Widok

czy badanie TSH wystarczy aby stwierdz nadczynność lub niedoczynność tarczycy czy jakieś inne dodatkowo badania zrobić?

Rodzina i dziecko bez ogłoszeń Temat dostępny też na forum:
ewent jakie?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
właśnie też się nad tym zastanawiałam dlatego podbijam wątek, chociaż moja gin. uważa, że jeśli TSH jest ok to nie ma potrzeby robienia innych badań tarczycy
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
mój tez tak uważa i nawet czytałam artykuł gdzie jakis prof. pisał ze tsh jest najczulsze a te dodatkowe zleca sie jak tsh sie niezgadza niedawno tego szukałam tez ale ufam lekarzowi pozdrowienia





popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
ja mialam tsh 3,94 przy normie do 4,20 i zlecil mi lekarz zrobienie pozostalych badan czyli ft4 i ft3...niby wyniki w normie wyszly a jednak nie takiej jaka pwinna byc w ciazy...biore malutka dawke leku.
imageimage
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0
Mi też lekarz powiedział, że w ciąży i w czasie starań TSH powinno być w okolicy "1". I mimo, że wynik teoretycznie w normie (2,5) biorę małą dawkę leku.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
asia a jaki lek bierzesz?
imageimage
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Euthyrox - jakoś tak, początkowo 12,5 mg , obecnie 25 mg. I niestety TSH po tych 12,5 nie zeszło niżej. A fasolki jak nie by lo tak nie ma. :(
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Dzięki dziewczyny, uspokoiłyście mnie odnośnie tarczycy, bo pomimo miesięcy starań i mnóstwa różnych leków fasolki też u mnie nie ma i zaczęłam się ostatnio zastanawiac czy to nie jakaś "ukryta" niewydolność tarczycy.

Pozdrawiam i wytrwałości życzę bo u mnie jej już coraz mniej :-(
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
JA DOWIEDZIAŁAM SIĘ O MOJEJ NIEDOCZYNNOSCI DOPIERO W CZASIE CIĄŻY, MOJA LEKARKA TWIERDZI, ZE GDYBY NIE CIĄŻA, TO NADAL ŻYŁABYM W NIEŚWIADOMOŚCI, ZE MAM NIEDOCZYNNOŚĆ, A MIMO TO ZASZŁAM W CIĄŻĘ PO 3 M-CACH STARAŃ, CÓRKA JEST ZDROWA, A JA NADAL PRZYJMUJĘ EUTYROX, TYLE, ZE W CORAZ MNIEJSZYCH DAWKACH, DODAM TEŻ, ŻE WYNIKI TSH I FT4 ZAWSZE MIAŁAM W NORMIE, ALE W NICH JEST WAŻNE, ŻE KTÓRYŚ ( NIE PAMIĘTAM JUŻ KTÓRY) MUSI BYĆ WIĘKSZY OD ŚREDNIEJ, A KTÓRY MNIEJSZY
JEŚLI MASZ WYNIKI W NORMIE, TO SIĘ nie PRZEJMUJ, NA PEWNO SIĘ UDA ;)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ja miałam TSH w normie, a FT4 gruuubo poniżej normy :(
Lekarz stwierdził niedoczynność i teraz też wcinam Euthyrox.
Tak więc - jak widać po mnie - nie tylko TSH wskazuje na chorobę.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
Kurczę ja byłam zadowolona, bo TSH w normie. Wygląda na to, że muszę zrobić ft3 i ft4 napiszcie ile kosztują te badania.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
wlasnie sprawdzalam ceny badac ft3 i ft4 kazde kosztuje po 26 zl w labolatoriach luxmed masz tu link zobacz dokladnie (ft3 i ft4 to tosamo co t3 wolne i t4 wolne) http://www.cennik.luxmed.pl/dla_pacjentow/cennik
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
dziewczyny czy po euthyroxie jestescie bardziej senne,ja biore dopiero tydzien ale jakas bardziej spiaca jestem
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
ja robilam TSH ft4 i ft3
imageimage
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Mi niedoczynnosc tez wyszla zupelnie przypadkiem. Po pordzie lekarz zalecil usg piersi, wykonujacy usg przy okazji zrobil usg tarczycy i stwierdzil ze jest powiekszona. Zrobilam badania hormonow i przeciwcial no i okazalo sie ze rzeczywiscie jest do bani, ale nie mam zadnych objawow oprocz obrzydliwie wypadajacych wlosow. Biore tabletki i nadal nie czuje sie ani lepiej ani gorzej. Jak sadzicie jest szansa ze nie dopadna mnie zadne nieprzyjemne skutki niedoczynnosci tarczycy?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
mi tez wyszla niedoczynnosc po porodzie, a wczesniej nawet nie wiedzialam ze mam tarczyce:( teraz jestem na euthyroxie. to teraz kolejna choroba cywilizacyjna glownie mlodych kobiet. Jesli bedziesz utrzymywac wyniki na dobrym poziomie twoj stan i samopoczucie powinno sie ustabilizowac. Mi wlosy bardzo dlugo wypadaly, nareszcie znow jest lepiej. Co do sennosci to dopiero na tabletkach wiem ze zyje - nie mam boli glowy (tylko w czasie miesiaczki sie teraz pojawiaja) i przestalam byc w koncu senne. Sztuczna tyroksyna to zbawienie dla tarczycowych...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Uxmal2- a jak dlugo juz bierzesz tabletki? Ja dopero 5 dni (polowe tabletki 50). Kiedy moge sie spodziewac ze przestana wypadac mi wlosy? Jeny boje sie ze jeszcze chwila i normalnie bede łysa ;( Oprocz tego zero innych dolegliwosci
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Każdy ma tarczycę 8)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
haj ja biore eut.od paru msc mam niedocz.



