Re: Jakie badania po poronieniu - wady genetyczne? Genetyka i planowanie nast. ciąży.
Przeważnie lekarze nie zalecają badań po pierwszym poronieniu, po prostu tak się zdarza. Pocieszę Cię że większość kobiet roni tylko czasem jest to na tak wczesnym etapie że nawet nie wiedzą że...
rozwiń
Przeważnie lekarze nie zalecają badań po pierwszym poronieniu, po prostu tak się zdarza. Pocieszę Cię że większość kobiet roni tylko czasem jest to na tak wczesnym etapie że nawet nie wiedzą że były w ciąży. Zespół Turnera jak słusznie zauważasz nie jest wadą przekazywaną genetycznie , możecie owszem zrobić z mężem badania genetyczne bodajże badanie kariotypu- wdedy będiecie mieć pewność że nie jesteście obciążeni genetycznie. Nie wiem tylko czy jest sens, przeważnie poronienia powtóre są bardzo rzadkie.
Moeżesz zrobić badanie tarczycy(tsh, ft4, przeciwciała tarczycowe)- częsta przyczyna poronień, badanie w kierunku chorób krzepnięcia krwi( ja robiłam to badanie genetyczne w inwcta w jakiejś promocji, wyszło mi że mam mutację MHFR, jednak po konsultacji z hematologiem i dodatkowych badaniach( układ krzepnięcia, poziom kardiolipiny, fibrynogen itd lekarz powiedział, że nic się nie dzieje i nie ma potrzeby leczenia, także sama mutacja o niczym nie świadczy.
Badania na przeciwciała przeciwko tosoplazmozie, cytomegalii i różyczce- te choroby mogą być przyczyną poronień w pierwszym trymestrze.
Ja zrobiłam te badania po poronieniu( puste jajo płodowe)- nic mi nie wykazały, po prostu lekarz który przeprowadzał zabieg w szpitalu powiedział że tak bywa i że natura wie co robi.
Teraz jestem w zdrowej ciąży i wszystko jest w najlepszym porządku. Zanim się obejrzysz też będziesz czego z całego serca życzę.
Aha nie warto panikować jeśli miałaś łyżeckowanie i dosyć długo nie będziesz mogła zajść w ciążę - organizm musi się zregenerować, każdy w innym tempie. Mi zajeło to rok.
zobacz wątek