Widok

fotowoltaika

Czy opłaca się założyć panele fotowoltaiczne.Chodzą z firmy i zachęcają do zakładania.Co sądzicie o takiej inwestycji??
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 7
Jeżeli chodzą i zachęcają to coś nie tak. Z tego co się orientuję to wszystkie poważne firmy nie mają wolnych terminów.
Wg mnie warto, ale chyba nie przez naciagaczy szukających naiwniaków.
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 3

jesli masz zamiar tutaj zyc dlug to tak ale jak planujesz sie za 5 lat wyprowadzic to sie nie oplaca
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dokładnie 10-15 lat się będzie zwracała inwestycja biorąc pod uwagę również koszta eksploatacji.
Jest to wartość przybliżona, bo jeśli nagle opłata za prad bardzo by się podniosła , to wówczas oczywiście zwrot nastąpi szybciej ...
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 4

Z ukrytych kosztów o których nie każda firma namawiająca Wam powie, a zasłyszane od zaufanych instalatorów - strażacy nie mogą gasić dachu z taką instalacją (jest pod napięciem - nie da się wyłączyć Słońca na czas akcji).
A tak poza tym - dużo falowników jest od jednej firmy podejrzewanej o powiązania z chińskimi władzami - i są też podłączone do Internetu, "wuj wie" co tam przesyłają. Jak już będzie nam 100% zielono i uroczyście zamkniemy ostatnią elektrownię, to mogą nas załatwić bez jednego wystrzału - wystarczy jakiś błąd w firmware (zdalnie aktualizowanym) który "omyłkowo" jednego dnia o jednej godzinie wyłączy choćby połowę instalacji w kraju. Już za 18 lat będziemy mieli problem roku 2038.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 4

mam możliwość podłączenia falownika do internetu, ale że jestem leniwy to tego nie zrobiłem - wygrałem podwójnie.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

Ja polecam instalacje fotowoltaiczną dlatego, że mam niezależność energetyczną. Dodatkowo cieszy, że jestem niezależny od podwyżek cen prądu. Ja otrzymałem polecenie od sąsiada do firmy https://www.solartime.pl/ ustaliśmy wszystkie szczegóły i za dwa dni spodziewam się montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 27

Większość typowych instalacji nie zapewnia niezależności energetycznej - działa tylko jak jest napięcie sieci. Jest to wymagane dla bezpieczeństwa tych którzy naprawiają zerwane linie - nikt nie spodziewa się zasilania od strony odbiorców. Dla niezależności to trzeba by mieć jeszcze całkiem sporo akumulatorów, co przy ich koszcie i trwałości (liczbie cykli ładowania) wciąż jeszcze się nie opłaca. Na te lepsze i tańsze akumulatory czekamy wszyscy - gdyby były, już dawno mielibyśmy ten milion samochodów elektrycznych.
popieram tę opinię 20 nie zgadzam się z tą opinią 1

Ależ nowe baterie zajmując około pół metra kwadratowego na ścianie i mają żywotność 20 lat zakładając cykl ładownia raz dziennie.
Nie są tanie, ale są. Za chwilę ruszy na magazyny dofinansowanie . Przy posiadaniu falownika z możliwością pracy hybrydowej, bo Huawei czy SolarEdge , można mieć nawet pracę wyspowa, czyli niezależne obwody zasilane nawet gdy w sieci nie ma prądu.
Myślę że pan myśli o starych akumulatorach żelowych... Nikt tego nie stosuje do takiego zastosowania jak fotowoltanika :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Ja mam od http://maca-polska.pl/gdzie-poszukiwac-fachowcow-od-fotowoltaiki/ zdecydowanie mogę polecić.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

To nie prawda. Zwrot zależny jest od zużycia prądu. Uwzględniając dofinansowania łącznie na około 30 procent , zwrot jest w 5-6 lat przy aktualnej cenie prądu. Do 2020 będzie pan nad dwa razy droższy bo URE nie reguluje, nie hamuje już wzrostu ceny dla odbiorców idlndywidualnych. Więc zwrot przyspieszy do 4-5 lat.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Oczywiście że tak http://maca-polska.pl/gdzie-poszukiwac-fachowcow-od-fotowoltaiki/ nie wahałem się ani chwili.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Ja oszczędzam naprawdę sporo http://p6stwola.pl/jaka-instalacje-fotowoltaiczna-wybrac/ dobrze że się zdecydowałem.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Zainstalowałem http://szawal.com.pl/z-czego-wynika-ekologicznosc-paneli-fotowoltaicznych/ solidne panele.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Sprawdź http://www.grytomy.pl/ekologiczna-bateria-sloneczna-na-dach/ ja jestem zachwycony.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Nie opłaca się. Ekonomiczne nieuzasadnione.
popieram tę opinię 17 nie zgadzam się z tą opinią 8
Jak się Tobie nie opłaca to nie instaluj. Ja mam i ekonomicznie montaż takiej instalacji jest opłacalny. Z dotacją w tej chwili i po podwyżkach cen energii zwrot inwestycji następuje po około 7-8 latach. To taki inny rodzaj "lokaty" na około +- 13% rocznie.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 12
Bez obaw, miłościwie nam panujący zaraz wyniuchają interes i dowalą Wam jakąś opłatę (no bo nie podatek, no skąd). Już to przerabiali ci co dali namówić się na kotłownie olejowe.
popieram tę opinię 15 nie zgadzam się z tą opinią 3

7~8 lat, czy, tego dozyjemy. Swiat zwariowal
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1

Dziadek też chciał kupić nowy telefon. Ale ciągle czekał na nowy model i nie kupował bo a nóż wyjdzie coś nowszego i lepszego. No i po dziesięciu latach zmarł.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 2

znaczy nie potrzebował, no chyba że zmarł z braku telefonu...
przepraszam za czarny humor jak to rodzinna tragedia
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 1

podwyzka 8zl spowodowala, ze czas skroci sie o polowe ? ciekawe ...
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 2

Skoro podwyżka o 12% to 8zł to twój rachunek za prąd wynosi 66 zł. Ciekawe ,,, Słuchaj kurkizji a w cuda w końcu uwierzysz. Średni rachunek w domu jednorodzinnym to 200 - 300 zł miesięcznie.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1

do xyz - mój średni rachunek za prąd to 260 za dwa miesiące
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 4

Gratuluję, jesteś bardzo oszczędny albo masz mały metraż. U mnie , dom wolnostojący, 5 osòb, g-11, kwota za prąd 280 zł miesięcznie. U sasiadòw z prawa i lewa poròwnywalnie. Dlatego mam panele i płacę 20 zł miesięcznie.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 3

Też place ok 130zl miesięcznie, korzystając z kuchenki indukcyjnej, piekarnika elektrycznego, oświetlenie przed domem pali się zawsze po zmroku całą noc.
Niektórzy mają w domach kuchenkę/piekarnik na gaz ziemny co bardzo obniża zużycie prądu.
Bo powierzchnia domu wpływa głównie tylko na oświetlenie, które obecnie zużywa mało prądu.
Więc trzeba korzystać z energooszczędnych urządzeń i z głową i nie ma tragedii.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1

Zadzwoń http://pewnenoclegi.pl/co-wchodzi-w-sklad-instalacji-fotowoltaicznej/ panele super jakości.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

jaki byl koszt montazu? caljowity? jakie zmiany w instalacji domowej?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Przy moich rachunkach ,tj. ok 4500 KWh rocznie, rok temu 28 tys. Możesz skorzystać z odpisu podatkowego do wysokości 53 tys. inwestycji , rozliczanego przez 6 lat i 5 tys z jakiegoś nowego programu ( ja się nie załapałem ). Pokrywa 100% zapotrzebowania na energię. Zmian w instalacji nie było. Podpieli się do mojej domowej skrzynki. Było miejsce i dołożyli bezpiecznik. No i Energa wymieniła główny licznik na dwukierunkową. Jakie są teraz ceny trudno mi powiedzieć. Wiem, że bardziej doświadczone firmy maja czas oczekiwania 3-4 miesiące.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

