Widok

Bóg Honor Ojczyzna w polskim paszporcie

W nowym paszporcie pojawia się hasło Bóg, Honor i Ojczyzna.
Szanując tych, dla których te trzy wartości są najważniejsze, należy zauważyć, ze wśród Polaków są tez ci, którzy swoją filozofię życiowa wywodzą z innych niż Bóg wartości.
Preambuła do Konstytucji wypracowana przez Polaków w 1997 roku pięknie łączy te różnorodność, która buduje Naród Polski.

Bolszewickie władze starają się jednak narzucić bardziej i mniej prawidłowy model polskości.
Słyszeliśmy już o podziałach Polaków na sorty i o istnieniu zdradzieckich mord.
Podział na Polaków bardziej polskich i mniej, to stały element bolszewickiej propagandy Drugiej Peerel, dziś przybierający jak widać namacalny kształt polskiego paszportu.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 4

Na amerykańskich banknotach jest sentencja "In God We Trust". Czy komukolwiek normalnemu przyszłoby do głowy uznać że wierzący w boga Amerykanie są bardziej Amerykańscy niż ci niewierzący? Raczej nie. Analogicznie czy umieszczona w polskim paszporcie sentencja Bóg, Honor i Ojczyzna dzieli Polaków na lepszych i gorszych? Też nie. Taki podział może wymyślić tylko szuja, której zadaniem jest odpłatne tworzenie nowych i pogłębianie istniejących podziałów w polskim społeczeństwie.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 6

Mnie się ta fraza nie podoba. I cześć. Może dlatego, że wolę funty od dolców ;) Poza tym, o czym mało kto pamięta, dewiza 'in God we trust' ma mocne umocowanie w historii a na dolarach pojawiła się głównie w kontrze do ZSRR jawnie promującego ateizm,
'bóg honor ojczyzna' - ma dla mnie w tej chwili znaczenie pejoratywne z racji promujących hasło środowisk, które w mojej ocenie nie mają pojęcia o honorze. O bogu jakimkolwiek - tym bardziej, o ojczyźnie - nader mgliste. Tyle.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1

Co ty Cross wyjeżdzasz tu z amerykańskimi banknotami ?
W Polsce obowiazuje nasza Konstytucja, a ta w art 25 mówi, ze „Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.”
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

Znasz taki termin jak porównanie?Sentencja umieszczona na amerykańskich banknotach nie wprowadza podziałów społecznych. Sentencja umieszczona w polskich paszportach też nie. Chyba że jakaś szuja sztucznie chce te podziały tworzyć bo jej za to płacą.
A konstytucja nie ma tu nic do rzeczy.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 6

A znasz taki termin jak dokument tożsamości ?
Paszport jest dokumentem tożsamości potwierdzającym przynależność państwową.
Nasze państwo zgodnie z tym, co Polacy zapisali w Konstytucji jest bezstronne światopoglądowo.
Jeżeli to dla ciebie ważne, to se sam wpisz Boga w paszport, tak samo jak se możesz w każdym ślubowaniu dodać słowa „Tak mi dopomóż Bóg” i nikomu nic do tego.

Ale Państwu tego nie wolno robić, bo jest to niezgodne z Konstytucją.

Paszport to nie jest dokument wyłącznie dla tych, co w Boga wierzą i nie jest miejscem na wciskanie ludziom jakiegos jednego z wielu światopoglądów.
Jeżeli zaczniemy isc tą ścieżka, to na kolejnych stronach powinien się znaleźć Darwin, Marks, Budda i nie wiadomo co tam jeszcze.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

> 'bóg honor ojczyzna' - ma dla mnie w tej chwili znaczenie pejoratywne z racji promujących hasło środowisk, które w mojej ocenie nie mają pojęcia o honorze.

