Widok

Pytanie do prawnika. Bezpieczna umowa najmu

Opinie do artykułu: Pytanie do prawnika. Bezpieczna umowa najmu.

Transakcja wynajmu mieszkania obarczona jest pewnym ryzykiem. Chociaż trudno w to uwierzyć nadal - głównie w celu ominięcia obowiązku podatkowego - wiele umów zawieranych jest ustnie. W przypadku konfliktu między wynajmującym a najemcą obie strony są w trudnej sytuacji. Warto jednak pamiętać, że nie każda umowa jest pełnowartościowa. Muszą być w niej zawarte pewne podstawowe elementy. Jakie?

- Zamierzam w niedługim czasie wynająć mieszkanie. Oczywiście będę podpisywać umowę najmu. W ...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Taki copy paste ta Pani na zdjęciu.
popieram tę opinię 29 nie zgadzam się z tą opinią 2

troche nie wyszlo;p
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Artur

RADA:
Wynajmujący musi pamiętać, że właściciel może mieć dodatkowy komplet kluczy do mieszkania. Ale wejście do lokalu wtedy, gdy najemcy w nim nie ma jest zabronione.

I choć nigdy nie będzie miał on 100 proc. pewności, że osoba, która będzie wynajmować mieszkanie lub dom będzie terminowym płatnikiem czynszu i wykorzysta lokal na cele zgodne z umową, to transakcję może uczynić pewniejszą.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa to:

- Unikanie umów na czas nieokreślony, ustanowienie kaucji lub - co kosztuje kilkaset złotych - ustanowienie tytułu egzekucyjnego u notariusza. Dzięki temu właściciel będzie mógł odzyskać mieszkanie, jeżeli wynajmujący przestał płacić czynsz.

- Zadbanie o dopełnienie wszystkich formalności w momencie podpisywania umowy najmu.

Mamy nadzieję, że wymienione wskazówki pomogą Państwu wynająć mieszkanie bez żadnych problemów.

Życzymy powodzenia!!!

Zespół serwisu wybierammieszkanie.pl
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Przestrzegam przed samotną panią

Przestrzegam przed samotną panią z dzieckiem, która co roku w okolicach sierpnia szuka do wynajęcia mieszkania w pobliżu szkoły nr 12 na Ujeścisku. Baaardzo niesolidna.
popieram tę opinię 47 nie zgadzam się z tą opinią 4

Kazda samotna pani z dzieckiem lub wlasnie rozwodzaca się jak dla mnie jest od razu do podziekowania. Wole już studentow, letnikow byle nie samotne panie z dzieckiem.
popieram tę opinię 21 nie zgadzam się z tą opinią 1

Zawsze przed najem zaznaczam zakaz trzymania psów kotów i dzieci w innym przypadku z waszego mieszkanka zostawią rujinę....
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Prawnik niestety teoretyk.

Nic nie pomógł nikomu. Jeżeli trójmiasto zapłaciło za ten art. to zweryfikujcie... A jeżeli on płacił, to reklama na poziomie 16-latka ;) Brak podstaw prawnych, pisanie z mankietu.
popieram tę opinię 51 nie zgadzam się z tą opinią 3

A ma być bezpieczna dla Najemcy czy Wynajmującego?

Jak dla Najemcy to spisana na papierze z właścicielem mieszkania (porównać dane z dowodu z danymi w księdze wieczystej w necie), z jasno określoną wysokością czynszu i opłat dodatkowych (może być załącznik czynszu do wspólnoty/spółdzielni). Ważne, żeby podać okres wypowiedzenia 1 może 2 miesiące.
Z właścicielem trzeba spisać wszystkie zauważone uszkodzenia oraz stan rzeczy w mieszkaniu. Jak dostaniecie klucze to na spokojnie jeszcze raz zobaczcie jak wszystko wygląda jeśli jest coś nie tak zgłoście najlepiej mailem (jak by co będzie dowód).
Zanim coś wpłacicie ochłońcie w domu. Można się umówić, zabukować lokal i poprosić właściciela o wysłanie umowy, numeru księgi wieczystej i informacji o kosztach pozostałych.
popieram tę opinię 25 nie zgadzam się z tą opinią 1

A ma być bezpieczna dla Najemcy czy Wynajmującego ?

