Widok

Post adresuję do domorosłych ekologów.

Właśnie dostałam informację, że mój piękny las na Podlasiu, będący w rękach rodziny od ponad 600 lat, będzie musiał iść pod siekiery. Cały kompleks został zaatakowany z niebywałą siłą przez kornika. Inwazja idzie od Białowieży i dotarła już do lasu w prostej linii oddalonego o 100 km. Wg nadleśniczych, całe Podlasie stanęło na krawędzi największej katastrofy lasów, może nawet w historii. Bo kiedyś nie było durnych ekologów, a ludzie robili po prostu racjonalne cięcia sanitarne.
A wszystko zaczęło się od zablokowania wycinki w Białowieży chyba kilkudziesięciu czy kilkuset zainfekowanych drzew, warto o tym pamiętać. Teraz pod siekiery muszą iść niezliczone tysiące drzew w całym regionie.
Ale co, eko-guru nie mówią o tym, prawda? A wy nie przewidzieliście, że kornik, gdy już zeżre Białowieżę, pójdzie dalej? Wasza zdolność przewidywania skutków nie sięga tak daleko?
Płakać mi się chce. Już nie zobaczę mojego lasu. Na pewno ponownie go nasadzimy, ale piękny las zobaczą dopiero kolejne pokolenia. Dbaliśmy o niego, dosadzaliśmy cenne gatunki, robiliśmy cięcia sanitarne.
Pomijam już nasze straty. Trzeba będzie zapłacić wykwalifikowanym drwalom za kilka tygodni pracy, wywieźć zainfekowane drewno, a nie nada się ono do normalnej sprzedaży. Potem trzeba będzie kupić kilka tysięcy sadzonek i zapłacić za posadzenie. Na szczęście Lasy Państwowe zadeklarowały pomoc prywatnym właścicielom, bo wiedzą, że jedziemy na jednym wózku i zwalczać kornika trzeba wszędzie. Bo kornik nie sprawdza w księgach wieczystych statusu lasu.
Ale jaka to strata dla ekosystemu! Płakaliście nad biednymi dziczkami odstrzelanymi z powodu ASF? To zacznijcie płakać nad tysiącami zwierząt - saren, dzików, zajęcy, lisów, ptactwa, płazów, owadów, które z dnia na dzień zostaną pozbawione leśnego domu. Wiele zginie w czasie migracji, część trafi do innych kompleksów leśnych, które przecież są już zasiedlone. Wiecie co się stanie, gdy gwałtownie wzrośnie tam populacja zwierząt? Część przestanie się rozmnażać, a część zginie z głodu. Czysta biologia. I nie jest to najprzyjemniejszy rodzaj śmierci. Co wtedy zrobicie? Przywieziecie 10 kg marchwi, aby zagłuszyć sumienie?
Na przyszłość bądźcie łaskawi nie zabierać głosu w sprawach, o których nie macie zielonego pojęcia. Pilnujcie swojej sojowej latte.

zaczerpnięte od Monika Strus-Wolos
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 5

i co mądrzy? zatkało kakao?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2
Kornik i jego gradacje są częścią ekosystemu.
Tobie chodzi o deski, a nie o las, bo las sobie poradzi.
Nie było nas był las, nie będzie nas, będzie las
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 4

> Kornik i jego gradacje są częścią ekosystemu.

Pożary również. Nie gaśmy lasów.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 6

pożary w dużej części powstają za przyczyną człowieka
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 2

ta aha ... w polsce kopalnie i elektrownie weglowe -be i do zamkniecia ,tymczasem za odra otwieramy najwieksza weglowke i otwieramy kopalnie i jest ok ... grinpisu -z niemieckim zarzadem -nie slychac...
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 3

Jeżeli jedni kradną, to innym też wolno?
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 2

Podaj źródło tej informacji o otwarciu tej elektrowni.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

W sobotę, 30 maja 2020, w Niemczech produkcję zaczęła nowa elektrownia węglowa Datteln 4 w Nadrenii Północnej-Westfalii. Elektrownię otwarto mimo negatywnej opinii rządowej komisji ekspertów oraz planu odejścia RFN od energetyki węglowej do 2038 roku.30 maj 2020
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Polityka

Makabryczna zbrodnia. Przed śmiercią 20-letnia żołnierka skarżyła się na molestowanie seksualne (4 odpowiedzi)

Amerykańscy żołnierze ze składu 1. Dywizji Kawalerii, lepiej znani jako Żelazne Konie, którzy na...

Morderstwo na 1000 sposobów. (3 odpowiedzi)

Duży przestępczy biznes kręcą policjanci, sędziowie i Prokuratorzy na Pomorzu. Całe rodziny żyją...

List z Polski (5 odpowiedzi)

Taki list nadszedł do Czech z Polski : Uważamy za niefortunne z punktu widzenia stosunków...

do góry