Widok

Kupno mieszkania a pośrednicy

WItam. Chcę kupić mieszkanie, przeglądam różne oferty i umawiam się na oglądanie. Jednak nie rozumiem mechanizmu działania pośredników - jeśli mieszkanie wystawione jest przez agencję to zanim mi je okażą chcą podpisać umowę o pośrednictwo. Przecież ja nie zlecam agencji znalezienia mi mieszkania - sam szukam, czytam, dojeżdżam, oglądam. Za co mam płacić prowizję? Tym bardziej, że jeśli agent reprezentuje stronę sprzedająca to nie może być jednocześnie moim, konflikt interesów jak nic w razie negocjacji ceny. Rozumiem, że agent pracując na rzecz sprzedającego od niego dostaje prowizję gdy kupie mieszkanie reagując na jego ogłoszenie. Ale dlaczego chcą prowizji ode nie??? Za co???
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Tu znajdziesz odpowiedz za co:
http://www.mls.pomorze.pl/index.php?id=13

A jeżeli nie chcesz, żeby Cię reprezentował pośrednik, który jednoczesnie reprezentuje sprzedajacego, zawsze możesz wybrać 1 agenta, kóry będzie dla Ciebie pracował. W Trójmieście są bazy wymiany ofert pbon.pl oraz mls.pomorze.pl. Jeżeli agent coś znajdzie w bazie co ci odpowiada, dzwoni do tego biura i ogląda z Tobą ofertę. I tak aż do skutku. Po kilku wizytach wie czego nie lubisz lub nie akceptujesz i robi selekcję ofert. Dzięki temu oszczędzasz czas. Nadto, oferty wrzucana jest np. na mls, a dopiero później ukazują się na portalach zewnętrznych typu otodom. Pośrednicy znajdujący się w bazie oferują ją swoim klientom jako pierwszym i czasami zdarza się znaleźć coś interesującego.

Masz osobe, która reprezentuje twoje interesy i załatwia dla Ciebie negocjacje, dokumenty, notariuszy, wydanie itd.

Oczywiście jako typowy Polak możesz napisać, że nieruchomosci masz w 1 paluszku :). Ale wtedy szukaj w ofertach bezpośrednich. Bo nie ma nic gorszego niż klient, który nie chce pracować z agencją.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Jeśli nie chcesz współpracować z pośrednikiem, masz do tego prawo.
Bez względu na to czy masz podpisaną umowę pośrednictwa czy nie, pośrednik jest zobowiązany pokazać Ci interesującą Cię nieruchomość, ponieważ reprezentuje on stronę sprzedającą i ma działać na jego korzyść.

Pamiętaj jednak, że działając na "własną rękę", w przypadku jakiegoś potknięcia czy niepowodzenia, nie masz możliwości otrzymania odszkodowania, natomiast jeśli reprezentuje Cie pośrednik, transakcja jest bezpieczna, gdyż jest on objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC.
Nie wspominając już o oszczędności czasu, dostępu pośrednika do ogromnej bazy ofert (systemy wymiany ofert między pośrednikami, etc), możliwość wynegocjowania lepszej ceny, itd...

Tak więc decyzja należy do Ciebie.
Pamiętaj tylko o tym, żeby wybrać pośrednika rzetelnego i zaufanego!

Polecam artykuły:

http://mieszkam.gratka.pl/artykul/2915-1-dlaczego-warto-kupowac-mieszkanie-z-posrednikiem.html

http://mieszkam.gratka.pl/artykul/4085-1-z-posrednikiem-czy-bez-niego.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Nie warto kupować z pośrednikiem. Tym bardziej sprzedawać.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Dziękujemy za ciekawą i wyczerpującą odpowiedz. Jakbys tego nie napisała, twój dzień byłby na pewno uboższy. Dzięki twojej wypowiedzi na dzień na pewno taki nie będzie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Pośrednicy i zarządcy

Zarządca nieruchomości Prestiż - prośba o opinie (22 odpowiedzi)

Szukamy administratora dla nasze Wspólnoty Mieszkaniowej w jednym z kandydatów jest Prestiż. Czy...

tytuł: czy muszę podpisać umowę z pośrednikiem? (93 odpowiedzi)

witam, mam pytanie dotyczące podpisania umowy z pośrednikiem nieruchomości: znalazłem...

do góry