U mnie panele o mocy 5kw. Falownik 3 fazy. Tak jak wyżej kable doprowadzone do skrzynki z bezpiecznikami i na tym konie. Instalacja wakacje 2019. Całkowity koszt 26 tyś. Odpis od podatku w PIT plus dotacja mój prąd.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

to bardzo tanio zyjesz-ja place 370,kamienica,centrum Wrzeszcza,80m
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Raczej w mieszkaniu :) ja płacilem kiedyś 600-700 :) oczywiście to kwestia modelu życia, sposobu, urządzeń w użyciu i wielkości domu etc..
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Jak Pan to liczy ? Proszę się podzielić z nami :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Nie opłaca się, firmy zachęcają bo ma ją na tym spory zysk , pokazują obliczenia na 20lat - nikt nie informuje że prawo za 2 lata może się zmienić i za 1 kilowat wprowadzony do sieci będzie można już tylko "wyciągnąć" 0,4 tak jak to mieniono w Szwecji czy podobnie w Niemczech - teraz państwo dokłada - Polska w 2020 roku musi się wykazać 15% udziałem OZE - późnej nie będzie dokładać i "promocja" się w zakładach energetycznych skończy, Niemiec kalkuluje u nas horyzont to dla ludzi rok, te instalacje trzeba co roku serwisować, sprawdzać dokręcenia paneli, myć panele wodą zdemineralizowaną przynajmniej raz w ciągu roku , jak inwerter padnie trzeba kupić nowy - nawet te firmowe pochodzą tylko 10-15lat
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 8

Powiedz skąd ty te informacje czerpiesz??
Mam PV od kilku miesięcy i jest ok.
Poczytaj, dowiedz się więcej A zamętu nie siej.
Chcesz popierać energię z węgla to twoja sprawa, ale najpierw się dowiedz, moz3 poczytaj A później się wypowiadaj.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 5

Taaa i nasza ojczyzna w rok dojdzie do 15%. Racja...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

No powiem, że większych głupot w życiu nie słyszałem
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 2

Racja , już są plany aby za przesył do polskich sieci energetycznych płacić od 2021, to ma być około 22 grosze od kilowata pobranego z "magazynu" prosumenta , faktycznie ludzie wierzą w reklamy firm montujących, że oni przepisy na 20 lat zatrzymają xD pokolenie 500+ :) montaż paneli to cel szlachetny , ale jak ktoś myśli że na tym zaoszczędzi czy jeszcze zarobi to jest w dużym błędzie, zarobi tylko producent i sprzedawca
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 4

Widać jak się znasz. Na tym nie da się już zarobić! Możesz co najwyżej ulżyć rachunkom. A Twoje wymyślone z palca plany wsadź se w d...
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 4

A gdzie o tych planach czytałaś ? Chętnie przeczytam.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 2

Skąd ty czerpiesz takie rewelacje ? jakbym czytał lidera ruchu antyszczepionkowego.

https://wysokienapiecie.pl/16129-cel-polski-oze-2020-nie-zrealizujemy-rzad/

" Plan na 2030 rok: 21 proc. OZE
W przesłanym Komisji dokumencie Ministerstwo Energii przedstawiło także kolejny krajowy cel udziału OZE 21 proc. w 2030 roku. Wszystkie państwa Unii zdecydowały, że na poziomie całej wspólnoty udział zielonej energii ma do 2030 roku wzrosnąć do 32 proc. Tym razem nie ma jednak celów wiążących każde państwo z osobna. Poszczególne rządy mają zaproponować taki wzrost udziału OZE, jaki same uznają za właściwy.
Dopiero jeżeli suma tych propozycji nie wystarczy aby osiągnąć unijny cel, wówczas rządy ponownie usiądą do rozmów na temat tego, które państwo ma jeszcze potencjał większego rozwoju OZE w najbliższej dekadzie. Na podobnej zasadzie skonstruowany jest także m.in. nowy globalny system redukcji emisji CO2 pod egidą ONZ.
Ministerstwo Energii zasugerowało już, że nawet 21-procentowy udział OZE za 10 lat będzie dla nas wielkim wyzwaniem i nie będziemy skłonni go zwiększać. Wyniki projekcji wskazują na możliwość osiągnięcia ogólnego celu w zakresie odnawialnych źródeł energii w 2030 r. na poziomie 21 proc. Wymaga to jednak ogromnego zaangażowania i zdecydowanych działań we wszystkich rozpatrywanych sektorach: elektroenergetycznym, ciepłowniczym i transportowym napisał resort. Dodał też, że ogromny potencjał ma zwłaszcza sektor ciepłowniczy, w którym węgiel będzie zastępowany biomasą. Do 2030 r. ma ponadto powstać ok. 300 klastrów energii. Elektroenergetyka ma zwiększać udział "zielonej" energii w tempie 1 proc. rocznie, a w 2030 r. dojdzie do 29,5 proc. "

Nie chcesz nie zakładaj. Nie stać Ciebie nie zazdrość, Nie kłam.
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 7

te panele to taki bajer..kolejny gadzet by pokazac sasiadom ze jestem od nich kepszy a kredyt na te panele bede splacal przez 5 lat...
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 8

Rozumiem, że czujesz się przez to gorszy? Co za tępe myślenie
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 4

tepy jest czlowieczek ktory nie rozumie ze to sie nie oplaca i ulega chwilowej modzie..tak yo musi byc wyjatkowy fajfus
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 8

Opłaca się firma. Sprzedającym ten sprzęt. Inwestycjwnzwrwcq sienpom10-12 latach. Pytanie czy instalacja do tego czasu się nie zepsuje ? Czy gradobicie w tym czasie nie rozwali instalacji. Gwarancja?? Heheh za 5 lat firmy już nie będzie i reklamować nie będzie do kogo. 2 sprawa efektywność instalacji spada w trakcie używania. Według mnie gdyby to było takie opłacalne wszyscy by już dawno założyli a nie firmy muszą namawiać.
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 6

Zwrot inwestycji zalezy od rachunkow za prąd. Ja srednio płace 200 zl za miesiac, wiec z dotacją rządową, zwrot inwestycji bede miał za 6-7 lat.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 6

za 7 lat to ta instalacja bedzie juz troche leciwa i pewnie do wymiany?
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 2

Od prawie 20 lat pracuję w pokrewnej branży i z doświadczenia wiem, a i na szkoleniach nikt nie robi tajemnicy z faktu, że obecnie już w fazie projektowania podstawowym założeniem dla tego typu urządzeń do użytku domowego jest ich dziesięcioletnia żywotność. Owszem: zadbane, regularnie serwisowane prawdopodobnie pociągnie 2, może nawet 4 lata dłużej lecz w stosunku do nowych konstrukcji będzie tak technologicznie przestarzałe a jego wartość tak niska, że usuwanie jakiejkolwiek większej awarii będzie pozbawione sensu i dla urządzeń 10-12 letnich serwis zaleci wymianę instalacji na nową. Więc jeśli zwrot inwestycji wynosi obecnie 7 lat to raczej w to nie wchodzę, nie widzę konkretnej ekonomicznej korzyści.
popieram tę opinię 19 nie zgadzam się z tą opinią 5

Tak na pewno hehe a po5 latach padnie i będzie trzeba wymienić na nowe :)
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 1

piec gazowy też ma 2 lata gwarancji + ileś tam na wymiennik więc wszyscy co 2 lata piec wymieniają :)
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 2

Nie będzie pan płacił za prąd nic... Czyli oszczędnościami z rachunku spłaca.pan swoją elektrownie. Po zwrocie zarabia ja czysto. Tak to wygląda w dłuższej perspektywie.. czy płaci pan kredyt czy rachunek co za różnica skoro tej samej wysokości z perspektywą zysku przez 3 krotnie dłuższy czas niż sam kredyt ?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

Jeżeli nie ma planów zmiany miejsca zamieszkania to panele zwracają sie średnio w ciągu 7-8lat. Zakładając rosnące ceny może okazać się nieco szybciej. W przypadku zmiany miejsca zamieszkania ewentualna korzyścią jest większa cena nieruchomości z taką instalcją. Ze swojej strony polecam: https://fotowoltaiczny.pl
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 7

http://www.intrenco.pl - ta firma sprzedaje energię dla firm i świadczy usługi z zakresu energetyki. Robią też fotowoltaikę na domach i całe farmy słoneczne więc krzaki raczej nie są, bo jak energię sprzedają to koncesję mieć muszą. Może Pani u nich spróbować zapytać.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 3

ej! ale bez takiego cienkiego marketingu.... płacą Ci za naganianie klientów?
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

