Widok

Wylewanie wody z ogródka na ulicę os. Familijne

Zwracam się do Was z zapytaniem, czy wylewanie wody z ogrodów, po takiej ilości opadów atmosferycznych na "główną" ulicę przy pomocy węża ogrodowego wyrzucanego przez garaż, ewentualnie przez ogród jest zgodne z prawem ?
Mi osobiście wydaje się, że nie, ale wolę zapytać na forum. Zwróciłem uwagę już jednej osboie, bo serio - wkurza mnie widok wylewania wody na ulice. Jedno wielkie rozlewisko, z tych małych rynienek się wylewa i potem pretensje, ze woda stoi przy zbiorniku. Niestety nic nie pomaga...Już dojrzałem 3 osoby z Cynamonowej, którzy to nałogowo praktykują. Jeśli słowne zwrócenie uwagi nie pomaga, to co mam zrobić ? Nie jestem konfidentem bo nie skarżę na wszystkie nieprawidłowości jakie mają tutaj miejsce, ale wkurza mnie powódź pod moim "domem". Jeśli komuś stoi pełno domu w ogródku, to niech załatwi porządne odwodnienie, a nie dzieli się z nią z pozostałymi sąsiadami...
popieram tę opinię 15 nie zgadzam się z tą opinią 4

>czy wylewanie wody z ogrodów, (..) jest zgodne z prawem ?

Nie jest.
http://www.architektura.info/index.php/wiadomosci/zagadnienia_prawne/odprowadzanie_wod_opadowych
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Nie jest zgodne z prawem i proponuję zgłosić to odpowiednim organom.
Na Rodzinnym niektórzy zrobili studnie chłonne u siebie na działce, zainwestowali by nie mieć problemów a inni odprowadzają wodę na drogę czy też uprzejmie do sąsiada. U mnie prośby do sąsiada na nic się zdały, przedsądowe wezwanie od razu poskutkowało.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

jest to nielegalne podobnie jak odprowadzanie deszczówki z rynien poza granice swojej działki. A takich domów, postawionych nieco wyżej od drogi, z niewielkim spadkiem kostki ku drodze i rynnami wesoło na nią sikającymi w Baninie jest mnóstwo. Po części wszyscy którzy tak robią są winni podtopieniom innych oraz fatalnemu stanowi dróg.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1

Gdy się kierownika budowy ma w kieszeni to wolno wszystko!
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Można odprowadzać. Można. Do kanalizacji deszczowej i ogólnospławnej wyposażonej w zbiornik retencyjny,a tak właśnie jest na Familijnym. Nie można odprowadzać do kanalizacji sanitarnej lub na działkę sąsiada. I tyle.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Tylko dlaczego z cynamonowej do tego zbiornika woda ma pod gore?
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

A jak woda spływa z działki sasiada do mnie to co wtedy
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

U mnie to samo,sąsiad podniósł poziom gruntu i spływa wszystko do nas.Trzeba to zgłosić
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Do kogo? i jaki będzie efekt?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Grunt to warstwa chłonna, też podnieś to będzie miało co chłonąć wodę. Jak jak się wprowadzałem od razu było mówione ziemia bo będzie gnój na ogródku i jedni cudowali z odwodnieniami itp i tak czy siak mają gnój a niektórzy nie robili nic oprócz nawiezienia ziemi i mają spokój z bajorem. Mówię co widzę z okna jak pada.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Przecież mamy lato. Przed nami jesień. To dopiero będzie jazda.
W końcu wyjdzie na jaw deweloperska wrażliwość.
Kupione, sprzedane, zapomniane.
Księgi wieczyste. Kto by to czytał. Przecież na folderze reklamowym nie było kałuż.
Teraz mam tanie mieszkanko i problem na ulicy.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Grunt to warstwa chłonna? niestety nie w Baninie gdzie 90% to nieprzepuszczalne gliny i iły. Nawet jak sobie nawieziesz pól metra czarnoziemu to przy dużych opadach i tak będzie bagno, bo woda przesiąknie przez czarnoziem i zatrzyma się na glinie. Cudów nie ma.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

dlatego trzeba trochę gliny wybrać i nasypać sobie z 40-50cm ziemi, wchłonie to nawet w ogródku 40m2 kilka tysięcy litrów wody.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Glina na większej części Banina zalega na głębokości min 20 metrów. Zabieg o który mówisz oczywiście sprawdzi się przy niewielkich opadach, ale gdy pada cały dzień - cudów nie ma, szczególnie, gdy ktoś zgodnie z przepisami skieruje wyloty z rynien na własną działkę.

