Widok

Podniesienie gruntu.

Może mi ktoś doradzi co mogę zrobić w mojej sprawie bo naprawdę nie wiem gdzie się z tym zgłosić.
Nie będzie łatwo opisać sytuacje ale bardzo liczę na waszą wyobraźnie. Jak wszyscy wiemy płot ma przęsła i naciągniętą siatkę. Nasze ogrodzenie nie posiada betonowej wylewki tylko słupki są zalane betonem. Płot jest nowy gdyż stary nie stał w granicy i jak się zorientowaliśmy w trakcie budowy płot na nasz koszy zrobiliśmy nowy. Proszę was o pomoc!!! Czy mój sąsiad może oprzeć deski o ok 40 cm wysokie o słupki płota i nawieźć sobie ziemi w ten sposób podnosząc wysokość gruntu działki?
Pomijam fakt, że pod naporem ziemi te deski i siatka wyglada jak wyglada! Największy mam problem w tym, że ja tego gruntu nie mogę podnieść by wyrównać się z sąsiadem bo w odległości od ogrodzenia mam drewniany domek gospodarczy. Natomiast docelowo miały tam być krawężniki i położona kostka brukowa.
Dodam jeszcze, że rozmowa w grę nie wchodzi gdyż moi sąsiedzi ( ok. 60 lat) na wszystko reagują środkowym palcem!
Naprawdę, zdaje sobie sprawę, że mój przekaz nie jest jasny ale, może ktoś coś mi doradzi gdzie z tym iść ...do prawnika?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

zniszczone ogrodzenie - rekompensaty domagać się sprawą cywilną w sądzie rejonowym
podniesienie gruntu zgłosić do gminy bo ingerencja w poziom gruntu działki jest nielegalna, poproś straż miejska/gminna o interwencję w sprawie skoro nie chcą z tobą gadać
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dziękuje za odpowiedz bardzo mi pomogła i z pewnością zastosuje się do twoich zaleceń.
Dziękuję
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Podniesienie terenu działki nie wymaga zgłoszenia ani pozwolenia o ile nie narusza stosunków wodnych działek sąsiednich (kierunku i natężenia odpływu). Jeśli działka sąsiada była nachylona tak, że woda spływała na twoją to marne szanse że coś wskórasz. Jeśli natomiast teraz opady zaczęły spływać na twoją działkę to zgłoś to do gminy / Urzędu Miasta:

"Jeżeli spowodowane przez właściciela gruntu zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie, wójt, burmistrz lub prezydent miasta, z urzędu lub na wniosek, w drodze decyzji, nakazuje właścicielowi gruntu przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom, ustalając termin wykonania tych czynności."

Teraz kilka rad na przyszłość / do osób w podobnej sytuacji. Jeśli trafisz na człowieka cywilizowanego to zawsze można się jakoś dogadać. Jak na chama, to dopóki nie dasz w mordę, nie zacznie cię szanować. I tak jeśli ogrodzenie wchodziło na grunt sąsiada dłużej niż przez 20 lat, mogliście przejąć teren przez zasiedzenie. Przenosząc płot wyświadczyliście sąsiadom przysługę.

Kolejna sprawa - czy nowy płot umiejscowiliście w granicy działek czy całkowicie na swoim terenie? Jeśli sąsiad nie partycypuje w kosztach to radziłbym w takiej sytuacji cofnąć płot o 10cm wgłąb swojej działki - wówczas jest całkowicie waszą własnością. Dodatkowo jeśli sąsiad oprze deski o taki płot to fizycznie znajdują się na waszej działce więc możecie nimi śmiało dysponować (czytaj usunąć, przejąć, spalić). Jeśli ogrodzenie postawicie w granicy działek to automatycznie uznaje się, że sąsiad jest w połowie jego właścicielem, nawet jeśli nie wyłożył choćby złotówki na jego postawienie. Jeśli jesteście w takiej sytuacji, zastanówcie się czy nie wolicie jeszcze raz ustawić płotu, tym razem już u siebie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zgadzam się z przedmówcą, tylko jedna drobna uwaga : sztuczne podniesienie lub obniżenie terenu zawsze zaburza retencję, jeśli chodzi o wyrównanie gruntu to jak najbardziej nie trzeba zgłoszeń, tylko musi być to naprawdę wyrównanie gruntu. Inaczej dochodziłoby do sytuacji, gdzie każdy na swojej działce usypywal by kopce kosciuszkowe a dookoła robił fosę wokół swojego zamku....
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Dom i mieszkanie

Dobudowa balkonu (4 odpowiedzi)

Dzień dobry, posiadam mieszkanie na parterze, mieszkanie aktualnie nie ma balkonu, ale według...

dom czy mieszkanie??? (274 odpowiedzi)

zaczynam juz myslec o własnych czterech katach ale ceny mieszkań jak i budowy domu mnie...

usługi budowlane - niemcy - cennik (71 odpowiedzi)

witam dostalismy zlecenie na wykoananie prac remontowych w niemczech. potrzebujemy cennika...

do góry