Widok

Dodatkowe ogrzewanie

Dom i mieszkanie Temat dostępny też na forum:
Witam, zastanawiam się nad dodatkowym ogrzewaniem w domku szeregowym na Baninie (108m2). Chciałbym uzyskać od Was jakieś spostrzeżenia i porady.

Na parterze będzie wszędzie podłogowe na górze tylko w łazience, reszta grzejniki. Chciałbym zamontować kominek i w związku z tym zastanawiam się nad wybraniem go z opcją płaszcza wodnego, czy może jednak darować sobie to i wziąć rozprowadzenie ciepła.

Słyszałem, że płaszcz nie jest teraz już taki drogi i to dobra opcją, że warto mieć zasilacz UPS. Pewnie jest ktoś na tym forum co posiada takie rozwiązanie. W końcu to żadna nowość.

Proszę o sugestie. :)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
do płaszcza musisz miec czujnik przepływu , ups , czujnik zalania nad piecem, wszystko odpowiednio połączone do centralki alarmowej z sygnalem np sms. Spotkalem sie ostatnio z kilkoma pozarami powaznymi - bo plaszcz sie sypnał..... a nikogo w domu nie bylo.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
O tych wszystkich rzeczach co napisałeś na pewno będzie wiedział specjalista montujący to, ale czy to najlepsze rozwiązanie czy ktoś z Was może się wypowiedzieć o spostrzeżeniach po użytkowaniu właśnie takiego rozwiązania, czy teraz żałuje tego że to ma albo przeciwnie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2
Kominek to nie tylko przyjemność ale i obowiązek.
Na początek zastanów się jak i gdzie będą odprowadzane spaliny.
Jak poprowadzisz czerpnię powietrza do paleniska. Czy podłoga jest dostosowana do takiej innowacji.
Jak wszystko przemyślisz to pozostaje kominiarz i jego co roczna kontrola. Jeśli polisa ubezpieczeniowa nie będzie miała rozszerzenia o dodatkowe źródło ogrzewania ( ogień z kominka ) to nie spodziewaj się
odszkodowania w razie nie szczęścia. Mimo wszystko warto spróbować
bo kominek to nie tylko ciepło ale i dobry nastrój.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2
Podobają mi się te rady ala "wujek dobra rada", wszystkie są super, tylko nie na temat.
Osoba z wątku pyta się, jak w praktyce sprawdza się tego typu rozwiązanie a nie jak jest jego cena (bo raczej jest tego świadoma), lub czy ze względu na kominek ubezpieczyciel wypłaci ewentualne odszkodowanie lub nie.

/po przeczytaniu można skasować mój wpis, jak wpis nie na temat/
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
minusem płaszcz wodnego jest to, że jak prądu zimą nie będzie to kominek Cię nie ogrzeje bo... nie będzie działał. A chyba główną zaletą kominka powinno być to, że masz ciepło w przypadku braku prądu. A u nas w Baninie bywa różnie......
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0
Gmina nie wydaje pozwolenia na takie nie ekologiczne rozwiązania - sorry już komuś w baninie dowalili 5k zł kary administracyjnej
Czy warto robić ? Zapytaj sam siebie
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
To kominek jest nieekologiczny?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Witam, nie myślę nad tym czy zamontować kominek czy nie, ponieważ on na pewno będzie. Moim dylematem jest czy bawić się w płaszcze wodne czy sobie to darować, czy wybrać np. rozprowadzenie ciepła na pokoje podczas palenia w kominku. Jeśli chodzi o samą idee kominka to nie jest to moim wymysłem.

W niedalekiej przyszłości wprowadzam się do domu szeregowego analogicznego do kilkudziesięciu rodzin na Baninie.
Konstrukcyjnie mogę zamontować od razu wkład i się cieszyć kominkiem.

Nie mam zbyt dużej wiedzy w tym temacie, dlatego chciałem zasięgnąć rady osób mających takie właśnie rozwiązania lub osób mieszkających w tego typu nieruchomościach.