Dla wynajmującego to ciężka sprawa. Trzeba szukać uczciwych i rzetelnych najemców detali nie podam bo nie jestem ekspertem a i uważam, że to kwestia szczęścia.
W sytuacji, gdy najemca zdecyduje się nie płacić i nie będzie skory do opuszczenia lokalu to prawo będzie chroniło właśnie jego. Jeśli zdemoluje mieszkanie lub coś ukradnie zostaje Policja i prywatni detektywi. Każde rozwiązanie to koszty dla właściciela, których odzyskanie jest mało prawdopodobne. Zostaje droga sądowa i komornik tylko jak ściągnąć tysiące złotych z osoby, która nie ma pracy ;-/
Oczywiście jeśli już to umowa na piśmie i podatek jak podpadniesz najemcy to najprościej będzie mu donieść na Ciebie do US. Umowy u notariusza nie ochronią przed nieuczciwym najemcą lub złodziejem-dewastatorem.

+ ubezpieczenie mieszkania z opcją szkody najemcy.
popieram tę opinię 14 nie zgadzam się z tą opinią 1

Umowa spisana w obecnosci notariusza tak, w 100 prc nie zabezpiecza ale bardzo skutecznie odstrasza potencjalnie nieuczciwych i jeśli o mnie chodzi, to od paru lat tylko tak podpisuje umowy z najemcami.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

Zawsze kazdemu już zdecydowanemu wysylam umowe mailem i proszę o uwagi. Jak myslicie - ile osob to wogole czyta? Najczesciej jest zdziwienie - pani cos wyslalaaaaaaaa??? Nie widzialem.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Umowa

Najlepiej podpisać umowę u notariusza to potem można pozbyć się najemcy jak nie płaci. Są odpowiednie wzory umów, które chronią wynajmującego. Zwykła umowa jest do niczego w dzisiejszych czasach.
popieram tę opinię 20 nie zgadzam się z tą opinią 9

Coś się komuś pomyliło z tym notariuszem.
Umowa może być w zwykłej formie pisemnej, ale winno do niej zostać dostarczone notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji wraz z oświadczeniem właściciela alterntywnego lokalu do którego nastąpiłaby wyprowadzka - i tylko jeśli jest to najem okazjonalny.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

A najem okazjonalnych się właśnie u notariusza podpisuje
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

To doucz się trochę co u notarisuza się podpisuje.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Umowa najmu okazjonalnego między najemcą a wynajmującym może być w zwykłej formie, pisemnej.
Natomiast najemca musi dostarczyć od notariusza oświadczenie o poddaniu się egzekucji - może wybrać dowolnego notariusza i wynajmujący nie musi być przy tym obecny. Koszt oświadczenia to ok 200zł.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Troche mało tu informacji dlatego podpowiem bo prawnik nie bardzo chciała!

Najbardziej bezpieczna umowa to umowa najmu okazjonalnego. Można ją podpisać w formie aktu lub nie, osobiście polecam podpisać normalnie a poświadczenie podpisów pod umowa zrobić u Notariusza wraz z zabezpieczeniami. 1. poddanie się egzekucji w trybie art. 777 - ja zabezpieczam do kwoty najmu za 12 miesięcy. 2. wskazanie alternatywnego adresu zamieszkania (w razie kombinacji z brakiem opłat delikwenta wyrzucamy pod wskazany wcześniej adres w umowie). 3. Kaucja za dwa a najlepiej trzy miesiące z góry (jak kogoś nie stać to niech nie zawraca gitary) 4. zawsze przepisuje wszystkie liczniki na najemce (dzięki temu zadłużenia nie należą do mnie tylko do niego a liczniki wystarczy wymienić, zdecydowanie mniejsze koszty) Do tego proponuje na umowie wpisać wszystko, dosłownie wszystko co zostaje umówione tak aby nie było potem płaczu, proszę bardzo dokładnie opisywać stan lokalu przy odbiorze i poświęcić na to dłuższa chwile, tak samo ma się sprawa do zdawaniu lokalu. Święta zasada! Zawsze wszystko na papier! Chronić swoje nieruchomości przed cwaniakami których jest wielu!!! Przy podatku 8,5% na prawdę nie warto kombinować. Warto wydać na dobra umowę Najmu Okazjonalnego raz parę złoty a będzie służyła bardzo dlugo i odpowiednio zabezpieczy.
popieram tę opinię 60 nie zgadzam się z tą opinią 8

