Re: nie na temat-wynagrodzenie...!
Za stroną jobpilot:
"Jak obliczać wynagrodzenie netto?
Wysokość płacy brutto zagwarantowana w umowie zawartej z pracodawcą, nie jest kwotą, która trafia do naszego portfela....
rozwiń
Za stroną jobpilot:
"Jak obliczać wynagrodzenie netto?
Wysokość płacy brutto zagwarantowana w umowie zawartej z pracodawcą, nie jest kwotą, która trafia do naszego portfela. Przyczyną różnicy pomiędzy kwotą stanowiącą koszt dla pracodawcy a płacą należną pracownikowi do wypłaty są różnego rodzaju potrącenia, które mogą mieć charakter obowiązkowy bądź dobrowolny. Obowiązkowymi odliczeniami są:
składki na ubezpieczenia społeczne
zaliczka na podatek dochodowy
składka na ubezpieczenie zdrowotne
Obowiązek obliczenia kwoty tych potrąceń, a następnie pomniejszenia o nią wynagrodzenia brutto ciąży na pracodawcy. Pracodawca zobligowany jest również do przekazania w naszym imieniu odliczonych składek i zaliczek właściwym urzędom. Wprawdzie kwoty odliczeń obniżają wysokość płacy należnej do wypłaty, ale jednocześnie zwalniają nas z konieczności obliczania oraz opłacania powyższych składek i zaliczek. W przeciwnym wypadku bylibyśmy zmuszeni przeznaczyć część otrzymanego wynagrodzenia na sfinansowanie wymienionych obciążeń.
Wynagrodzenie brutto
Wynagrodzeniem brutto jest kwota przysługująca pracownikowi przed odliczeniem składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy, składki na ubezpieczenie zdrowotne i innych potrąceń. Na wynagrodzenie brutto składa się wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatkowe.
Wynagrodzenie zasadnicze jest podstawowym składnikiem systemu wynagradzania, wypłacanym co najmniej raz w miesiącu w stałym, ustalonym terminie. Minimalna jego wysokość, normowana jest prawem i wynosi w 2006 roku (w przypadku osoby zatrudnionej
w pełnym wymiarze czasu pracy) 899,10 zł.
Uzupełniającym składnikiem wynagrodzenia zasadniczego jest wynagrodzenie dodatkowe, którego wysokość uzależniona jest od indywidualnych właściwości lub warunków wykonywanej pracy, kwalifikacji zawodowych pracownika oraz dodatków jak nagrody premie i deputaty (świadczenia rzeczowe). Wynagrodzenie te może być wypłacane stale lub okresowo, może mieć też charakter jednorazowy lub być wypłacane w nieregularnych przedziałach czasowych."
Nie wiem, skąd szafa przyjęła, że zasadnicze MOŻE być netto (nie wynika to ani z KC, gdzie mówi się o obowiązkowych potrąceniach z wynagrodzenia, ani ze wzoru umowy o pracę zawartego w rozporządzeniu Min. Pracy... do ww. Kodeksu).
Na pewno zasiłek macierzyński nie jest oskładkowany ZUS-em, a jedynie podatkiem i skł. zdrowotną. :)))))
zobacz wątek