Widok

Co załatwić przed porodem - formalności

Rodzina i dziecko Temat dostępny też na forum:
witam!
Mam pytanie co powinnam załatwić przed porodem, zaczęłam 9 miesiac i chcialabym byc przygotowana na wszystko.

Wiem ze powinnam wybrac pediatre dla dziecka (swoja droga moze ktos poleca pediatre godnego polecenia na morenie? Czy ktoś ma opinie na temat przychodni na ul. LEMA?)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Wiesz, na wszystko nie da rady się przygotować, bo część rzeczy będzie wiadoma dopiero po porodzie (oby bez komplikacji! Szczerze tego życzę!), natomiast jak już sama wiesz, musisz mieć wybranego pediatrę.
Dodatkowo możesz sobie wyszukać tak na zapas, gdzie masz najbliżej na USG bioderek dla dzieci (badanie obowiązkowe na pół roku i rok dziecka). Inni lekarze mogą wyskoczyć po porodzie. Tak orientacyjnie to możesz sobie sprawdzić na swiatprzychodni.pl - placówki mają aktualne, ale z terminami to już różnie bywa (raczej są orientacyjne). Ale jako punkt startu do dalszych poszukiwań może być. Chyba że wolisz wisić na słuchawce i dzwonić na infolinię NFZ, żeby sprawdzić placówki z kontraktami i terminy do nich.
Teraz póki jeszcze masz czas, zadbaj nieco o siebie - dentysta, okulista czy inny specjalista. Potem możesz kompletnie nie mieć na to czasu.

Przy okazji - szpital ma 3 dni na wysłanie papierów do Urzędu Stanu Cywilnego. Potem najlepiej tam zadzwonić i umówić się na odbiór PESELa dziecka. Dopiero wtedy możesz je zarejestrować do żłobka.

Rzeczy dla dziecka pewnie masz. Warto pomyśleć o jakimś mleku, gdyby karmienie piersią nie szło od początku gładko. Ciuszki to sama zobaczysz. Wszelkie maści i leki konsultuj z pediatrą, bo nie wszystko jest dobre dla noworodków. Możesz przygotować się na ciemieniuchę w okolicach trzeciego miesiąca (większość dzieci, które spotkałam, ją miała). Szczepienia to jak wolisz - też warto pogadać z pediatrą i dla równowagi z położną.

Jak masz jakieś pytania, to pisz. Jak chodzisz do szkoły rodzenia, to warto też tam pytać.

Pozdrawiam
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ja uważam, że powinnaś też wybrać położną, która przyjdzie do Ciebie na domowe wizyty. Warto, żeby miała ze sobą wagę, niby to należy do jej obowiązków, ale niektórym nie chce się jej nosić...
Jeśli pracujesz to poproś pracodawcę o wysłanie do Ciebie na maila dokumentów, które musisz dostarczyć po urlopie do firmy np. kto (Ty czy Twój mąż) pójdzie na urlop macierzyński/tacierzyński itd. Z tego co pamiętam, ja wypełniałam 5 kartek do firmy z tym związanych.
Jeśli będziesz się starała o 500+ dowiedz się czy Twój bank ma możliwość złożenia takiego wniosku (przez bank jest najszybciej). Jeśli nie to załóż sobie konto epuap i zaloguj się do ZUS.
Jeśli masz prywatne ubezpieczenie, z którego otrzymasz pieniądze za urodzenie dziecka, to ściągnij sobie już wniosek i wypełnij to co możesz.
Jeśli planujesz szczepić to warto zorientować się w rodzajach szczepionek. Te obowiązkowe możesz wziąć płatne lub darmowe, dodatkowo możesz dokupić szczepionki np. na meningokoki i rotawirusy. To ważne bo pierwsza szczepionka jest już podawana w szpitalu i tutaj musisz się zorientować jaką podaje szpital, w którym chcesz rodzić. Jest to pierwsza dawka szczepienia, więc kolejnych już nie zmienisz, musisz kontynuować tą samą.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

- położna dostanę ze szkoły rodzenia, jak powiadomię ich o urodzeniu dziecka przypiszą mi konkretną położną, która przyjedzie do mnie po porodzie do domy - a kolejne wizyty mamy miec u nich w placówce (pozmedik) tylko jedna wizyta w domu.

