Odpowiadasz na:

Re: podatek adiacencki

Opłatę adiacencką w drodze decyzji administracyjnej nakłada właściwy ze względu na położenie nieruchomości Wójt, Burmistrz lub Prezydent Miasta w przypadkach, gdy wartość danej nieruchomości... rozwiń

Opłatę adiacencką w drodze decyzji administracyjnej nakłada właściwy ze względu na położenie nieruchomości Wójt, Burmistrz lub Prezydent Miasta w przypadkach, gdy wartość danej nieruchomości wzrosła:

wskutek podziału
wskutek inwestycji infrastrukturalnych poczynionych przez gminę

Opłata ta obciąża właściciela nieruchomości, której wartość wzrosła i jest uznawana jako jego wkład w inwestycję. Niejednokrotnie otrzymanie pisemnej decyzji o nałożeniu opłaty adiacenckiej łączy się z niemałym szokiem, gdyż kwoty tych opłat wynoszą do 50% kwoty, o którą wzrosła wartość nieruchomości, co w praktyce oznacza konieczność zapłaty na rzecz gminy od kilkunastu do kilkudziesięciu (a w niektórych przypadkach nawet kilkuset!) tysięcy złotych!

Należy pamiętać jednak, że nałożenie opłaty adiacenckiej na właściciela nieruchomości odbywa się w formie decyzji administracyjnej, a każda decyzja administracyjna podlega zaskarżeniu przeciwko decyzji o naliczeniu opłaty adiacenckiej również można się bronić. Najważniejsze jest jednak na tym etapie sprawne działanie od momentu otrzymania decyzji właściciel nieruchomości ma tylko 2 tygodnie na złożenie odwołania i w tym okresie bezwzględnie powinien to uczynić.

Wysokość opłaty ustala się na podstawie operatu szacunkowego, którego wykonanie gmina najczęściej zleca prywatnym przedsiębiorcom rzeczoznawco majątkowym. I na tym etapie już mogą pojawić się zarzuty odnośnie przesłanek wziętych pod uwagę przez rzeczoznawcę sporządzającego operat z naszego doświadczenia wynika, że niejednokrotnie operaty sporządzane są nierzetelnie, można by rzecz taśmowo co pozostawia otwartą furtkę do starań o obniżenie wysokości opłat na drodze postępowania administracyjnego. Pomijanie przez rzeczoznawców przesłanek przemawiających za obniżeniem wartości nieruchomości, a także nieadekwatne porównania cen i analizy rynku te i wiele innych czynników decydowały o tym, że w efekcie działań podjętych przez naszą Kancelarię znacznie obniżono lub wręcz zniwelowano do 0 zł nałożoną wcześniej wysoką opłatę adiacencką.

Kolejnymi przesłankami, na których można się oprzeć są błędy proceduralne dokonywane przez urzędy gmin podczas naliczania opłat adiacenckich wynika to po części z niedbalstwa urzędników, a po części z faktu niezrozumienia przez nich istoty procedury jak i samej opłaty, a w efekcie umożliwia obniżenie kwoty opłaty lub uchylenie całej decyzji.

Jeśli więc, Szanowny Czytelniku, dokonałeś podziału i przekwalifikowania nieruchomości lub ukończono inwestycje infrastrukturalne takie jak wodociągi, kanalizacje, drogi etc. w okolicy Twojej nieruchomości, możesz być pewien, że otrzymasz decyzję o ustaleniu opłaty adiacenckiej.

Od Ciebie tylko zależy, co z nią zrobisz, czy pokornie zapłacisz gminie kilkadziesiąt tysięcy złotych, czy upomnisz się o swoje prawa, zwrócisz się do nas o pomoc, a my doprowadzimy do ustalenia opłaty na właściwym, niższym poziomie lub podważymy całkowicie decyzję o jej wydaniu.

mgr Kamil Kucharski

http://kancelaria-explicite.pl/2012/05/25/naliczono-ci-oplate-adiacencka-to-cie-zainteresuje/

Ta kancelaria pomaga

zobacz wątek
12 lat temu
~lolo

Odpowiedź

Autor

Polityka prywatności
do góry