Jestem na etapie dobierania opcji u dewelopera, dlatego każda sugestia będzie dla mnie pomocna.

Wybrałem już ogrzewanie podłogowe na całym parterze i piec kondensacyjny, ponieważ to jako laik wydawało mi się słuszne, nad resztą opcji się zastanawiam, dlatego też powstał ten temat.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
oby Ci tylko stopy nie puchły od tego ciągłego trzymania nóg na ciepłej podłodze. zdajesz sobie sprawę, że teraz jestes praktycznie skazany na kafle w salonie?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 7
Kafle w salonie? na podłogówkę śmiało można kłaść panele podłogowe :)
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1
do ~:-) Dziękuję Ci za. Stanowczą i słuszną krytykę. Za jedynie właściwą interpretację " co autor miał na myśli" Takich jak ja trzeba
wykrywać i piętnować.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Wiesz....to forum to jest złe źródło informacji, a nawet sugerowania się.

Niektóre posty powyżej to jakieś brednie, ale szczegóły pominę.

Z mojego doświadczenia wynika, że kominek zdecydowanie z płaszczem wodnym i najlepiej z możliwością podgrzewania ciepłej wody. Koniecznie instalacje powinna wykonać profesjonalna firma i usługa taka będzie droga - ups koniecznie, jako zabezpieczenie instalacji (dodatkowy koszt ok 1200 zł).

Opłacalność tak naprawdę zależy od indywidualnego przypadku - zależy jak ocieplony masz dom i jakie płacisz rachunki za gaz. Inwestycja kominkowa w moim przypadku zacznie na siebie zarabiać po ok 8 sezonach - jeśli ceny gazu/drewna/ pradu będą stałe. Więc czy warto? Dodam tylko, że jeśli ma być to oszczędność to należy ogrzewać drewnem codziennie!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
sam już niemal postawiłem sobie wkład z płaszczem wodnym, miałem termin, wszystko umówione... a potem porozmawiałem z ludźmi którzy na piecach się naprawdę znają, z tym, że na takich prawdziwych - palenisko, kafle, szamot

no i całe szczęście nie wdepnąłem w płaszcz wodny. Minusy:
- jak ktoś wcześniej pisał - konieczność zasilania. Na pewno musi być UPS albo agregat bo pompa musi działać jak prądu nie ma
- niska temperatura spalania powoduje, że sadza nie jest dość sucha aby swobodnie ulecieć kominem. To oznacza brudną szybę oraz czyszczenie komina raz na 3 miesiące
- sam kominek oprócz szyby nie bardzo grzeje (w sensie w pomieszczeniu) - cała para idzie w ogrzanie wody.

Zdecydowałem się na piec kaflowy z prawdziwego zdarzenia z rozprowadzeniem ciepła. Kafle ciepłe jeszcze po 24h od rozpalenia, a piec z rozprowadzeniem ciepła potrafi ogrzać 200 m2 dom... do tego nie trzeba żadnych skomplikowanych hydrauliczno-elektrycznych instalacji, nie trzeba pamiętać o potrzebie zapewnienia zasilenia i polegać na systemach zabezpieczających przed niekontrolowanym wzrostem ciśnienia i eksplozją
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
Proszę również wziąć pod uwagę ewentualne alergie. Jeśli ktoś zachoruje to inwestycja kominkowa z dystrybucją gorącego powietrza będzie bezużyteczna.

Szyba u mnie jest czyszczona raz na 5 dni i w ogóle nie jest okopcona, więc wszystko zależy od wkładu oraz drewna.
Komin jest czyszczony raz w roku, bo takie sa przepisy, ale spokojnie mógłby być czyszczony raz na dwa trzy lata.