Pod tym haslem umierali nasi przodkowie w walce o wolność i niepodległość Polski.
Jakie to ma znaczenie dla ciebie (was), na szczęście nie jest zupełnie istotne. To hasło, jako całość (a nie wyjątek o Bogu) jest symbolem, ważnym dla tożsamości narodowej miażdżącej większości Polaków.
Jak była (i nadal nią jest) Bogurodzica. Choć przecież to pieśń religijna.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4

Masz racje, ale nikt nie zamierza zmieniać naszej historii, która wyrasta z chrześcijańskich korzeni.
Dzieci uczą się o tym w szkołach i tak powinno być.

Dokument państwowy powinien być jednak wolny od światopoglądów.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jak zapewne wiesz, jestem (z grubsza biorąc) ateistą. Nie chodzę do Kościoła (żadnego).
Ale kompletnie nie drażni mnie widok krzyża w jakimś np. urzędzie.
Tak samo, jak nie razi mnie "Bóg Honor Ojczyzna" TO symbole, ważne dla większości Polaków i to szanuję. Nie musze się pod tymi symbolami podpisywać (choc oporów bym nie miał).
Raziłby mnie półksiężyc w np. urzędzie gminy Kartuzy (taki zupełnie z bani naprzykład). Symbol ten nie wchodzi w skład wielowiekowej tradycji Polski, choć mam duży szacunek dla całkiem sporej populacji polskich Tatarów, dla których jest on ważny. I na ich terenie z pewnością by mnie nie raził.
Już mniej rażąca jest dla mnie swastyka czy tęcza, choć symbole te zostały zawłaszczone przez ideologie zupełnie mi wstrętne.
Swastyka symbolizuje słońce w wielu kulturach. Także słowiańskiej.
Z kolei tęcza jest (była) symbolem radości i wiosny. Przynajmniej jeszcze za moich czasów :/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4

A tak a'propos symboliki:

- Dlaczego Chrystusa ukrzyzowano a nie np. utopiono?
- Bo bardzo nieporęczne byłoby akwarium nad drzwiami.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Bogurodzica mętnie brzmi
mazurek zaś fircykowato
ja bym postawił na
Gaude Mater Polonia
ale kto to zaśpiewa?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

"Tak samo, jak nie razi mnie "Bóg Honor Ojczyzna" TO symbole, ważne dla większości Polaków i to szanuję."

Właśnie dlatego zostaną wpisane w paszport. I nic to że jak napisałeś z tymi słowami Polacy walczyli i umierali za Ojczyznę. Skydiver znalazł sobie kolejny powód do wprowadzenia sztucznego podziału tam gdzie go nie ma.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 5

Got mit uns. Ograniczenie horyzontów tylko do tego co "moje" i "słuszne " jest właśnie tym co nas dzieli. Polska nie jest państwem wyznaniowym. Istnieje iluzorycznt wprawdzie, rozdział państwa kościoła. Dlatego schowajcie sobie do swoich domów te krzyżyki, dywaniki, księżyce i haselka w stylu " kto nie z nami ten przeciw nam " . Horyzonty myślowe crossow, sadyli i innych podobnych, nie przewidują że dobrym Polakiem może być ateista, żyd czy inny saracen. Zawsze gdy na sztandarach, klamrach od paskow, czy o zgrozo konstytucjach, manifestowano swoje oddanie czy boski patronat, ginęli i gina ludzie. Często dlatego właśnie, że nie podzielali zdania tych "prawdziwych" i jedynie sprawiedliwych.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

Inne tematy z forum Polityka

Jak się czujecie nabici w Tuska? (3 odpowiedzi)

Kwoty wolnej nie będzie. O zamachu na media już się nawet Mentzen śmieje, że teraz przyszło PO...

Czy aborcja powinna być w Polsce zakazana? - debata: prof. Senyszyn vs. pastor Bartosik (4 odpowiedzi)

Spór o aborcję trwa. Czym więc jest aborcja? Zabójstwem czy prawem do wyboru? Uśmierceniem...

do góry