiero po dłuższym czasie się odzywali kiedy miałem już pracę, albo nie miałem już tyłu oszczędności by wyjechać do pracy za granicę.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Tak faktycznie też tak rozumiem problem. Wiele ogłoszeń zwyczajnie udaje poważne i wyniosłe ale nie posiada standardów jakości czy bezpieczeństwa. Nigdy nie wysłał bym swoich danych osobowych na prywatny mail założony na popularnym portalu. Myślę nawet o uruchomieniu testowego projektu w którym będę telefonował na takie ogłoszenia. Wszystko wyjdzie jak szydło z worka.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dokładnie
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Praca

OPTI TAXI-CZY WARTO TAM JEŹDZIĆ ? (143 odpowiedzi)

Witam ponownie,zadam jeszcze raz to samo pytanie pytanie,czy ktoś coś słyszał o firmie Opti Taxi...

zarobki na DC Biedronka (8 odpowiedzi)

Ludzie ja pracuje na DC w biedronce już parę lat tylko na innym DC moje zarobki były to ok...

coroczna podwyżka pensji (4 odpowiedzi)

Witam, interesuje mnie jak wygląda sprawa podwyżek w Waszych firmach. U mnie jest to corocznie...

do góry