Widok

Cukrzyca ciążowa - pytanie

Rodzina i dziecko Temat dostępny też na forum:
moja cukrzyca ciążowa jest bardzo dziwna :) po glukozie 75g mój wynik po 2h wynosił 154, na czczo 81.
Lekarka kazała przez tydzień być na diecie i powtórzyć glukozę. Wynik 71 na czczo po 2 h 135.
Lekarka kazała być na diecie cały czas. Mam glukometr i mierze sobie cukier 2h po posiłkach. Nie ma znaczenia czy zjem coś dietetycznego, czy coś normalnego czy nawet słodkiego. Moje cukry 2h po posiłku wynoszą ok. 70-80 cokolwiek bym nie zjadła..... sama już nie wiem czy katować się dietą czy o co chodzi :( może ktoś z Was miał podobny przypadek i może coś podpowiedzieć - będę wdzięczna :)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
ja tak miałam :) jak leżałam przez tydzień na patologii to nawet lekarz nazwał to jakoś -nie pamiętam, ale chodziło o to, że cukier mi rósł tylko po czystej (prostej) glukozie. Jak jadłam pokarmy to nic się takiego nie działo. Ale i tak do końca ciąży się sprawdzałam glukometrem i uważałam z jedzeniem....
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
myślisz że tylko takie uważanie wystarczy w takim przypadku? jem ostatnio normalnie, ale nie słodzę napojów, nie jem słodyczy chyba że nie mogę już wytrzymać :) no i białego pieczywa nie jem. Ale generalnie obiady jem normalne....ziemniaczki też. Na śniadanie jajko z majonezem lub parówa z ketchupem, do tego chlebek razowy....wczoraj po obiedzie: ziemniaki puree, łosoś smażony z sosem na śmietanie, surówka i cukier 81 po 2 godzinach....
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
prawie kazda ciężarna ma cukrzyce ciążową,ja tez mialam,tez mi kazano mierzyc do konca ale nie zważałam na diete,jadłam wszystko,stroniłam tylko troche od słodyczy i bardzo słodkich owoców i nic dzieciątku sie nie stało,nie przejmuj sie za bardzo
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
Mi przy cukrzycy ciążowej kazali mierzyć poziom godzine po posilku. Z tdgo co wiem i czytałam przy "normalnej" cukrzycy mierzy sie co 2h a w ciąży po 1h i poziom powinien byc poniżej 120 jednostek.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
hm no właśnie zdania są podzielone, jak tak czytam. Mi lekarka kazała po 2 ehh, sama z siebie mierzyłam po 1 czasem i koło 100 był np. po normalnym obiedzie....
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
ja tez miałam mierzyć po godzinie.
Po godzinie stężenie cukru osiąga najwyzszą wartość i to o nią się rozchodzi..
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Wcale nie chodzi o stężenie po godzinie, bo każdemu cukier po posiłku rośnie. Chodzi o to czy jest przenoszony z krwi do komórek.Sprawa wygląda tak, że po 2 godzinach po posiłku powinno się mieć bardzo duże wydzielanie hormonu - insuliny, powoduje ona wzmożone "pakowanie cukru do komórek" najprościej ujmując. Na pewno nie powinno się mieć więcej niż 140 mg%, tak naprawdę najlepiej jak jest koło 90mg% lub mniej. Przestrzeganie diety, jeżeli taką zalecił Ci lekarz jest OBOWIĄZKOWE, cukrzyca nie jest błachostką, którą się ignoruje! ignorowanie może prowadzć do poważnych schorzeń. Warto dbać o zdrowie swoje i dziecka.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Danna nie mam absolutnie zamiaru ignorowania zaleceń lekarza, ale sama pewnie widzisz że sprawa jest dość dziwna skoro po normalnym jedzeniu po 2h mój cukier zawsze wynosi w granicach 70-80.... po prostu zastanawiam się jak to jest i czy może być tak, że to nie cukrzyca tylko organizm tak reaguje na podaną czystą glukozę.....?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
lekarz pewnie zalecił Ci unikanie cukrów prostych - słodzenia, winogron, jasnego pieczywa itd... Chodzi o to, że stosując dietę zabezpieczasz się przed zbyt wysokim poziomem cukru. Cukier którym słodzisz to sacharoza - składa się on z dwóch połączonych ze sobą cząsteczek glukozy i fruktozy, fruktoza jest szybko zamieniana na glukozę (czyli z jednej sacharozy masz 2 glukozy), skrobia (białe pieczywo, makarony itp.) to połączone ze sobą setki i tysiące glukoz. Twój organizm reaguje na nie tak samo jak na tę podaną w czasie badania. Jest tylko jedna różnica, pijąc glukozę podczas padania od razu ją wchłaniasz. Jedząc posiłek musisz te cukry rozłożyć do tej glukozy, więc efektu nie widać... Organizm na glukozę i posiłek reaguje tak samo, inna jest tylko dynamika tej reakcji. Jeśli w teście obciążenia glukozą wyszedł Ci zły wynik, to znaczy, że masz cukrzycę ciążową. Stosuj więc dietę daną przez lekarza. Na forum są "sami lekarze", których nie zawsze warto słuchać. Ja chociaż tę wiedzę mam :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
ok dziękuję za wyjaśnienie :) fakt, że każdy mówi inaczej nawet sami lekarze mają różne zdania a człowiek chce jak najlepiej i można od tych wszystkich informacji zwariować :) staram się unikać jak ognia wszystkiego co ma cukier, mam nadzieje że będzie dobrze.....a i 1 lekarz mówił, że to cukrzyca ciążowa a drugi, że jeszcze nie.... ;)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Wiesz tu lepiej podmuchać na zimne. Powinnaś mieć jeszcze po jakimś czasie badanie kontrolne, wtedy się okaże :) trzymam kciuki i dużo zdrowia :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Danna ma rację. To poważna sprawa. Ja mam cukrzycę od 17tc i na początku tylko dieta ale później organizm nie mogl sobie poradzić (wyniki na czczo były bardzo wysokie) i musiałam zacząć przyjmowanie insuliny. Nie ukrywam, że jest z tym trochę zachodu ale dobro maluszka najważniejsze.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Danna mam jeszcze pytanie czy ten poziom do 140 powinien być po 1h czy 2h po posiłku? Jeśli godzinę po obiedzie mam 130 a 2h po 90 to jest ok?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
ja znowu nie wiem co mam zrobic, bo tylko naczczo nan cukier ponad norme. w ciazgu dnia co bym nie zjadla- oczyuwiscie w granicach rozsadku- mam cukier w normie. mierze godzine po posilku. a na noc biore 1mg metforminy. cukier dalej wysoki.
image

