Widok

dotacje z PUP - nie jest tak kolorowo jak mówią

Otóż chodzi o Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni, a dokładniej o jednorazowe bezzwrotne dotacje na podjęcie działalności gospodarczej.

Wraz z żona staramy się uzyskać dotację na otworzenie działalności. Po wielu trudach i nie zbyt miłych kontaktach z pracownikami PUP złożyliśmy wszelkie wymagane dokumenty.

Po 30 dniach (zgodnie z regulaminem), otrzymaliśmy decyzję. Była pozytywna, PUP postanowił przyznać nam środki o jakie wnioskowaliśmy.

A teraz do rzeczy. Otóż do tej pory od początku roku 2009 PUP w Gdyni zaopiniował pozytywnie około 160 wniosków o udzielenie dotacji.

Do tej pory (maj) urząd ma środki na przekazanie dotacji do 80 wnioskodawców a pozostali muszą czekać.

I w tym tkwi cały problem. Aby w ogóle móc starać się o dotacje należy mieć status bezrobotnego.

Należy także do wniosku załączyć dokument potwierdzający, tytuł prawny do lokalu w którym będzie prowadzona działalność gospodarcza. A jeżeli ktoś zarejestruje działalność przed otrzymaniem dotacji traci prawo do jej otrzymanie - tzn. w momencie gdy PUP da pieniądze to wówczas można założyć działalność - nie wcześniej.

Wielu z nas (z osób starających się o dotacje) wynajmuje lokale/biura i nie może ruszyć z interesem ! dlatego, że czekamy cały czas aż PUP otrzymamy środki z Ministerstwa.

Koszty są ogromne ponieważ np. w naszym przypadku wynajmujemy lokal od kwietnia i musieliśmy zapłacić już czynsz za dwa miesiące (kwiecień, maj) kaucje i prowizje pośrednikowi nieruchomości.

Sprawa jest o tyle dziwna, że PUP mówi, że nie ma absolutnie żadnego pojęcia czy te środki się znajdą ponieważ w Ministerstwie nikt nie informuje wcześniej czy środki są, będą, kiedy będą, w jakiej wysokości.

Dochodząc do sedna sprawy ........

Chodzi o to, że PUP Gdynia nieustannie organizuje spotkanie lub co jakiś czas Targi Pracy na których zachwala dotacje na otwarcie działalności. I to jest ten nonsens ponieważ PUP mydli ludziom oczy, nie mając środków na wydanie dotacji.

Jesteśmy naprawdę załamani, nie wiemy co robić. Pieniądze które
mieliśmy zaoszczędzone (na początkowy okres czasu gdy firma zacznie działać i
nie będzie przynosić jeszcze spodziewanych dochodów) wydaliśmy już na
utrzymanie pustego lokalu.

Takich osób jak my jest dużo więcej.
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 1
tez moj wniosek zostal rozpatrzony pozytywnie ;) dalam sprawe do biura adwokackiego,i szukam osob ktore sa w takiej sytuacji zeby zrobic proces zbiorowy ;D bo jedna mam szanse ale jak wiadomo sila w grupie jak by co moj mail potente@poczta.fm
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 0
w ogole dla mnie to jest smiechu warte, chce ta kase gowno mnie obchodzi , jak sie nie ma kasy nie opiniuje sie pozytywnie,nie mowiac ze powinni wstrzymac przyjmowanie wnioskow, ostatnio bylam zeby uzyskac informacje to ich nie dostalam poniewaz panie byly na zebraniu rozpatrywaly wnioski hahahahahahahaha , to jest chore!!!!
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0
Witam,
Właśnie jestem po przejściu całej procedury przyznawania środków na własną działalność.
Urząd Pracy zweryfikował mój wniosek na działalność Internetową jako strasznie ryzykowną i mającą bardzo dużą konkurencję, wydał negatywną decyzję.

Twierdze że ludzie którzy weryfikowali mój wniosek są Internetowymi analfabetami i nie mają zielonego pojęcia o specyfikacji rynku Internetowego, a żeby PUP w Gdańsku był postrzegany jako nowoczesny nie mają w regulaminie żadnej informacji że nie udzielają środków na działalność Internetową. Według mnie powinien mieć taki podpunkt z dodatkiem "bo się nie znamy na tym".