Gąbka w betonowej wanience w końcu przestaje chłonąć wodę
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

ale betonowa wanienka bez gąbki to basen, widzę po sąsiadach co się dzieje jak nie mają prawie ziemi, każdy opad to małe jeziorko.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Elemen_TH pewnie znaczy to, ze nie masz u siebie obniżenia terenu w stosunku do innych - stąd to rozwiązanie działa u Ciebie. U innych niekoniecznie. Nawet z "dobrym" odwodnieniem : / Gąbka oczywiście jest ważna.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

20m. To wszystko usprawiedliwia. Wiedza oczywiście poparta odwiertami z "większej części Banina"
Tak właśnie rodzą się sensacyjne odkrycia prowadzące do nie mniej sensacyjnej wiedzy powszechnej.
Bo przecież w internecie napisali na forum.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

tak się składa, ze miałem odwierty u siebie na działce a wiedzę mam od geotechników którzy są w posiadaniu map geologicznych Banina
i co teraz, Panie Mądry?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

@Strzałka - dokładnie tak. Woda musi się gdzieś podziać, przecież nie znika, a zanim taka ilość wyparuje to trochę potrwa.
Jeśli glina na której sobie ktoś nasypał czarnoziem ma spadek, to pod czarnoziemem woda przesiąknie po tej glinie dalej tak daleko jak będzie mogła. Pytanie dokąd prowadzi spadek.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Idąc tym tropem, bo właśnie to sie dzieje czy tego chcemy czy nie, jesli tylko dosypałeś ziemi to moze byc tak, że twoj czarnoziem skrzętnie ukryje fakt, że odprowadzasz wode do sąsiadów niżej położonych. Czarnoziem, nie zwiąże nadmiaru wody, a glina wodę izoluje. Być może wydaje ci sie, że jesteś ok bo u ciebie nie stoi ale wez pod uwage fakt, że w tak gęstej zabudowie jaką mamy jesteśmy systemem naczyń połączonych. Stąd tylko takie rozwiązanie systemowe jak burzówka tak naprawdę nas ucywilizuje.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

dlatego wszyscy powinni sobie nanieść ziemi do ogródka a większość ma to klepisko co było jak deweloper oddał i tak zostało, sama glina no to jak ma się tam nie robić jezioro? Woda stoi na glinie bo nie ma gdzie wsiąknąć i jest jeziorko, oczywiście ziemię mam wyżej niż sąsiad z lewej czy z prawej ale jak bym nie miał ziemi to bym miał równo z nimi. Różnica jest taka, że u mnie ten poziom wody jest w ziemi a u nich na wierzchu i ten kto sobie tej ziemi nawiózł nie ma problemów ze stojącą wodą.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

To jak wytłumaczyć fakt ujęć wody pitnej w Baninie. Gdyby faktycznie wspomniana średnia grubość 20m "gliny" działała potocznie
jak bariera zaporowa to ujęcia wody by nie istniały.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

ujęcia się robi tam, gdzie są do tego warunki geotechniczne. Przecież nikt nie mówi że w całym Baninie jest min 20 m gliny
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

tak masz rację, do kanalizacji deszczowej można, nie można do sanitarnej, na działkę sąsiada oraz na drogę która nie jest wyposażona w kanalizację deszczową a takiej wciąż w olbrzymiej większości nie ma.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Na familijnym jest kanalizacja deszczowa i póki zbiornik się nie przelewa to jest ok z odprowadzaniem wody.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

rozumiem, ze spuszczając wodę na ulicę podczas dużych opadów monitorujesz stan zbiornika i jak się przepełnia, to zaprzestajesz spuszczania? :)))
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zainteresowany co ci sie dzieje pod domem? Tutaj kazdemu płynie pod domem jak bys nie zauważył. I póki nie bedzie burzówki to mamy niestety tylko ogólnospławną którą zrobił deweloper. Też mnie to złości. A co z rolnikiem? Moze jemu też zwroc uwage bo on najwiecej wody odprowadza na nasze ulice. Z jego pola woda nie przestaje płynąć nawet w zimie. Co do studzienek przy zbiorniku -jak woda ma przez nie spływać skoro odpływy są wyżej niż poziom ulicy? Pisałeś już w tej sprawie do dewelopera? Moze tutaj warto wykonać ruch.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Panie Strzałka - mi nie chodzi o to, że woda normalnie płynie ulicami, tylko o fakt, że ludzie wężami wypuszczają wodę ze swoich ogródków na główną drogę. Jeśli ktoś nie zrobił nic w swoim ogródku aby zapobiec tej sytuacji to jego problem, a nie mój, że ja coś zrobiłem a mimo to mam potok pod swoim mieszkaniem. Dużo ludzi zainwestowało i coś zrobiło z tym fantem, a niektórzy po prostu po łatwiźnie próbują uszczęśliwić w ten sposób innych tworząc cynamonowy potok.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

