Widok

Bulwersująca ??? sprawa I Komunii

Dziecku autystycznemu, które nie mówi, ksiądz podobno odmówił dopuszczenia do I Komunii. Matka, sądząc z wypowiedzi w Radio Gdańsk,uważa,że skoro otrzymało chrzest, to automatycznie należy się I komunia i pyta - czy ono jest inne ?

No, chyba nie ulega wątpliwości, że jest inne. Ksiądz zastanawia się nad problemem, bo ten istnieje, lecz matką rządzą emocje i problemu nie dostrzega.Najwidoczniej uważa ona, że "usługa" się należy, jak psu buda, a sprawę chyba przespała, i zamiast zgłosić ją do proboszcza a przede wszystkim do biskupa, bo to biskup jest faktycznym duszpasterzem a księża jedynie jego pomocnikami, zgłosiła ją do Radia Gdańsk.

Radio Gdańsk, którego potencjał intelektualny już wielokrotnie tu na forum opisywałem, jest "zbulwersowane" tym "skandalicznym" wydarzeniem, nakręca histerię a niektórzy dziennikarze dają pokaz ignorancji i złej woli. Kościół to nie hipermarket, gdzie rządzi "zasada płacę i biorę co mi się należy", lecz obowiązują określone wymagania.
Ale wytłumacz to idiotom.
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 4
1. Jezus zaprasza do Chrztu i Komunii dzieci chrześcijan, a nie "jak leci" po pokolei z sakramentami.

2. Zaprasza wszystkich członków Swojej rodziny, a więc również autystyczne dzieci, a nawet nieautystycznych dorosłych! To jest dopiero łaska!

3. Zatem IQ nie ma tu nic do rzeczy. Kryterium dla takiego dziecka jest jego pozycja w Bożej rodzinie.

4. U nas zapraszamy do Komunii wszystkich ochrzczonych: dzieci (wcześniej niż w KK), dorosłych - również z innych Kościołów. Komunia to Stół Pański - Stół łaski, zjednoczenia, akceptacji. A nie znak podziałów, separacji.

Pozdrawiam,

pastor Paweł
pbartosik.pl
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 2
Chwileczkę, trochę logiki, poproszę.

Jeżeli w niektórych wspólnotach protestanckich chrztu udziela się dopiero osobom zdolnym do podejmowania wiążących decyzji, to nie należy dziwić się, że podobny element występuje, choć nie w przypadku chrztu, w przypadku sakramentu pierwszej komuniii. Zawsze stoi za takim czy innym rozwiązaniem problemu religijnego jakiś wzgląd teologiczny powiązany jednak z szacunkiem dla przesłanek logicznych.
Metafizyka logiki nie wyklucza.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 2
zamiast zgłosić ją do proboszcza a przede wszystkim do biskupa, bo to biskup jest faktycznym duszpasterzem a księża jedynie jego pomocnikami, zgłosiła ją do Radia Gdańsk.
==
Zgadzam się. O ile jestem w stanie zrozumieć matkę, iż chce by jej dziecko dopuszczono do sakramentu, to napuszczenie mediów bez wcześniejszego wyczerpania toku instancyjnego jest jak dla mnie szukaniem taniej sensacji.
Nie tak dawno czytałam o tym jak pewna parafianka "napuściła" na księdza dziennikarzy bo ten opracował jakąś broszurę o zagrożeniach ze strony m.in. loga Hello Kitty, MonsterHigh itd.
Ksiądz, w istocie, dobrał argumenty niezbyt fortunnie (a kiepski argument, jak wiadomo, jest gorszy niż brak tegoż), ale to nie powód by go wyśmiewać na łamach prasy.
Ale dziennikarze też muszą z czegoś żyć :D
Wracając do kwestii Komunii, to myślę, że zbyt mało wiemy o tej sprawie, by opowiedzieć się po którejkolwiek ze stron.
Często bowiem wymagania KK są dla wielu niezrozumiałe np przeszkody - swego czasu na jednym z for katolickich (na którym się udzielałam) wybuchła gorąca dyskusja o impotencji, która wyklucza możliwość zawarcia związku małżeńskiego lub otrzymanie święceń kapłańskich.

