Widok

Ile prowizji biorą agencje nieruchomości za sprzedaż?

Ile prowizji biorą w Gdyni czy w Gdańsku agencje nieruchomości za sprzedaż mieszkania?

Mam do sprzedania dom 140 metrów, w dobrej okolicy i chce go wystawić w jakiejś agencji żeby się sama nie ciułać z ogłoszeniami itd, ale z drugiej strony ciekawi mnie ile oni potem wezmą kasy za to, że mieszkanie sprzedali?
Kwotowo, procentowo?
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1
Opinia została zablokowana przez moderatora
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
standardowo 2,5-3% ale jak wszystko mozesz negocjowac !
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 3
brutto czy netto
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Zazwyczaj brutto, ale to dobrze trzeba doczytać w umowie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

;dddd
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
przy umowie na wyłączność masz 2,5 %
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 3
Przy umowie na wyłączność jest więcej roboty 3 % to minimum, przy działkach więcej.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
to i tak duzo !
2,5% z np 500,000 to 12,500 ! Lepiej od razu dac nizsza cene albo trzymac np 500 tys i te 10-12,5 opuscic przy negocjacjach.

Poza tym posrednik wezmie te 2,5% za umieszczenie ogloszen, ktore mozna umiescic samemu za ok 100zl.
popieram tę opinię 24 nie zgadzam się z tą opinią 18
Tak tylko za zamieszczenie ogłoszeń.

Mieszkanie samo się pokazuje, z kupującymi w ogóle nie trzeba sie użerać, ulotki z ofertami same się zaprojektują i wydrukują, oferta i baner sama sie zrobi i zapłaci, biuro, zusy i inne takie tam, szkolenia, witryny, portale internetowe, wszystko samo sie robi i płaci :).
popieram tę opinię 34 nie zgadzam się z tą opinią 66
Zapomniałam jeszcze o krwiopijcy fotografie :) i osoby od rzutów ( jestem zwykłym prawnikiem, sama nie umiem zrobić rzutu :)
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 26
zapomnialas tez dodac, ze sprzedajacego nie interesuja Wasze koszty sprzedajacego interesuje sprzedaz nieruchomosci a kupujacego zakup po jak najnizszej kwocie.

ogloszenia w necie 100zl, baner m2 za 30 zl, zusy, pensje? co to obchodzi sprzedajacego? fotograf? to ciezko jest ruszyc 4 litery i samemu zrobic zdjecie? jestescie tak slabi, ze nie potraficie utrzymac aparatu? nie mozecie zobaczyc jak robia zdjecia inni? to taka wielka sztuka?
popieram tę opinię 65 nie zgadzam się z tą opinią 18
Porównaj zdjęcie zrobione przez profesjonalnego fotografa a laika.

Czasy zdjęć robionych aparatem z telefonu minęły - w mojej firmie świadczę usługi na odpowiednim poziomie, a na wrzucanie "zwykłych" zdjęć nie mogę sobie pozwolić - sprzedający płaci, a ja mam mu zapewnić usługę najwyższej jakości. I taką świadczę.

"ogloszenia w necie 100zl" - utrzymanie ofert na jednym portalu kosztuje więcej, a agencja utrzymuje oferty na kilku/kilkanaśtu portalach.

Baner - 30 zł netto/m2 jak się dobrze poszuka, do tego VAt i projekt, bo on sie sam nie zrobi :). Do tego koszt montażu, nie wszystkie mieszkania mają balkony, nadające się do powieszenia baneru.

Może zus i pensję niewiele cię obchodzą, ale niestety ja je muszę zapłacić. Wynika to z bezwzględnie obowiązujących w naszym kraju przepisów oraz umów z pracownikami :). Ktoś musi płacić na emerytury :), w tym tez na twoją.
popieram tę opinię 22 nie zgadzam się z tą opinią 52
to zmienia poglad. chce abyscie brali ode mnie 80% prowizji skoro macie takie koszty i na wszystko musicie brac podwykonawcow bo sami niczego nie potraficie.
popieram tę opinię 49 nie zgadzam się z tą opinią 12
...dobre, kolejny raz się ubawił, jak to pan właściciel firmy pisze o zus i pensjach....acha i jeszcze, że płci na moją emeryturę....człowieku, nie ośmieszaj się.
popieram tę opinię 43 nie zgadzam się z tą opinią 13
to ty pajacu sie nie osmieszaj, korzystanie z biur nie jest obowiazkowe jesli niechcesz placic to won hamie i tyle
popieram tę opinię 16 nie zgadzam się z tą opinią 42
Cóż za ... kultura i ortografia. W tej branży chyba pracuje margines społeczny.
popieram tę opinię 40 nie zgadzam się z tą opinią 8
Bardzo "kulturalny" komentarz o kulturze.

Spotykałam takich którzy:
- nie wiem skąd się tam wzięli;
- byli kulturalni, tyle, że mało wiedzieli o robocie;
- i byli tacy może nieco mniej kulturalni dla większości (czyli nie płaszczący się i mówiący wprost(, ale za to fachowi.