Posiadam płaszcz wodny - ups konieczny, zwłaszcza w Baninie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Może ja się podzielę swoim doświadczeniem:

Mam profesjonalny kominek wyłożony wewnątrz szamotem, z dystrybucją ciepła do 4 pokoi na piętrze.

Chwalę sobie to rozwiązanie ale ...

Po pierwsze:
Alergia! Jeśli ktoś ma małe dzieci to trzeba wziąć to pod uwagę!

Po drugie:
To co napisał przedmówca:

Cyt. no i całe szczęście nie wdepnąłem w płaszcz wodny. Minusy:
- jak ktoś wcześniej pisał - konieczność zasilania. Na pewno musi być UPS albo agregat bo pompa musi działać jak prądu nie ma
- niska temperatura spalania powoduje, że sadza nie jest dość sucha aby swobodnie ulecieć kominem. To oznacza brudną szybę oraz czyszczenie komina raz na 3 miesiące
- sam kominek oprócz szyby nie bardzo grzeje (w sensie w pomieszczeniu) - cała para idzie w ogrzanie wody.

Dodam od siebie na podstawie doświadczeń mojego Kolegi. Kominek (z płaszczem wodnym) zdecydowanie bardziej zasyfiony, wymagający częstszego czyszczenia niż kominek tradycyjny.

Klimat kominka zdecydowanie inny (Ja u niego nie czuję ciepła) - nic poza ogniem.

i ostatnia uwaga. Moim zdaniem powinnaś ją wziąć pod uwagę, przy wyborze paleniska:

Napisałaś, że na parterze będzie podłogówka! To twoim zdaniem jak to ma wyglądać? Przypuśćmy jest -10 stopni, grzejesz w zasadzie podłogówką i nagle wieczorem stwierdzicie wspólnie, że miło by było rozpalić kominek, wypić winko, kochać się, to Ty ten cały parter musisz wietrzyć, zwyczajnie przed rozpaleniem w kominku. Bo to nie jest tak, że naciśniesz przycisk i nagle robi się w pokoju zimniej po to by rozpalić w kominku. Podłogówka ma bardzo dużą bezwładność i zanim spadnie jej temperatura, potrzeba wiele godzin a rozpalając w kominku zwyczajnie się ugotujecie w tym pokoju, no chyba, że sobie okno otworzycie!

Ani to komfortowo ani przyjemnie, W efekcie będziesz palić w tym kominku raz na miesiąc. Więc po co inwestować w płaszcz wodny?

Ja ma podłogówkę wszędzie tak gdzie mam płytki (a jest tego dużo) ale nigdy nie zdecydowałbym się na podłogówkę na całej powierzchni parterowej!

Zastanów się dobrze co napisałem! Praktyka swoją drogą a teoria to inna bajka.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1
czy możesz rozwinąć temat alergii?

co konkretnie się dzieje? masz jakieś filtry?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
W centralnym dystrybutorze ciepła jest są założone filtry. Natomiast co do samej Alergii - dzisiejsze dzieci dużo częściej mają tą przypadłość niż moje pokolenie. Może to być problem dla rodziny jak dziecko ma tą przypadłość (to zależy od rodzaju alergii).

Pomimo, że są filtry to jednak jest wtłaczane gorące, suche powietrze do pomieszczenia w którym np. śpią dzieci i może to przeszkadzać.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
tzn teorię czytałem, bardziej mnie interesuje praktyka - odczułeś jakieś problemy jeśli chodzi o zdrowie przy tej instalacji?
ja oprócz filtrów planuję jeszcze montaż nawilżacza kominowego, to ponoć mocno eliminuje problem kurzu
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
U mnie nie ma żadnych problemów z dystrybucją ciepła!

Mam dziecko, które ma alergię dlatego ma zamontowany nawilżacz w pokoju w którym śpi.

Dodam, i może niektórych tutaj zszokuję, że u mnie temperaturą optymalną tzw. komfortową dla całej rodziny (przy bezwietrznej pogodzie) jest 19 stopni! nie dlatego, że oszczędzamy, tylko dlatego, że tak lubimy.

