Widok

Obowiązek posiadania pieczątki firmowej?

Czy mam obowiązek posiadania pieczątki firmowej? Pytanie, do praktyków w biznesie, czy widzicie takie sytuacje w których pieczątka jest niezbędna?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Szczerze mówiąc nawet nie wiem, czy istnieje jeszcze wymóg ustawowy.
A to, czy pieczątka ci się przyda, zależy, jaki rodzaj działalności prowadzisz. Nawet jesli nie jest formalnie potrzebna, może być "mile widziana".
Szczególnie, jesli swoją działalnością firmujesz/potwierdzasz jakiś stan prawny. Przykładowo: masz serwis jakichś urządzen i wystawiasz np. protokoły ich montażu czy karty gwarancyjne. Dokument opatrzony pieczątką firmową wygląda "poważniej", bo na pieczęci są dokładne i czytelne dane osoby czy firmy, która ten dokument wystawiła a nie jedynie jakiś bazgroł, robiący za podpis, który "każdy może se zrobić".
Niektóre dokumenty (zapewne z nostalgii czy rozpędu) wręcz mają jasno wydzielone miejsca na pieczeć + podpis.

Sam problem wydaje mi się nieco wydumany. Zrobienie pieczątki kosztuje grosze zatem dlaczego by sobie jej nie zrobić?
Nawet jeśli ma se leżeć bezużytecznie, to lepsze to, niż niemiły zaskok, kiedy akurat raz na ruski rok okaże się potrzebna.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

Nie ma prawnego obowiązku posiadania pieczątki. Jednak, jak napisał sadyl, jest ona często bardzo przydatna. Panie w urzędach też często chcą mieć postawioną pieczątkę na jakimś dokumencie. Zawsze możesz się z nimi użerać i wykłócać.
Odwołując się znowu do sadyla, pieczątka kosztuje grosze i często jest przydatna, chociażby po to, aby nie wypisywać wszystkich danych na dokumentach, czy listach. Stawiasz pieczątkę i po sprawie. Nie mówiąc o tym, że część dokumentów "poważniej i lepiej" wygląda.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

No właśnie. Zupełnie przegapiłem kwestię wygody. Masowe wypisywanie kopert to jeszcze pikuś.
Ale dyktowanie danych do faktury "ręcznie pisanej", gdy zawierają one literę, której się nie wymawia, to jest dopiero wkurzające :D
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1

No tak, w twoim przypadku jeszcze dochodzi kwestia niewymawiania litery, zapomniałam ;-)
Ale wracając do temu wątku, posiadanie pieczątki to duża wygoda.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie trzeba mieć firmy żeby opłacało zrobić sobie pieczątkę.
Ja mam tak długie imię i nazwisko że łatwiej mi było zrobić faksymile niż składać czytelne autografy na każdej sztuce
Jeszcze mi się nigdy nie zdarzyło żeby ktokolwiek ze słuchu dobrze je napisał, nawet na ważnych dokumentach potrafią zrobić błąd
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Wiele zależy od wykonywanej działalności gospodarczej, ale rzeczywiście lepiej jest mieć niż nie mieć pieczątki. Zwłaszcza, że jej koszt jest stosunkowo mały, do zalet jakie oferuje.
Przykładowy cennik pieczątek w różnych formatach: https://www.copyshop.krakow.pl/oferta/pieczatki/
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

Taki wyga forum I dał się złapać na reklamę..
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

I wtedy @jaq dowiedział się o istnieniu pieczątek :)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

O ich istnieniu dowiedziałem się z Pociągow pod specjalnym nadzorem.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

prawnie nie jest wymagana jednak jest przydatna w wielu kwestiach.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Nie ma takiego obowiązku,ale warto mieć. Dziś już nie są takie drogie, a do tego można łatwo zamówić pieczątki online np. tu https://stempleks.pl/cennik-pieczatek/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Hydepark

Detektyw - wywiad gospodarczy (3 odpowiedzi)

Szukam pomocy detektywa, który będzie w stanie dla mnie wykonać wywiad gospodarczy pod kątem...

Muzyka lekka, łatwa i przyjemna czy... ? (10 odpowiedzi)

https://www.youtube.com/watch?v=l6djoOEjwNY Zaglądam, z ciekawości na Festiwal Opolski...

Własna firma? (44 odpowiedzi)

Czy ktoś z Was prowadzi własna firmę i pracuje jako Wirtualna asystentka? Z tego co słyszałam to...

do góry