A co jesli ktos ma odwodnienie ale tak duzy opad powoduje, że w familijnych warunkach nie daje ono rady? Co wtedy? Smutny ten potok ale co zrobić? Mysle ze ludzie nie odpompowuja wody z trawnika tylko wlasnie ze swoich lepiej lub gorzej działających studzienek i systemów odwadniajacych. A jak sie ma woda z trawnika do wody z pola? Czy woda z pola ładniejsze potoki tworzy bo mam wrażenie ze są one brzydsze i dodatkowo błotne... Choć jakby nie patrzeć to rzecz gustu i każdy ma prawo mieć własne zdanie. Pozdrawiam
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

No właśnie. Odpompowują z systemów odwadniających. Systemów które nie zawsze dają radę przy takiej ilości opadów i tak niewielkich ogródkach. Ci co nic w ogródku nie zrobili to nawet gdzie pompy włożyć nie mają. I cieszmy się choć z tej kanalizacji ogólnospławnej zakończonej zbiornikiem,bo w ten czy inny sposób legalnie możemy pozbyć się wody zalegającej między szeregami. Ale jak zawsze znajdzie się jakiś maruder,któremu przeszkadza że sąsiad odpompowuje wodę. I odpompowuje nie tylko swoją wodę ale i sąsiadów wkoło. Ja nikomu za prąd nie liczyłem jak w ubiegłym tygodniu odpompowałem 20m3 wody mimo iż mam zbiornik 1m3. 1,5h i w ośmiu ogrodach przestała stać woda.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

Mirek, zbiornik retencyjny na familijnym jest do zbierania wód opadowych z dróg wewnętrznych a nie poszczególnych działek. Odprowadzanie wody poza swoją działkę jest BEZPRAWNE! Możecie sobie dorabiać różne teorie, jednak nie zmieni to faktu, że wylewanie wody poza swoją działkę jest niezgodne z prawem. Czy to Ci się podoba czy też nie.
Jeśli woda od sąsiada leci do Ciebie, zwróć mu uwagę. Jeśli nic w tym kierunku on nie zrobi, możesz śmiało podać go o odszkodowanie.
Leczą mnie ludzie, którzy stawiają sobie budy na swoich ogrodach z których woda wartkim strumieniem leci do sąsiada, a już nie chcą wydać nawet złotówki by odpowiednio zagospodarować wodę opadową na swojej działce. Ogród u nich to sama glina, żadnego drenażu, żadnej studni ale on nie ma problemu z wodami opadowymi. Czemu? Bo przekazuje ją sąsiadowi. Nie dajcie się. Jest to bezprawne i możecie pociągnąć do odpowiedzialności swojego sąsiada.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

Po sądach ciągać się mogę latami. Wiadomo jak jest. A przez ten czas i tak trzeba się będzie odpompować i tak.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Mirku, żadne latami. To jest bardzo krótka piłka. Robisz zdjęcia, filmy podczas ulewy i sprawa z miejsca jest wygrana.
Przestańmy przymykać oko na wszystko. Dlaczego ktoś ma Ci niszczyć zrobiony ogród? Dlaczego Ty masz ciągle się martwić wodą którą ciągle zalewa Ciebie sąsiad?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Czekam az ciebie zaleje zobaczymy co zrobisz przy ulewach kilkudniowych
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

Acha, czyli wtedy mam odprowadzić wodę do sąsiada? Niech ona ma gorzej, żebym ja miał lepiej. Co za mentalność! Słoma z butów wystaje....
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