Każdy wybiera czy:
- nie chce współpracować z biurem (ze wszystkimi tego konsekwencjami);
- chce współpracować z biurem (także ze wszystkimi tego konsekwencjami).

Ponadto musi się zdecydować czy woli:
- "podlizywaczy" (aby się poczuć, że jest kimś);
- "cudotwórców" (którzy przekonają go, że oczywiście ma rację ze swoją wiedzą o rynku i cenach, byle tylko podpisał);
- czy tych niedobrych i niegrzecznych, którzy mówią jak się sprawy mają (oczywiście nie takim językiem jak w poście wyżej).

Każdy wybiera co chce, mało kto bierze na siebie odpowiedzialność za swoje własne wybory. Więc potem są płacze i narzekania na .... skutki własnego wyboru.
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 2
To tY buraku?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Jaka kultura taka ortografia
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

debil jestes
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Racja
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Moim zadaniem jest zapewnienie określonej jakości obsługi. Mam małe, niszowe biuro i jedyne czym mogę zaistnieć na rynku to jakość. I po to jest fotograf, grafik, ulotka itd.

Może i niczego nie potrafię, tnę koszty jaki każdy przedsiębiorca, ale nie na wszystkim warto.
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 19
Wlasnie przejzalam kilka (3) agencji reklamowych i ich oferty zdiecia z cala pewnoscia nie robil fotograf byly slabe i nie zachecaly do kupna
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 1
Popieram , sam mialem stycznosc z biurami nierucmosci kilkoma kiedy kupowalem mieszkanie. Zniecheciło mnie przede wszystkim to ze ci ludzie nie maja pojecia o szczegolach 90% oferowanych nieruchomosci . Chca odemnie 2,5% netto po "rabacie" a nawet nie wiedża co mi oferuja . Wszystkiego musialem sie dowiedziec bezposrednio od sprzedajacego.

A juz najbardziej mnie irytowalo jak mowilem ze chce mieszkanie max do 2 pietra z tym ze zalezy mi na 1 pietrze a oni mnie zabieraja na ogledziny mieszkania na 3 pietrze mowiac ze "lekko sie wchodzi" !!!

Nie ma tu zadnej filozofii . Biura biora wszystko jak leci byle miec oferte i pokazuja hurtowo potencjanym klientom mieszkania z tym ze czesto mieszkania ktore i tak klient nie kupi ale chca pokazac drugiej stronie jacy sa prezni (przyklad 3 pietra )

Co do pewnosci zakupu przez biuro nie ma zadnej - najwiecej roboty robi notariusz ktory przed sprzedaza sprawdza aktualny status ksiagi wieczystej .

A i najlepsze biura mają znizki na portalach ogloszeniowych bo masowo wystawiaja ogloszenia. Banery ulotki to jakas bzdura .

Osobiscie uwazam ze kwota od tranzakcji nie powinna przekraczac 1000zl od kazdej ze stron .

Uswiadomcie sobie ze biura biora czesto po 3% od kazdej strony czyli 6% wartosci tranzakcji . przy 250tys jest to 15000zl za samo posrednictwo , ogloszenia i wizyty u klienta - zdecydowanie za duze koszty
popieram tę opinię 21 nie zgadzam się z tą opinią 4
Coś w tym jest. Kiedy szukałam mieszkania, niestety większość pracowników biur nieruchomości do których się dodzwanialam, ledwo kojarzyła nieruchomość..niekturzy nie potrafili powiedzieć gdzie dokładnie się mieści...powiem szczerze że mnie to delika
Tnie mówiąc zniechecalo. Najlepiej rozmawiało się z bezpośrednimi właścicielami, ci chociaż wiedzieli co sprzedają :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Niektórzy piszemy przez ó
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Zdjęcia zrobione przez "profesjonalistów" są często zrobione szerokokątnym obiektywem który powoduje optyczne powiększanie pomieszczeń. Potem przychodzi kupujący na miejsce i robi wielkie oczy że zamiast pokoju jest w rzeczywistości garderoba.

Nic dziwnego że jak dasz ogłoszenie przez biuro nieruchomości to nie możesz sprzedać. Np. pewne biuro z Gdyni bierze ponad 5% prowizji !!! Wiem bo sprzedający powiedział że chce 350 tys a na ogłoszeniu biura było 370 tys !!!