trzeba badac tsh i ft4 za kazdym razem.

u mnie tarczyca jest rodzinna ,atakuje serce ,oczy,uklad caly nerwowy.takze mam p********,mecze sie szybko ,ide z wozkiem jak stara baba i wogóle ..............moja mama leczy sie 20 lat i juz jest po zabiegu wyciecia.
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
dodam ze czasem sie jąkam,zapominam słów,poce,słabne,rece mi sie trzesa i teraz chyba chudne.( ale mało)lekarka mi powiedziala ze teraz juz,w tych czasach niedoczynnosc i nadczynnosc moga dawac podobne objawy,mieszaja sie.oraz nadczynnosc moze przejsc w niedoczynosc i odwrotnie.masakra.
image
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
słuchajcie dziewczyny, do kogo najlepiej wybrać się z tymi wynikami? do endokrynologa czy zwykły internista lub gin wystarczy?? Mi włosy wypadają garściami, mój mąż wnerwia się, bo wszędzie leżą moje kłaki, do tego chodzę wkur... non stop i wrzeszczę na wszystkich, jestem wiecznie zmęczona i senna, do tego doskwiera mi suchość i swędzenie skóry :/ podejrzewam tarczycę..w sumie rok minął od mojego porodu, 3 miesiące jak nie karmię cyckiem, no i miałam incydent - 29 dni okresu! 2 tyg. temu powinnam dostać ponownie, a tu cisza... chyba czas do lekarza:/ Boże, jak ja kocham lekarzy... :(
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2
dla mlodej zdrowej kobiety norma TSH to kolo 1. jak masz 2 to to juz jest niedoczynnosc zwlaszcza jak sie starasz o dziecko bo niedoczynnosc moze spowodowac poronienie. wane jest rowniez zeby ft4 bylo przy gornej granicy normy a nie dolnej. przy ciazy musisz byc pod opieka endo bo bedziesz musiala miec regularnie zwiekszana dawke euthyroxu, betaHCG (hormon ciazowy) wiaze ft4 i zabiera go z obiegu i dzialania, normalna tarczyca radzi sobie i produkuje wiecej a u kobiet z niedoczynnoscia trzeba brac lekarstwa
image