Bzdura!!!! Mając umowe okazjonalną mogę zameldować się bez twojej zgody po 3 dniach

od podpisania jej. W takim razie twój lokal przechodzi pod stan mojego posiadania i jeżeli wymelduję się bo muszę z mojego dotychczasowego mieszkania to swoją umowę i akt notarialny możesz zanieść tylko do sądu i szarpać się z 5 lat w wypadku kiedy trafisz na złodzieja - cwaniaka. Poczytaj sobie stalinowskie prawo lokatorskie które obowiązuje. Zrozumcie, ze polska to nie jest zachodni kraj tylko kolonia z prawem z PRL.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 11

nie zameldujesz sie w Gdyni z umową najmu okazjonalnego

bez wyraźnego oficjalnego pisma od właściciela że wyraża na to zgodę - powodzenia - myslisz że urząd potrzebuje następnych chętnych na lokal zastępczy ? i sprawy w sądzie o odszkodowanie z tego tytułu (bo lokali nie ma)??? zreszta na cwaniaka zawsze jest większy cwaniak, każdemu kto będzie kombinował z moja własnością dokokpituje takich lokatorów że szybciutko sie wyprowadzi, do tego jest tez mozliwość nagłego remontu, koniecznej przebudowy instalacji itp, itd. Są też inne środki nacisku.
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 0

Na stale kochany się nie zameldujesz a najwyzej na okres na jaki zawarta zostala umowa - to raz. A dwa.. W momencie kiedy ty zaczynasz pogrywac pamietaj, ze wlasciciel tym bardziej jest na to przygotowany i tez ma swoje metody... A te z prl wbrew pozorom bardzo dobrze się sprawdzaja ale zapewne za mlody jestes synek by to wiedziec :).
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 0

A jak przepisać na lokatora licznik wody zimnej, cieplej i ogrzewania?

Liczniki energii elektrycznej i gazu się da ale te są własnością wspólnoty lub spółdzielni i będą i tak obciążały właściciela.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Wszystko się da

Bez przesady. Kazde interesy da się prowadzić bezpiecznie, jeśli tylko ma się odpowiednią wiedzę i wsparcie ekspertów z danej dziedziny. Polecam zapisać się na parę szkoleń, wejść w struktury takich organizacji, jak Stowarzyszenie Mieszkanicznik, jeśli będziesz się obracać we właściwych kręgach, będziesz wiedzieć, jak unikać ryzyka i błędów.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ile czasu na zdobycie odpowiedniej wiedzy?

Bez przesady. Ludzie chcieliby wynająć mieszkanie od razu jak mają taką możliwość a nie po kilku miesiącach albo latach kiedy nabędą nie wiadomo jaką wiedzę.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie ma w Polsce bezpiecznej umowy najmu bo w Polsce obowiązują jeszcze stalinowskie prawa lokatorskie z lat 40-tych.

Prawo własności w wypadku prawa lokatorskiego jest zawieszone. Nie wierzcie w żadne bzdury bo lokator nawet zrywający umowę ma prawo posiadania waszej własności a wy tylko możecie za ten lokal płacić. Jedyna bezpieczna umowa to wynajem ale pod żadnym pozorem jako lokalu mieszkaniowego. Możecie go "przechrzcić" na biuro lub "usługi hotelowe" wtedy złodziej który nie płaci a czai się na wasza własność może być wystawiony w ciągu godziny.
popieram tę opinię 28 nie zgadzam się z tą opinią 8

Jaki hotel ? jakie biuro ? Jak lokal mieszkaniowy zaczniesz wynajmować pod działalność (bo hotel to działalność gospodarcza), to z automatu będziesz płacić kilka razy wyższy podatek od nieruchomości a jeśli grunt należy do miasta - to również za użytkowanie wieczyste zapłacić trzeba będzie kilka razy tyle.
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 1

W Polsce facet wychodzi z pierdla, ma dowód osobisty, uśmiecha się patrząc w oczy, wyjmuje plik gotówki i już ma wynajęte.
W Europie musi mieć miejscowy pesel lub numer ubezpieczenia, aha tylko przelew.
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 1

.