image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Tez mialam cukrzyce i diete, ale pod sam koniec ciazy.
Moje spostrzezenia sa takie, ze ta dieta jest bardzo zdrowa i sluzy kobietom w ciazy. Te co za duzo przytyly gubia zbedne kilogramy (nawet w ciazy). Dieta dostarcza wszystkich niezbednych skladnikow organizmowi, nie przeciaza go i uczy zdrowych nawykow (5-6 posilkow). Uczy nie przejadania sie. Mimo ze moze ciezko przez nia przebrnac to zdecydowanie warto. Cukier w czystej postaci nie jest potrzebny zdrowej osobie do szczescia.
Jedyny minus, to jest ona dosc kosztowna. Ale mozna sporo sie nauczyc.
Warto ja stosowac, nawet jesli nie ma sie problemow z cukrem. Rowniez po ciazy :)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Kamyczek godzine po posilku przy cukrzycy ciazowej powinno być ponizej 120 ale inny lekarz mi mowil ze jak raz czy dwa zdarzy sie 140 to nic nam nie bedzie-stres tez wpływa na poziom cukru...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
pół godziny- godzine po posiłku masz największy poziom, zależy co zjadłaś ilościowo i jakościowo, bo batoniku, ziemniakach, makaronie i innych rzeczach cukrowych (węglowodany) można mieć te 140 (ja jestem zdrowa i na zajęciach jak się bawiliśmy to miałam chyba 150 po zjedzeniu obiadu i czekolady), ale chodzi o to żeby między godziną po posiłku a dwoma godzinami było widać wyraźnie, że cukier spada Ci szybko w miarę. Mi spadł do 80 w ciągu pół godziny z powrotem. Znaczy insulina dobrze działa :) Jeżeli masz jakieś wątpliwości (pewnie i tak zapisujesz sobie gdzieś wyniki i po czym je masz) to pokaż je swojemu ginekologowi, od tego on jest. pozdrawiam :)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Miałam cukrzycę ciążową i byłam u dwóch diabetologów - u pani dr na Klinicznej i w Luxmedzie. Obie kazały mi mierzyć po godzinie a nie po 2. po 2 godzinach mierzą cukrzycy. kobiety w ciąży mierzą po godzinie.