Gdy jest wietrznie na zewnątrz lekko podnosimy temperaturę o 1 stopień.

Gdy palimy w kominku temperatura wzrasta max. do 22 stopni. Nie lubimy by było za ciepło.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
porozmawiałem jeszcze przed chwilą ze zdunem - generalnie wszystko pod kontrolą. Podstawa to otwory rewizyjne i odkurzanie raz na jakiś czas żeby nie dopuścić do osadzania się kurzu i brudu. Co do nawilżania - wystarczy jeszcze jeden trochę większy otwór i garnek z wodą, 4 litry odparowują w dobę ; )
no i bez wentylatora i koniecznie piec nie może być izolowany wełną (na zachodzie jest to zabronione, u nas niestety nie)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Dałbyś mi namiary na tego zduna?

może będzie mi potrzebny w przyszłości.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
jasne - http://kaflarniazduny.pl/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
tzn., że oni do Gdańska przyjadą i Ci zrobią?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
tak :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
To jeszcze takie info: Nie wiem jak dużą masz działkę i jak dużo będziesz spalał drewna na sezon ale musisz jeszcze wygospodarować budynek na opał z taką kubaturą, żeby drewno przeznaczone do spalania ze trzy lata było sezonowane.

Co do kurzu. Ja nie zaobserwowałem, że z ogrzewania nadmuchowego mam jakiś tak kurz. Jest czyściutko przy tym sposobie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Spoko juz stoi od jesieni a w nim 3m przestrzenne buku :)
Ahh nie moge sie doczekac
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
To trochę mało;-) Pewnie te 3 mp obrócisz w sezon a na kolejny będziesz musiał kupować nie całkiem suche;-)

No nic, powodzenia;-)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Spoko wyjdzie w praniu;) to tylko dodatkowe grzanie wiec moze styknie. Jak nie, bede knuł:)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Zasada jest taka: Czym więcej lat to będziesz miał, tym mniej w tym rozpalał.

Mimo wszystko to jednak "cieszy";-)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ja ma podłogówkę na całym parterze + łazienka u góry i kominek z rozprowadzeniem ciepła do pokoi na górze i łazienki. Moje spostrzeżenia z użytkowania są takie że kiedy jesteś w stanie palić cały czas w zimie to w domu jest naprawde ciepło przez co piec włącza się dużo żadziej .Mam dom ok 170m i spokojnie daje radę .Dobrze dobrany kominek to podstawa, czy płaszcz wodny? Ja cieszę się że nie mam ....
Tak czy siak pamiętaj o tym co wskazał ktoś wcześniej -podłogówka ma duzy moment bezwładności dłużej sie rozgrzewa i dużej stygnie , nie rób jej w pomieszczeniach gdzie będzie sie spac :) a najlepiej odwiedzić kogos kto ma oba rozwiazania i porównać
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1
Mam kominek z płaszczem wodnym od prawie 10 lat. Potwierdzam- brudzi się bardziej niż zwykły- nie mam szyby pyrolitycznej. W salonie jak grzeję kominkiem , zamykam grzejniki bo jest za gorąco. Ogólnie nie narzekam na sam kominek. Plusem jest to ,że jest praktycznie jedna instalacja grzewcza, t.j. nie musieliśmy ciągnąc DGP. Osobiście polecam i budując się teraz znowu zamontowalibyśmy kominek z płaszczem. Oczywiście mam również UPS- kilka godzin wytrzyma.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
ja mam u siebie kominek z dystrybucją powietrza na poddasze do każdego pomieszczenia - nie narzekam, jest cieplutko
oprócz tego mam 8 paneli solarnych podłączonych do bufora 500l - od marca do końca października podłoga cieplutka bez zużycia gazu
dodatkowo czerwiec, lipiec sierpień woda użytkowa podgrzewana tylko przez solary

