Re: Dlaczego ludzie chcą kupować mieszkania bez pośredników?
1.Pośrednik bierze od Ciebie prowizje w wysokości 1,5 do 3% ceny mieszkania. Osoba kupująca to samo mieszkanie od Ciebie bez pośrednika może liczyc na obniżkę ceny mieszkania właśnie o tę prowizję...
rozwiń
1.Pośrednik bierze od Ciebie prowizje w wysokości 1,5 do 3% ceny mieszkania. Osoba kupująca to samo mieszkanie od Ciebie bez pośrednika może liczyc na obniżkę ceny mieszkania właśnie o tę prowizję która zapłacisz pośrednikowi.Zwykle to około 10-20 tysięcy złotych więc jest o co walczyć. Jesli kupuje sie mieszkanie od pośrednika na negocjację ceny z reguły nie ma co liczyć chyba że mówimy o 1-2 tysiącach złotych.
2.Nikt lepiej nie dopilnuje sprzedazy mieszkania niż ty sam.
Pośrednikowi tak naprawde płacisz za to że przyprowadzi klienta.
Załatwienie księgi wieczystej to kwestia pół godziny w urzędzie (bo to oferuja pośrednicy) i możewsz to zrobić spokojnie samemu, dokument otrzymasz od ręki. Świstek ze spółdzielni o niezaleganiu też łatwo załatwisz sam i od reki. Ot wszystkie papierki pośrednika jakie załatwia za Ciebie.Faktycznie najeździ sie po urzędach. Może Ciebie umówić z notariuszem, ale chyba masz telefon.Zajmie to Tobie15 minut.Terminy u notariuszy to z regguły tydzien od dostraczenia przez Ciebie ksiegi wieczystej ,papierka ze spółdzielni i danych osobowych sprzedawcy i kupujacego.Notariusz udzieli tobie wszystkich prawnych informacji na temat sprzedazy mieszkania.
3.Wzór umowy przedwstępnej i wszystkie wskazówki jak powinna wyglądać znajdziesz w internecie. Umowa stworzona przez pośrednnika wcale nie daje Tobie gwarancji porawności przeprowadzenia transakcji.Radziłabym i tak zasiegnąc opinii znajomego prawnika, bądź notariusza który z reguły posiada sprawdzone wzory umów.
4.Pośrenik zwykle pobiera całą prowizje przy podpisaniu umowy przedwstepnej. Nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jej przebieg. Co więcej pobiera prowizję zazwyczaj nawet wtedy gdy nie dojdzie do umowy końcowej sprzedaży mieszkania.
5.Pośrednicy umieszczaja Twoja oferte w internecie.Możesz to zrobić równie skutecznie sam za darmo. Oferuje to np. portal trojmiasto.Postepujesz zgodnie z instrukcjami i wcle nie musisz byc informatykiem. Są równiez inne portale gdzie opłata wynosi ok. 2 zł za miesiąc.Faktycznie majątek. A opisanie własnego mieszkania i jego stanu będzie dokładniejsze jesli sam je napiszesz a nie posrednik , który ma codziennie do napisania 10 podobnych ogłoszeń.
6.Kiedy pośrednik przyjeżdża z klientami to zwykle i tak Ty opowiadasz o mieszkaniu bo mało który pośrednik pamięta wszytkie szczegóły. Tak naprawde od Ciebie zależy czy zainteresujesz klienta kupnem.
7.Kiedy sprzedajesz mieszkanie przez pośredników, czasmi kilku zauważ iż Twoja oferta w internecie na tym samy portalu pojawia sie kilkanaści razy. To z reguły bardzo zniechęca kupujacego od zobaczeni Twojego mieszkania. Z reguły zatstanawia sie co jest z Twoim mieszkaniem nie tak ,że jest az tyle razy w internecie. Czemu sprzedajacemu aż tak zależy żeby szybo sprzedać mieszkanie. Nie wie ,że kazda oferta to inny pośrednik.
8.Czsami pośrednicy podpisuja z Toba umowę a tak naprawde nawet nie są zainteresowani sprzedażą Towjego mieszkania. Poprostu dla nich to jedna oferta wiecej a jak sie przypadkiem znajdzie kupiec to zarobią bez wysiłku prowizję. Zdarza się ,że po podpisaniu umowy pośrednik zgłasz sie z klientem dopiero po 2-3 miesiacach.
Zanim skorzystasz z usług pośredika zatstanów sie czy napewno warto.To tylko pozorna oszczędnośc czasu a napewno nie pieniedzy.
Może warto włozyc trochę swojej inicjatywy. Na przykład wywiesić ogłoszenie o sprzedazy mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej czy na klatkach na Toim i sąsiednich osiedlach. Odzew może Ciebie zaskoczyć.
zobacz wątek