Jeśli macie problem ze spisaniem umowy polecam dobrą znajomą.
Krystyna Klita
Piszcie
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

czas na to, żebyśmy aktywniej działali w stowarzyszeniach takich jak Mieszkanicznik. Lepiej brać sprawy w swoje ręce i działać na rzecz usprawniania rynku wynajmu, niż czekać na lepsze prawo.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Najem bezpieczny

Jak czytam takiego prawnika i jego porady ,to zastanawiam się po co są tacy debile prawnikami.Po pierwsze;
1.Umowa najmu powinna/choć faktycznie może być zawarta między stronami na kartce papieru ale wyjaśnię dlaczego w formie aktu notarialnego/.
1.Akt notarialny jest bezpieczniejszą formą umowy najmu,bo w akcie notarialnym jest zawarta pewna klauzula tj.art 777 k.p.c.
2.Jeżeli najemca nie wywiązuje się z umowy,to mamy prostszą drogę Sądową,/przy normalnej umowie jak pisze ten radca prawny musimy wypowiedzieć umowę /to okres trzech miesięcy/a najemca nie płaci czynszu i ten koszt to nasz dług.Następnie proces o eksmisję,później droga egzekucji komorniczej i nasze koszty.
3.Pan radca nic nie wspomina o tym że nie możemy wejść do swojego mieszkania gdy zajmuje ją najemca/wymieni zamki itp./
4.I cała ta zabawa może trwać nawet 2 lata jeżeli podpiszemy umowę zwykłą ,a nie w formie aktu notarialnego.
Przepraszam że więcej nie piszę na ten temat ,bo to bardzo długi temat.Ale jeżeli ktoś chce się więcej dowiedzieć to podałem art.kpc
popieram tę opinię 16 nie zgadzam się z tą opinią 3

Super ze art. 777 ale co zrobisz jak najemca nie będzie miał kasy i

A mieszkanie opuści po 12m lub wcale ?
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1

W akcie desperacji zadzwonie do panow zajmujacych się "skupem mieszkan za gotowke". Ja sobie kupie drugie. A najemca na pewno szybko się spakuje. Bardzo szybko.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

Fajny pomysł ale taniej Ci wyjdzie dać łapówkę najemcy ;-)

Panie, daję 10 tys zł jak się Pan grzecznie wyprowadzisz a jak nie to sprzedam to z Panem ze stratą 30 tys zł !
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Ad vocem

Przypomnę tylko-żeby nie umknęło-iż w Kc są jeszcze dość spore różnice w zależności od tego czy przedmiotem najmu jest lokal mieszkalny, czy użytkowy.
Mimo wszechwładnego Internetu, Wikipedii itd. warto jednak czasami odżałować i skorzystać z prawnika-choć niestety nawet i on przy naszym stanie prawnym (czytaj:opieszałym systemie i pracy Sądów) czasami nie może zbytnio pomóc!
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zwroc uwage na jeszcze jeden subtelny drobiazg - musisz znalezc chetnego, ktory podpisze taki akt

a ze na rynku jest mnostwo mieszkan na wynajem i wiekszosc wlascicieli nie robi takich cyrkow, to pewnie dlugo bedziesz szukal chetnego, jesli w ogole go znajdziesz
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dziekuje bardzo ma pan racje co do adwokatow
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Hehe

To Cie pojechali Asia :) Ale rzeczywiście widać, że zupełnie się nie orientujesz w temacie...
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ankieta rownie wiarygodna jak ta ostatnio o przepisowej jezdzie po miescie. Klamiecie ludzie nawet w ankietach. Na kilkanascie lat - ok 12 mieszkania w przeroznych wynajmowanych mieszkaniach umowe podpisana mialam raz. Wlasciciel byl prawnikiem. Uczciwym facetem. I to byl jeden jedyny raz. Reszta na wstepie udzielala instrukcji ze to jestem kuzynka, to daleka inna krewna, to corka kolezankie itp itd. Tak to uczciwie wynajmujecie mieszkania. Teraz sama jestem po drugiej stronie. Moja umowa jest dluga ale szczegolowa by żadna ze stron nie miala watpliwosci co i dlaczego. Kazdy reagowal oburzeniem ze taka dluuuuga. A najlepsi przyszli wynajac mieszkanie ze... Swoja umowa! Tym od razu podziekowalam. Niestety ale w Polsce uczciwa umowa dbajaca o interes kazdej ze stron jest od razu odbierana jak cos dziwnego i na pewno jakiegos lewego.
popieram tę opinię 14 nie zgadzam się z tą opinią 1

Szanuję cudzą własność, nawet jeśli to tylko narzędzie do zarabiania pieniędzy (np. mieszkanie).