Krótkie streszczenie o mnie i wniosku:
W swoim życiu prowadziłem działalność gospodarczą łącznie przez 10 lat z czego 6 lat w handlu i usług związanych z Internetem. Biznes planów w życiu napisałem kilka. Mój wniosek był napisany profesjonalnie i wykonany profesjonalnie także z weryfikacją przez dwóch analityków z banków. Co do specyfikacji wnioskowanej działalności konkurencja jest taka mała i nie rozwinięta że na palcach można policzyć, co było przedstawione we wniosku.

Mogę śmiało powiedzieć że PUP w Gdańsku jest mocno zacofany, mam potwierdzenie z innego źródła że to są chyba normalne praktyki.

Proszę pisać swoje doświadczenia z tym urzędem.

Pozdrawiam wszystkich
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 0
Własnie jestem w trakcie pisania wniosku
dzwoniłem do PUP w Gdańsku aby zapytac o parę podstawowych spraw bo to co znalazlem w internecie niedało mi wsytarczajacych informacji.
Niestety nie uzyskałem odpowiedzi, to znaczy poinformowali mnie o procedurze składania wniosków ale wyjasniła mi ze to jest forma egzaminu i niemoze podawać mi wiecej inforamcji. smieszne

Chciałbym sie dowiedzieć na co są przyjmowane wnioski ??
na jakie dzialalnosci ??
w uletce napisali ze zakup towaru do handlu w wysokosci poniżej 50% wnioskowanej kwoty
Chce zarejestrować dzialanosc sklepu internetowego ze sprzetem sportowym, szkolenia sportowe, posrednictwo z zakresu handlu samochodami i nieruchomosciami, biuro porojektowe i graficzne.
- musze kupic komputer
- rzutnik multimedialny
- sprzet sportowy
w jakim stopniu i do jakie ceny moge wnioskować o dofinasowanie ?
do 12 000 ??
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
A ja starałem się o dotacje w PUP Starogard Gdański - i dostałem:)
Ale fakt, że załatwiania było dużo... Tyle że obsługa sympatyczna i wiele mi doradziła.
Powodzenia wszystkim
http://www.muzykanawesele.net
email: wodzirej@muzykanawesele.net
gg: 1339315
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Czy ktoś może orientuje się czy PUP w Gdansku dostał pieniądze na dotacje dla bezrobotnych? Nie wiem jak długo trzeba czekać. Mówili, że do 30 dniu ale cały czas echo. Od nich też niczego nie można wyciągnąć.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Brak - $$$ niestety na szkolenia -tez zaczynaja wybrzydzac juz - ze nie -jakies nowe zasady z worka wyciagaja...... :/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
No to fajnie. Mogliby tylko poinformować chociażby listownie,że nie mają pieniędzy. Nie rozumiem jak niektórzy czekają miesiącami na te pieniądze. Albo zakładam działalność albo nie. Cały PUP w Gdańsku to masakra.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
Witam....Czy można składać wniosek do PUP na dotacje na Firme przewozową, przeprowadzki
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
trzeba sprobować i sie wykazac.Mowicie ze nabrali 120 osob a wytypowali 80, w moim przypadku bylo 150 a otrzymalo dotacje 60,jakoś musza wybrac osoby ktore naprawde chca zarabiac kase a nie zgarnąć prawie 20tys. i cały rok wystawiac lipne faktury a po roku zamykaja interes...jesli jesteście nieudacznikami to sami sobie winni...ja kase dostałem a teraz zarabiam w miesiacu polowe tego co od nich dostalem...heheheh
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 6
Tytuł prawny do lokalu - akt własności mieszkania i po sprawie. Po co rejestrować firmę pod adresem wynajmowanego lokalu i po co ten adres podawać w UP?

Dawno temu dostałam dotację z UP Gdańsk. Wszystko sprawnie i bezproblemowo.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
czesc..no ja tez sie staram o dotacje w starogardzie gdanskim...i czekam na decyzje..jak dlugo czekales na decyzje o przyznanie?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

nie trzeba się męczyć, mi wniosek napisała firma: https://dofinansowaniepup.pl w tydzień. Wszystko było ok i dotację dostałam, minimalnie przy tym kiwając palcem! :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Z obserwacji strony trzeciej ...

Zasadniczo zajmujemy się przygotowaniem dużych projektów inwestycyjnych, ale pomogliśmy również przygotować wnioski do Powiatowego Urzędu Pracy - w ciagu 2 lat pomogliśmy przygotować 4 wnioski i wszystkie uzyskały dotacje.

