Widok

Barbarzyński amok

Kultura wytworzyła intelektualne narzędzia do oceny wszystkiego. Takie stwierdzenie nie oznacza, że jestem zwolennikiem tezy o końcu historii, ale kilka tysięcy lat rozwoju cywilizacji dało nam potęzne narzędzia. Zmiany historyczne przebiegają pod wpływem odkryć materialnych i technologii.

Już ponad dwa tysiące lat temu pojawiła się bajka o pastuszku, który swoim wołaniem: wilk, wilk, działał na swoją zgubę. I ta bajka jest nadal aktualna jeśli weźmiemy pod uwagę choćby przypadek tzw. antyfaszystów. Wcale nie potrzebujemy głębokich analiz naukowych, by kompetentnie ocenić to co się dzieje.

Od dawna wiadomo o tendencji do pobożnych życzeń i myślenia życzeniowego (wishful thinking), które jest cechą, jak udowodnili to naukowcy , myślenia szybkiego w systemie 1.

Oczywiście kultura jest rzeczą dość skomplikowaną i trzeba mieć odpowiednie kompetencje by nawigować po jej obszarze, gdzie poustawiane są rozmaite znaki zakazu i nakazu. Nie wszyscy posiedli te kompetencje i stąd się bierze barbarzyństwo, bo wielu kombinuje na skróty lub jazdy na gapę na koszt bliźnich.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 3

A pełny obraz tego stanu rzeczy jest tu. Niektórzy chętnie otworzyli puszkę Pandory i teraz się dziwią:
https://www.salon24.pl/u/zetjot/1087502,a-kto-wyhodowal-tego-potwora
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Inne tematy z forum Hydepark

Emerytura -Ale chce być komuś potrzebny (4 odpowiedzi)

Jestem na szybszej emeryturze .Mam hobby ,zainteresowania nie nudzę się .Pracowałem w jednym...

Własna firma? (44 odpowiedzi)

Czy ktoś z Was prowadzi własna firmę i pracuje jako Wirtualna asystentka? Z tego co słyszałam to...

Gadżety reklamowe (27 odpowiedzi)

Gdzie w Gdańsku można kupić gadżety reklamowe? Jest jakaś hurtownia?

do góry