4. U nas zapraszamy do Komunii wszystkich ochrzczonych: dzieci (wcześniej niż w KK), dorosłych - również z innych Kościołów. Komunia to Stół Pański - Stół łaski, zjednoczenia, akceptacji. A nie znak podziałów, separacji.
==
A czy w Pastora zborze nie chrzci się tylko osób dorosłych?
Co do Komunii to chyba niezupełnie tak jest, gdyż swego czasu byłam zaproszona na uroczystość chrztu w jednym z gdański zborów Zielonoświątkowców, jednak nie mogłam jej wtedy otrzymać.
W sumie mnie to nie zdziwiło i nawet nie wnikałam dlaczego, gdyż podczas Mszy w moim kościele, też przystąpienie do Komunii też jest obwarowane kilkoma warunkami.
Każdy Kościół kieruje się swoimi zasadami i ja to szanuję.
Wzajemny szacunek jest podstawą porozumienia.
W końcu wszyscy jesteśmy chrześcijanami.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
W tej sprawie, najbardziej mnie wkurzyła, zarówno w postawie matki, ale jeszcze bardziej w postawie dziennikarzy, którzy przecież nie są emocjonalnie zaangażowani, roszczeniowość - należy się jak psu micha i już, bez świadomości towarzyszących sakramentowi warunków. To jest efekt zwulgaryzowanej demokracji, a ta w Kościele nie obowiązuje.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 3
W ostatnim numerze Gościa Niedzielnego jest wyjaśnienie afery namotanej przez dziennikarzy Radia Gdańsk. Zastanawia mnie, czy trójmiejscy dziennikarze są bardziej głupi niż wredni czy odwrotnie albo może i jedno i drugie.

Szkodzą nie tylko sobie ale i innym, tym o których mówią lub piszą a przy okazji takżę swoim instytucjom, niszcząc zaufanie do publicznych instytucji jakimi są radio, telewizja i prasa.

Najpierw nakręcili problem wysokośći wieży w projektowanym kościele przy ul. Wielkopolskiej w Gdańsku a potem wkręcili matkę niepełnosprawnego, autystycznego dziecka w aferę rzekomej dyskryminacji tego dziecka przez odmowę udzielenia mu I Komunii w parafii w Bolszewie.
Ciekawe czy robią to dla odwrócenia uwagi od realnych problemów politycznych i ekonomicznych czy dla wywolania skandalów owocujących wzrostem słuchalności.
Całe szczęście, że są niezależne media jak wspomniany "Gość Niedzielny", ktory obie sprawy wyświetlił.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2
"Nie tak dawno czytałam o tym jak pewna parafianka "napuściła" na księdza dziennikarzy bo ten opracował jakąś broszurę o zagrożeniach ze strony m.in. loga Hello Kitty, MonsterHigh itd.
Ksiądz, w istocie, dobrał argumenty niezbyt fortunnie (a kiepski argument, jak wiadomo, jest gorszy niż brak tegoż), ale to nie powód by go wyśmiewać na łamach prasy."

Ależ jest!! Bo bzdurzą tak osoby mieniące się "autorytetami w sprawach wiary"!! Nie znoszę taniej sensacji, ale BZDET należy nazwać BZDETEM. Głupotę GŁUPOTĄ, a nie 'złym dobraniem argumentów'.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
"W tej sprawie, najbardziej mnie wkurzyła, zarówno w postawie matki, ale jeszcze bardziej w postawie dziennikarzy, którzy przecież nie są emocjonalnie zaangażowani, roszczeniowość - należy się jak psu micha i już, bez świadomości towarzyszących sakramentowi warunków. To jest efekt zwulgaryzowanej demokracji, a ta w Kościele nie obowiązuje."

Mnie także WKURZA 'roszczeniowość' @ZET. Ale ksiądz powinien być (w założeniu) POŚREDNIKIEM między 'zwykłym zjadaczem chleba', a Bogiem. Więc o czym mówimy? O założeniach kleru? O ich zasadach? Czy o czystej wierze? O instytucji? Czy o potrzebie jedności z Bogiem? O 'rozrabiactwie dziennikarzy' czy o potrzebie matki ?
Może chciała wzbudzić sensację? A może wytoczyła 'najsilniejsze' działa?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
@ kaja

A zna pani obie sprawy ? Bo ja znam oba punkty widzenia, dziennikarzy i wkręconej matki, tak samo jak kwestię wieży kościelnej przy Wielkopolskiej.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
W ostatnim numerze Gościa Niedzielnego
==
GN ma u mnie minus za recenzję Cristiady - widziałeś ten film?
Jak oni mogli coś takiego napisać, akurat ja znam historię Meksyku bo od lat fascynuje mnie ten kraj, co tam się działo w latach 20stych to się w głowie nie mieści.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ale ksiądz powinien być (w założeniu) POŚREDNIKIEM między 'zwykłym zjadaczem chleba', a Bogiem. Więc o czym mówimy? O założeniach kleru?
==
Kler, jak słyszę to słowo to od razu przypomina mi się to co mówi o. Knabit o antyklerykaliźmie.
A mądrze mówi, ja nie mam takiej cierpliwości (w końcu jestem o pięćdziesiąt kilka lat młodsza) i ona nie jest moją najmocniejszą stroną:
https://www.youtube.com/watch?v=rl1qnuOcusk
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
@ Kinga
Cristiady nie widziałem, niestety, ale recenzję pewnie czytałem, ale bez obejrzenia filmu trudno coś osądzać.