Zdecyduj się na coś, bo nie można zalewać sąsiada, ale wody na ulice wypompować też nie można. Nie wierzę, że są systemy tutaj (gdzie większość ma ogródki w środku i ciężki sprzęt nie wjedzie), które będą efektywne podczas kilkudniowych opadów.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Na co mam się decydować? Odprowadzanie wody do sąsiada czy też na ulicę jest bezprawne. Tyle i aż tyle.
Skoro masz środkowy ogródek, to trzeba było pomyśleć podczas budowy. Wziąć koparkę i wkopać parę kręgów, gdzie woda mogłaby się zbierać i wsiąkać. Co szkoda było kasy? Przecież za darmo można zalewać sąsiada lub wylewać wodę na drogę.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Arci... Nikt na naszym osiedlu nie ma instalacji zdolnej pomieścić kilkudniowy opad. Nie przy tej wielkości działek,więc czasem istnieje potrzeba od pompowania wody. I zapewniam Cię że można odprowadzać wodę do kanalizacji burzowej lub ogólnospławnej. Doczytaj. Pozdrawiam tych którzy jednak pomyśleli by coś w swoim ogródku zrobić zanim posiali trawę.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Arci proszę a jak we wrzeszczu wylewa zbiornik na Słowackiego i zalewa całą dzielnice to co ..... kto jest winny za zalane.ulice i sklepy miasto czy kto sprawdź proszę i napisz bo wody nie powstrzymasz
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dobrze, że są tacy ludzie jak Ty, co potrafia wszystko przewidzieć i mają super systemy w ogrodach, a do tego doskonale znają prawo. Mógłbym się wiele nauczyć.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Mirku, żadne osiedle w Baninie nie ma instalacji burzowej. Jedynie na familijnym jest zbudowany zbiornik, jak to ładnie nazwałeś ogólnospławny dla dróg wewnętrznych osiedla. Nie dla poszczególnych działek. Jedyną możliwością jest to, że zbierze się wspólnota i zadecyduje, że można wodę wylewać na część wspólną. Do tego czasu odprowadzanie wody na drogą jest bezprawne.
Awaryjne wylewanie wody na drogę do pół biedy. Ja w swoich wypowiedziach piję głównie do osób które nie zrobiły dosłownie NIC by jakkolwiek zagospodarować wodę opadową na swojej działce. Wręcz robią wszystko by odprowadzić ją do sąsiada. Budują wiaty, domki o sporej powierzchni dachu, skierowanej prosto do sąsiada. 0 studni chłonnych, woda nie ma jak wsiąkać bo sąsiad nawet nie wymienił podłoża. Jedynie sama glina. Uważam to za zwykłe chamstwo i prostactwo. Zachęcam do działań prawnych. One jedynie skutkują.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Mylisz sie, ja mam i nie mam z tym problemu. Zdarza sie delikatne przytkanie, ale woda schodzi.
Zrobilem to sam, kopiac na glebkosc ok 2,20, gdzie jest juz gleba ktora wchłania wodę.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Tomasz N... To gratuluję wygranej na loterii. Świetna działka jak na 2,2m masz warstwę chłonną. U nas geodeta robił odwierty i na 6m znalazł wody gruntowe. Warstwy chłonnej brak. I co w takim wypadku zrobić jak moja instalacja do gromadzenia i rozsączania przepełnia się z górką?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Wody gruntowe to i moze owszem na takiej glebokosci, ale kopiac dotarlem do formy zblizonego piasku jak w piaskownicy. Zalalem woda z kranu, i lalem dosyc ostro, i patrzylem jakie ma zejscie woda. Jest wystarczajace, aby wode odprowadzac.
Nie jest to plynnie jak do studzienki deszczowej, ale wode odprowadzą.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

jestem geodetą, ale nigdy nie robiłem badań geotechnicznych! Wody gruntowe gromadzą się tylko w warstwach gruntu przepuszczalnych, więc nie jęcz że nie masz takich u siebie. Twoja studnia chłonna powinna mieć właśnie tyle żeby do tych warstw nawodnionych sięgnąć, a dalej to woda sama popłynie. Mój ojciec studnię na 12m kopał rękoma i wiaderkiem 3 dni. Praca nie lekka ale da się!! Ale przecież lepiej jęczęć. Na wsi mieszkamy. Trzeba zapier....
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 2

My mamy taki zbiornik na deszczówkę kupiony na dom i woda także zamiast wylewać to podlewam taką deszczówką kwiatki, trawnik czy też jakieś warzywa itd. Sporo na tym oszczędzam, nigdy by mi nie przyszło nawet do głowy żeby wylewać wodę
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Chciałbym zobaczyć to kopanie wiaderkiem jak w tą glinę szpadla nie idzie wbić i jeszcze 12m.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 2

kupiony na dom. Po jakiemu to?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zdecydowanie łatwiej jest wylać wodę do sąsiada albo na drogę.
Studnie chłonne są dla mięczaków.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Szkoda że woda płynie na skrzyżowaniu lotniczej /rolniczej(obok Biedronka) rolnik wylewa wodę na ulice.Przyjdzie temperatura minusowa będzie lodowisko !!!
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Banino

Dentysta (9 odpowiedzi)

Czy ktoś się orientuje, czy w pobliżu przyjmuje jakiś dentysta? Córka miała założone lekarstwo w...

Jak się mieszka w Baninie (3 odpowiedzi)

Cześć Chciałabym dopytać jak się mieszka w Baninie? Czy ktoś z Was dojeżdża do pracy do Gdańska?...

Kasa, kasa a w kościele ziąb! !! (8 odpowiedzi)

Nasz już nie taki nowy proboszcz na niektórych mszach podaje (na 12.00 nie), ile zebrał na...

do góry