najważniejsze koszty: gaz - ok. 2000zł/rok + drewno 6-7m3/rok
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
a ile koszt solarów ? bo to od razu sie nie zwraca..
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
ja jeszcze załapałem się na dotacje także udało się to sfinansować wtedy za ok 11tyś.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
No i fajnie :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Dziękuje za takie zainteresowanie tematem, prosiłbym przy okazji o podawanie metrażu całego domu, wtedy będzie każdemu łatwiej ocenić koszta związane z poszczególnymi systemami grzewczymi.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
ci co piszą o kominkach z rozprowadzeniem bez płaszcza jęczą o alergiach, a o migracji wilgoci słyszeliście?
po kilku sezonach takiego grzania górne piętra domu zaczynają być siedliskiem pleśni.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4
a masz jakies dowody na poparcie swojej tezy ? ;)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Kominek z płaszczem wodnym to niepotrzebna inwestycja, jeżeli masz gaz i dobry piec kondensacyjny, to dodatkowe pieniądze, które się nie zwrócą, jeśli nie masz czasu to i tak nie będziesz palił w kominku, a jeśli masz to i tak taniej nie wyjdzie niż gaz.
Mam zwykły kominek, bez rozprowadzenia, zrobiony jest tylko wylot na klatkę schodową i ciepło idzie do góry na 3 pokoje bez problemu. Jak palimy w weekendy to jest ciepło w całym domu. Na co dzień gaz, podłogówka na dole i w łazience u góry, pokoje - grzejniki, dom - 130m2, rocznie gaz (z podgrzaniem wody) wychodzi 2000 - 2500 zl przekrój z ostatnich zim + 1,5-2m2 drewna.
Moi rodzicie zrobili z płaszczem wodnym, palą cały czas, tamtej zimy spalili ponad 15m2 drewna, x 200 zł, to widać ile wychodzi, nie wspomnę o tym ile to jest pracy, ułóż 20 m2 każdego roku, przynieś do domu, wysyp popiół itd. z tym że oni są na emeryturze i po prostu bawi ich to :-) a później przełączą sie na gaz. Jednak są troche zawiedzeni tym rozwiązaniem, bo miało być taniej niż na gazie, a nie jest.
ja po 4 latach stwierdzam, że mój wybór był właściwy :-) bynajmniej co do ogrzewania
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
@mieszkaniec;

Podzielam twoje uwagi. Salon / Pokój, bo zazwyczaj tam stoi kominek nie może być traktowany jako Kotłownia.

Dlatego ja Kominek traktuję jako coś okazjonalnego, palę jak mam ochotę a nie po to, żeby ogrzewać dom.

Wtrącę jeszcze jedną rzecz na temat palenisk otwartych. Mój znajomy zainwestował właśnie w taki kominek, piękny portal, wszystko na TIP TOP - wydał za to wszystko ok. 30 tys. PLN i Co? teraz żałuje, że nie jest zamknięty.

Nie ma takiej opcji by tzw. "swędu" nie było czuć w pomieszczeniu. Nie jest to tak, że dymi się na Salon bo się nie dymi ale spalanie drewna zwłaszcza przy rozpalaniu i wygaszaniu kominka powoduje taki a nie inny efekt. No cóż: Żona tak chciała, więc ma! Dlatego na pomysły / wymysły Pań trzeba zawsze brać korektę.

Co do powstawania grzyba? - chodzi o ogrzewanie nadmuchowe - u mnie coś takiego nie występuje! - pierwsze słyszę o czymś takim!

Czy Gaz jest tańszym nośnikiem energii od drewna? - wydaje mi się, że chyba NIE ale fakt jest faktem, że ogrzewanie gazem nie jest aż tak drogie jak niektórym się wydaje.