Analizując sytuację jaka występuje aktualnie w obszarze dotacji na rozwój działalności przez osoby bezrobotne, mogę powiedzieć, że najważniejsze kwestie istotne przy przyznaniu dotacji na założenie działalności to:
- działalność zgodna z posiadanymi kwalifikacjami (należy dołączyć do wniosku - chociaż nie ma takiego odgórnego obowiązku, certyfikaty, świadectwa, opinie z poprzedniej pracy, inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje),
- dobrze przemyślane inwestycje, w tym zakres planowanych zakupów, koszty działalności,
- jasny i spójny wniosek i biznes plan,
- i co najważniejsze decyzja, żeby wniosek przygotowac i złożyć, nie ma na co czekać, błędem jest wydzwanianie do Urzędu Pracy i czekanie aż pieniądze będą, a następnie przygotowanie wniosku po informacji, że pieniądze są, bo zawsze będzie to wniosek spóźniony.

Jesli ktoś jest w stanie samodzielnie przygotować wniosek, chętnie podpowiemy co należy we wniosku ująć, jeśli potrzebuje pomocy, pomożemy przygotować wniosek i biznes plan, tak żeby nie wzbudzał on wątpliwości urzędników. Proszę się kontaktować przez stronę http://www.cwpi.pl

Pozdrawiam i życzę powodzenia w spełnianiu planów.

konsultant CWPI BK Konsulting
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Witam, mam pytanie na które już od dłuższego czasu nie mogę znaleźć odpowiedzi. Czy do wniosku o dotację z PUP muszę dołączyć dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu w którym będzie prowadzona działalność? Chcę wynająć taki lokal, ale czy muszę to zrobić zanim dostanę dofinansowanie? Czy wystarczy jakaś wstępna umowa z lokalem (aby zaoszczędzić)? Proszę o pomoc!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
witam, nie wiem jak wyglada to dokladnie na dzien dzisiejszy ale gdy ja skaldalam wniosek o dofinansowanie(rozpatrzony pozytywnie) nie trzeba bylo posiadac prawa do lokalu badz umowy najmu. Wystarczyla przedwstepna umowa ktora miala zapisany okres czasu od jakiego zamierza sie podnajac lokal. Pozdrawiam i zycze powodzenia.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Tak czy siak,

musze wynajac lokal od poczatku lipca. Szkolenie

trwa tydzien, po nim w ciagu tygodnia podpisuje

sie umowe, a po tym kroku PUP ma 30 dni na

przekazanie pieniedzy, czyli swoja dzialalnosc

otworze prawdopodobnie w pazdzierniku/listopadzie.

Czy ktos ma pomysl co zrobic z wynajetym lokalem

przez 3 miesiace? Moze podnajac..? A moze ktos z

Was przyspieszyl "jakos" procedury i na szkolenie

zostal wyslany wczesniej. Co robic? A pracy nie moge podjac, bo musze byc zarejestrowana jako osoba bezrobotna...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
wkleilo sie tylko czesc mojej historii, wiec ponawiam:

Wniosek zlozylam na poczatku kwietnia, odpowiedz dostalam rowniutko po 30 dniach. Pozytywna. Na poczatku bardzo sie ucieszylam, jednak radosc zamienila sie w wielki stres, poniewaz czekalam prawie miesiac, zeby dowiedziec sie, ze szkolenie odbedzie sie we wrzesniu. 1 lub 30 - nie wiadomo. Tak czy siak, musze wynajac lokal od poczatku lipca. Szkolenie trwa tydzien, po nim w ciagu tygodnia podpisuje sie umowe, a po tym kroku PUP ma 30 dni na przekazanie pieniedzy, czyli swoja dzialalnosc otworze prawdopodobnie w pazdzierniku/listopadzie. Czy ktos ma pomysl co zrobic z wynajetym lokalem przez 3 miesiace? Moze podnajac..? A moze ktos z Was przyspieszyl "jakos" procedury i na szkolenie zostal wyslany wczesniej. Co robic? A pracy nie moge podjac, bo musze byc zarejestrowana jako osoba bezrobotna...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Tutaj można sobie pobrać poradnik odpowiadający na wiele spraw. Jest tam między innymi rozdział poświęcony procedurze uzyskania dotacji (krok po kroku), oraz w moim przypadku bardzo przydatny opis jak wykonywać rachunek wyników.
(Sposób wyrażenia przychodów, kosztów, koszty od środków użyczonych, kwestia amortyzacji środków trwałych w kontekście dotacji z PUP, sposoby obliczania podatków w oparciu o ryczał, kartę podatkową i zasady ogólne)