-nadanie peselu - czy to załatwia szpital ?? wysyła dokumenty do USC? dobrze rozumiem? i następnie my idziemy tam po akt urodzenia?

- ubezpieczenie z pracy - już się rozeznałam, wszystko bede mogła zrobić internetowo jak będę miala już dokumenty dziecka - akt urodzenia

- jesli chodzi o szczepienia to jakie daje szpital musze dowiedziec sie dzwoniac tam czy sama bede mogla wybrac w szpitalu?

- czy orientujecie sie jak jest z powiadomieniem o urodzeniu pracodawcy? ja mam zwolnienie dluzej niż wyznaczony termin porodu, czy dopiero zglaszam to po ukonczeniu l4 czy od razu po urodzeniu dziecka

- wniosek na 500 +, nie mam epuap, wiec bede sie musiala dowiedziec czy moj bank moze to zrobić, nie wiedzialam, ze w ogole jest taka mozliwosc, dziekuje za info
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Rodzic zgłasza urodzenie dziecka do urzędu może zrobić to internetowo szpital wysyła informacje że urodziło się u nich dziecko i urząd wtedy rejestruje dziecko i nadaje pesel. szpital przecież nie nada za Ciebie imion i nie musi wiedzieć kto jest ojcem a to jest potrzebne do wydania aktu urodzenia.
W pracy wystarczy że napiszesz lub zadzwonisz że urodziłaś dziecko najlepiej jak najszybciej powiadomić. Jak chcesz korzystać z urlopu rodzicielskiego i żeby przez cały czas płacili 80% w czasie macierzyńskiego i rodzicielskiego musisz w terminie 21dni od urodzenia złożyć wniosek.
Szczepienia robią te co przypadają na Twój czas pobytu w szpitalu to musisz sprawdzic jaka jest rozpiska na dany rok i te które przypadają na pierwsze dni życia. Później szpital wysyła kartę szczepień do wybranej przez Ciebie przychodni.
Z 500+ zobacz czy na swoim koncie internetowym jak jest możliwość to jest zakładka typu wniosek 500+ i tam się wszystko wypełnia albo wejdź na stronę epuap i zobacz logowanie za pomocą bankowości elektronicznej i tam jak się wejdzie pojawiają się banki które mają taką możliwość loguje się tam normalnie jak na stronie banku
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jak będziesz mieć możliwość logowania się do epuap albo ojciec dziecka to wtedy internetowo będzie można zarejestrować urodzenia dziecka i korzystać z wszystkich możliwości epuap jak w większych bankach macie konta powinna być taka możliwość
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

ad. aktu urodzenia - szpital wysyła informację do USC o żywym/martwym urodzeniu, dniu urodzenia, dane matki. Noworodek w szpitalu jest "ewidencjonowany" pod danymi osobowymi matki (np. Anna Nowak, SYN).
Warto pamiętać - szpital wysyła info do USC zgodnego z miejscem urodzenia dziecka (jeśli urodzisz w Gdańsku - to do USC w Gdańsku). Ty/partner musisz również złożyć wniosek do USC o nadanie nr PESEL - podając wybrane imię/imiona dziecka. W związku małżeńskim nazwisko dziecka jest nadawane z urzędu (biorą to nazwisko jakie masz ustalone dla dzieci w akcie małżeństwa). Jeśli nie macie ślubu - to ojciec dziecka musi się zgłosić w USC w celu uznania potomstwa.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Uznać dziecko też ojciec może przed jego urodzeniem musi iść wtedy z matką do urzędu podpisać dokumenty . Wtedy po porodzie nie trzeba biegać po urzędach albo chociaż matka nie musi tam iść.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

dziękuje Wam dziewczyny, jestem w tym kompletnie zielona, także to dla mnie bardzo cenne.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

Ile czasu bawicie się ze swoimi dziećmi? (4 odpowiedzi)

Witajcie:) mam na myśli dzieci w wieku 8 lat- czy i ile czasu dziennie się z nimi bawicie? Jakie...

Jakie biuro podrózy najlepiej?? (5 odpowiedzi)

Chcemy leciec pod koniec kwietnia na wycieczke i nie wiem ktore biuro podrozy wybrac....

księgowa?? czy warto? (36 odpowiedzi)

post dotyczył będzie pracy.. a właściwie jej zmiany...obecnie pracuję jako powiedzmy pracownik...

do góry