Ostatnio najmowałem dla przyjaciółki mieszkanie i deal był prosty, tak jak umowa. Zapłaciłem za rok z góry, koszty administracyjne i czynsz wynajmującego, media na bieżąco i koniec pieśni. Żadnych później problemów. To jest bezpieczna umowa najmu dla obydwu stron.
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 2

Najem bezpieczny nie istnieje

Wynajmowanie mieszkania to ruletka! Zależy na kogo trafisz, jak będą uczciwi najemcy- to jest ok. a jak cwaniacy, to od razu odechce się wynajmować.
popieram tę opinię 16 nie zgadzam się z tą opinią 0

Umowa to jedno ale przede wszystkim musisz miec poczucie, ze z dana osoba bedzie ci sie dobrze wspolpracowac

Jesli nie ufasz danej osobie, masz watpliwosci, lepiej nie wynajmowac nawet przy umowie napisanej przez najlepszego prawnika.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

Radca prawny okazała się uczennicą w stosunku do internautów

Brawo internauci,szczególnie komentarz p.Mikołaja.
ps.
"TRÓJMIASTO" powinno zapraszać bardziej doświadczone osoby do udzielania porad....
popieram tę opinię 18 nie zgadzam się z tą opinią 2

%%

polskie prawo jest niestety tragiczne. Słabo chroni i najemcę jak i wynajmującego. Mało kto idzie do sądu bo one działają długo. Okres wypowiedzenie wg prawa to min 3 miesiące, ale nawet najemcy nie chcą tyle. Najgorzej jest z wypowiedzeniem w przypadku nie płacenia, a mało kto da 3 miesięczną kaucję. De facto strony są skazane na załatwianie konfliktu same. A niestety pośredników którzy znają temat i zabezpieczają strony jest mało, poza tym Polak wychodzi z założenia ze sam sie lepiej zna.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

W polskich uwarunkowaniach prawnych

bezpieczna umowa najmu nie istnieje. Po prostu.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

a co z osobami wynajmujacymi?

Taak Ci straszni lokatorzy.. z dziećmi, psami i kotami. Mialam umowę najmu okazjonalnego i nie jest to proste. Trzeba zaciągnąć do notariusza właściciela adresu, który wpisujecie jako adres do, którego sie wyniesiecie po opróżnienia lokali. Musi to byc osoba, ktora POSIADA nieruchomość. Jesli to jest małżeństwo to musza oboje sie stawic. W związku z tym, ze rodzice zwykle mieszkają daleko jest to udreka. Nigdy wiecej takiego stolca nie podpisze! Ciesze sie, ze w3city nie jest to norma (tak jak jest to w Krakowie).
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

nie mam problemu

Wynajmuje 2 mieszkania juz od 10 lat w 3city i uwazam,ze pilnujac swojego interesu nie powinno byc problemu.Jest kilka zasad oczywiscie i tak nie wynajmuje mieszkania jak ktos nie ma na depozyt,targuje sie,wyglada na cwaniaka.Zawsze zawyzam rachunki,zeby nie bylo niespodzianek.Zawsze daje atrakcyjna cene zebym to ja mial wybor.Nie robie problemow jak cos sie zepsuje tylko kupuje nowa rzecz bo to normalne ze rzeczy sie psuja.Place podatek zeby mnie potem nikt nie szantazowal.Jakby ktos nie placil to osobiwcie wpqdam pakuje klienta i wyprowadzam.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie tak łatwo.

T juz nie te czasy ze się wpada do lokatora i go się wynosi jak zna swoje prawa i jest cwaniakiem mogą być duże problemy.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Co niektórym żal d*pe ściska

Widać w Polsce niewiele trzeba aby parobki z tytułem prawnym co wybić się nie potrafią obrzucili błotem kogoś z konkurencji. Jak już ktoś wspomniał jest to bardzo długi i złożony temat i jak znam życie redakcja dała limit znaków na artykuł co ogranicza dogłębne przeanalizowanie zagadnienia. Ale to już jest okazja dla niektórych aby tak prawdziwie po polsku obornikiem rzucić.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

1

A co z klauzulą przy wypowiedzeniu najmu mieszkanie jeśli ktoś nie ma gdzie się wyprowadzić to rozwiązanie umowy można wyrzucić do kosza .Co wtedy ? Co trzeba napisać w umowie żeby uniknąć takiej sytuacji .
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

Adres na umowie, gdzie się wyprowadzą w razie problemów
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Porady i bezpieczeństwo

Witam skorzystałem z serwisu i tam wszystko jest opisane. WKlejam wszelkie porady jak wynajmąć bzpiecznie mieszkanie.