Nie tyle jest ważny poziom cukru - choć oczywiście nie powinien być za wysoki - ile to czy jest skaczący! czyli jeżeli na czczo masz w normie, potem po śniadaniu też a po obiedzie Ci skacze i potem znowu po kolacji norma to znaczy że coś jest nie tak.

Cukier skacze nie tylko po tych produktach co piszecie ale też po rzeczach tłustych i po obfitych posiłkach - organizm ma problem żeby go przetrawić.

Ja metodą prób i błędów doszłam do tego po czym rośnie mi cukier i przestałam to jeść.

Każdy robi jak uważa ale ja bym tego nie bagatelizowała - poczytaj sobie jakie są zagrożenia dla dziecka jak matka nie jest na diecie a ma problem z cukrem. Przy tych wszystkich zagrożeniach to że dziecko będzie duże to pikuś.

Na koniec dodam że ja miałam cukier podczas badania z glukozą 1 punkt ponad normę. a mój lekarz zasiał panikę i jak się okazało słusznie. Młoda urodziła się z wagą 4100:) ale za to ja na cukrzycowej diecie bardzo mało przytyłam i po powrocie ze szpitala, po porodzie ważyłam tyle co przed ciążą. tak więc ma to też plusy:)
imageimage
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
no właśnie i to przybieranie na wadze też mnie martwi..... odkąd jestem na diecie nie przybieram na wadze wcale..... martwię się czy w tą stronę też nie zaszkodzę mojej córeczce. Czuje się z tym wszystkim na maxa zagubiona :( każdy lekarz mówi inaczej, w internecie są różne normy....
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
To moze ją Ci pomogę - choruje na cukrzycę i też jestem w ciąży. Cukier muszę mierzyć i po 1 i po 2 h z tym ze po godzinie nie powinien być powyżej 120. I nie sluchalabym opinii jak ktoś ti napisał, ze między godz a dwoma cukier powinien w miarę szybko spadać bo to moze poprowadzić do hipoglikemii. Jeżeli po h będzie w normie to najważniejsze żeby kontrolować żeby po 2 nie skoczył. Spokojnie dasz sobie radę :-)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Nic się nie martw że jak Ty nie tyjesz to dziecko też nie tyje. dziecko sobie weźmie co będzie chciało i potrzebowało!!

Na prawdę dla dobra dziecka jednak bym na tej diecie była przez te parę miesięcy.
imageimage
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
I jeszcze mam pytanie - byłaś u diabetyka? Na klinicznej jest poradnia dla kobiet w ciąży. Trzeba mieć tylko skierowanie od lekarza. tam Ci wszystko dobrze wytłumaczą.
imageimage
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
fakt, moje obie ciaze byly prowadzone w uk, gdzie ze wzgledu na obiazenia rodzinne i w uk standardem jest badanie glukozy 2x w ciazy, i pierwszy jest ok 16tc, wtedy wykryto cukrzyce, ja musialam mierzyc co 2h po posilku, dieta byla super do 28tc, pozniej wpadlam w anemie, cukier mi szalal po posilkach, i bralam metformine, po 4tyg, znow mi cukier szalal i do 37tc bylam juz na insulinie. od 32tc szpital, bo dziecko bylo b.duze, i co 10dni usg. mialam planowe cc w 37tc.celem bylo dziecko ponizej 4kg, urodzilam 3.9kg dziewczynke z wszelkimi komplikacjami cukrzycowych , ale bylismy na to przygotowani, praktycznie ok miesiaca wsystko wrocilo do normy itp z dzieckiem, mi cukrzyca zniknela, ale profilaktyka jest taka, ze do konca zycia mam robic oznaczenie cukrzycowe z hemoglobiny itp.

