Widok

Postojowe. 60%? Jak jest?

Zainteresowałem się tematem postoju pracy. Pracodawcy mówią postojowe 60% pesji. A w ustawie jest napisane, że 60 procent pensji przysługuje osobom, które nie mają określonej stawki godzinowej/miesięcznej. Jak jest ?
Art. 81. KP
Wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy
§ 1.
Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.
§ 2.
Wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, przysługuje pracownikowi za czas niezawinionego przez niego przestoju. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, wynagrodzenie nie przysługuje.
§ 3.
Pracodawca może na czas przestoju powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę, za której wykonanie przysługuje wynagrodzenie przewidziane za tę pracę, nie niższe jednak od wynagrodzenia ustalonego zgodnie z § 1. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, przysługuje wyłącznie wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę.
§ 4.
Wynagrodzenie za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi przysługuje pracownikowi zatrudnionemu przy pracach uzależnionych od tych warunków, jeżeli przepisy prawa pracy tak stanowią. W razie powierzenia pracownikowi na czas takiego przestoju innej pracy, przysługuje mu wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę, chyba że przepisy prawa pracy przewidują stosowanie zasad określonych w § 3.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0
Mam tą samą zagwostke...
Na pytanie czemu 60, a nie 100 dostałam odpowiedź:
Za czas przestoju pracownikowi należy się wynagrodzenie, które wynika z jego osobistego zaszeregowania. Co to oznacza? Wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika to wynagrodzenie zasadnicze określone w umowie o pracę, bez żadnych dodatków czy dopłat. Wyjątek stanowi dodatek funkcyjny przysługujący pracownikom zatrudnionym na stanowiskach kierowniczych. Wówczas jest on wliczany do wynagrodzenia za czas przestoju. Jeżeli jednak wynagrodzenie za czas przestoju nie zostało wyodrębnione w umowie, pracownikowi przysługuje 60% wynagrodzenia.
Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wynagrodzenie-przestojowe-jak-obliczyc
W spec ustawie jest nawet 50% postojowego, jednak nie mniej niż najniższa krajowa ( brutto 2600).
--
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nawet na tej stronie jest napisane cytuję
"Jeżeli w umowie o pracę nie wyodrębniono ani stawki miesięcznej ani godzinowej, pracownikowi za czas przestoju przysługuje 60% wynagrodzenia liczonego tak, jak wynagrodzenie urlopowe. Taka sytuacja może mieć miejsce u pracowników wynagradzanych akordowo czy prowizyjnie."
Jak wiadomo umowa o prace ma czas godzinowy (etat) i wynagrodzenie miesięczne
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Tak,wiem...ja ta wiadomość powyżej otrzymalam od ksiegowej...tez sie nie zgadzam, będę dalej pytac. .zapytaj w pracy u siebie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Udalam sie ( mailowo) po poradę prawną, jesli chcesz moge tu wkleic co nieco.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Inne tematy z forum Koronawirus

przeprowadzka !!?? (36 odpowiedzi)

Sprzedaliśmy dom, kupiliśmy drugi. Musimy się przeprowadzić... Czy zamawiać firmę...

do góry