Ciekawe jakie warunki trzeba spełnić by dostać koncesję i zostać sprzedawcą energii - jest takich firm bardzo dużo, to czysto "papierowa" działalność nie wymagająca budowy sieci przesyłowych itp. Przy jakim zużyciu może się to opłacać, by kupować energię na giełdzie (tam gdzie kupują sprzedawcy) po zmiennej niskiej cenie, zamiast od sprzedawcy który gwarantuje stałą wysoką cenę (i zarabia na różnicy).
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Aby uzyskać koncesję potrzeba spełnić szereg wymogów i wykazac parę milionów zabezpieczenia w URE które ta koncesję wydaje a później kontroluje. Sieci przesylowe buduje PSE. Dystrybucyjne OSD jak u nas Energa Operator natomiast energię sprzedają spółki obrotu i ja można sobie wybrać na wolnym rynku. Cena energii na giełdzie to cena energii czarnej. Czyli nie cena dla konsumenta. Ta musi zawierać dodatkowe koszty wymagane przepisami prawa jak akcyza, kolory i VAT. Tak więc ta "różnica" nie jest duża. Firmy coraz częściej proponują swoim klientom "zakup z giełdy" oczywiście powiększony o ww. Obowiązkowe koszty. Cena w oparciu o np. 1 fixing na TGE. Wtedy klient ma cenę zmienną.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
Ja instalowałam panele korzystając z oferty firmy Solisys i nie mam na co narzekać. Jest to duża oszczędność, a jednocześnie minimalizuje negatywny wpływ na srodowisko. Panele z firmy Solisys są porządne, w firmie pracuja prawdziwi fachowcy, którzy wszystko wytłumaczą i zamontują sprawnie i porządnie. Nic się nie psuje
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 7


Basia słaba reklama, więc przestań pier. I wypier...
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 2

Inwestycja zwraca się zazwyczaj po 6-7 latach. Nie wiadomo jak szybko będzie rosła cena prądu , jeżeli znacznie ,to może się okazać że koszty zwrócą się szybciej.
Proponuję swoja firmę: Energiaswietlna.pl
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 6

Myślę, że to wszystko zależy od zapotrzebowania, my zdecydowaliśmy się na firmę https://sunsky.pl/instalacje-fotowoltaiczne/mazowieckie/wolomin/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 6

Ja mam u siebie w domu instalację fotowoltaiczną https://ekocumulus.pl/ i póki co jest wszystko ok. Myślę, że to inwestycja, która prędzej czy później się zwróci.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

No i super. Najważniejsze jest to, że trafiliście na dobrą firmę. Bo, dzisiaj wiadomo jak jest... Ja też znalazłam świetną firmę od fotowoltaiki Kratki Energy https://kratkienergy.com . Ma w tej branży doświadczenie i wiedzę, także jestem przekonana że wykonają u mnie naprawdę solidną instalację.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 6

Ja współpracowałem w tym zakresie z firmą https://eeef.pl/ . Zajmują się wykonywaniem kompletnych instalacji fotowoltaicznych dla gospodarstw domowych oraz firm. W moim przypadku panele fotowoltaiczne zostały zamontowane na dachu budynku. Dzięki temu instalacja jest bardzo wydajna, bezawaryjna i łatwa w użytkowaniu.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Nie opłaca się bo w rachunku za prąd jest 60% samych opłat a fotowoltaika ich nie zmniejszy.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 0

Wielkie dzięki! A czułem że coś jest nie tak! Od roku mam instalację i nie płacę NIC. Dzięki Tobie wiem że to jakaś "podpucha" Energii.
Jutro na wszelki wypadek przeleję im na konto z 10 tyś, tak na wszelki wypadek.
Nie siej gościu fermentu, pogadaj z ludźmi którzy mają DOBRĄ instalacje foto i mają ją dłużej niż 1 tydzień i poproś aby pokazali Ci swoje konto na Energa.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 9

Powiem tak. Instalacja od dwóch lat. Opłaty były przed opłatą mocową na poziomie 25 zł za dwa miesiące.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 6

Myślę że trzeba na to popatrzyć od strony inwestycji. To inwestycja dla nas ,bo nie musimy się martwić cenami prądu, i może przede wszystkim inwestycja w środowisko, bo odciążamy węglowe elektrownie i dzięki temu pracują mniej
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 5

Z trzeciej strony oprócz cen energii w rachunku są też opłaty stałe. Nie ma gwarancji że nie będą rosły. Widać to na przykładzie usług telefonicznych - kiedyś były drogie minuty, później pojawiły się wyższe abonamenty z wliczonymi "darmowymi" minutami, aż do obecnych ofert "nielimitowanych". Pamięta ktoś jeszcze że w telefonie stacjonarnym można wybierać operatora połączeń międzymiastowych, co miało zapewnić większą konkurencję i tańsze minuty? Podobnie może być kiedyś z energią - w abonamencie 99,99 zł miesięcznie wliczone 100 "darmowych" kWh. Bo nawet jak spalimy mniej węgla, pensje prezesom i tak trzeba płacić (a może i serwisantom za gotowość na awarie).
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4

Pięknie powiedziane :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4


Napociłeś się koleś że aż strach, jakbyś był taki fajny i te twoje moduły to nie miał byś czasu pociskać tych bzdetòw na śmiesznym forum , ktòre nie raz krytykowałeś. Prawda jest taka że Twoja polemika opiera się na życzeniowości a jak wszyscy wiemy žycie to nie koncert owych.
Jakakolwiek zmiana może rozsypać te inwestycje w drobny pył, problem jest z mocà biernà i już wiadomo že bez magazynòw czyli akumlatorowni sie nie obejdzie i bedzie trzeba za to zapłacić i ciekawe jak długo ludzie bèdã chcieli dokładać do tych waszych paneli czy tam modułòw żebyście czuli siė fajni...szmata i woda i sobie przemyj uśmiałem się do usmarkania, aha i jaki serwis jaki dach wszystko jest bez awaryjne bez obsługowe, a jak bedziesz miał przeciek to zamiast szmatki zdejmij na chwile moduły-tylko w nocy załataj coś tam i załôż przed wschodem zebys pràdu nie stracił powiedział dżedaj.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jasne. Jak ktoś nie umie montować to i przeciek będzie :)
Moja firma nie ma żadnych napraw. Udzielamy 5 lat gwarancji na wykonany montaż. Mam polisę ubezpieczeniową która na wszelinwypadek zabezpiecza inwestora.
Wystarczy poczytać ,Polak pisze opinie jak mu się coś nie podoba. Ja nie mam złych opinii a jedynie dobre i się tym szczyce.

Nigdy nie krytykowałem tego czy innego forum , skąd ten zarzut ?
Forum istnieje po to , aby wymieniać się poglądami co też właśnie czynimy :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Zmniejszy. Gdyż tych opłat nie ma w ogóle. Jedyna opłata to za licznik kilka złotych miesięcznie. To wszystko. Nie ma opłat stały h za moc z przesył etc...
Niestety często spotykamy się z mitami.
Zapraszam, chętnie opowiem i rozwieje mity :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3
Kłaniam się , nie udaje marketingu i nie podszywał się na forum. Jestem właścicielem Solar Rays Green Energy z Banina. Mieszkam sam w Baninie od 17 lat.
W odpowiedziach poniżej, pojawiło się wiele mitów i powtarzanej nieprawdy. Oczywiście każda technologia ma swoje limitacje a jej skuteczność zależy od jakości projektu (założeń) i samej instalacji oraz użytych komponentów.
Prawda numer dwa to taka, że od niedawna powstało firm fotowoltaicznych jak grzybów po deszczu. Zalecam ostrożność w wyborze i uważna analizę komponentów, wszystkich ! Od zabezpieczeń (czy są markowe czy tania chińszczyzna nie akceptowana przez polskich ubezpieczycieli), przez przekroje przewodów uziemienie instalacji aż po to, czy zastosowano właściwy system montażowy i czy no na dachówce dokonano szlifowania kaDej dachówki przy haku.
Serio, zwracać uwagę należy na każdy aspekt.
Terminy realizacji są raczej długie u firm z jakąś już renomą. Czasem termin może wypaść ale są to sporadyczne sytuację.
Wysokość zadatku. Ten scala obie strony umowy. Oczywiście nie może być zbyt wysoki jednakże osobiście uważam że powinien istnieć pomimo że np moja firma nie potrzebuje go do płynności finansowej.