Może info komuś się przyda.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Bynajmniej to nie przynajmniej.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
fizyka?
cyrkulacja cieplego powietrza powoduje przenoszenie wody, cieply gaz na skutek konwekcji gromadzi sie w gornych pietrach domu gdzie ochladzajac sie oddaje wilgoc :) to proste jak konstrukcja cepa.
migruje kurz migruje i wilgoc.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
przecież dokładnie te same prawa fizyczne występują przy pozostałych typach ogrzewania. Ciepłe powietrze zawsze idzie do gory i ochładzając się oddaje wilgoć. Jak się nie wietrzy to się ma grzyba niezależnie czy ogrzewasz gazem czy DGP
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
ok, kominek masz na dole, ogrzewanie DGP nie dziala w cudowny sposob na zasadzie perpetuum mobile, sila napedowa dla transportu ciepla i masy jest konwekcja, powietrze zasysane jest z dolnych pieter tam gdzie stoi sobie kominek i wraz z wilgocia na zasadzie konwekcji unosi sie do gory kanalami, u gory oddaje cieplo bo na tym to polega, a wilgoc wykrapla sie.
no bardziej lopatologicznie nie mozna i jesli ktos nie widzi roznicy pomiedzy zwyklym systemem centralnego ogrzewania gdzie podlaczony jest kominek z plaszczem a DGP, to cos chyba mu umyka, dodatkowo jak kilka postow wyzej piejecie o transporcie kurzu :) okej, czyli kurz migruje, woda nie migruje na twoje kurz tak samo powinien byc transportowany przy innych systemach grzewczych, a jednak nie jest :)
to jest wlasnie forum, dla was problemu nei ma bo somsiad panie twierdzi ze nie :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3
piszesz z pozycji pana profesora tlumaczacego pewne oczywistosci idiotom, gratuluje podejscia do ludzi

teoria teorią, praktyka praktyką, jestem pewien że przy odpowiednim użytkowaniu (brak wentylatorów - tylko grawitacja, wietrzenie etc) problem o którym piszesz jest czysto wyimaginowany
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
ty natomiast piszesz z pozycji pani gozdzikowej :D
nie wiem jak wam to wytlumaczyc inaczej, moze wezcie sobie ksiazki i poczytajcie doszkolcie sie i tak dalej.
piszecie o kurzu zapominacie o wodzie i wszyscy wielcy specjalisci w temacie.
dodaj sobie te wentylacje (nie grawitacyjne bo to smiech na sali) i inne komponenty, aby uklad dzialal tak jak powinien i juz z taniego DGP zrobi ci sie cos porownywalnego finansowo z kominkiem z płaszczem podlaczonym do CO.
Ale oczywiscie ci od gozdzikowej wszyscy maja przeciez haj lajf prawda?
pomine juz sprawnosc dzialania DGP kontra kominek z płaszczem...
Są dwie ewidentne rzeczy DGP sobie mozna instalowac jak chcesz miec klimacik w domku i palisz sporadycznie, jesli kominek ma byc glownym zrodlem ogrzewania potrzebny ci bardziej sprawny uklad i wtedy zakladasz kominek z plaszczem (niczym w zasadzie nie rozni sie od kotla na drewno) i nim palisz.
to dwa ROZNE rozwiazania dla roznych potrzeb.
dlatego dla sporadycznie uzywanych DGP nie bierze sie pod uwage migracji wody, gdybys tym palil non stop to niestety fizyka dziala tak a nie inaczej 2+2= 4 i mozecie sobie stawiac minusow ile wam sie podoba swiata nie zmienicie.
problem pozostaje w kwestii wyboru rozwiazania pod siebie z pelna akceptacja jego wad i zalet a nie "wypieraniem" wad tego co sie wybralo bo to sie nadaje do konsultacji ze specjalista od glowy
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
ale kto ci powiedzial ze u mnie DGP ma byc glownym zrodlem ogrzewania?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Powyżej była dyskusja o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej nocy, czyli porównywanie tych dwóch układów. Dyskusja o wyższości DGP nad kominkiem podłączanym do CO jest jak dyskusja o wyższości samochodu osobowego nad ciężarowym ciągnikiem z naczepą, wszystkie rozwiązania muszą być adekwatne do potrzeb, dlatego nie ma co ich porównywać.
Jeśli ktoś nastawiony na grzanie sporadycznie zainstaluje sobie kominek z płaszczem, to nie wykorzysta jego możliwości i w konsekwencji znacznie przepłaci, natomiast jeśli ktoś grzejący tym źródłem ciepła codziennie zainstaluje DGP, to będzie się musiał zaprzyjaźnić z pleśnią i wilgocią w górnych "tarasach" domu :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Nie kumam tej pleśni i wilgoci u mnie kominek pali sie czesto i dużo mam rozprowadzenie ciepła i nie mam żadnej pleśni i wilgoci.....
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Pan profesor mowi jak jest wiec na pewno Ci wyjdzie
;)))
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ja wszystko rozumiem;-) tyle tylko, że w praktyce u mnie nie występuje żadne ochładzanie ani wychładzanie.