Czyli robisz samemu zdjęcia, dajesz ogłoszenie za 100PLN i możesz rzeczywiście sprzedać za 350 tys bo chętnych na pewno będziesz mieć więcej.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 2

PRZEGLĄDAJĄC OTODOM (NAJWIĘKSZY I CHYBA NAJLEPSZY PORTAL) NIE WIDZIAŁEM ZDJĘĆ PROFESIONLNYCH ZAMIESZCZONYCH PRZEZ POŚREDNIKÓW!!!!!!!!!!!!!
A WIĘC PO CO TA WYPOWIEDZ.... (NA TAKIEGO POŚREDNIKA JAK WYPOWIADA SIĘ OSOBA WW. TRUDNO SPOTKAĆ "1 NA 10.000"
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 4
To gdzie te oferty, bo od trzech miesięcy przeglądam Polski rynek nieruchomosci i szału nie ma. Ani w rzetelnym pełnym opisie a i zdjęcia dużo do życzenia.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Tak to jest sztuka, wnętrza trzeba umieć fotografować, żeby nie straszyły jak 70 procent ogloszen
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Oglądasz zdjęcia z ogłoszeń niektórych agencji nieruchomości?
Fotograf raczej wstydziłby się podpisać pod takimi.
Chwilami zastanawiasz się, w jakim celu jest zamieszczona fotografia
popieram tę opinię 31 nie zgadzam się z tą opinią 1

zarąbiste są te rzuty i foty
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zgadzam sie z powyzsza odpowiedzia na pytanie za co tak w sumie placi sie Agentowi? no wlasnie za to ze nic nie robi a mieszkanie sie ot tak samo sprzedalo.Wspaniale to ujelas
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

A jakie paskudne zdjęcia zamieszczają sami ludzie. Nie korzystają z pośrednika -ok. Nie robia profesjonalnych zdjęć -ok. Ale zróbcie chociaż jakieś przyzwoite fotki!

Przykład. Szukałam jesienią domu. Obejrzałam mnóstwo ogłoszeń. Widzę ciekawy dom, otwieram ogłoszenie, czytam. No niby ok. Oglądam zdjęcia i płaczę z rozpaczy. Kuchnia - fotki z pełnym zasyfionym zlewem, gary nie myte z tydzień, na blatach pełno brudnych naczyń, w rogu kuchni pełno siat z zakupami, bo nie było czasu na rozpakowanie. Korytarz zawalony buciorami i wieszaki pełne ciuchów. Łazienka z dwiema stertami ciuchów do prania plus suszarka zawalona ciuchami (można obejrzeć majty właścicieli bleee). Tylko w jednym pokoju był porządek, reszta brak słów... Na prawdę to ma zachęcić kogokolwiek??? Nie można było chociaż ten jeden raz posprzątać i wtedy zrobić trochę zdjęć??? Obrzydlistwo, strach pojechać oglądać taki dom... Wiem, nie każde ogłoszenie jest takie, ale zapada w pamięć, niestety negatywnie oczywiście...
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jak mało wiesz człecze o sprzedaży. Nie dziw się później i nie płacz, że kupujesz nieruchomość z wadami.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Za to już ściągnęliście z poprzednich klientów.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jakie rzuty. Co za brednie. Wystawia na oto dom i inne i się sprzedaję. Tyle...można też baner przed nieruchomością postawić.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

branie pośrednika nie mam sensu, kupowałem ziemie i niestety te którymi byłem zainteresowany były przez nich sprzedawane. Poziom ich wiedzy i zaangażowania w sprzedaż był żałosny. Biorą krocie za to że pokażą palcem gdzie jest działka a resztę informacji samemu trzeba zdobyć co zresztą nie jest trudne. Liczą na łatwą kasę a nieruchomość można samemu sprawdzić w jedno przedpołudnie :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Najgorsze jak wybrać dobre biuro.
Ja miałem na tyle szczęścia, że jak przyjechałem do Polski to znajomi polecili mi pośrednika, który .... 11 lat wcześniej sprzedawał i kupował mi mieszkanie.
Teraz sprzedawałem 2 mieszkania aby kupić dom i ... znów się na nim nie zawiodłem.

Ale na rynku to ruletka.
Większość zbiera oferty na ilość (spróbowałem wpierw sam dać ogłoszenia - zgroza)... stąd też niskie prowizje. Mój jasno określił, że 3% to minimum aby była m.in. możliwa współpraca z innymi biurami (a to dobry sposób, bo pośrednik sprawdza czy inne biura faktycznie mają klientów).

Więcej napisałem o tym w temacie "Jak szybko sprzedać mieszkanie"
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 6
Co fakt to fakt, najtrudniejszy jest wybór biura, ale w sumie jak ktoś nie chce wystawiać przez biuro z powodu prowizji tylko sam się zajmować sprzedażą, to przecież może spokojnie - i wtedy sam biega z chętnymi na pokazy mieszkania czy domu (a to nie każdemu pasuje).
Więc w tą albo w tą - prowizja, albo samodzielne załatwianie:)