Właśnie.. to do moduły. Nie panele. Panele są na podłodze. W polskim języku jest to moduł. Po angielsku często nazywa się solar panels. To taka kalka językowa.

Czy instalacje trzeba serwisować? Nie jeżeli została poprawnie wykonana i zabezpieczona. Raz na 5 lat jest wymagany ppomiar elektryczny i protokół pomiarowy chociażby do ubezpieczenia ale to chyba żadne Novum.

Czy instalacje należy/trzeba myć?
W znakomitej większości jeżeli nachylenie dachu jest większe niż 30 stopni , i nie żyjemy w ciekawym ekosystemie (no sąsiad palący syfem który pyli i opada na moduły, częste prace na polu i dużo pylu etc) to nie musimy myć.
Prawda jest że mycie odbywa się wyłącznie woda najlepiej zdemineralizowana i szmatką.
I nie wymaga to specjalistycznego serwisu, można umyć samemu... Byle po zmroku gdy nie mamy instalacji opartej o optymalizatory mocy które wyłączają napięcie stałe na instalacji gdy wyłączymy falownik.

Długo się zwraca.
Im więcej zużywasz prądu tym szybciej zwrócisz poniesione koszty. Niektórzy klienci rezygnują z gazu dzięki czemu pozbywają się opłat stałych i zmiennych związanych z gazem i przesiadają się na 100% prądu.

Czy tania instalacja to najlepsza ? Otóż nie. Nie może być coś dobre i tanie. To niemożliwe. Tanie będzie mniej trwałe, mniej bezpieczne i będzie wymagało większej atencji.

Sugeruje poszukiwać firm lokalnych. Lokalna firma to możliwość porozmawiania z innymi klientami danej firmy. To możliwość pojechania zobaczyć instalacje tej firmy. To lepszy i szybszy serwis.

Mniejsza firma nie znaczy gorsza od krajowego giganta. Dlaczego? Duża firma to podwykonawcy o różnych umiejętnościach i nastawieniu do pracy. Małe firmy , jak moja, to ludzie z motywacją do tego co robią. To firma w której każdy, włącznie z szefem , potrafi wejść na dach i zrobić każda najmniejszą czynnosc :)

Czy suwqzam że warto ? Tak warto. czy istnieje ryzyko zmian makroekonomicznych mających wpływ na instalacje ? Tak jest. Jak w każdym innym obszarze.. polska ma obowiązek spełnić normy i ilość energii z OZE. Jeszcze długa droga przed nami.
Martwi mnie natomiast stan naszej sieci energetycznej i tego, że niedługo to sieć tego nienudzwignie. Dla energetyki to ogromny problem tak niestabilne źródło energii... Do czasu budowy elektrowni atomowej mamy problemy z deficytami energii w sieci gdy nie ma słońca.poza tym, nie ma jak tej energii kumulować do czasu komercjalizacji wodoru i możliwości kumulowania nadmiaru energii w wodorze.
Nie są to łatwe kwestie ale mogą mieć wpływa zarówno na biznes jak i każdego odbiorcę i prosumenta.

Jeżeli ktoś z Państwa będzie miał ochotę porozmawiać , podyskutować a może i porozmawiać jednak o instalacji na swoim domu, gorąco się.polecam. Dołożę wszelkich starań aby sprostać Państwa oczekiwaniom :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Z jednej strony tyle mówi się o OZE, zastępowaniu konwencjonalnych źródeł energii czystą energią w imię ratowania planety i gatunku ludzkiego. Z drugiej hołduje się amerykańskiemu konsumpcyjnemu stylowi życia. Już niemal w każdym domu mamy lodówki side by side, zamrażarki, suszaki bębnowe, urządzenia poprawiające klimat, maty grzewcze, gadżety zasilane energią Zmieniają się nawyki, które powodują większą konsumpcję energii i wówczas musimy zakupić kolejny drogi gadżet, który za 15 lat pozwoli nam wyjść na zero w rachunkach i "uratować" planetę.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0


Dokładnie więc samoświadoma decyzja chcę żyć w luksusie i niczego sobie nie odmawiać i wiadomo że rachunek będzie, albo jestem tak eko i zorjentowany że potrafie przeżyć z rodzina bez auta, pradu itd.
Najbardziej mnie bawia moi okoliczni rolnicy juz bez inwentarza ale z duzymi dachami, pozakładali dotacje dostali, to nic ze maja kredyt na to coś bo mu pan wyliczył, bo to norma. Sami pala węglem i śmieciami a cały ten syf osadza sie na " modułach" i weź tu teraz szmatkę...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Cóż. To jest pewien problem. Hołduje powiedzeniu, że świat należy zmieniać zaczynając od siebie. Małymi kroczkami.
Świata pewnie nie zmienię całego, ale jako również użytkownik fotowoltaiki ( tak wyszła tanio bo moja firma mi założyła :)) zwyczajnie inwestuje w ten sposób pieniądze które same wartości nie mają. Za 4 lata, będę miał prąd za darmo pomimo rosnącej ceny prądu przez najbliższe 10 lat. Wydawałem około 500 PLN na prąd wcześniej. To 6000 rocznie. Teraz nie płacę nic. Proszę mi poakzac dowolną inwestycje , gdzie z kapitału zainwestowanego na poziomie 50 000, co roku wyciągam 6000 na czysto czyli ponad 10%... Ja takie drugiej nie znam...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

500 zł miesięcznie za prąd? Masz tam uprawę marihuanen ? :D
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zdecydowałem sie na fotowoltaikę i nie żałuję tej decyzji, patrząc na obecne rachunki za prąd. Proponuje odwiedzenie strony fiormy, z któ©ej korzystałem https://adapia.pl i macie tam wszystko opisane, Jak dla mnie tego rodzaju rozwiązania to po prostu przyszłosc
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Moim zdaniem opłaca się. Jeszcze kilka lat temu instalacje takie były dość drogie i w wyliczeniach nie opłacała się instalacja. Jednak w ostatnim czasie sporo się tutaj zmienilo
Ceny instalacji znacznie spadły
Dofinansowania samorządów na instalację fotowoltaiki
Jak rownież znaczne podwyżki prądu ( dodatkowo pojawiają się głosy na temat tego, ze ceny prądu jeszcze bardziej wzrostną na przestrzeni lat).
Jesli myślicie u siebie nad taką instalacją, polecam kontakt z nimi: https://manitusolar.pl/ Jest to dystrybutor urządzen do fotowoltaiki.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Szukajcie kogoś, kto współpracuje z nimi - https://ecopartner.co/partner2 Bo jeśli ktoś ma jedną firmę, która to wszystko realizuje, to ciężko, aby zróżnicowali ofertę, co nie? Natomiast, jeśli mają umowy z wieloma markami, to bez problemów mogą dopasować coś konkretnego i głównie o to tutaj chodzi. Radzę podejść do tego na takiej zasadzie. Bo standardowo, to wiadomo jest, że każdy będzie zachwalał swoją ofertę - standard.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Aktualnie się nie opłaca.