Jeśli przypuśćmy w danym pokoju jest stale 19 stopni to gdy kominek nadmuchuje powietrze, to automatycznie zmniejsza się grzanie w grzejniku. Bo czujnik wychwycił, że w pokoju jest cieplej niż powinno być. Jeśli w kominku przestaje się tlić to automatycznie grzejnik wraca do zadanej temperatury.

Poza tym różnica w wahaniach tej temperatury o 2 stopnie nie powoduje powstania ewentualnej pary wodnej.

Gdy np. ogrzewany kominkiem nadmuchowo a na zewnątrz jest np. - 25 stopni i nagle temperatura spada nam w pomieszczeniu powyżej 5 stopni różnicy i trwa to kilkanaście dni z rzędu, to pewnie ma to znikomy jakiś tam wpływ. Skroplona para wodna powstaje przy naprawdę dużych i zintensyfikowanych wahaniach temperatury.

Problem wilgoci nie jest problemem takiego czy innego źródła energii służącego do ogrzewania domu, zdecydowanie problem leży po stronie regularnego utrzymywania w domu stałej temperatury. Również zależy to z czego dom jest wybudowany. Domy wybudowane z suporexu są bardziej narażone na wilgoć niż domu z ceramiki poryzowanej ale wszystko zależy od tego czy w domu utrzymuje się stałą temperaturę.

Mimo wszystko polecam Ci kominek z płaszczem wodnym (pomimo, że mam inny).
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
okej powiedzmy szyby w zimie - jest wykroplenie wody w wilgotnych pomieszczeniach?
to samo zle zaizolowane powierzchnie np skosy na pietrze kazdy mostek cieplny bedzie wykraplal ci w zimie wode ktora zmigruje z dolu poprzez nadmuch, a woda w postaci cieczy niestety juz nie wroci spowrotem tam skad przyszla.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
akurat o czyms takim nie słyszałem od nikogo kto ma takie ogrzewanie a mam kilku znajomych co grzeją tak naście lat.....a poza tym to myślę że trzeba wietrzyc dom jakie by ogrzewanie nie było :)
ps kominek bez płaszcza ma jeden duży + jeśli w zimie pradu nie będzie naprawdę długo.....bo wieje itd to mamy ogrzewanie , no i może jeszcze drugi -cała instalacja jest tańsza i mniej ma rzeczy które mogą sie popsuć :) ale kazdy musi indywidualnie dobrać sobie najlepsze rozwiązanie
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
a jakiej firmy kominek polecacie bo firmy kratka słyszałem że są tylko do okazjonalnego palenia .
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ja mam wkład firmy Spartherm model Varia AS 2Lh-4S-2 Linear i z czystym sumieniem mogę polecić. Narożna podnoszona szyba robi wrażenie, jakoś wykonania bardzo dobra. Generalnie Spartherm to uznana marka od wielu lat.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Polecam zdecydowanie Tarnave, chyba najlepszy możliwy kominek. Wkład jest monolityczny, nie ma co się w nim poskładać. Polecam, mam go od 5 lat i jestem zadowolony
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
a co sądzicie o rekuperatorach ? Słyszałem bardzo pochlebne opinie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
To wymaga przeprojektowania całej instalacji wentylacyjnej.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Instalacja nie jest jeszcze położona.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Mam rekuperator i kominek z płaszczem wodnym (z układem CO otwartym połączonym przez wymiennik do zamkniętej instalacji CO z piecem gazowym). Kominek ma szczelną komorę spalania z czerpnią powietrza do paleniska doprowadzonym pod posadzką z zewnątrz.