Ja swojego czasu wolałam to pierwsze (agencję nieruchomości http://www.freedom-nieruchomosci.pl/biuro,gdynia.html - mogę polecić). W kazdym razie to zawsze kwestia indywidualnego wyboru.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 10
Dokładnie tak - ja akurat potrzebowałem Gdańska i miałem szczęście, że trafiłem po raz kolejny na tą samą osobę (reklamy nie będę robił bez jego zgody - Ustawa o Ochronie Danych Osobowych ;) ), choć zmienił firmę i przeniósł się do firmy do Oliwy.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 3
z tymi prowizjami to jest różnie, niektóre biura biorą po 2 procent od każdej ze stron, inne nie biorą nic od kupującego z zdzierają od sprzedającego meiszkanie nawet do 4 procent. Ceny są zawsze negocjacyjne a im wyższa cena mieszkania tym więszke pole do popisu jeżeli chodzi o targowanie się,
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0
po co z agencją? ja sprzedałam mieszkanie w 1,5 msc. sama i za bardzo dobrą cenę :) szkoda kasy na agencje:D
popieram tę opinię 31 nie zgadzam się z tą opinią 4
Też tak uważam. Masz pełno portali ogłoszeniowych, już nie mówiąc o takich jak prywatnaoferta gdzie dajesz ogłoszenie a portal je rozgłasza na kolejnych 100
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0
POlecam, wydrukować samemu baner, nakleić na szybę naklejkę. to był mój ostatni ruch w walce ze sprzedażą i jak na złość zadziałało.Projekt można samemu zrobić http://www.pdonline.pl/produkty/banery-reklamowe.html
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 2
Dzięki za podpowiedź, dostałem właśnie banery kurierem i będę jutro wieszał. Zamówiłem też naklejkę do okna, przykładałem już i prwie wogóle światła nie zabiera. Polecam Print Depot, bo oszczedza się na projekcie
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
Właśnie sprzedaję mieszkanie z którym bujałem się 2 lata więc udzielę wam kilku rad.
Przez pierwszy rok sprzedawałem za pośrednictwem jednego z największych biur w Polsce (umowa otwarta). Ich działania? Ogłoszenie na trojmiasto.pl , chwile było na otodom. Przez rok jedna prezentacja.
Przez kolejne pół roku miałem z biurem umowę na wyłączność która rzekomo gwarantowała mi dużo lepsze efekty, lepsze podejście pośrednika i jego większe zaangażowanie w sprzedaż mojego mieszkania. Efektów brak - ZERO prezentacji. Raz zadzwonili i zaproponowali obniżenie ceny- co zrobiliśmy-zero efektów.

Na przełomie listopada i grudnia postanowiłem działać sam.
-Baner za 100zł z allegro. Ktoś kto tu pisze o projekcie jawnie kłamie. Jaki projekt jest niby potrzebny? Wybieramy tło, wielkość liter, układamy napis SPRZEDAM, powierzchnia, nr tel. To wszystko.
-ogłoszenia na trojmiasto.pl co jakiś czas odświeżałem-pozycjonowałem, ale nie wrzucając setny raz to samo ogłoszenie tylko normalnie smsem za 3,5 zl.
-pakiet ogłoszenie otodom + allegro na 2 miesiące to jakieś 30zł
- ogłoszenie na gratce 10 zł

To wszystko.

Przez 4 miesiące miałem z 6 prezentacji i właśnie sfinalizowałem transakcje sprzedaży.

Nie wierzcie pośrednikom, że podejmują jakieś niestandardowe zabiegi. To nieprawda!

Co do jednego się zgodzę: robią lepsze zdjęcia. Ale założę się że każdy z was ma kogoś znajomego ze smykałką do zdjęć a i w towarzystwie znajdzie się ktoś kto ma aparat z szerokokątnym obiektywem.
popieram tę opinię 35 nie zgadzam się z tą opinią 5

Nie korzystajcie z biur nieruchomości. Prowizja, którą biorą, to najczęściej 3% od sprzedającego i 3% od kupującego. Średnio od mieszkania wartego 400 000 zł, to 24 000 zł zarobku za "nic". Dla porównania notariusz, od którego zależy czy transakcja jest bezpieczna i wszystko w porządku z nieruchomością, bierze 0,5% prowizji. Niestety z 5000 ofert na portalu Otodom w Gdańsku tylko 150 to były oferty prywatne!!!! Więc jako kupujący jestem uzależniona od biura, choć znacznie lepiej szukam tego co mnie interesuje.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Hehe ale sciemiacz - sam zareklamowal firme i sam se odpowiedzial. Moze na idioto to podziala. Ja na pewno bede unikal takich cwaniakow.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 5
jaka jest definicja bardzo dobrej ceny??? Nawet po tylu latach w fachu nie potrafię tego wyjaśnić...
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
Mądralińska, a jak ktoś mieszka po drugiej stronie zapyziałej polandii, to co - telepatycznie ma potencjalnych kupujących oprowadzać po mieszkaniu? - myślcie trójmiejscy idioci, bo ręce i cyce opadają... Od 3 lat tu mieszkam i rzygam tym waszym pustackim tokiem rozumowania. Przeprowadziłęm się z Warszawy tu i mam wrażenie, jakby czas się zatrzymał i cofnął mnie o 100 lat jeśli chodzi o intelekt i kulturę ludzi.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 13
Za szczególny objaw "pustackiego rozumowania" (jak to ująłeś) nalży przyjąć takie komentowanie posta sprzed ponad 7 miesięcy.

