Widok

wodogłowie-jak rozpoznać

Rodzina i dziecko Temat dostępny też na forum:
czy któraś z obecnych tu mam ma dzieciątko z wodogłowiem?w jakim wieku je rozpoznano i po czym?
jak się rozwijają wasze dzieci?
image
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
przeważnie wodogłowie poprostu widać , zazwyczaj to odrazu wychodzi albo jeszcze w ciąży na usg widac
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Przy wodogłowiu często występuje syndrom tzw. zachodzącego słońca, tzn. dziecko wytęża wzrok w ten sposób, że gałka oczna spływa w dół pokazując białko które powinna przykrywać powieka. Wtedy zwykle zaleca się zrobienie USG mózgowia celem zbadania ilości płynu. Wodogłowie zazwyczaj widać gołym okiem, ponieważ główka dziecka jest większa niż zwykle.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1
ale ten syndrom zachodzącego słońca występuje tez u zdrowych dzieci tzn. bez wodogłowia - zanika samoistnie do ok. 6 m-ca :-)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
"Niekiedy rozpoznanie wodogłowia jest oczywiste tuż po urodzeniu. Świadczy o tym powiększenie obwodu głowy. Inne objawy to-uwypuklenie ciemiączka, objaw zachodzącego słońca(widoczna jest białkówka nad tęczówką), powiększenie rozmiarów głowy, zez, zaburzenia ruchowe, silne bóle głowy, wymioty.
Często jest to pierwszy sygnał dla rodziców-przyrost obwodu głowy. Dlatego zanim zaczniemy się denerwować warto prowadzić obserwację i zapis obwodów głowy dziecka i zapisywanie ich, zanim lekarz podejmie decyzję o wykonaniu USG główki czy tomografii komputerowej.
Siatki centylowe obrazujące normy w zakresie prawidłowego obwodu głowy można znaleźć w internecie, wydrukować i na nich nanosić pomiary głowy naszego dziecka. Taką dokumentację bierzemy z sobą na wizytę u neurochirurga czy neurologa.
Dziecko może być oczywiście ponad te normy podane dla dzieci zdrowych, jednak istotne jest nie ile ma, ale ile mu w określonym odstępie czasu przybyło
Dziecko z wodogłowiem, u którego układ zastawkowy funkcjonuje sprawnie ma szansę rozwijać się prawidłowo zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.
W razie pojawienia się niepokojących objawów w przebiegu rozwoju dziecka z wodogłowiem, konieczna jest rehabilitacja i stymulacja rozwoju. Z tego powodu w pierwszych latach życia konieczna jest systematyczna opieka psychologiczna.
Dzieci z wodogłowiem charakteryzuję się najczęściej:
-obniżoną sprawnością manualną ;
-ogólną "niezgrabnością ruchową";
-zaburzeniami koordynacji wzrokowo-ruchowej;
-zaburzeniami praksji;
-zaburzeniami spostrzegania przestrzennego i wyobraźni przestrzennej;
-trudnościami w dokonywaniu operacji liczbowych;
-problemami z czytaniem, wynikającymi także z zaburzeń sakkadowych ruchów oczu.
Za mocną stronę dzieci z wodogłowiem uznaje się sferę werbalną. Rozwój mowy następuje stosunkowo szybko, niekiedy wyraźnie wyprzedzając rozwój ruchowy.
Każde dziecko z wodogłowiem przed rozpoczęciem nauki szkolnej powinno być zbadane psychologicznie."

od siebie napiszę, że wodogłowie można wykryć jeszcze w ciaży i objawia się to powiększonymi komorami mózgowymi. zazwyczaj towarzyszą temu wady innych organów
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
rybalon masz rację - mój synek miał ten syndrom zaraz po urodzeniu i dlatego musiał mieć zrobione USG mózgowia (pediatra od razu mówiła, że raczej to nie jest wodogłowie, bo główka wygląda normalnie), ale dla pewności zaleciła wizytę u neurologa a ta skierowała nas na USG do dr Wyszomirskiej. Całe szczęście wszystko wyszło ok a pani dr stwierdziła, że synek po prostu czasem jest zdziwiony i dlatego tak robi :) Faktycznie po ok. 6 m-cach ten syndrom sam zaniknął.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
u mojego synka właśnie lekarka zareagowała,bo ma obwód główki o 3 cm wiekszy od obwodu klatki piersiowej:(skończył właśnie 4 miesiące.
USG przezciemiączkowe ukazało nieznacznie poszerzone komory mózgowe,ale są symetryczne.
Synek jest bardzo ruchliwy i rozwija się prawidłowo.Wizytę u neurologa mamy 20 grudnia ale do tego czasu umrę chyba z niepokoju.Lekarka nie powiedziała wprost,ze to wodogłowie,ale bardzo się boję....................
image
image
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
poszerzone komory to nie musi być nic złego - mojej znajomej córka tez tak ma , miała zrobione usg glowy - wszystko jest ok - powiedziano im , że taka jej uroda - natomiast głowę tez zawsze miala sporą i trochę dziwny kształt nawet takie nietypowy - nie martw się na zapas - wodogłowie raczej by usg wykryło odrazu
Dodam , że ta dziewczynka rozwija sie prawidlowo ma już 6 lat :-).
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