Oba rozwiązania sprawdzają się bardzo dobrze.
Rekuperator zużywa ~35W, jest cichy, w domu powietrze jest bardzo czyste i jest sucho (zimą przy trzaskającym mrozie za sucho - muszę nawilżać pomieszczenia gdzie śpimy). W domu bardzo szybko znikają nieprzyjemne zapachy i para na lustrach w łązienkach po kąpieli. Nie mam problemów z grzybami.
Z kominka korzystam rzadko.

Do pełni szczęścia brakuje mi dużego zbiornika (bufora) na wodę do kominka + odpowiedniej automatyki - i to polecałbym wszystkim, którzy chcieliby często korzystać z kominka z płaszczem wodnym (albo stosować go jako jedyne źródło ciepła).
W ten sposób można utrzymywac wyższą temperaturę paleniska (mniej sadzy i czystsza szyba), oraz pozwoli to kumulować ciepło na czas kiedy w kominku się nie pali.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Pozdrawiam,
Na dzień dzisiejszy d u ż y wybór tych "udogodnień".
Sam wiesz, że wszystko wychodzi w praniu.
Od pewnego etapu budowy trzymam się prawdy, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego.
Po przegryzieniu tematu, zrezygnowalismy z płaszcza.
Podłogówka wszędzie poza garażem i kotłownią. Grzejniki na ręczniki, w łazienkach. Głowne zródło ogrzewania - gaz... (plus tzw. "śmieciuch").
Kominek kojarzy mi się k l a s y c z n i e, dla klimatu, przyjemności.
Każdy ma inne potrzeby, upodobania, poglądy a każde rozwiązanie swoje plusy i minusy.
Pomów konkretnie ze swoim wykonawcą instalacji.
Powodzenia i miłego "kominkowania" :)
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Myślałeś nad ogrzewaniem nadmuchowym nowej generacji? Feelco jest takim systemem i myślę, że w Twoim przypadku sprawdziłby się on idealnie. Feelco jest wygodne w użytkowaniu, ponieważ samodzielnie dostosowuje temperaturę w domu w zależności od tego, czy na zewnątrz jest ciepło czy tez zimno. Warto tutaj też dodać, że system jest niezawodny i decydując się na niego niczym nie będzie trzeba się przejmować. Feelco to jednak nie tylko ogrzewanie, ponieważ posiada on również funkcję klimatyzacji oraz wentylacji. Oznacza to, że stosując takie rozwiązanie pozbędziemy się potencjalnego problemu związanego z pojawieniem się pleśni w domu.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Inne tematy z forum Banino

Imperium-Auto Salon (3 odpowiedzi)

Witam, jakieś opinie o Imperium-Auto Salon. Firma mieści się w Baninie przy ulicy Wiśniowej 11....

Fak ! (4 odpowiedzi)

Mieszkańcy Banina , co sie dzieje z odsnieżaniem wioski 2km od Gdańska ? Chodzi mi głownie o...

Zegarek z GPS dla dziecka (58 odpowiedzi)

Witam, ma ktoś doświadczenia z zegarkami GPS dla dzieci, rynek oferuje kilka modeli, ale żadnych...

do góry