Widok

Dlaczego kłamstwo jest skuteczne

Dlaczego padamy tak łatwo ofiarą często powtarzanego kłamstwa ?

Otóż umysł pada ofiarą rozmaitych złudzeń i tu mamy do czynienia z jednym z nich.

"Wszystko co pozwala maszynie skojarzeniowej działać gładko, wywołuje zarazem skrzywienia (błędy) poznawcze. Sprawdzoną metodą przekonania ludzi o prawdziwości kłamstwa jest jego częste powtarzanie, ponieważ niełatwo jest odróżnić prawdę od wrażenia znajomości." (Daniel Kahneman)
"Wrażenie znajomości charakteryzuje się prostą , lecz silną właściwością p r z y n a l e ż e n i a d o p r z e s z ł o ś c i, przez co wydaje się wskazywać, jakoby było odzwierciedleniem wcześnieszego doświadczenia". (Larry Jacoby)

I tym oto sposobem zostajemy wciągnięci do pułapki. Chaos medialny i brak samokontroli ułatwia skuteczność tej pułapki.
W chwili obecnej agresywność kłamswa osiągnęła niebotyczne rozmiary, bo kłąmczuchy nie mają wyjścia - prawdy powiedzieć nie mogą, bo takiej kategorii poznawczej się pozbyli albo dlatego, że jej ujawnienie do końca by zrujnowało ich pozycję, więc pozostaje im brnąć w kłamstwo i liczyć na ignorancję, krótką pamięć ludzi i mechanizmy złudzeń umysłowych.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Przymiotnik "niebotyczne" sprawił mi niesamowitą przyjemność.
Rarytas
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Od momentu kiedy, nie oglądam tvp przestałem być okłamywany. Przerabiałem to w PRL u, działa, sprawdzone.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

O! naiwności... ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Ja czasem oglądam, bo lubię się pośmiać.
Włączenie TVP jest jak wizyta w skansenie.
Jak ktoś chce posłuchać języka jak za Gomułki, to nie ma lepszej okazji.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

No i tu dokładnie widać, kto ogląda TVP czasem i to bardzo, ale to baaardzo czasem.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

No, tak, prawda w oczy kole. Kto chciałby okazać się, we własnym nawet mniemaniu, idiotą, pożytecznym lub niepożytecznym ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Inne tematy z forum Hydepark

Muzyka lekka, łatwa i przyjemna czy... ? (10 odpowiedzi)

https://www.youtube.com/watch?v=l6djoOEjwNY Zaglądam, z ciekawości na Festiwal Opolski...

Muza musi grać. (2299 odpowiedzi)

:) Dobrze jest jak gra, (co by nie zabrzmiał tytuł wątku zbyt autorytatywnie)....

Klimatyzacja w biurze (51 odpowiedzi)

Pracuję w biurze z dziewczynami. Teraz gdy się zrobiło ciepło, mają włączoną cały dzień...

do góry