Awaryjne
Drogie
Niejasne zasady odbioru z zakładu energetycznego ( maja się zmienić za rok-dwa)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

Nie zgadzam się, jak masz dobry zestaw fotowoltaiczny to jest to bardzo opłacalne. Sam posiadam falownik FoxESS i panele o mocy 5 kw i nie mam powodów do narzekań.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jaki koszt takiej instalacji i kiedy zakładana ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Nigdy bo. Co z tego ze tanio jak prądu niewyprodukujrsz - w gniazdku masz 253v i h tani falownik i tani panel z tania instalacja wyprodukuje 0
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jak będzie 253v w gniazdku to i sprzęt za milion nic nie wyprodukuje. Ale zauważyłem, że Energa rano obniża napięcie na trafo. W moim przypadku 2-3v.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Na forach użytkowników fotowoltaiki można poczytać jak ludzie kupują urządzenia prądożerne by zużywać ten prąd z foto na siłę od wiosny. Lepiej by było mieć piec gazowy z silnikiem Stirlinga i enerdze powiedziec pa. Fotowoltaika to super technologia ale dla bogatych krajów gdzie ludzi stać na pompy ciepła, aku. U nas partyzancka przesiadka z węgla, trocin i starych opon na foto.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0


Tylko przetłumacz to i**ots, zasada jest prosta, państwo odda z za 50% to ja biere, nic ze kredyt ale taki mały! Do tego usługa tego zaślepiona pała nie widzi i konserwacja co za tym idzie utylizacja przypomina to kupowanie passata czy golfa od niemca ktòry płakał jak oddawał w latach 90-.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Widać, że masz wiedzę jak nikt inny! Człowieku jaka konserwacja? Wolę płacić mniejszy kredyt od rachunku za prąd! Na swoje płacę. To inwestycja nawet z kredytem wychodzi stopa zwrotu jakieś 13% rocznie. Znajdź teraz lokatę z takim oprocentowaniem. Tak mogłem sobie pozwolić na klimatyzację, bo dobrałem nieco większą instalację. A dzięki temu mogę też tanio dogrzewać się zimą. Podwójny zysk, prąd za free i mniejszy rachunek za gaz. Kupiłem też zamrażarkę, dzięki temu jak jest dobra promka na produkty spożywcze to kupuję więcej i zyskuję, prąd mnie nic nie kosztuje.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2


Człowieku jak nie konserwujesz to nie jedziesz czego nie rozumiesz? Oznaczaj tylko dobrze te produkty z "promki" bo zamrażarka to nie jest autoklav, połowa produktòw szczegòlnie mięso nie jest w bulandi oznaczona czy jest rozmrożona czy nie więc te pseudo oszczędności na pràdzie wykorzystaj na wygodny sedes zebys zylakòw od s..rania i spinania nie dostał. Co do kredytòw to masz wiedzę jak 8 klasista wystarczy ze ktos zacznie podnosic stopy proc. to nasz glapka z nbp nie bedzie miał wyboru a wtedy twoje słomiane wyliczenia zabież na sedes.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

Dokladnie tak !!
Prosze mi pokazac jakakolwiek inwestycje ktora pasywnie prz wzgledu na nasze dzialania przybiesie na czysto zysk na takim poziomie !!
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1


Ty znowu pociskasz te bzdety, obudziłeś się po tygodniu chlania czy jesteś zwykłym im...becylem.
Mògłbym ci co nie co o inwestycjach powiedzieć, ale skoro nie rozumiesz znaczenia tego słowa to trudno to ekonomicznemu indolentowi tłumaczyć. "Inwestuj" dalej tylko za swoje.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4

Rozumiem, że całą instalację elektryczną w domu też konserwujesz?

Wazeliną smarujesz wszystkie kable? ;)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1


Tak konserwuje , robie pomiary co 3lata, sprawdzam złàcze i jak trzeba to na bm-ah trochę smaru się przydaje, kontroluje wyłácznik głòwny i po sprawie, co do kabli to mam ich w domu dosyć mało, większość to przewody oznaczeń nie podaje bo i tak uja skumasz...bujajcie sie worasy.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3

To skoro robisz to co czepiasz się fotowoltaiki? Jeśli tak czy siak robisz pomiary i inne. Śmiech na sali.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2


Bo mam mòzg i ta go*wnoburza u nas przypomina juz piramidę finansowa. Jedno jest pewne do pomiaròw to na pomocnika byś sie nawet nie nadał. Po śmiechu ułomnego poznać jego.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Odezwał się ułomny z mózgiem ;) Zapas smaru widzę masz. Więc propozycja, wysmaruj się nim i udawaj pantofelka. Zapomniałem, pantofelki jednak nie mają mózgu!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Coś bliższego o tych piecach gazowych z silnikiem Stirlinga? Jaką to ma wydajność, gdzie i za ile można kupić?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie jesteśmy krajem trzeciego świata. Polaków też stać na pompy ciepła. Zobacz sobie na statystyki programów typu "Czyste Powietrze" - aktualnie większość instalowanych źródeł ciepła bazuje właśnie na energii odnawialnej. Popularyzacja tej technologii powoduje stopniowy spadek cen. Sensowne informacje na temat kosztów montażu pompy ciepła możesz znaleźć tu - https://proheat.pl/ile-kosztuje-pompa-ciepla/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zapraszam do kontaktu, spotkajmy sie w Baninie, odpowiem na wszelkie pytania techniczne i formalne.
Koszt instalacji uzalezniony jest od:
1 mocy jaka jeste potrzebna, aby aktualne rachunki zbilansowac na zero
2 orientacji i nachylenia dachu wzgledem pludnia
3 wybranej technologii i komponentów (producenci, długość gwarancji etc)

Bez poznania tych trzech punktow, nie sposob wycenic wykonania instalacji fotowoltaicznej.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Myślę, że taka inwestycja jest jak najbardziej opłacalna. Warto poszukać firmy, która zajmie się tym naprawdę dobrze i w miarę tanio. Panele fotowoltaiczne znacznie obniżą Twoje rachunki i chociaż ilość wyprodukowanego prądu zależy od pogody i długości dnia, zawsze będziesz "kilka groszy" do przodu. Dla mnie ważne jest też to, że rozwiązanie to jest dobre dla środowiska. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: http://www.forum-lodz.pl/weblog_entry.php?e=48 więc warto poświęcić chwilę na ten artykuł.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4

Boszzeee ale spam! Ile teraz płacą za takie spamowanie? 50gr od słowa?
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

najlepsze jest to, że Ci od reklamy szeptanej nie jak nie potrafią napisać tak jakoś naturalnie, jak opinia zwykłego człowieka, zawsze piszą jakie to największe szczęście ich w życiu spotkało bo kupili tampony w sklepie stodoła sp z o.o. ;D
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

Pewnie to szablony, pisane przez "speców" od marketingu i dlatego to brzmi sztucznie. Te trolle tylko wklejają ten tekst na każdym forum jakie snajdą w necie i cyk - 50 groszy :)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Bolą cztery litery że maja taniej
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Zainwestowali grubą kasę żeby dziś mieć taniej, ale ustawodawca sprawi, że "jutro" już nie będą mieli. Nie wiem kogo będą bolały ostatecznie te czetery litery.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

Jest gwarancja obecnych opustów na 15 lat. Ale zobaczymy. Wg nowych zasad dalej opłaca się fotowoltaika. Różnica jest tylko taka, że okres zwrotu wydłuży się o jakieś 3 - 4 lata. Ale to się jeszcze okaże w przyszłym roku. Zobaczymy jakie będą dofinansowania.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

z tym to bym aż tak nie szalał, rozumiem, że firmy zakładające muszą różowych okularów używać
ale jak miesięczne rachunki np 200zł ktoś ma to rocznie np 2400
wiec jak zestaw fotowoltaiki ok 5kW to z 25 000 z dopłatą - niech będzie 22 000
to okres zwrotu bym strzelał 12-15 lat- nie wiem ile kosztuje eksploatacja (serwis/czyszczenie paneli)

nie uwzględniająca problemów z oddaniem prądu do sieci - wiec rachunki miesięczne mogą i tak zostać np 80zł - to raczej zbliżało się do 15-20lat okresu ewentualnego zwrotu.... o ile
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 1

mam jeszcze pytanie, pomijając wysokość rachunków, czy to prawda, że jak zamontuję fotowoltaikę to cały sprzęt elektryczny w domu typu pralka , lodówka, telewizor i inne szybciej się będzie zużywał i trzeba będzie wymieniać?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Tak
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dodatkowo szybciej zużywa się terakota w łazience na piętrze i żółkną ściany w przedpokoju, a w ogrodzie zaczynają rosnąć daktyle.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Ok zasadniczo wydziela się więcej ciepła na elementach wiec szybciej się psuja
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Na jakich elementach wydziela się więcej ciepła ???????
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Obecnie większość urządzeń ma zasilacz impulsowy który to składa się generalnie z mosta prostowniczego , rezystora ograniczającego prąd startowy, kondensatora itd. Wartość średnia w gniazdku to No 230v a skuteczna to już 400v PV działa na zasadzie podwyższenia napięcia tak aby prąd wypchnąć do sąsiada No i się zaczyna nie 230 a ju 253 i dalej to se idzie na lekko wyższa temperaturę czyli np 3c średnio daje 8-10% krótsze życie układu scalonego (..,)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jak już piszecie takie mądrości to nie siejcie dezinformacji. Wartość skuteczna 230V, szczytowa 325V (wartość skuteczna razy pierwiastek z 2), średnia 0V bo prąd przemienny bez składowej stałej, chyba że się go najpierw wyprostuje dwupołówkowo to wtedy 207V (wartość skuteczna razy 2 pierwiastki z 2 dzielone przez pi). Tolerancja wartości skutecznej 230V +/-10% stąd dopuszczalny zakres od 207 do 253. W rzeczywistej sieci ten sinus jest odkształcony i obliczenia robią się bardziej skomplikowane. A trwałość elektroniki zależy od głównie od tego, czy projektowana przez inżynierów czy księgowych. Da się zrobić by działało długo ale wtedy kosztuje, a że jest parcie na niskie ceny i mało kto patrzy długoterminowo (ile wydam na telewizory przez 20 lat) to mamy to co mamy. Unia się dołożyła z RoHS i produkujemy kilka razy więcej elektrośmieci, ale za to jakich ekologicznych lutowanych bezołowiowo (choć by ten ołów wypłukać do środowiska, trzeba by było podlewać jakimś stężonym kwasem).
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0