usg wykaże duże zmiany,natomiast początku choroby i gromadzenia płynu nie.moja córka tak zaczęła bezobjawowo,dopiero przypadek i rezonans z innego powodu wykrył wodogłowie czterokomorowe w wieku 7 lat.a przecież miała badanie przezciemiączkowe i trochę za dużą głowę.i miała być taka uroda.i istotną sprawą jest to że była od urodzenia wrażliwa na wysokie dźwięki a jest to jeden z objawów wodogłowia którego na początku nikt nie bierze pod uwagę.pozdrawiam.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
annika1801 będzie wszystko w porządku - zobaczysz. Neurolog mi powiedziała, że jeśli dziecko jest ruchliwe i rozwija się prawidłowo, to nie jest chore na wodogłowie. Bo wodogłowie to nie jest jeden objaw, ale cały zespół różnych objawów (m.in. właśnie to, że dziecko nie reaguje na bodźce z zewnątrz, nie wodzi wzrokiem za przedmiotami które mu pokazujemy itp.) Jeśli Twoje dziecko jest ruchliwe i dobrze się rozwija, to na pewno będzie wszystko ok i nie masz co się martwić ;]
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3
ma syna z wodogłowiem ma już 11 lat są problemy w szkole .ma zastawkę ,ale jest nadpobudliwym,ma problemy z koncentracja,,ale jest pogodnym dzieckiem,proze sie nie bac z wsztstkim poradzi sobie pani .tylko trzeba sie po prostu przyzwyczaic do tej sytuacji;)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 3
U nas też nie jest ciekawie,wodogłowie raczej wylkuczone,natomiast od główki jest podejrzenie Zespołu Dandy'ego-Walkera. Syn rozwija się prawidłowo,na razie USG i kontrole Neurologiczne.

Poszerzony zbiornik wielki,pseudotorbielki i rogi potyliczne zaokrąglone.

Ja staram się o tym nie myśleć. Żyję i traktuję syna normalnie i pewnie dzięki temu,na razie nic złego nie wychodzi.
Paulo Coelho

Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy:
cieszyć się bez powodu,
być ciągle czymś zajętym
i domagać się ze wszystkich sił, tego czego się pragnie.


popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
jestem w 7 mesiącu ciąży i lekasz powiedział że nasze dziecko na wodogłowie małe czy może to zaniknąć lub jakoś to zlikwidować
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Jak dziecko jest tak szybko objete opieką lekarską, to wszystko może być dobrze. Synek naszych sąsiadów mając kilka miesięcy nagle zaczął mieć problemy z wodogłowiem... Główka urosła mu o kilka cm w ciągu miesiąca, była zdeformowana i dość przerażająco wyglądało to dla laika... Szybko zaczęto go leczyć i zatrzymano objawy. Chłopiec jest już w połowie podstawówki, jest bardzo zdolny, bardzo sprawny, ładny :) (głowa już ma przeciętne wymiary) jednym słowem - nie ma najmniejszych śladów po dawnych problemach.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 2
dziewczyny dzieki za słowa otuchy!!!!!!!!!!!!!!!
Mój synek jest taki wyczekany i kochany,że strasznie się o niego boję:(
postaram się nie myśleć do naszej wizyty u neurologa,że coś może z tego być............
image
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Jak chodzi o wodogłowie, to polecam Ci konsultacje u dr Kosiaka - jest naprawdę super specjalistą (znam ludzi, którego synka z wodogłowiem prowadzi). U nas pediatra podejrzewała wodogowie kiedy synek miał miesiąc uzasadniając to tym, że nie podnosi wystarczająco wysoko główki kiedy leży na brzuszku (więc według niej ma za ciężką główkę, czyli może wodogłowie) i trafiliśmy do tego lekarza, który zrobił USG i rozwiał wszystkie wątpliwości - nasz synek na szczęście jest zdrowy. Przypuszczam, że terminy oczekiwania do niego są długie (przynamniej w wakacje były to 3 tygodnie), ale ja też umierałam z niepokoju, więc pojechałam w czwartek w godzinach jego przyjmowania do Ośrodka Diagnostyki Medycznej na Starowiejskiej w Gdyni i kiedy któryś z pacjentów nie przyszedł, to pan doktor zgodził się nas przyjąć. brzmi to może jak desperacja, takie wyczekiwanie na lekarza, ale bałam się, że przez te 3 tygodnie zwariuję z nerwów... mniej desperackim wyjściem jest po prostu zadzownić tam w czwartek i zapytać się, czy ktoś z pacjentów nie odwołał wizyty. pozdrawiam i mam nadzieję, że z synkiem będzie wszystko w porządku!!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
na 20 grudnia mamy umówioną wizytę u dr.Kużela w Wejherowie(jesteśmy z lęborka).
czy ktoś miał do czynienia z tym lekarzem i może mi coś napisać???
image
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Polecam,super lekarz,byłam raz u niego i aż żal,że nie potrzebujemy więcej konsultacji:)
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
annika, ja jeżdże z córą 7-miesięczną do niego.
Lekarz rewelacyjny :) Możesz być spokojna.
U nas wodogłowie na szczęście już wykluczone, komory zaczęły się zmniejszać. Chociaż ja tam temu cholerstwu nie wierzę........:/
czekam na następne USG. Mamy średnio co 6 tyg i tak samo konsultacje u dr. Kużel.
No i przy prawidłowych parametrach nadal sa zaokraglone rogi...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
annika u nas tez tak jest ze obwod glowki jest wiekszy niz klatki piersiowej i tez jestesmy pod kontrola neurologiczna.

nie martw sie wszystko bedzie dobrze.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
bardzo dobry lekarz polecam córka była pod opieką na szczęście wszystko ok ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
u na poprawa,
w styczniu mięliśmy usg przezciemiączkowe z skierowania dr.Kużela,przestrzeń się zmniejszyła-hura
Na wizycie kontrolnej,doktor poweidział,ze dziecko rozwija się prawidłowo,ale mamy sie pokazać za 3miesiące.W maju na wizycie powiedział,ze chłop jak trzeba,zdrowy,sprytny,ale póki ciemiączko się nie zarosło zrobimy jeszcze raz usg dla porównania i mamy na 22.06
kontrol w lipcu i chyba koniec będzie:)
image
image
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
annika, super ze wszystko ok.

Ale mówicie, że jak dziecko ma obwód głowki większy niż klatki piersiowej to trzeba skontrolować? Myślałam, że u noworodków to normalne. Chyba że różnica jest zbyt duża...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
główka jest większa do jakiegoś momentu,ok.3-4miesiąca powinna już klatka być większa.

Tylko wiecie co mnie w****.....,ze na szczepieniach,podczas pomiarów lekarka rodzinna nie zwróciła najmniejszej uwagi.Dopiero jak mały z zapaleniem oskrzeli trafił do szpitala to tam lekarka zwrociła w sumie uwagę,ze ma wystające czółko.Ale mnie się nie rzuciło to w oczy.Zmierzyła obwody i zleciła usg,poszerzenie malutkie,ale jednak było...i dobrze,że zwróciła uwagę,bo bym sobie nie darowała gdyby jednak było to złe.

Niby przy poszerzeniu pow.10mm jest już typowe wodogłowie ale i też jest różnica w wewnętrznym i zewnętrznym
image
image
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
aha

(chciałam napisać tylko "aha" ale za mało znaków)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

Jak schudłyście po ciąży ? (57 odpowiedzi)

Jak schudłyście po ciąży ? Ja przytyłam 25 kg. Synek ma 4 miesiące nadal karmię piersią więc...

szczepionka na HPV (29 odpowiedzi)

Wczoraj byłam z córką na obowiązkowym szczepieniu i przy okazji zapytałam o dodatkowe...

Jakie krzesło obrotowe dla dziecka? (24 odpowiedzi)

Biurka już są, teraz kolej na krzesła obrotowe. Czy możecie mi doradzić jakie krzesło, z jakiego...

do góry