aha jesli chodzi o diete to dobrze po posilku pojsc na spacer itp, ja mialam malego brzdaca w domu, wiec ruch byl i tak. ja nie moglam nic czekoladowego jesc, ale np torcik cytrynowy juz tak. ja jadlam wszystko razowe, ciemne, ryz, paste itp. i duzo warzyw, nie jem miesa za duzo, wiec ok, no i musialam prowadzic dziennik

fakt nic nie przytylam w ciazy, a dziecko duze, natomiast moja pierwsza corka bez cukrzycy ciazowej ur. w 39tc z waga 4.5kg, ja sadze, ze maz i ja robimy duze dzieci, oba porody byly cc, tylko za 1 razem, nie spodziewalismy sie tak duzej corki, aha obie byly dlugie ok.60cm wzrost.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
oj magda, poziom glukozy ma spadać między 1 - 2 godziną, do hipoglikemii to nie prowadzi, tylko do powrotu normalnego poziomu we krwii ;) ja jeszcze raz - zapisuj wyniki pokazuj je lekarzowi :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
nie byłam w poradni, moja gin stwierdziła że nie ma takiej potrzeby, zaleciła jedynie mierzenie cukru 2h po posiłku....
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Kamyczek wydaje mi się że jednak dobrze iść z tym do specjalisty. Bo jak widać już pani gin twierdzi inaczej niż pani diabetyk jeśli chodzi o mierzenie cukru. Mi diabetyczki (obie) wyraźnie mówiły że mierzyć godzinę po. cukrzyca ciążowa to nie to samo co zwykła cukrzyca.

I dobrze dziewczyny piszą - ruszać się po posiłku. To dobrze wpływa na spalanie cukru:)
imageimage
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
ja tez niestety musialam sie z tym zmierzyc, ale jakos dalam rade, ciezko sie bylo przestawic, bo pare nawykow musialam zmienic. ogolnie podstawowe informacje o cukrzycy mozna znalezc w tym artykule http://diagnosis.pl/edukacja/cukrzyca-ciazowa/ ja sie sporo dowiedzialam
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Cukier trzeba mierzyć regularnie w takich sytuacjach :(
Nawyki są najważniejsze, zwłazcza, gdy widzi się podejrzenia.
Dzienniczek samokontroli pomaga - wystarczy pobrać i wpisywać wyniki przed i po posiłkach. https://cukrzyca.pl/dzienniczek-samokontroli/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Jest jak najbardziej ok
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

A ćwiczycie w ciąży? Ja polecam trochę się poruszać,to też ma wpływ na cukier https://zdrowydiabetyk.pl/aktywne-cwiczenia-dla-kobiet-z-cukrzyca-ciazowa/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
W tych czasach normy są inne poniżej 140 po godzinie
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Polecam ściągnąć sobie dzienniczek sweet pregna i tam zapisywać ️
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Na czczo powinien być do 70!
Godzina po posiłku do 140!
Mierzymy cukier 1 godz. po posiłku.

Czytajmy etykiety! Bo to, że pieczywo wydaje Nam się ok nie oznacza, że nie ma w sobie cukru...Etykiety i obserwowanie cukru!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Na czczo 70-90 jest norma a nie do 70
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jeśli będąc w ciąży cukier zaczyna wariować, to poza szybką wizytą u diabetologa, polecam kupienie glukometru i mierzenie codziennie cukru na czczo i po posiłkach. Dobrym i sprawdzonym glukometrem jest Glucomaxx. Paski i igły są tanie. Wyniki podaje wiarygodne.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

waga 5-6 miesięcznego dziecka??? (12 odpowiedzi)

tak sie teraz zastanawiam, czy przypadkiem nie przekarmiam mojego dziecięcia. Adas ma 5,5 m-ca i...

gdzie kupujecie meble dla dzieci? (99 odpowiedzi)

czeka mnie gruntowne urządzanie pokoju córki. Ma 7 lat i czas na wymianę dosłownie wszystkiego....

Co w pracy po urlopie macierzyńskim? (17 odpowiedzi)

Witam, może któraś z Was mi powie co wg przepisów może pracodawca. 2 lipca kończy mi się urlop...

do góry