Chyba ktoś musiał tu odreagować swoje ciśnienie.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1
Masz 100% racji. To bardzo aroganccy ludzie. Oczywiście nie wszyscy, ale taka jest niestety większość.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

No cóż, smutne, ale ja mam podobne odczucia po przeprowadzce do Trójmiasta. Po 10 latach nadal mam problem . Tu są inni ludzie,
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

sprzedać nieruchomość samemu to absolutnie żaden problem. Problem jest w tym, żeby nie stracić na sprzedaży.
Nieruchomość można sprzedać przecież w 1 dzień dając ogłoszenie bezpłatne... wszystko zależy od tego jak wycenisz swoją ofertę.
Jesteś zadowolona ze sprzedaży mieszkania? Cieszymy się razem z tobą. A gdybyś sprzedała ją w tydzień, ale i za 20 tys więcej, lub np. w w 3 miesiące, ale za 40 tys więcej? Gdybyś wiedziała, że nic się nie interesuje, tylko musisz się podpisać w kilku miejscach, dostać sprawdzonego klienta, ubezpieczenie transakcji i wszystko w cenie 7000 zł, czyli ostatecznie wzięłabyś 10- 30 tys więcej za swoją nieruchomość pomimo prowizji pośrednika... To i tak wolałabyś sama sprzedać? Oczywiście rozumiem. Są ludzie, którzy wolą sami sobie zęby leczyć;)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 7

Jeśli mamy dobry towar i cenę to każdy głupi szybko sprzeda.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Opinia została zablokowana przez moderatora
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Jeśli masz wśród znajomych lub rodziny dobrego prawnika, to polecam działać bez pośredników. Tak zupełnie na własną rękę - nie odważyłabym się.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 4
Oczywiście upewniwszy się, że zna się na nieruchomościach, bo tak jak kiedyś słyszałem (też od prawnika) to na nieruchomościach zna się z 5% prawników wliczając w to notariuszy.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1
Tylko do czego prawnik przy sprzedaży nieruchomości? Notariusz owszem jest niezbędny, ale poza nim czemu miałby służyć prawnik? Sam jestem radcą prawnym i nie ogarniam co mógłbym zrobić przy sprzedaży nieruchomości niż zainkasować honorarium ... za nic tj. za poradę ... idź pan do notariusza. Znam przypadki sprzedaży nieruchomości w formie ustnej, pisemnej ze świadkami ... szkoda tylko, że takie formy nie wywołują żadnych skutków prawnych.
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 1
Tak myślę myślę , wczoraj mówię do żony że dodatkowo otworzę biuro nieruchomości , ale jak czytam już na kilku portalach wypowiedzi
na temat takich biur to się zastanawiam nad moją decyzją , osobiście miałem do czynienia trzy razy z biurami kupując mieszkania
i akurat kwestia wynagrodzenia pośrednika mnie nie denerwowała
tak jak Państwa , bardziej boli i denerwuje podatek od zakupu bo to jest branie już raz opodatkowanych naszych pieniędzy po raz drugi.
popieram tę opinię 16 nie zgadzam się z tą opinią 6
Planuję sprzedać mieszkanie. W kilku agencjach dowiadywałam się o wynagrodzenie pośredników i zazwyczaj jest to 3% +VAT. Jest możliwość negocjacji, ale nie sądzę, żeby zeszli do 2% + VAT.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Daj sama ogloszenie - tyum bardziej jak mieszkasz tam albo nie masz daleko. Sa portale gdzie za 100PLZ masz rozglaszanie ogloszen. Wychodzi duuuuzo taniej.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1
Obecnie sprzedaję dwie działki, małą i dużą z domem. Dostałam wiele ofert od pośredników. Rozbieżność duża i warunki różne. Koszt od 2 do nawet 7%. Masakra.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1
Swoja droga ciekawe z czego wynika % od wartosci. Ile wiecej jest kosztow i pracy miedzy kawalerka za 120tys a apartamentem za 1mln ?
Bo roznica w wynagrodzeniu kolosalna. W kosztach i pracy pewnie na poziomie statystycznym tym samym.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 1
Powiem jako pośrednik.
Wszystko zależny od tego co to jest, w jakim stanie i za jaką cenę.

A co do 2% + VAT - pewno znajdziesz takich.
Jest sporo biur zbierających na ilość - więc pewno się zgodzą byle tylko zrobić limit przyjęć ofert. A potem nawet jak ktoś się zgłosi i tak przekierują go na ofertę, gdzie mają bardziej normalną prowizję.
Właśnie do tego służą oferty przyjmowane na zaniżony procent.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 2
Czyli sam napisales ze lepiej samemu dac ogloszenie bo za 2..3% posrednik d....y nie ruszy oprocz zamieszczenia ogloszenia !!!

