Odpowiadasz na:

Re: Co dzisiaj na obiad. Część 46 wrzesień 2015:-)

Jagodzianko - właśnie wędzimy :)

Zrobiliśmy najłatwiejszą wędzarnię - czyli z beczki :) kupiliśmy na allegro beczkę po miodzie, w dnie Mąż wyciął otwór, zamontował deflektor ze... rozwiń

Jagodzianko - właśnie wędzimy :)

Zrobiliśmy najłatwiejszą wędzarnię - czyli z beczki :) kupiliśmy na allegro beczkę po miodzie, w dnie Mąż wyciął otwór, zamontował deflektor ze starego malutkiego grilla (żeby rozpraszał dym), nad tym umieściliśmy okrągły ruszt z większego grilla - gdyby coś chciało spaść ;) to zatrzyma się na ruszcie :) 15 cm od góry Mąż nawiercił 4 otworki, przełożył dwie nagwintowane szpilki - na tym układamy grube kije na których wieszamy wędzonki. Teraz testuję opcję + duuży ruszt ułożony na kijach - na nim warstwa gazy i ułożone serki typu włoskiego :)

Beczka ustawiona jest na bloczkach betonowych. Wchodzi pod nią przewód dymny - zrobiony z 4 pustaków wentylacyjnych złączonych szpilkami, szpary zacementowane. Drugi koniec przewodu wchodzi do paleniska - na dole dwie płyty chodnikowe 50x50, z trzech stron wymurowane cegłami klinkierowymi na wysokość 4 cegieł, z góry przykryte obrzeżami chodnikowymi.
W sumie 54 cegły(kilka pod beczką), 12 bloczków na lekkiej usypanej górce + jeden na schodek dla mnie ;), 2 płyty chodnikowe 50x50, 2 obrzeża chodnikowe, 4 pustaki wentylacyjne, worek cementu, szpilki, termometr z długą sondą + drugi do parzenia.

Wędzenie baaaaardzo wciąga chociaż przed pierwszym razem miałam kryzys i nawet chciałam rozwalić wędzarnię ;) bo za dużo sposobów peklowania, nie wiedziałam jak oni to wszystko obliczają, czemu to musi tyle dni trwać itp.
Strona i forum wedlinydomowe.pl -meeeega skarbnica wiedzy. Fajni ludzie, doradzają. Sporo zdjęć z budowy różnych wędzarni. Info na temat peklowania(musisz mieć wagę kuchenną elektroniczną, sól peklową, sól nie jodowaną). Ja jestem raptus i nie mam cierpliwości do peklowania 8-14 dni... Raz peklowałam 8, w malutkiej lodówce na działce i to była męczarnia ;) Ale jest tabelka dzięki której możesz skrócić czas peklowania mięsa(zależy ile dni chcesz trzymać mięso, to daje się inną ilość soli). Sporo przepisów(dokładność co do grama i ml) z fotkami.

Boczki wychodzą genialne :) udka z kurczaka bardzo dobre - raz robiłam całego kurczaka, raz ćwiartki, jeszcze muszę dojść do swojego smaku jeśli chodzi o doprawianie ;) absolutną rewelacją są wędzone serki typu włoskiego(Pilos z lidla lub Capri)!!!!
Bardzo dobra była karkówka(baleron) :)

Dzisiaj pierwszy raz robię szynkę i roladę boczkową :) i próbuję drugiego sposobu na boczek :)

Boczki i baleron(peklowane na mokro, zgodnie z tabelką + dodany wywar z przypraw i ziół) parzę po wędzeniu.
Rolada boczkowa(mięso peklowane na sucho 48godzin) parzona przed wędzeniem, kurczak też.
Serki tylko leżą w solance(u mnie 8,6% + pieprz ziołowy).

Wędzenie : najpierw trzeba wygrzać wędzarnię, później powiesić jedzenie i suszyć 30min do godziny, dalej wędzenie średnio 4 godziny(na oko, jak Ci się spodoba kolor wędzonek) w temp. 50-65°C(dlatego potrzebny termometr w wędzarni), później parzenie w odpowiedniej temp. lub podpiekanie w wędzarni w temp. 80-90°C.

Nie mamy gdzie bezpiecznie składować większej ilości drewna, więc zamówiliśmy na allegro ok 30kg mieszanego drewna (olcha, dąb, buk, jesion, akacja) - można wybrać jakie i ile się chce + zrębki bukowo-olchowe i ostatnio dokupiliśmy czereśniowe i gruszę :) We Wrzeszczu jest fajny sklep, można kupić różne akcesoria(termometry, wagi, zrębki, przyprawy, szynkowary) i nawet wędzarnie :) Właściciel na youtube ma też swoje filmiki - warte obejrzenia :) Praktyka u praktyka - Nomart

Chcemy też kupić taką małą, podręczną - na 6 serków ;) Na szybkie wędzenie zimą :) dosłownie 30 minut i szklanka zrębków :) albo około godziny na mięso :)

Wieczorem mogę wysłać Ci fotki :) tylko podaj maila :)

zobacz wątek
9 lat temu
~AgusiaGda

Odpowiedź

Autor

Polityka prywatności
do góry