Amelek wam wyjaśnił, więc proszę nie prostować prądu dwupołôwkowo i unia jest temu winna a amelek chińskie śmieci, których uzywa i wciska utylizuje w garazu i są lepsze...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Post wysłany z sieci amelek.net co łatwo stwierdzić po IP - ale jakie to ma znaczenie dla tematu dyskusji?
Kiedyś elektronika była bardziej niezawodna i łatwiej naprawialna, ale tego młodzi gniewni nie pamiętają.
Domowe routery wypożyczane gratis są tanie chińskie i ich jakość bywa różna, ale klient jest o tym informowany i ma wybór - może sobie kupić dowolnie wybrany lepszy router w każdym sklepie z routerami, nic nie jest wciskane.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie cały sprzęt będzie się szybciej zużywał - zależy od odbiornika. Panele fotowoltaiczne (a dokładnie inwerter) powoduje podwyższenie napięcia użytkowego (do maksymalnej wartości 253V).
Znaczna większość urządzeń elektronicznych (TV, komputer, laptop, itd.) posiada zasilacze impulsowe dla których wzrost napięcia w sieci +10% powoduje zmniejszenie prądu na wejściu zasilacza - w przypadku takich urządzeń nie powinno być żadnej różnicy, o ile nie zostanie przekroczone napięcie maksymalne.
Urządzenia, gdzie wykorzystuje się napięcie bezpośrednio (pralka, lodówka, grzałka, czajnik elektryczny, żarówka z włóknem oraz posiadające zasilacz transformatorowy) przy wyższym napięciu będzie przepływał przez nie wyższy prąd, co powoduje szybsze zużycie (poprzez większą mocy w urządzeniu, która w większości jest zamieniana na ciepło).
Takie urządzenia będą zużywać więcej energii niż przed założeniem paneli. Ale, np. czajnik elektryczny będzie szybciej gotował wodę.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1


Łał o ile szybciej na wtogodzinę? Zainwestuje w czajniki zeby zużyć moją moc!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Taki bełkot zebszok , wygooglaj sobie FIT i MTBF
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Brednie do potęgi. Inwerter nie podwyższa tylko obniża napięcie do umownej wartości 230V, konwertując je z prądu stałego na zmienny. Zakładając oczywiście że mówimy o instalacji jednofazowej . Wahania napięcia występują w równym stopniu przy instalacji fotowoltaicznej jak i dostarczanej z sieci. W przypadku inwertera dobrej klasy są one nawet mniejsze z uwagi na niestabilność sieci energetycznej spowodowaną chociażby zmiennym obciążeniem w zależności od pory dnia, Panu wypisującemu te i**otyzmy proponuję przerobić materiał fizyki na poziomie szkoły podstawowej. Twierdzenie że podwyższenie napięcia powoduje przepływanie większego prądu kwalifikuje się do i**otyzmu roku ponieważ jest dokładnie odwrotnie. Im wyższe napięcie tym mniejszy prąd pobierany przez urządzenie, także panu "inżynierowi sieci elektrycznych" już dziękujemy.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4

hej

Założyłem jakiś zcas temu panele i powiem szczerze jest mi obojętne czy wydatek kiedyś się zwróci czy nie zwróci. Wystarczy mi satysfakcja , że robię coś pożytecznego dla środowiska produkując prąd i zmniejszając w ten sposób zapotrzebowanie na brudny prąd z węgla.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4

To chyba nie do końca tak działa. Poczytaj trochę o problemach z OZE dla normalnych elektrowni.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

Szukam informacji na temat rzetelności firmy Supreme Energy sp. z o.o. Gdańsk, jakoś trudno cokolwiek znaleźć, bardzo to dziwne Mają dużo ogłoszeń - dam pracę, tak dużo że wydało mi się to podejrzane, opinii o instalacjach jakoś nie ma. Ktoś korzystał?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ja skorzystałem z usług Elus z Kartuz https://www.elus.pl/fotowoltaika/
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

Od Calma Energy. Dzwoniłem do kilku firm - usłyszałem nawet o kilku miesiącach oczekiwania. U nich ma gwarancję montażu w 2 tygodnie, porządne podzespoły i dobrą cenę. Na początku kolejnego tygodnia montaż i wtedy napiszę coś więcej, natomiast wstępnie jestem z tego wyboru bardzo zadowolony, bo wszystko jest realizowane zgodnie z planem.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Szukacie gdzieś daleko po kraju a mnie jedna lokalna firma (biuro w centrum Banina) w ciągu 2 tygodni zrobiła 2 mikroinstalacje (2,88 i 3,6 kWp), byłoby nawet szybciej ale było kilka dni deszczowych i stąd małe opóźnienie, teraz już piłeczka po stronie Energi (czekamy na wymianę liczników), zobaczymy może jeszcze się uda zdążyć na 3000+. Duża autokonsumpcja więc jest szansa na zwrot inwestycji w rozsądnym czasie (rachunków nie wyzeruje - na to niestety dach za mały - ale chociaż zmniejszy).
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

U mnie panele montowali panowie ze Stilo Energy. Nawet wniosek o dofinansowanie pomogli przygotować. Od roku ciesze się niższymi rachunkami za prąd, a do tego mam bezpieczną instalację - system mikrofalowników.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

warto założyć ale odpowiedniej firmy i jakości panele. Firma Stilo Energy oferuje instalacje oparte na mikroinwenterach co daje dużo pozytywnego samej instalacji ponieważ panele działają niezależnie. Jak jeden jest zacieniony to pozostałe pracują w 100%.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3

Żałosne...
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0

no co coraz ciężej sprzedać, to się chłopy starają z tą reklamą szemraną....

ja tam lubię wysokie rachunki i tyle ;)
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

zawsze się opłaca, ale trzeba sprawdzać, szukać. Ja polecam http://www.solarstag.pl specjaliści w każdej dziedzinie, no i firma z tradycją.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4

he nawet nie sprawdzasz, ze spamujesz reklama pod reklama ;) ale w sumie jak się znają na wszystkim to i na reklamie szeptanej ;)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Moim zdaniem warto. Sama przeglądam już ofertę fotowoltaiki sigma. w dodatku można skorzystać z dofinansowania: https://sigmapolska.pl/dotacja-na-fotowoltaike-2021/ . Sprawdźcie sobie, jakie są dotacje na tego typu instalacje.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4

Nie warto , technologia niedopracowana, kłopoty z odbiorem, ceny wysokie, a i warunki się zmieniają. Śmiać mi się chce jak widzę , ze ktos liczy , ze jak podpisze umowę w tym roku to mu nie zmienia warunków odbioru np za dwa-trzy lata
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 3
Warto doczytać o rodzajach fotowoltaiki: https://skomat-fotowoltaika.pl/instalacje-fotowoltaiczne/rodzaje-paneli-fotowoltaicznych/ Wszystko zależy od składanej oferty.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Moim zdaniem jak najbardziej (zresztą, wiem z autopsji), ale jednak lepiej skorzystać z usług sprawdzonej firmy. Bardzo polecam Fotowoltaika Plus (nie jestem tylko pewny, czy działają na terenie Trójmiasta, ale mają punkty w całej Polsce). Jeśli masz wątpliwości, możesz umówić się na darmową konsultację https://fotowoltaika.plus/fotowoltaika/dla-domu/ . Przygotuj sobie listę pytań najlepiej zawczasu. :) Warto podpytać o dotacje.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Nie polecam firmy. Jak przyjechali robić, to sąsiad do mnie dzwoni, żebym szybko wybiegł przed dom - sam nie mogłem uwierzyć w to, że kolesiowi nie chciało się zejść z dachu tylko odlał mi się do kanału wentylacyjnego!
Chamstwo i prostactwo.
A do tego awarie po zimie - Nie Polecam!
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