Zanim podpiszesz umowę najmu z właścicielem lokalu...

Pamiętaj że...

Bezwzględnie powinieneś dokładnie przyjrzeć się mieszkaniu. Sprawdź instalacje: wodną, gazową i elektryczną.

Bardzo dobrym sposobem jest sporządzenie dokładnego opisu stanu technicznego lokalu (protokół zdawczo-odbiorczy dostępny w naszym serwisie) - np. ściany, podłogi, armatura - i jego wyposażenia - meble, sprzęt RTV i AGD. Wraz ze spisanymi licznikami, taki dokument może być załącznikiem do umowy najmu. Dzięki temu unikniemy ewentualnych oskarżeń o zniszczenie lub kradzież oraz innych sporów.

Im dokładniejszy opis stanu mebli i sprzętów, tym mniej prawdopodobna perspektywa nieporozumień. Dla tego warto opisać sprzęt np. w ten sposób: telewizor Panasonic Viera, model i nr seryjny, stan: idealny etc.

Zawsze warto negocjować cenę.

Jakie argumenty mogą przekonać właściciela?
Po pierwsze długość umowy najmu.
Lepiej mieć pewnego i tańszego najemcę na dłuższy czas niż takiego, który zniknie po kilku miesiącach.
Można też przygotować listę niezbędnych napraw i sprecyzować, które z nich sfinansuje właściciel, a za które ma płacić najemca.

By upewnić się czy osoba, która podaje się za właściciela faktycznie nim jest, poproś o okazanie aktu notarialnego, wypisu z ksiąg wieczystych lub zaświadczenie ze spółdzielni.

Właściciel powinien okazać się dowodem osobistym.

Jeżeli dane osobowe w tym np. PESEL lub NIP - w tych dokumentach nie zgadzają się z dokumentami wynajmującego, mamy podstawy, by podejrzewać, że nie wszystko jest w porządku.

Warto pamiętać, że mieszkanie może wynajmować nie tylko właściciel. Możemy spotkać się z tzw. podnajmem. Wtedy musimy jednak sprawdzić, czy umowa właściciela z wynajmującym taką możliwość przewiduje.

Po pierwsze - precyzyjna umowa!!!

Wydrukuj ją sobie , masz ją po zalogowaniu się u nas zakladce - Umowa najmu (wzór)

Gdy zdecydujemy się na konkretny lokal, podstawą jest podpisanie umowy z wynajmującym. Bez niej może on nas wyrzucić na bruk w środku zimy.

Musimy zwrócić uwagę na to, by umowa najmu była tak skonstruowana, by później nie było wątpliwości co do jej zapisów. To bardzo ważne, bo to właśnie ten dokument będzie stanowić podstawę do rozstrzygania ewentualnych sporów.

W umowie musi zostać przede wszystkim określone kto i do kiedy będzie mieszkał w lokalu. Jeżeli jest to umowa na czas nieokreślony powinna zostać ustalona długość okresu wypowiedzenia.

Musi się w niej znaleźć dokładna wysokość stawki czynszu i skala ewentualnych podwyżek - jeżeli umowę zawarto na kilka lat. Trzeba też zapisać terminy płatności i uregulować kwestię tego, kto ponosi koszty opłat eksploatacyjnych i w jaki sposób są regulowane rachunki za media - bezpośrednią wpłatą na konto dostawcy czy też może wpłacane właścicielowi lokalu.

Należy też odnotować fakt wpłacenia kaucji - z reguły jest to równowartość od jednego do trzech miesięcznych czynszów. Warto uregulować sposób zwrotu kaucji - może być ona albo odliczona od opłat za ostatnie miesiące najmu lub zwrócona po przekazaniu lokalu.

Co powinno znaleźć się w umowie najmu:

- Czas trwania (określony lub nieokreślony)

- Czynsz i inne opłaty (wysokość, termin zapłaty, odsetki za zwłokę)

- Wysokość kaucji i jej przeznaczenie

- Prawa i obowiązki właściciela i wynajmującego, np: dokonywanie napraw i możliwość podnajmu

- Warunki wypowiedzenia.



Niektórzy specjaliści wskazują, że przy wynajmie większe ryzyko ponosi jednak właściciel mieszkania.