Link tutaj: http://www.fancyfactory.nazwa.pl/public/poradnik-dotacje.pdf
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Tak, jest wymagany dokument określający na jakiej zasadzie Najemca korzysta z lokalu.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Witam. To jest bezsens. Jak mogę wniosek składać, jak nie wiem o jaką kwotę się mogę starać.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Wiki, mam ten sam problem! Jak sie zakonczyla Twoja historia?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ja otrzymałam dotacje w roku 2009 :) poradzilam sobie z lokalem ,pisalam do wszystkich biur nieruchomości , czy moga mi wystawic potwierdzenie,ze taki lokal czeka na mnie,zajelo mi to 2 miesiace i pewna wlascicielka biura zlitowala sie :D i wystawila potwierdzenie, ze dany lokal jest do wynajecia. Nic nie chciala dalam jej tylko "na kawe" . I dzieki niej dostalam dotacje :)))
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ja również dostałam dofinansowanie na własną firmę bez problemów praktycznie całą wnioskowaną sumę tylko trzeba było iść na szkolenie z przedsiębiorczości. Więc da się, odwagi!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
O ile temat jest aktualny to ja miałem podobnie z tym że w PUP mi powiedzieli że nie muszę wynajmować lokalu ale wystarczy umowa wstępna z właścicielem że zamierzam wynająć lokal i na jakich warunkach aby oni mieli jasną sytuację co do planowanych inwestycji..
I tyle :)
Dotacji oczywiście nie dostałem bo wniosek składałem w Maju (pozytywnie oceniony) i czekałem do grudnia na list o braku środków, więc stycznia br. o 8:00 już pod PUP stałem z nowym wnioskiem aby być pierwszy i już mam decyzję i wezwanie na podpisanie umowy..
czyli KTO PIERWSZY TEN LEPSZY :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Różnie to jest z tymi dotacjami z urzędów pracy. Każdy ma swoją politykę i przyznaje pieniądze na różne projekty i inne rzeczy w przygotowanych biznesplanach ...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
W TV mówią, że można dostać dotację w kwocie nawet 40 tys. zł na start firmy.

To powiem, że jest to bujda na resorach, czasem jest to 17 tys. zł, a czasem w ogóle.

Te dotacje z UE są jak YETI dla zwykłego kowalskiego - słyszał o nicg ale ich nie widział. !!!!!!
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ja tam postarałem się i nie było tak źle. Podstawa to zameldować się tymczasowo w mniejszej miejscowości. Dostałem dotację na zrobienie aplikacji program pity 2012 dzięki której choć trochę ułatwię życie podatnikom.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Wątek założony w maju 2009, mamy 2013 r. a ludzie piszą i piszą ...
NEVER ENDING STORY :)
Też złożyłem 21.01.2013 w Łodzi (mieście Łodzi :) i czekam. Niech mi tylko nie przyznają albo coś obetną lub zmniejszą to ... jadę do Trójmiasta bursztyny zbierać.
A tak na poważnie to ZUS wynosi już ponad 1000 zł. i te 21 tyś. z groszami - jeśli ktoś nie ma na prawdę sensownego pomysłu - to żaden luksus.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
To jeszcze można starać się o te dofinansowania ??? bo słyszałem że teraz mają być w formie kredytu a nie bezzwrotnej "darowizny"
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Mają być i dotacje i pożyczki. tutaj wszystko pisze: http://pierwszadotacja.net/jakie-zmiany-w-urzedach-pracy-od-2014/

