Widok

skan dowodu- a po co?

http://ogloszenia.trojmiasto.pl/praca-zatrudnie/stanowisko-sprzedawcy-oraz-pracownika-ochrony-ogl4241263.html

wysyłasz CV
odpisują:

Witam!
W celu dalszej rekrutacji proszę o przesłanie skanu bądź zdjęć dowodu osobistego z dwóch stron.

z poważaniem ......

TYLKO PYTAM PO CO IM SKAN DOWODU??
NIE ROZUMIEM, może ktoś mi wyjaśni????
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
poodbne było w gdansku i cisza nikt sie nie odezwał
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Jeśli do agencji ochrony to potrzebne do sprawdzenia kandydata pod względem niekaralności. Pracodawca ma prawo żądać tych danych od pracownika jeśli wymagają tego inne przepisy odnośnie stanowiska pracy. Zgodnie z ustawą o Krajowym Rejestrze Karnym, prawo do uzyskania informacji o osobach, których dane osobowe zgromadzone zostały w Rejestrze, przysługuje m.in. "pracodawcom, w zakresie niezbędnym dla zatrudnienia pracownika, co do
którego z przepisów ustawy wynika wymóg niekaralności, korzystania z pełni praw publicznych, a także ustalenia uprawnienia do zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej".

podania informacji o niekaralności wymagają m.in. rekrutacje na: *taksówkarza (wymóg niekaralności za przestępstwa umyślne przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, wiarygodności dokumentów, środowisku, życiu i zdrowiu, wolności seksualnej i obyczajności),
*pracownika ochrony i detektywa (wymóg niekaralności za przestępstwa umyślne),
*przewodnia i pilota wycieczek (wymóg niekaralności za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego bądź pilota wycieczek),
*urzędnika samorządowego, państwowego oraz inspektora kontroli skarbowej (wymóg niekaralności za przestępstwa umyślne).

Można także dobrowolnie przedstawić takie zaświadczenie aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Kandydat na pracownika może otrzymać na swój wniosek zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego, gdyż każda osoba może sprawdzić czy w tym rejestrze figurują dotyczące jego dane.Zaświadczenie o niekaralności (wyciąg z Krajowego Rejestru Karnego) można otrzymać za opłatą w wysokości 50 zł, w wydziałach przy sądach powszechnych. (potrzebny jest dowód i niezbędne będzie wypełnienie wniosku osobiści) wydają zaświadczenie tego samego dnia.
Więcej o KRK http://bip.ms.gov.pl/pl/rejestry-i-ewidencje/krajowy-rejestr-karny/

Przechowywanie jednak przez pracodawcę zaświadczenia o niekaralności w aktach osobowych pracownika jest możliwie tylko w przypadku złożenia przez kandydata do pracy dodatkowo zgody na piśmie na przetwarzanie danych zawartych w takim dokumencie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
podstawowa zasada to nie wysyłać skanów dowodów do firm które chcą go do przeprowadzenia procesu rekrutacyjnego

nawet w urzędach nie daje się skanu dowodu do procesów rekrutacyjnych

o zaświadczenie o niekaralności występuje się samemu lub robi to pracodawca, a nie pseudo firma przeprowadzająca proces rekrutacyjny

ludzie wysyłają skany dowodów i potem mają problemy z lewymi umowami, mandatami za przejazdy komunikacją miejską bez biletu itp.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 0
faktycznie WALDEK MA RACJĘ, jakoś link mnie nie zainteresował ;) ale teraz jak patrzę to jedna z tych anonimowych firm. W ich przypadku to chyba nawet szkoda czasu na wysyłanie aplikacji.

ten wątek (ze skanami dowodów) już się pojawił tutaj wcześniej.

http://forum.trojmiasto.pl/skan-dowodu-t271804,1,33.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Firma nie jest zarejestrowana na terenie Gdyni ,prawdopodobnie nie istnieje !!! byłam na policji - jeżeli dobrowolnie podaje się skan dowodu nie ma przestępstwa . Dowodów przestępstwa też na razie nie ma np. wzięty kredyt itp.
Czy ktoś jest poszkodowany przez firmę GRAANS ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
cpodoban firma niby miala byc w gdansku.tez skan dowodu itp,
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
ja niestety tez wysłałam scan dowodu,wiem ze jest nas wiecej osob wiec jakos damy rade
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
niestety człowiek szukjacy pracy zrobi prawie wszytslo by ja miec tym bardziej jak sie dlugo juz szuka:9
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Oto link do artykułu dot. oszustów grasujących w sieci, którzy urządzają fałszywe rekrutacje i tam żądają skanu dowodu osobistego:

http://praca.wp.pl/title,Uwaga-na-oszustow-rekrutacyjnych-w-sieci-Kradna-tozsamosc-i-pieniadze,wid,13905291,wiadomosc.html
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Praca

Praca jako hostessa w batorym (3 odpowiedzi)

Witam czy słyszeliście może cos na temat firmy kartcenter?pytam się bo dostałam propozycje pracy...

Zarobki kierowcy TIRA? (37 odpowiedzi)

Na jakie zarobki można teraz liczyć jako kierowca ciężarówki? Wiem, że kiedyś zarobki były spore...

GDDKIA praca opinie (6 odpowiedzi)

Proszę o opinie na temat pracy w dziale finansowo-księgowym w Gdańsku,

do góry