Widok

Małe/wielkie litery

Wesele Temat dostępny też na forum:
Ja mam apel do osób, które chyba nadgorliwie wszystkich... szanują czy co, a szczególnie siebie, pisząc, co się tylko da z wielkiej litery.

Już nie mogę czytać tego:
"Młoda Para" i "Panna Młoda" zamiast młoda para i panna młoda (z wielkiej litery ewentualnie Najświętszy Sakrament się pisze)
"Ksiądz" zamiast po prostu "ksiądz"
"Goście" zamiast "goście"
"Narzeczony" zamiast "narzeczony"
i wiele takich różnych... Przecież to po prostu polskie rzeczowniki

i najlepsze, co ostatnio widzę: "My", "Nasze", "Nas" - tego na języku polskim się nie uczyłam, żeby "my" z wielkiej litery pisać.

Ludzie, mniej patosu, więcej po polsku proszę.

Niedługo wyjdą takie zdania: "Nasi Goście życzyli Nam dużo szczęście w Naszym Dniu" :P
popieram tę opinię 14 nie zgadzam się z tą opinią 6
W pełni się zgadzam. Jednakowoż mam pewną uwagę - w języku polskim nie rozróżniamy małych i wielkich liter. Istnieją litery małe i duże. Polecam artykuł profesora Miodka.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 3
A ja pamiętam jak całą szkołę polonistka nas poprawiała "wielką literą" bo wielka miała oznaczac inna literę sensie wyglądu jak ktoś mówił duża to pisała "a" tylko że większe niż normalne a a wielka litera to było dopiero"A"
Madness is the gift, that has been given to me!!
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1
wlasnie na odwrot- sa wielkie a nie duze
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0
http://www.polszczyzna.fora.pl/tropiciele-wiel-bladow,5/wielka-litera-a-nie-z-wielkiej-litery-quot,66.html

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=443
image
SEMPER IN FLORE - DEKORACJE KWIATOWE SAL, KOŚCIOŁÓW, BUKIETY -http://semperinflore.eu
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
ladybird - dokładnie pamiętam co pani mówiła, bo suszyła głowę całe liceum
Madness is the gift, that has been given to me!!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Fajna dyskusja :-)

Czyli ważne, by nie "z wielkiej/małej/dużej" ale "wielką/małą/dużą" - przyznam się, że nie wiedziałam. A czy "wielka" czy "duża", to, jak widać, co polonista, to opinia. Obie prawidłowe.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
ale debata :D

Justynka - może jeszcze zacznij się "czepiać" jak ktoś polskich znaków nie używa, bo to nie jest po polsku :)

Jak ktoś chce pisać sobie coś z wielkich liter to niech pisze, co Ci to przeszkadza? :)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 7
Ano trochę przeszkadza, bo duża litera, gdy ma być mała (i odwrotnie) to błąd ortograficzny. Tak z polskiego pamiętam.

Jeśli ktoś się publicznie wypowiada pisemnie i olewa polską ortografię w imię tego, że... tak chce, to chyba można skomentować.
Tak samo polskie litery i pisanie z capslockiem. Jest polska ortografia, zasady, dobre obyczaje.

A ja chciałam zwrócić uwagę na pewien dziwny styl, który tu widzę, że rzeczowniki i zaimki, które oznaczają coś, co szanujemy, ludzie piszą dużą literą. Nie ma to żadnego uzasadnienia w ortografii i zupełnie nie oznacza, że gdy napiszę "mój mąż" zamiast "Mój Mąż" to jest to mniej ważne itp.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 2
Mnie to śmieszy. Zwłaszcza, jak widzę słowo "Klient". Ponoć to z szacunku do klienta. :D
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1
O ludzie, ale macie problemy :D

Chyba za mało interesujące życie.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1

Ksiądz akurat pisze się z wielkiej litery!!!!!!!! To tak jakbyśmy napisali pan/pani z małej. Gdy wymieniamy imię lub nazwisko danego Księdza musi się pojawić "Ksiądz" z wielkiej litery! Ksiądz Jan Kowalski = Pan Jan Kowalski. Nieuki...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Zamiast słowo nieuki, niech pan, wyjaśni dlaczego ksiądz, małe k lub duże K.
Stanowisko, pozycja księdza, Księdza ...?
Piszemy prof. ... dc.dr.hab... poprawnie będzie ksiądz Jankowski oraz Ksiądz Jankowski. Napisanie nazwiska z małej litery będzie niepoprawnie. Nieuk z dużej czy małej litery nie zmienia faktu że ,, ubliżanie,, innym nie jest nie na miejscu.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Wesele bez ogłoszeń

Fotograf na ślub i wesele 15.09.2018 (64 odpowiedzi)

Witam, szukam fotografa na ślub i wesele w Gdańsku plus plener. Interesują mnie tylko oferty bez...

buty ślubne (23 odpowiedzi)

Hej dziewuszki :) poszukuję butów białych do sukni ślubnej. Z powodu problemu z kręgosłupem nie...

Fotograf I Kamerzysta na wesele. 3.05.2024 (4 odpowiedzi)

Dzień dobry, Jak w temacie. Czy znacie i polecacie jakiś zespół foto wideo na ten termin.

do góry