Z tym że o ile już w niektórych PUP-ach nabór o dotacje trwa, o tyle na temat pożyczek mało kto potrafi udzielić rzetelnej informacji, nawet w samym PUP.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Mąz jak zakładał firmę to składał wszystkie wnioski na początku roku. Wszystkie procedury trwały dość długo bo dopiero w lipcu mógł otworzyć działalność. Do tego musiał znaleźć dwóch dobrze zarabiających zyrantów. Teraz zastanawia się nad rozwojem swojej firmy (jest hydraulikiem) i zastanawia się nad wykorzystaniem jednego z wielu sposobów finansowania firmy: https://faktura.pl/finansowanie-przedsiebiorstw .Myślę ze to dobra opcja dla kazdego przedsiębiorcy, który chce dotrzeć do większej ilości klientów
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Cześć.........
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Proszę rozejrzeć się za innymi dotacjami, np. tymi z Unii Europejskiej :)
Obecnie na terenie Gdyni trwa wiele takich projektów
tu podrzucam link do jednego z nich: https://sgsafl.pl/outplacement-szansa-na-zmiany
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dikcja
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Wszystko zależy od ilości środków na otwarcie działalności. By dostać dotację musisz umieć przekonać, że zależy Ci na działalności i że będziesz z tego tytułu osiągać dochody. Zachęcam do przedstawienia takich wstępnych umów współpracy z Twoimi przyszłymi zleceniodawcami. A dotację możesz wydać na każdą rzecz, która przyda Ci się w prowadzeniu biznesu telefon, komputer, program graficzny itp, które należy uargumentować dlaczego są Ci potrzebne.

Więcej informacji znajdziesz na tym portalu: https://magazynprzedsiebiorcy.pl/ Na stronie jest więcej informacji o nowych dotacjach dla firm.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

No niestety prawda jest taka, że jak chcemy dostać trochę kasy to trzeba trochę się nachodzić. A do tego pewnie osoby pracujące w urzędzie pracy nie są do końca decyzyjne i całość przychodzi z góry.

Polecam poczytać na https://pasjabiznesu.pl jak to wygląda.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ja dostałam dotacje na firmę z PUP i dostałam pieniądze na otwarcie sklepu internetowego. Mój mąż tak samo. Sprawdź w swoim urzędzie.'

Zerknji sobie równeiż na stronę:
https://sklep.ekspertpoludnie.pl/papiery-pakowe-hurt

Znajdziesz tutaj kilka porad co do pakowania produktów w sklepie online.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

A czy w przypadku korzystania z dofinansowania nie jest określony margines zmiany ceny? Ja brałam 2 lata temu i była zaznaczona możliwość zmiany ceny maksymalnie o 10% jeśli dobrze pamiętam i żadna cena nie przekroczyła tej wartości. Kupowałam sprzęt biurowy oraz oprogramowanie, którego cena była zależna od wartości kursu PLN.
Artykuły biurowe polecam zamówić w tej hurtowni internetowej. W stosunku do innych mają korzystne ceny i powinni doradzić co przyda się w biurze. I co wziąć na dotację.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Moim zdaniem pomoc finansowa jest całkiem dobrym rozwiązaniem. Jeśli zastanawiacie się, jaka jest dostępna pomoc finansowa dla firm w 2023, poczytajcie artykuł pod linkiem https://www.piknikpiracki.pl/blog/pomoc-finansowa-dla-firm-w-2023-programy-dotacje/, gdzie opisano między innymi programy startupowe i dotacje dla nowych firm.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

A jak to jest w przypadku firmy remontowej?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie ma tam kruczków procedura prosta. Materiały i sprzęty które chcesz kupić na dofinansowanie pisz ogólnie tzn. NIE wiertarka Bush model xyz 598, tylko piszesz wiertarka i koniec. Jak zbyt dokładnie opiszesz produkt a później zmieni się model lub nazwa lub się rozmyślisz i będziesz chciał makiete zamiast bosha do już duży problem do rozwiązania. Reszta to prościzna. Warto jest się na pewno pochwalić tym, ze ma się odpowiednie uprawnienia https://uprawnieniaelektryczne.pl/ Które możesz wykonać na przykłąd tutaj :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ja skorzystałam z opcji napisania wniosku przez profesjonalną firmę i dotację otrzymałem w całej żądanej kwocie!
35 000 zł, przy cenie wniosku na Warszawę 1700 zł (inni chcą 2x więcej). Wniosek napisała mi ta firma https://dofinansowaniepup.pl
Także raczej polecam.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Praca

Praca w Trójmieście - jest w ogóle? (41 odpowiedzi)

Witam serdecznie :) Zamierzamy z mężem przenieść się na drugi koniec Polski, czyli do Was :) Jest...

prawnik/ radca prawny odnośnie ZUS - szukam (17 odpowiedzi)

nie wiem czy dobry temat; czy ktoś może polecić prawnika,radca prawnego lub kancelarię...

Hostessy (17 odpowiedzi)

Witam serdecznie Czy możecie polecić jakieś agencje gdzie można złapać dodatkową pracę np. jako...

do góry