Wielkie dzieki - teraz juz rozumiem.

Wlasnie chcialem sprzedac mieszkanie z garazem warte ok 350...380 tys.
Czyli posrednik wezmie za to ponad 14 tysiecy (z Vatem) gdy znajdzie sie przypadkowy klient bo inaczej d...y nie ruszy.

Czyli zacznie cokolwiek dzialac za stawke 30tys....
Fajna kasa w tym zawodzie leci z nieba skoro za 14k nie chce sie robic.

Sami decydujcie czy warto dac samodzielnie ogloszenie czy do posrednika - ja juz zdecydowalem.
popieram tę opinię 10 nie zgadzam się z tą opinią 2
"Trochę" naciągnąłeś moją wypowiedź.
Jak napisałem - za 2% nie licz na cuda, powyżej to zależy od kilku niuansów.

Nie wiem skąd wziąłeś te 30 tys. - pewno to lepiej wygląda, ale skoro z matematyką jesteś na bakier to pomogę:
- 2% z 350 to 7 tys.,
- 3% z 350 to 10,5 tys.
VAT-y to oddzielna kwestia, a już na pewno nie zarobek biura.

Więc niestety Twoje naciąganie mojej wypowiedzi ma króciutkie nogi.
Bo nawet nie wiadomo czy to Twoje mieszkanie jest faktycznie warte te pieniądze.
Powiem tak - stawka bliższa realnej - prowizja może spaść.
Cena z kosmosu - po co mi coś takiego do oferty ?
Ale przecież każdy zna się na wszystkim i ma się za cwaniaka.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 4
Widac ze z matematyka jestes na bakier :-)
Z wypowiedzi Twojej - za 2% nic sie nie robi.
Z wypowiedzi poprzednikow rozpietosc stawek 2...7%.

Przyjalem dolna stawke ale nie minimalna za ktora sie nic nie robi:
3% z 380tys + VAT = 14tys do zaplacenia przez klienta i nic nie robione

Stawka za ktora pochyli sie posrednik 6..7%. Przyjalem 6%:
6% z 380tys + VAT = 28tys PLZ !!!!!!
Zaokraglem to juz do 30 tys - bo jak kogos stac na takie prowizje to nie ma tu roznicy.
28 tys PLZ za posrednictwo w sprzedazy mieszkania !!!!! - kilka fotek, moze baner + ogloszenia.
A moje nie jest wcale najdroższe. Taka srednia polka nowego, dosyc duzego mieszkania z garazem.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0
Nie czytałem wcześniejszych wypowiedzi to fakt.

Ale stawki na poziomie 6-7% (lub wyżej) to specjalne przypadki, gdzie jest totalnie ciężko (choć faktem jest, że w Polsce jest chyba najniższa pomimo umów otwartych i kosztów działalności - przeciętnie w Europie faktycznie jest to 5-7%).
3-3,5% netto to jest normalna obecnie, na ogół akceptowalna stawka na rynku, przy której można myśleć o współpracy z innymi biurami.

A co do Twojego mieszkania (nic o nim nie wiedząc) - to, że ktoś inny dał wyżej o niczym nie świadczy. Równie dobrze to może być średnia półka z tych co nie mają szans by zejść. Szczególnie teraz, gdy jest niedobór mieszkań w pewnych kategoriach.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Wiem ze moge przeszcowywac wartosc - wszystko zalezy od tego jak szybko chce sprzedac i troche od farta.
Niemniej nie chodzilo mi o sama sprzedaz mojego mieszkania - tylko wykazanie absurdalnych stawek za posrednictwo. Podobnie zreszta jak za akt notarialny.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
No to nie wyszły Tobie te absurdalne stawki, bo rzeczywistość różni się znacznie od Twojej wizji, przynajmniej w przypadku normalnie funkcjonujących podmiotów.

A co z kosztami aktu ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Stawki jednak wyszly jak widac z wyliczen, jak i z tego ze przecietny Kowalski wlasnie tyle musi zaplacic prowizji (VAT tez kosztuje - mimo ze nie jest zystkiem - przynajmniej na wprost, bo mozna go odliczac od VAT kosztow - firmy posredniczacej).
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Poczytaj człowieku jak to robią inni na świecie. Tylko w Polsce jest takie buractwo.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
daj ogloszenie prywatnie na olx albo otodom biura same do ciebie zadzwonia i to nie jedno a kil;ka od razu powiedz ze nie interesuje cie prowizja wieksza niz 2% za umowe otwarta . Gwarantuje ze niededna sie zgodzi bo wiekszosc bierze wszystko jak leci
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
Witam Pani Aleksandro,

