Odpowiadasz na:

Re: Dlaczego dało się po r.1918, a nie udało po 1989?

> Dlaczego nie udało się osiągnąć niczego porównywalnego po r.1989\

1. Etos Państwa. W 1918r Państwo to byliśmy "MY". W 1989r Państwo to nadal byli "ONI".
2. Nie uważam, że... rozwiń

> Dlaczego nie udało się osiągnąć niczego porównywalnego po r.1989\

1. Etos Państwa. W 1918r Państwo to byliśmy "MY". W 1989r Państwo to nadal byli "ONI".
2. Nie uważam, że niczego po 1989r nie osiągnęliśmy. Dzięki ustawie Wilczka, miliony Polaków, praktycznie z dnia na dzień, zaczęła budować kapitalizm. Bez doświadczenia, zmagając się z Państwem, które co rusz nakładało kolejne pęta (ustawa Wilczka była najczęściej zmienianym prawem i z jej pierwotnego kształtu nie zostało już praktycznie nic). Większość poległa w nierównej walce ze skapitalizowaną postkomuną.
3 Mimo, że Piłsudski był socjalistą, porównajcie sobie, jaki był poziom socjalizmu w latach 18-39 a jaki od 89 do teraz. Jaka była ingerencja Państwa w przeróżne sfery życia obywateli? Ilu było urzędników?

W 1989r wystartowała potężna hodowla dwóch, coraz liczniejszych, pasożytów, żyjących na cudzy koszt: "wiecznie bezrobotnych" i urzędników. Znaczna część PKB, zamiast na rozwój idzie na karmienie tych pasożytów. A ogromna część pozostałego PKB jest najzwyczajniej marnotrawiona, co również jest nieuchronną konsekwencją socjalizmu.

BTW: po 1945, mimo znacznie większych zniszczeń wojennych niż w 1918, mimo fizycznej eliminacji sporej części społeczeństwa - również się szybko podnieśliśmy. Niemcy miały identyczną sytuację.. U nas ten boom szybko zdechł - u nich nie. Zgadnijcie dlaczego? ;)

zobacz wątek
9 lat temu
~sa∂yl

Odpowiedź

Autor

Polityka prywatności
do góry