RADA:
Wynajmujący musi pamiętać, że właściciel może mieć dodatkowy komplet kluczy do mieszkania. Ale wejście do lokalu wtedy, gdy najemcy w nim nie ma jest zabronione.

I choć nigdy nie będzie miał on 100 proc. pewności, że osoba, która będzie wynajmować mieszkanie lub dom będzie terminowym płatnikiem czynszu i wykorzysta lokal na cele zgodne z umową, to transakcję może uczynić pewniejszą.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa to:

- Unikanie umów na czas nieokreślony, ustanowienie kaucji lub - co kosztuje kilkaset złotych - ustanowienie tytułu egzekucyjnego u notariusza. Dzięki temu właściciel będzie mógł odzyskać mieszkanie, jeżeli wynajmujący przestał płacić czynsz.

- Zadbanie o dopełnienie wszystkich formalności w momencie podpisywania umowy najmu.

Mamy nadzieję, że wymienione wskazówki pomogą Państwu wynająć mieszkanie bez żadnych problemów.

Życzymy powodzenia!!!

popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Polecam serwis wybierammieszkanie.pl

Ja skorzystałam z serwisu wybierammieszkanie.pl i tam po rejestracji nie tylko umawiano mnie na wybrane oferty ale i podeslali mi pozytywną umowę do podpisania z najemcą
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

polecam biuro nieruchomosci

Polecam serwis wybierammieszkanie skorzystałem z usługi tego biura i oplacilo sie
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Pomocy

Mam pytanie wynajmuje mieszkanie rodzinie i nie płacą za nic ja opłacam wszystko czy jeżeli to rodzina to czy po jakimś czasie mogą mi zabrać mieszkanie
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Mi bezpieczną umowę przygotował agent z serwisu ofertywynajmu.pl na ich stronie jest kontakt można wiele się dowiedzieć ciekawych rzeczy z tego co wiem pomagają też wyszukiwać mieszkania
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Pomogli mi wyszukać i wynająć mieszkanie

dziękuję za info zgłosiłam się tam i pomogli mi przy wynajmie
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

ostrzeżenie

Też ostrzegam przed młodym panem, który nigdy nie płacił w terminie. Miał młodego psa, który był zamykany w domu na wiele godzin i bardzo zniszczył mieszkanie. Wobec powyższego nie została zwrócona kaucja. Pan w dodatku ukradł za to mnóstwo drobiazgów z domu. W zemście. W dodatku był bardzo niegrzeczny, chamski i daliśmy spokój. Szkoda zdrowia i ciągania się po sądach. On ciągle wynajmuje, ostatnio na Bemowie. Nie wiem czy z tych kradzionych rzeczy nie urządza sobie następnego gniazdka. Dziewczyna z dzieckiem uciekła, bo się wstydziła?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Umowa najmu okazjonalnego i po problemie

Przez wiele lat sama byłam najemcą. Od samego początku mieliśmy podpisaną umowę najmu okazjonalnego. Wiele osób twierdzi, że to wyrzucanie pieniędzy w błoto (trzeba zapłacić notariuszowi), a dla mnie to było poczucie komfortu dla obu stron. Teraz mieszkam w domu po dziadkach i szukamy z mężem dobrze usytuowanych mieszkań w Warszawie. Znaleźliśmy nawet ostatnio świetne mieszkanie na Grójeckiej 216 na Ochocie. To, że osiedle jest w niewielkiej odległości od Uniwersytetu medycznego sprawia, że z powodzeniem możemy udostępniać je studentom. Wtedy przez cały rok będziemy mieli lokatorów. Oczywiście wszelkie formalności tylko na umowę najmu okazjonalnego.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Najlepszy wzór umowy najmu pokoju

Wiesz co, ja korzystam z tych wzorów znalezionych na internecie: https://rentumi.pl/umowy/umowa-najmu-pokoju/
Sprawdzałem je u notariusza i są naprawdę bezpiecznie napisane i najważniejsze dla obu stron, więc nie ma z nimi żadnych problemów i komplikacji. Więc w mojej opinii normalnie można korzystać z wzorów umowy najmu pokoju z internetu.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Taką umowę najbezpieczniej jest spisywać w obecności notariusza. Ja się zwróciłam do notariusz Cejrowskiej. Samo podpisanie bardzo profesjonalne, pozbawione błędów i teraz czuję się dużo pewniej.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
do góry