Tak więc nie wiem, o co konkretnie Ci chodzi.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
wiernych traktuje się wybiórczo. Możesz dać więcej to jesteś dobrym parafianinem. Po co pełne kościoły nie dających na tacę
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2
@ tak sobie

???????????
Nie zauważyłem by ksiądz spisywał ile kto wrzuci na tacę. I co ma to do tematu ?
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2
wielu rzeczy nie chcesz widzieć
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
@ tak sobie

Ty widzisz pewnie szóstym zmysłem, z TVN czy giewu. Parapsychiczny ?
Ja widzę ludzi aktywnych, myślących, wierzących i bez kompleksów, w odróżnieniu od buractwa i lemingów.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2
większego buraka i leminga od ciebie na forum nie ma. Zdejmij chlopie klapki z oczu, jak koń widzisz tylko to, co przed tobą. Tego co z boku już nie dostrzegasz. Twój sformatowany umysł nie pozwala tobie na swobodne myślenie
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
@ Tak sobie...

Wydaje się Ci człowieku, płci męskiej albo damskiej, że myslisz. Myślenie to proces uporządkowany według pewnych algorytmów.

Ty po prostu odbierasz jedynie wrażenia, i przepuszczając je przez filtr emocji jak dżdżownica ziemię, wydalasz ekspresje typu "lubię/nie lubię".

I ot całe "myślenie".
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
'A zna pani obie sprawy ? Bo ja znam oba punkty widzenia, dziennikarzy i wkręconej matki, tak samo jak kwestię wieży kościelnej przy Wielkopolskiej.'

@Zet Historii wieży przy Wielkopolskiej nie znam, Ale chętnie posłucham.
W sprawie autystycznego dziecka powiem tak - KAŻDY MA PRAWO DO PRZYJĘCIA SAKRAMENTÓW. Możemy się spierać w kwestii świadomości ich przyjęcia. Ale czy uważasz, że Bóg odrzuca 'takich' ludzi? Czy w/g Ciecie są 'niegodni'? Guzik mnie obchodzi w tym wypadku polityka.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
' @ tak sobie

???????????
Nie zauważyłem by ksiądz spisywał ile kto wrzuci na tacę.'

A ja niestety tak. I nie jest to odosobniony przypadek.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
Mnóstwo parafii zdążyłem obkolędować w Gdańsku i nic takiego mi się nie przydarzyło. Dodam, że denerwują mnie ludzi, którym żal złotówki choćby na tacę.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
@Zet :) Może zbyt osobiste pytanie.. :) Ale z jakiego powodu kolędujesz? :)
Mnie 'denerwują' ;) tylko ludzie, którzy się denerwują, że każdy człowiek jest inny...
A co powiesz na duchownego, który nie buduje wspólnoty ale ją dzieli? Który nie buduje kościoła tylko spełnia swoje chore ambicje? Księża @Zet to tylko ludzie... Tacy jak My. Maja te same słabości. jeżeli Twój sąsiad będzie 'wredny', w imię 'wspólnoty sąsiedzkiej' będzie wyciągał łapę..BA!!! będzie Cię rugał, że masz opory rzucić na tacę.. dasz? :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Cristiady nie widziałem, niestety, ale recenzję pewnie czytałem, ale bez obejrzenia filmu trudno coś osądzać.
==
Jak mogłeś tego jeszcze nie widzieć?
Tu masz recenzję:

http://wnas.pl/artykuly/1251-cristiada-piekny-film-o-wojnie-katolikow-z-socjalistycznym-rezimem-nasza-recenzja

Z tego, co wiem jest jeszcze wyświetlany w Neptunie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
W sprawie autystycznego dziecka powiem tak - KAŻDY MA PRAWO DO PRZYJĘCIA SAKRAMENTÓW.
==
Po spełnieniu warunków.
W praktyce nie każdy może np dostąpić sakramentu małżeństwa, co do sakramentu Komunii to nie wiem jakie warunki tu nie zostały dopełnione, więc się nie wypowiem.
Nikt z tu wypowiadających się nie wie, ZetJot czytał GN, ja nie - Zetjocie czy online jest gdzioeś w necie dostępny ten artykuł?

???????????
Nie zauważyłem by ksiądz spisywał ile kto wrzuci na tacę.'

A ja niestety tak. I nie jest to odosobniony przypadek.
==
Czy kosmitów na tej mszy też widziałaś bo na pewno byli ;D

A poważnie - masz takie rewelacje to idź do biskupa.
Udział we Mszy jest dla każdego i za darmo.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
@Kingo :) Pozostawię to BEZ KOMENTARZA. :) Dobrej Nocy :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
do góry