Wysokość prowizji powinna zależeć w dużej mierze od nakładu pracy doradcy, poniesionych kosztów związanych z promocją oferty i oczywiście ceny nieruchomości. I teraz jak to wygląda :
1. um. otwarta : 0 pracy+ 0 promocji+ min. kosztów = 2,5%-3,5% (cena nier. 500tyś)
2. um. wyłączność : dużo pracy+ dużo promocji+dużo kosztów = 2,5%-3,5%(cena 500tyś)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ja aktualnie sprzedaję swoją nieruchomość. I jeśli pośrednik sprzeda ją za niezłą sumkę to dostanie z tego około 50.000 zł. Masakra? Pewnie, że tak, ale sama nic nie zdziałałam, czas leci. A straszą,że przepisy sie pozmieniają co do obrotu ziemią :( Dodam, że działka nie bedzie łatwa do sprzedania i jeśli koleś to sprzeda to uważam, że będzie ok. Ciekawe tylko ile z tych około 50.000 zł dostanie ten posrednik, a ile z tego jego firma zabierze...
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2
Gdzie dokładnie sprzedajesz tę działkę?

Lokalizacja / Nr działki.

Pytam bo sam jestem zainteresowany zakupem czegoś naprawdę wyjątkowego "perełka" a skoro pośrednik ma dostać 50 tys. zł to musi być to coś wyjątkowego.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
Mamy piekna posiadlosc ,wyjatkowo polozona,z ciekawa historia zwiazana z miastem w ktorym sie znajduje .Woj swietokrzyskie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Sprzedaję działkę na pograniczu Oruni Dolnej i Maćków. 23.717 m2 plus spory dom. Ogłoszenie można znaleźć na trojmiasto.pl w dziale sprzedam - działka, cena spora (choć mała jak na tę lokalizację), ale na szczęście jest zainteresowanie to może sie uda :)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Cena spora jak na tą lokalizację i charakter terenu.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Cena spora, ale w przeliczeniu na metry plus dom to raczej nie dużo. Ale za to zainteresowanie całkiem całkiem :)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Mogę życzyć tylko powodzenia.

Jako działka inwestycyjna po przeliczeniu możliwych parametrów - już tak pięknie nie jest.
Zresztą dlatego jak dzwoniła Pani do mnie z tą ofertą wprost powiedziałem jak to widzę, a że na ilość nie zbieram ...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2
Pana sprawa. Pośrednicy walili drzwiami i oknami. Do tej pory ciągle wydzwaniają. Jakoś każdemu zależy, tylko mi na ilości nie zależy.

PS - dzwonić to na pewno nie dzwoniłam, bo do nikogo nie dzwoniłam :) Co najwyżej napisałam maila w odpowiedzi na Pana ogłoszenie, że szuka Pan działki dla klienta.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 3

Minęło sporo czasu i jakoś znowu tu trafiłam. W odniesieniu do nieruchomości którą sprzedawałam to zainteresowanie było. Sprzedałam za więcej niż moje min. Cena została podbita przez klienta.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Witam serdecznie czy szukasz dalej działki z domem ? Mam na sprzedaż dom o powierzchni 136 m użytkowej działka 16 arów położona blisko jeziora las po drugiej stronie ulicy naprawdę można wypocząć cena 320 tysi do negocjacji zapraszam na email ilonamaj1977@o2.pl. Pozdrawiam zdjęcia do wglądu na email
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Na wyłączność? Jedna wielka ściema! Reklama? Wcale nie jest lepsza, te same portale, co przy umowach otwartych. Mam taką umowę i odkąd ją podpisałam, nie miałam ani jednego oglądającego! Więcej potencjalnych kupców miałam, mimo wszystko, gdy sama dawałam ogłoszenie i przy umowach otwartych. Ba, prawie doszło do podpisania umowy przedwstępnej...
Odliczam dni do zakończenia tej umowy. Jestem totalnie zblokowana, nie mogę sama dawać ogłoszeń. Ale cóż, człowiek uczy się na błędach. Teraz wszystkich przestrzegam przed podpisaniem takiej umowy...