Warto. Pod warunkiem, że trafisz na dobrą firmę, która założy Ci panele dobrej jakości. Dlatego zanim zaufasz pierwszej lepszej firmie, umów się na spotkanie z różnymi przedstawicielami, porównaj oferty, materiały, itd. Wbrew pozorom wcale nie ejst łatwo znaleźć dobrą firmę i najlepiej szukać kogoś z polecenia. Mi kolega polecił: https://fotowoltaika.plus/fotowoltaika/dla-domu/ Ma panele już od ponad roku i nic złego się nie dzieje, a przy zakładaniu niczego mu nie zepsuli - co niestety zdarza się dosyć często.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

wiem, że bot ;) ale to znaczy z tego co napisałem, że firma często coś psuje, ale tobie się udało i tym razem nic nie zepsuli no nic polecam ;)

ehh popracujcie nad treściś ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Najważniejsze to powierzyć instalację specjalistom jak oni - https://calma.pl/ . Ogarną temat sprawnie i szybko. Od nowego roku co prawda w przepisach ma się trochę zmienić, więc trzeba śledzić wszystko, ale myślę, że nadal będzie to świetna inwestycja. U nas rachunki za prąd teraz są dużo dużo niższe, bardzo to cieszy.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 5

Ja zrobiłam sobie symulację w kalkulatorze opłacalności zakupu fotowoltaiki na stronie https://bezplatnyaudyt.pl i wyszło mi, że spłaci mi się instalacja w ciągu 5 lat (nawiasem mówiąc bardzo dobry kalkulator bo bierze pod uwagę profil klienta, kierunek dachu oraz kąt dachu). Myślę, że jeśli chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną to fotowoltaika jest must have każdego gospodarstwa. Cieszy mnie tez, że rząd wprowadza wirtualnego konsumenta, który pozwala budować instalacje dla całych bloków kilometry od ich miejsca zamieszkania (!).
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3

Fotowoltaiczne nie przyczynia się do neutralności. Od listopada do lutego w PL średnio wyprodukujesz 0,5% tego co w lato.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Wszystko zależy, ale dobrą kalkulację zysków zrobi ci ta firma https://fotowoltaika-serwis.com.pl/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 7

Opłaca się ale raczej nie z taką firmą co chodzą i zachęcają... bo mi się wydaje, że te firmy to w większości poupadają jak się przepisy zmienią. Jak chcesz nie martwić się co będzie za kilka lat z instalacją, serwisem i gwarancją to polecam https://www.otovo.pl/ . To firma z wieloletnim doświadczeniem i ugruntowaną pozycją na rynku.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 6

heh no jak miło, że ktoś pisze, że nie zachęca - te kurde spam boty to takie fajne ostatnio ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia z aplikacjami do fotowoltaiki? Szukam czegoś, co będzie dobre dla osoby, która siedzi w branży - w sensie obraca takimi rozwiązaniami. Czy przychodzi Wam coś na myśl?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

EcoManager. Znasz? Darmowa aplikacja. Kilka sensownych funkcji, wszystko w jednej apce.
Na pewno polecam wycenę części - faktycznie daje radę tak znaleźć je w najniższej cenie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Opłaca, tylko trzeba wybrać firmę która ma jakąś renomę i zna się na tym. Krajowy projekt energetyczny jest firmą godną zaufania i dlatego ją wybrałem. Wszystko jest rzetelne i zawarte w umowie, nie ma niedomówień a obsługa klienta jest na poziomie. Jeśli ktoś nadal zastanawia się nad instalacją foto to polecam zadzwonić albo umówić się na spotkanie z handlowcem.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

W kwestii fotowoltaiki warto zaufać doświadczeniu a takim może się pochwalić firma ZieloneQ. to rzetelna i porządna firma, nie jakieś naciągacze. Mają lata doświadczenia, zajmują się całościowo fotowolataiką nie tylko samym montażem, pomogą fachowo nawet w zdobyciu dofinansowania polecam https://zieloneq.pl/?utm_source=buzz&utm_medium=forum&utm_campaign=buzz&utm_id=zieloneq
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4

Czy naprawdę reklama na forum sprawia ci przyjemność i znajdujesz Dzieki temu klientów? Masakra. Jeszcze piszecie ogłoszenie jak byście kogoś polecali. A polecacie samych siebie. Fotowoltaiko kochana.
Jak jesteś dobry to się nie musisz ogłaszać.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Uczciwą wycenę na panele dostaniesz jeszcze w https://4-eco.pl/o-nas/ i ogarniają podłączenie do sieci i załatwiają formalności z dofinansowaniem. Możesz się upewnić bezpośrednio, czy się wpisujesz w widełki aktualnych programów. Mocno się specjalizują w tzw. bezobsługowych instalacjach, w których praktycznie nie wymaga się serwisowania.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Ja zdecydowałam się na firmę invest solar. Pomogli mi to wszystko zorganizować, zajęli się montażem i wybraniem najlepszej oferty. Współpraca bezproblemowa polecam tą firme!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ze swojej strony mogę Wam polecić ofertę na stronie https://sunking.pl/krakow/ , ponieważ są to najlepsi eksperci w przypadku instalacji fotowoltaicznych w Krakowie. Kilka miesięcy temu sam skorzystałem z ich oferty i jestem bardzo zadowolony z wykonanej przez nich pracy.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Nadal warto, tylko warto pamiętać aby wybrać dobrej jakości i sprawdzoną firmą. ja mogę polecić taniekilowaty.pl, montaż od zamówienia 2 tygodnie. Fachowcy !
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

W aktualnej sytuacji okres zwrotu to do 7 lat, kwestia taka, jak zostaną dobrane rozwiązania, czy postawicie na jakość i dopasujecie wszystko do swoich oczekiwań. Ważna jest solidna gwarancja na całość. Calma ma nawet do 30 lat. Zwracajcie uwagę na to, co się będzie składać na fotowoltaikę, bo od tego zależy, jak będzie działać cała instalacja.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ogłaszała się tu kiedyś lokalna firma z Banina, działa jeszcze? Jest fotowoltaika do rozbudowy mocy w rozsądnych kosztach. Tylko montaż konstrukcji na dachu, cała paleta 31 sztuk paneli (być może zmieści się o kilka więcej, ale to by trzeba dokładniej pomierzyć na dachu), okablowanie DC i papierologia ppoż powyżej 6,5 kW - cała reszta (w tym 2 falowniki, zabezpieczenia DC i AC, uziemienie, 2 liczniki już dwukierunkowe zgłoszone w terminie) już jest i działa.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Czy myjecie i czyścicie panele fotowoltaiczne? Co o tym sądzicie?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Poprzedniej zimy byłem w gorach i zwracałem uwagę właśnie jak bardzo są zaśnieżone panele. I śnieg nie zleci z nich szybciej niż z dachu. Każde zanieczyszczenie po deszczu jest widoczne na panelach, a każdy nastepny deszcz to nowe zanieczyszczenia , najbardziej to widać na wiosne jak wszystko pyli to panele są żółte. Oczywiście nie widać tego z dołu. Mycie paneli to oczyszczona woda z myjki ciśnieniowej .

