Widok

Internet światłowodowy

Cześć, powiedzcie mi, co sądzicie o internecie światłowodowym? Ostatnio Orange uruchomiło coś takiego w Gdańsku i Gdyni (link: http://swiatlowod.orange.pl/gdansk). Co ciekawe, cenowo nie stoi tak źle, jak mogłoby się wydawać, że powinien (w końcu prędkość to 100Mb/s...). Ja osobiście jestem bardzo ciekawy, jak to się przyjmie. Pamiętam, że kiedyś pojawiały się głosy na temat tego, że internet nie przetrwa, bo jest projektem utopijnym. Dzisiaj dostarczanie internetu o takiej prędkości również brzmi zabawnie, ale coś mnie nauczyło, że nie powinno się skreślać pomysłu, ze względu na sytuację. Technologia wciąż się rozwija. A wy co sądzicie na ten temat?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

FTTH i FTTB bo o takiej technologi piszesz, nie tylko Orange kładzie swoje światłowody ale i UPC czy Netia w sumie wszyscy operatorzy walczą z ta technologią która jest stosunkowo tania. Capex - koszt budowy i wdrożenia jest porównywalny lub ciut tańszy od budową kabli "magistralnych"-miedzianych. Opex - utrzymaniu czy rozbudowie jest dość tania i wystarczy na jakiś czas. Fizycznie w tej technologi do 10G bez problemu. (off-topic zdarzają się łącza po 40,60,100G ale to nie dla klienta indywidualnego. Największe łącze o którym słyszałem to 200G, połączenie u nas w "STOLYCY" nawiasem mówiąc nie działa :P ale to inna historia ). Więc jeśli ktoś proponuje tobie 100Mb, 300Mb do 1G to jest prędkość w standardzie FTTH. Potem przejdziemy na styk 10G ale to za kilka lat. Plusem światłowodu jest odporność na czynniki zewnętrzne (burze, śniedzenie styków, zakłócenia elektromagnetyczne i aura) problem zaczyna się gdy ktoś kopie w "ogródko basen", most przez Wisłę się spali lub pijaczyna złomu szuka i sprawdza z czego kabel jest zbudowany ale w dobie gdzie większość ekip wozi na pace reflektometr i/lub spawarkę usunięcie awarii trwa krócej niż na "miedzi". Jednym słowem lepiej światłowód niż miedź czy radio.

Ponadto ostatnie połańczanie światłowodem od puszki do "modemu" jest prawie nie widzialne. Instalatorzy i to prawdopodobnie właśnie Orange maja paletę kolorów światłowodu więc pod kolor ściany możesz sobie wybrać lub skorzystać z opcji przezroczystej gdzie naprawdę trzeba się przyjrzeć żeby zauważyć "włos" biegnący z sufitu po ścianie do modemu.

Przed wyborem sugeruję zadać sobie pytanie. Do czego wykorzystam tak szybki Internet ?? Personalnie średnio 10/4 Mbps wystarcza mi na 150% moich potrzeb.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
do góry