image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
ja chodzilam do ogolnego ,akurat mama super babk znającą sie,ale teraz musze juz do endokronologa,nie mam kasy niestety.bo na nfz nie ma:(tz sa ale kolejki ze predzej zdechne.
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
aha, dzięki:) bo właśnie zastanawiałam się do kogo mam iść. Ale najpierw muszę zrobić sobie TSH itp.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Potwierdzam, norma jest 1 , a nawet poniżej jeden.Niestety nie każdy gin to wie. Czytaja parametry pokazane z boku przez laboratorium i źle interpretują. Ja w pierwszej ciązy miałam 2, 4 i to tez niby było w normie ( ale nie w mojej grupy wiekowej) Gin nie zareagowała, a ja sie oczywiscie nie znałam i straciłam to dziecko:( W końcu trafiłam do specjalisty , który ustawił mi dobrze leki i aktualnie biore 100 euthyroxu wynik wreszcie osiągnęłam 0,9 ;)
Ja bym na Twoim miejscu do ogólnego nie szła z tym ,tylko do endokrynologa.
imageimage
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
u mnie niedoczynnosc tarczycy wykryta zostala w 6 tc ciazy..od tego czasu biore leki i regularnie sie badam..narazie z maluchem jest wszystko ok
image
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ja pół roku temu miałam TSH ponad 18,trafiłam do endo, dzięki lekom udało się po 3m-cach osiągnąć wynik 1,88, po kolejnych 3 m-cach znowu mam TSH ponad 13 :( Zwiększył mi dawkę, mam nadzieję,że tym razem nie będzie takich skoków...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
wiecie co...tak czytam ten wątek i aż wyjęłam moje wyniki sprzed 1 ciąży...miałam tsh 2,46...zero problemów z zajściem, ciąża donoszona, córka piękna i zdrowa i ma juz 2 lata zaraz....
jestescie pewne z ta norma tsh w okolicach 1?????
jak widać u mnie sie to ABSOLUTNIE nie sprawdziło...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Mi też się wydaje, że powinno być więcej, bo na moich wynikach z przed roku widnieje norma od 1 do 5. Mój ginek mówił, że najlepiej jak wynik jest po środku ok. 2,5. Jakieś 4 lata temu byłam u endokrynologa i patrząc na wyniki, to miałam 1,32 i pamiętam, że dostałam tabletki EUTHYROX 150, bo lekarz powiedział, że mam za mało hormonu.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
u mnie była bardzo podobna sytuacja, w ciążę zaszłam bez problemu, ale tsh też było wysokie powyżej 2,5. Gin stwierdził, że jest za wysokie i trafiłam do endokrynologa, który przez całą ciążę kontroluje moje ft4, które okazało się za niskie, i od 12 tyg. ciąży biorę Euthyrox, w coraz wyższych dawkach, ponieważ ft4 pomimo leku nie rosło.
[url=www.nawieszaczku.pl]image[/url]
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
teoretycznie wyniki tsh i ft4 mieściły się u mnie w "normach" zamieszczonych na wynikach badań, ale lekarka i tak stwierdziła, że mam niedoczynność.
Usg wykazało dodatkowo małą tarczycę i jakieś zmiany, które będę diagnozować po ciąży.
[url=www.nawieszaczku.pl]image[/url]
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
dziewczyny a jak to jest z niedoczynnoscia gdy w ciazy dostawalam to musze to kontynuowac? bo to zostaje czy mija jak z cukrzyca ciazowa?