Od siebie polecam firmę, która świadczy takie usługi w Gdańsku ale i na terenie województwa Pomorskiego https://czystepanele.com/ .
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 5

Ja mam już od jakiegoś czasu panele i pompę ciepła. Jestem bardzo zadowolony z przebiegu całego montażu ale także i obsługi. Skorzystałem usług firmy Invest solar, profesjonalna obsługa, wszystko wytłumaczyli jak trzeba. polecam!!
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3

Instalacje fotowoltaiczne wykonuje taka firma jak Solarna Polska - http://www.solarnapolska.pl . Kontakt z pracownikami pozwoli na omówienie instalacji i ewentualny wybór właściwych dla klienta paneli, mocy instalacji. Taka obsługa to szansa na stworzenie warunków, w których łatwiej będzie wybrać właściwy projekt.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Można skorzystać z takiej firmy lub zamówić sprzęt np. tu: https://el-corte.pl/ i szukać montażystów we własnym zakresie. są dwie drogi
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Najbardziej to chyba opłaca się zakładać firmom. https://hotmoney.pl/ile-kosztuje-instalacja-fotowoltaiczna-dla-firm/ W tym artykule napisali, że firmy mogą starać się nawet o dofinansowanie instalacji fotowoltaiki. To droga inwestycja i fajnie, że chociaż trochę ktoś im dokłada.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4

Inwestycja jest duża ale bardzo szybko się zwraca. Brat zakładał fotowoltaike i pompę ciepła w firmie invest solar i bardzo sobie chwalił. Firma zajęła się wszystkim od doboru najlepszych materiałów po montaż
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 6

Chciałem przestrzec przed firmą grupa pst roman jurkiewicz z Wrocławia podczas montażu instalacji w moim domu przez odłączanie N spowodowali spalenie urządzeń które były podłączone do sieci, wyłącznik bezpieczeństwa chcieli zamontować wewnątrz domu , nie mają w zwyczaju sprzątać po sobie.
Widać, że firma zatrudnia ludzi z łapanki mających problemy w komunikacji w j. polskim,
Nie chcą pokryć szkód starają się zwalić winę na klienta wmawiając nieprawdziwe historie, że klient sam ingerował w instalację.
Z moich informacji wynika , że takich przypadków było więcej. Moja sprawa skończy się najprawdopodobniej w sądzie, ale może ktoś po przeczytaniu uchroni się przed tymi partaczami.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jest to świetna inwestycja na lata, lecz później możesz się ciszyć prądem praktycznie zero złotych, sam posiadam takie panele i za jakiś czas mi się zwrócą. Podsyłam link do firmy, która mi montowała panele https://amgroupsolar.com/am-group-solar-fotowoltaika-gdansk/
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 4

Nie warto. Za cenę fotowoltaika dociepl budynek. A modernizacja ogrzewania dopiero po docieplenie - będzie taniej bo i mniejsze grzejniki i kocioł. Ewentualnie w kolektory do cwu warto bo za 5-7tys zrobisz i zwróci się szybko. Przy takim budynku bez modernizacji nawet nie myśl o ogrzewaniu prądem bo foto nic nie pomoże i taniej nie będzie A raczej drożej

Dobrze będzie wyremontować dach:

https://cws.expert/naprawa-dachu-blachy/

Przez niego ucieka wiele ciepła.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4

Nie, zazwyczaj są to firmy niskich lotów, które na siłę przyciągają klientów by się utrzymać, a nie wiedzą nawet jak wygląda dobry program do projektowania fotowoltaiki (tutaj możesz o tym poczytać: https://www.programy-cad.pl/program-do-projektowania-3d/. Lepiej znaleźć kogoś renomowanego i poczekać jakiś czas gdy będzie miał termin na wykonanie inwestycji :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Przy dzisiejszych cenach prądu chyba jednak warto rozważyć instalacje fotowoltaiki w domu. Mam od kilkunastu miesięcy u siebie w domu i teraz chce założyc własną farmę fotowoltaiczną - to już większa inwestycja. Dlatego jestem w trakcie rozmów z firmą: - https://heliosstrategia.pl/farmy-fotowoltaiczne , która cieszy się bardzo dobrą opinią. I ma ogromne doświadczenie
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 7

U mnie bardzo się to opłaciło. Pieniądze w portfelu, niezła oszczędność. Zakładała firma gamaelektro i szczerze ich polecam.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4


Faktycznie na fotowoltaikę się można zdecydować i jest spora popularność. Jak się przejedzie po wioskach to już co drugi dom ma panele, ale rzeczywiście jeszcze trzeba mieć kogoś kto to zamontuje. Można też z porównywarki szukać jak energomat.pl, gdzie są oferty różnych wykonawców.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

W obecnych czasach to bardzo dobra inwestycja. Po kilku latach będziesz mieć niemal darmowy prąd, dlatego najlepiej od początku zamontować elektronikę wysokiej jakości, takiej jak np. z hurtownii https://el12.pl/oswietlenie,k332.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

W tamtym roku zdecydowaliśmy się na zainstalowanie instalacji w naszym nowym domu. Wybraliśmy firmę Gama Elektro i to był zdecydowanie dobry wybór.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3

No teraz to trochę dylemat. Już nie ma takich warunków, takich dopłat jak rok temu. Ale z drugiej strony koszty energii tylko rosną i raczej mniejsze to już nigdy nie będą. Na razie rozmawiamy z Hymonem, bo wersji w głowie mamy kilka. Same panele, panele z opcją powiększenia w przyszłości. No i opcja na magazyn energii. Podobno mają być na to dotacje, ale drogie to jednak.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

O zaletach fotowolatiki i o tym, dlaczego warto ją zainstalować możecie poczytać tutaj: https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/fotowoltaika-czemu-warto-zainstalowac-panele . Poradnik jest naprawdę fajnie napisany, można znaleźć tam konkretne argumenty za. Jedyny minus to droga instalacja ale przecież to się zwróci szybciutko.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Założenie instalacji fotowoltaicznej przez firmę Solar Squad to jedna z najlepszych decyzji, jakie podjąłem w ostatnim czasie. Moje rachunki za prąd znacznie się zmniejszyły, a ja czuję się dobrze wiedząc, że korzystam z czystej i ekologicznej energii.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

no i jak tu nie puścić pawia czytając te jakże marne autoreklamy?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Od prawie 10 lat na rynku odnawialnych źródeł energii w Małopolsce funkcjonuje https://www.helios-myslenice.pl/oferta/pompy-ciepla-krakow, a w ich ofercie występują pompy ciepła większości uznanych producentów Viessmann, Hewalex, Dimplex, Nibe. Do tego utrzymują firmowy serwis pomp ciepła amerykańskiej marki York.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4

Klasyczny montaż paneli PV zlecisz w https://www.fotowolt-expert.pl/ lub poproś o niezależne od sieci wdrożenie, bo też się tym zajmują. Opłacalność inwestycji poznasz przy wycenie mniej więcej i w taki sposób się właśnie podejmuje dalsze decyzje.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3


Moim zdaniem się opłaca, ale nie powinno się tego robić dlatego, że akwizytorzy chodzą i namawiają czy dzwonią do nas boty z infolinii. Zanim się podejmie taką decyzję, trzeba to naprawdę dobrze przemyśleć, a także dokształcić się - poczytać o rodzajach instalacji i samych paneli fotowoltaicznych, chociażby tutaj https://www.hewalex.pl/oferta/fotowoltaika/panele-fotowoltaiczne/ a także porównać oferty firm, które montują takie przydomowe elektrownie. Warto popatrzeć czy któraś oferuje na przykład doradztwo lub pomoc z uzyskaniem dotacji.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Panele w dłuższej perspektywie mogą przynieść oszczędności i korzyści dla środowiska, ale wymagają dokładnej analizy. Lepiej poszukać jakiejś solidnej firmy, która Ci odpowiednio te panele ustawi itd. Jeżeli muszą chodzić po domach i zachęcać to coś jest z nimi nie tak. Ja mam sprawdzoną firmę SIB, ale oni są z Bielska-Białej. Moim zdaniem fotowoltaika to doskonała inwestycja na przyszłość.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Banino

Szambo - wywóz (43 odpowiedzi)

Hej ile płacicie za wywóz szamba 10m? U Richerta kolejna podwyżka (140pln) i zastanawiam się nad...

Jak się mieszka w Baninie (3 odpowiedzi)

Cześć Chciałabym dopytać jak się mieszka w Baninie? Czy ktoś z Was dojeżdża do pracy do Gdańska?...

Deweloper Dom Moich Marzeń (Banino / Dąbrowa) (116 odpowiedzi)

Jakieś opinie na temat dewelopera Dom Moich Marzeń budującego na skraju Banina i Dąbrowy ?...

do góry