Re: Niesymetryczna główka
Nie chcę cię martwić ale asymetrie raczej same nie znikają. Zazwyczaj dzieci z asymetrią w następnych etapach rozwoju nadal przejawiają oznaki asymetrii. Jeśli chodzi o samą głowę to jeśli jest to...
rozwiń
Nie chcę cię martwić ale asymetrie raczej same nie znikają. Zazwyczaj dzieci z asymetrią w następnych etapach rozwoju nadal przejawiają oznaki asymetrii. Jeśli chodzi o samą głowę to jeśli jest to mocna asymetria może doprowadzić do "spłaszczenia" główki po jednej stronie (często nie da się tego zniwelować w całości). Taki "spłaszczenie" widoczne na potylicy często znajduje swoje odzwierciedlenie na twarzy, na której też zaczyna być widać asymetrię.
Asymetryczne dzieci w związku z faktem iż trzymają głowę tylko po jednej stronie znacznie bardziej aktywują motorycznie tylko jedną stronę ciała. Obciążają w podporach czy potem w siadzie.
W dalszych etapach rozwoju asymetria skutkować może po prostu wadami postawy.
Radzę nie czekać tylko uzyskać od pediatry (nawet innego niż wasz) skierowanie do poradni rehabilitacji. Poćwiczycie trochę. Pokażą wam jak układać, nosić, masować itp. Ze starszym dzieckiem jest trudniej ćwiczyć niż z maluchem kilku miesięcznym.
zobacz wątek