macie jakies takie doswiadczenia ze w ciazy bralysce a po juz nie? ja sama nie wiem co ze soba zrobic... wybieram sie na badania ale jakos dojsc nie moge (ech moze to mnie jutro zmobilizuje) bo o endokrynologu na razie nie marze,(kasy nie mam a na NFZ to terminy na za rok :( ) ale jeszcze eutyrox mam...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
ja po porodzie mam zmniejszyć dawkę leku do 50 (obecnie biorę 3x100 i 4x75 tygodniowo). w ciągu 6 tygodni po porodzie będę musiała skontrolować tsh i ft4, po czym lekarz dobierze dawkę.
[url=www.nawieszaczku.pl]image[/url]
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
No nie wiem skąd wy macie takie normy :) mi wyszło 1,9 a norma 0,27-4,2
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
znalazłam w sieci http://tarczyca.wieszjak.pl/badania-tarczycy/244632,Jaka-jest-norma-TSH.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Zakres normy TSH wynosi 0,4 – 4,0 mU/l.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ta mi wyszło 1,9, raczej 0,19. Właśnie idę po wyniki kolejnego hormonu.
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
no i zapisałam się do endokrynologa, 19 października idę do dr. Kaźmirowicz Mariusz :) znacie może???
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Podbijam. Walerka gdzieś właśnie też czytałam tak jak piszesz. Ja rok temu TSH miałam ,1,5 i ogólna powiedziała, że dobrze bo poniżej 2 to tylko dzieci płodzić. Tylko że staraliśmy się 5cykli i poroniłam w 10 tyg. Teraz robiłam TSH mam 2 , a ft4 -14,04 ,czyli przy dolnej granicy a nie górnej więc tak się zastanawiał czy to nie przez to. No i USG tarczycy to mam 2 guzki z czego jeden echgeniczny do biopsji. I w sumie to już nie wiem czy ok czy nie? Moja ogólna przy guzkach powiedziała ,że biopsji nie bo za małe, do endokrynolog a nie skierowała. Powiedziała tylko, że można skontrolować za 3 miesiące tylko jak faktycznie raczysko to trochę mnie przeraża tyle czasu czekać. No i moja ciocia miała tarczycę na wierzchu i gorące guzki i wycięli.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Polecam dodatkową suplementację np. Lewitan i biotyna .
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Przed ciążą moje włosy stały się łamliwe sporo z nich wyciągałam podczas mycia. Nie wiedziałam że z moją tarczyca może być coś nie tak. 3 miesiące staraliśmy się o dzidziusia i udało się. Po pierwszych badaniach krwi 2/3 miesiąc - tsh 3.4 ;o jakoś ginekolog mi nic nie przepisał na następne badania sama dla siebie powtórzyłam wynik tsh wyszło 2.76 .. wtedy ginekolog przepisał mi euthyrox 25. Oby dzidzi było zdrowe ...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Nadczynność lub niedoczynność to nie są jedyne objawy choroby tarczycy.

Można mieć chorą tarczycę nie będąc jeszcze w nad lub niedoczynności.

Można jeszcze mieścić się w normach laboratoryjnych, a wynik juz DLA NAS może być zły.

TSH to nie hormon tarczycy, tylko przysadki. Przysadka wysyła hormon TSH do pobudzania tarczycy. Gdy jest za duzo hormonów tarczycy we krwi, wysyła mało TSH, gdy jest za mało hormonów, zwiększa wysyłanie TSH. Więc łatwo sobie wyobrazic, że jest wiele powodów, dla których TSH nie jest jedyną i najwspanialszą medodą oceny tarczycy... Jest za to sposobem łatwym i tanim, więc chodząc do kiepskich lekarzy czy do większości lekarzy przyjmujących na NFZ, dostajemy skierowanie tylko na TSH.

Przy najczestszej chorobie tarczycy, Hashimoto, gdy wpadamy w niedoczynność, znaczy to już, ze tarczyca jest nieodwracalnie zniszczona, mamy za sobą kilka lat złego samopoczucia i teraz tylko już nas czeka branie leków do końca życia.

Więc jeśli ktos u nas podejrzewa chorobe tarczycy, albo mamy w rodzinie chorych, nie mozem poprzestać na TSH i przypadkowym lekarzu. Trzeba iść do naprawdę dobrego endokrynologa i zrobić kilka badań krwi, a do tego USG u dobrego specjalisty.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Proponuję zrobić przeciwciała przeciwtarczycowe jeśli podejrzewacie problemy z tym gruczołem.

