Widok

Leki zamienniki

Wobec słabej dostępności leków, mam pytanko do aptekarzy (które pewnie zainteresuje wiele osób), jak to jest z zamiennikami leków:
- czy aptekarz może zmienić lek na inny jeśli jest ta sama substancja czynna i wciąż jest dofinansowanie z NFZ, czyli czy np. można zamienić Eutyrox wypisany na recepcie na Lethrox?
- jeśli mam wypisane np. 4 opakowania leku po 50 tabletek, czy mogę wziąć 2 opakowania leku po 100 tabletek i wciąż dostanę refundację (albo odwrotnie)? czy musi być dokładnie tak jak na recepcie (oczywiście zakładamy, że oba opakowania mają tę samą ilość substancji czynnej, w sensie tu 2 mg i tu 2 mg a różni się tylko liczbą tabletek)?
Dziękuję.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Nie jestem aptekarzem, ale odpowiem ci z własnego doświadczenia: na oba pytania odpowiedzi są twierdzące.
Jeśli chodzi o inny lek, ale ten sam preparat w takiej samej ilości, również objęty refundacją, to w ogóle nie ma problemu.
Czasami marudzą, jeśli chodzi o wielkość opakowań. Ale jeśli sumarycznie się zgadza, to jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby nie sprzedali.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Letrox = Euthyrox = Eltroxin
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

1. Aptekarz może zamienić lek na inny z tą samą substancją czynną i pozostanie zniżka NFZ pod warunkiem, że nowy lek (zamiennik) jest na liście zniżkowej NFZ.
2. Można dokonać zamiany z zachowaniem możliwości odpowiedniego dawkowania substancji czynnej. Zniżka NFZ jak w pkt 1.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. :)

Przy okazji, czy ktoś może wie, kiedy Euthyrox N 75 normalnie wróci jako tako do aptek (i inne dawki, bo temat pewnie interesuje więcej osób). Póki co słabo to wygląda....
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dobry ;) tu ktoś Pani aptekarka.
Bez problemu dostaniesz zamiennik. I tak samo dostaniesz opakowanie które odpowiada wypisanej liczbie tabletek przez lekarza.
Co do Euthyrox: trudno nam powiedzieć. Braki owego leku zaczęły się przez braki odpowiednich składników do jego produkcji w Chinach. W wyniku epidemii Covid 19 niestety dowóz innych dawek znaczenie się wydłuży. Nie wiemy niestety o ile. Zamiennikiem dla Euthyrox 75 jest letrox 75 który moim osobistym zdaniem skladowo jest nawet lepszy (letrox nie zawiera laktozy w składzie przez co jest lżejszy dla żołądka). Należy też pamiętać o odpowiednim przyjmowaniu leku: na czczo popijając sporą ilością wody.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dziękuję za odpowiedź. :) To może rzeczywiście wezmę Lethrox. :) Choć z tego co się orientuje nowy Euthyrox też już nie zawiera laktozy (z tą zmianą składu zmienili też wygląd graficzny opakowania).
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Lek tzw. zamiennik o innej nazwie niż na recepcie nie jest lekiem innym . Jeśli substancja czynna i jej dawka jest taka sama w opakowaniu to jest to taki sam lek tylko o innej nazwie ,innego producenta i o innej cenie. I z logicznego punktu widzenia nie widzę powodu, aby sprzedawca odmawiał sprzedaży leku o innej nazwie niż na recepcie. No, chyba że bierze profity za sprzedaż konkretnego leku ,ale jest to niedozwolone.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Co i ile jest refundowane - ustala NFZ. Możesz kupić zamiennik - może być w podobnej cenie lub innej (ja ostatnio miałam do wyboru kupić lek na jaskrę o kilkanaście zł droższy na opakowaniu x 3, bo na 3m-ce na 1 recepcie albo następnego dnia odebrać sprowadzone dla mnie krople w niższej cenie).
Mało tego - czasem większe opakowanie jest mniej refundowane niż duże. Dobrze sobie posprawdzać jakie są opakowania i ile refundacji na nie - tu np. moje krople https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/79089,Dorzolamid-STADA-krople-do-oczu.-roztwor (a niżej są zamienniki)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Inne tematy z forum Koronawirus

W szczepionkach znajdują się nanoroboty. Koniec człowieka analogowego. (24 odpowiedzi)

To już nie jest teoria spiskowa tylko coraz bardziej wyjawiający się opinii publicznej fakt. W...

przeprowadzka !!?? (34 odpowiedzi)

Sprzedaliśmy dom, kupiliśmy drugi. Musimy się przeprowadzić... Czy zamawiać firmę...

Gdzie bezpieczniej trzymać oszczędności (9 odpowiedzi)

Czy na kontach czy powypłacać i schować gdzieś w domu ? Obawiam się, że podczas recesji mogą...

do góry