Ja mam Hashimoto bez nadczynności i niedoczynności. Wykryte przypadkiem podczas USG piersi ;>
Dopiero ww. badania i biopsja guzów potwierdziły chorobę. Wczesniej przez dwa lata męczyłam się z wieloma objawami i skutkami a skierowanie dostawałam tylko na TSH i morfologię. A tam wszystko było w porządku.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Agatha, mi TSH wyszło poniżej normy FT4 w normie, dolnej, bo dolnej, ale się mieszczę. W środę mam wizytę u endokrynologa. Ginekolog, powiedział, że jeżeli ten F4 wyszedł w normie to nie jest tak źle. Mi teraz przede wszystkim chodzi o maleństwo.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Hej mam takie male pytanie, czy do tych badan potrzebne jest skierowanie? Proszę o odpowiedź bo to dla mnie bardzo ważne.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Skierowanie jest potrzebne jeśli chcesz je zrobić za darmo. Bez skierowania będziesz musiała za nie zapłacić.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
jeżeli płacisz - skierowania nie potrzebujesz. lekarz ogólny może dac Ci tylko na TSH, na ft3 i ft4 tylko endokrynolog (wiem, bo leczę się od lat, jestem po operacji). ponieważ do ednokrynologa chodze prywatnie za ft3 i ft 4 zawsze płacę
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
mi endokrynolog zawsze daje skierowanie na TSH,FT3 ,FT4 i przeciw ciala
imageimage
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
ja niedawno odebrałam wyniki i TSH, FT3 i FT4 wyszły w normie, za to przeciwciała były powyżej dopuszczalnej normy! Mam ostre zapalenie tarczycy :/ wyniki niby ok., a tu taka niespodzianka:/ zobaczymy czy coś wykaże usg tarczycy :/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Podbijam. Walerka gdzieś właśnie też czytałam tak jak piszesz. Ja rok temu TSH miałam ,1,5 i ogólna powiedziała, że dobrze bo poniżej 2 to tylko dzieci płodzić. Tylko że staraliśmy się 5cykli i poroniłam w 10 tyg. Teraz robiłam TSH mam 2 , a ft4 -14,04 ,czyli przy dolnej granicy a nie górnej więc tak się zastanawiał czy to nie przez to. No i USG tarczycy to mam 2 guzki z czego jeden echgeniczny do biopsji. I w sumie to już nie wiem czy ok czy nie? Moja ogólna przy guzkach powiedziała ,że biopsji nie bo za małe, do endokrynolog a nie skierowała. Powiedziała tylko, że można skontrolować za 3 miesiące tylko jak faktycznie raczysko to trochę mnie przeraża tyle czasu czekać. No i moja ciocia miała tarczycę na wierzchu i gorące guzki i wycięli.
Może ktoś podpowie co z tymi wynikami?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
~kjopa3 na twoim miejscu poszłabym prywatnie do endokrynologa na konsultację. Mogę się mylić ale wydaje mi się że lekarz ogólny nie ma tyle doświadczenia co endokrynolog.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
nie, nie wystarczy. Jestem zywym przykladem, gdy moje tsh zawsze bylo w normie w wyniku czego nie kierowano mnie na zadne dalsze badania. Choroba rozwinela sie do tego stopnia, ze w momencie ujawnienia , tabletki nie byly wystarczajace do jej wyleczenia, kwalifikowalama sie tylko i wylacznie na operacje. Gdyby nadczynnosc tarczycy byla wczesniej rozpoznana nie musialabym przechodzic operacji. Proponuje osobom u ktorych jakosc zycia sie pogorszyla a lekarze nie moga nic stwierdzic, oprocz tsh koniecznie zrobic badanie usg, ale u dobrego lekarza. Nie kazdy niestety, potrafi czytac z usg.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Planuję zajść w ciążę i robiłam badania TSH. Okazało się, że mam nieco ponad 4,0. Ginekolog zaleciła mi f3 i f4 i generalnie te parametry też mam w normie. Mimo to kazała mi brać euthyrox a w piątek w aptece dowiedziałam się, że póki co nie ma go na magazynach.. słyszeliście coś o tym, że ma go wcale nie być? Czytam tez o tym jak naturalnie można obniżyć poziom tarczycy https://byc-zdrowym.pl/problemy-z-tarczyca-jakie-tabletki-na-tarczyce-sa-najlepsze/ ale przecież te leki też powinnam brać. Bardzo mnie to martwi. Jutro pojadę jeszcze raz z receptą. Można euthyrox zastąpić innym lekiem?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Rodzina i dziecko

Plac zabaw (7 odpowiedzi)

Witam. Przeprowadzilismy sie z bloku do domku poza miastem. Corka lat 6 chetnie bawila sie na...

krem nawilżający do twarzy (41 odpowiedzi)

Jaki krem jest dobry bo nie wiem jaki kupić używałam garniera ale mi nie służy i teraz mam taka...

Ile kasy na 18-tkę ? (131 odpowiedzi)

Jak w temacie mąz jest chrzestnym .

do góry