Dodam, że umowa podpisana z jednym z największych biur nieruchomości w Trójmieście.
popieram tę opinię 5 nie zgadzam się z tą opinią 0
Dokładnie. I dlatego ja mam umowę otwartą i wiem, że mogę działać na własną rękę. Przynajmniej mam wpływ na to, co sie dzieje. A jak pośrednik nie sprzeda to nie zarobi... Choć myślę, że trafiłam dość dobrze. Pan się "wciągnął" w temat, działa, coś sie dzieje... Na razie jest dobrze. Trzymam kciuki, żeby było lepiej :)
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0
A mogę spytać, z którego biura Pani korzysta? Jak mi się skończy umowa na wyłączność chciałabym zawrzeć umowę z jakimś sensownym pośrednikiem.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Korzystam z pomocy Pepper House i jak na razie nie mam żadnych powodów do narzekań. Widzę, że ciągle coś sie dzieje, prowadzimy negocjacje, na bieżąco o wszystkim jestem informowana i liczymy wszyscy na pomyślny finał już nie długo ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Czy chciałabyś pracować za darmo?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Odpowiadajac na obrazliwy post - zapewne agenta nieruchomosci.
Drodzy Panstwo, widac od razu kto najbardziej sie oburzyl.... w dodatku obrzucil kulturalnych forumowiczow epitetami. Tak wlasnie jest z biurami nieruchomosci. Kulturalni tylko z pozoru. Jestem osoba poszukujaca mieszkania w Gdyni, w budynku z cegly ok 60m i wiecej i po obejrzeniu kilkunastu nieruchomosci z cala odpowiedzialnoscia stwierdzam, ze szkoda Panstwa pieniedzy na wystawianie ogloszen za posrednictwem biur. Na prawde niewiele trzeba aby przyciagnac klienta wlasnym ogloszeniem. Wyrazne zdjecia kazdego pomieszczenia i opis : ogrzewanie, czynsze i oplaty, wielkosc pomieszczen i rodzaj budulca. Przekonalem sie, ze profesjonalizm biur ( choc nie wszystkich) pozostawia wiele do zyczenia. W dodatku biuro nieruchomosci nie jest gwarantem bezpieczenstwa. Co do profesjonalizmu... agenci czesto przychodza na spotkanie nieprzygotowani. Myslicie Panstwo ze zostawiacie nieruchomosc w profesjonalnych rekach ale okazywalo sie, ze nie potrafili odpowiedziec na podstawowe pytania typu: ile wysokosci maja pomieszczenia, ktora sciana jest dzialowa ( choc bylo widac na pierwszy rzut oka), z czego powstal budynek ( cegla? beton?). Odpowiedzi typu :sadze, mysle, uwazam. Wprowadzaja do mieszkania osobe ale nawet jej nie legitymuja ( zdarzalo sie). Co do wielkich sieciowek typu Home Broker czy Metro House. Owszem Ci sa nawet przygotowani, witaja klienta z pakietem informacji ale za to pobieraja od kupujacego prowizje (nawet 3 %) , co bardzo odstrasza bo to wydatek ok 10 tys. ( za nic, bo mieszkanie moze pokazac rownie dobrze wlasciciel za darmo). Dodatkowo wciskaja do podpisu przedwstepna umowe, obwarowana wieloma klauzulkami Na koniec wspomne o fotografach bo o nich tez byla wzmianka. Zdjecia sa albo tak podrasowane, ze mieszkanie w realu wyglada poprostu nieciekawie i jest rozczarowanie albo zdjecia typu kawalek szafy czy przedpokoju ( wiec gdzie tu profesjonalizm?)
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 2
Dodam od siebie, ze nie polecam biura Home Broker na Partyzantow we Wrzeszczu. Z wielu powodow.
A najwazniejsze jest to, ze ta sama nieruchomosc co w HB kupicie od wlasciciela o 20-50 tys taniej niz za posrednictwem tego biura.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
A co w tym niezwykłego - wbrew potocznemu mniemaniu zakup bez pośrednika wcale nie musi być tańszy (często nie jest), choć do tej reklamówki HB na poziomie 20-50 tys. to bym podchodził ostrożnie - wszystko zależy od tego na ile cena wyjściowa jest oderwana od rzeczywistości.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
ja nie płaciłem pośrednikowi nic, zdecydowałem się sprzedać dom sam, dodałem ogłoszenie na portalu prywatnaoferta znalezione w internecie, oni je zamieścili na stronach o nieruchomościach i się udało. Mało zapłaciłem, nic nie robiłem aż wkońcu klient zadzwonił zdecydowany, a tak jak ogloszenie było w biurze to trzeba było jeździć pokazywać i nic się nie działo. Każdy szuka oszczędnności więc zanim pojdzie sie do biura to spubujcie sami dodawać ogłoszenie.Powodzenia w sprzedawaniu
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 4
właśnie sprzedałam mieszkanie . na prywatnaoferta. pl dodałam ogłoszenie 79 zł zapłaciłam i nawet w niecały miesiąc znalazł się klient. więc polecam . mieszkanie poszło za niecałe 300 tys. więc pośrednikowi trzeba było by zapłacić dużo więcej.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2
"Piękna" reklama
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Zgadzam się w 100 %
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Oni nic nie robią, przez prawie dwa lata miałem umowę z ok 15 agencjami, w końcu sam sprzedałem bez ich łaski.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

No właśnie w tym problem. Trzeba było podpisać 1 Umowę a nie 15. Nikt nie będzie pracować bez gwarancji zapłaty. Ty chciałbyś?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Oni dostają prowizje chyba za ilośc zdobytych klientów bo do czasu podpisania umowy skaczą nad Tobą jak nie wiadomo co.... a potem, zero zainteresowania i jakiegokolwiek zaangażowania w pozyskiwanie klientów. Dużo obiecują a mało robią. Wiem co mówię bo z kilkunastoma agencjami miałam umowy podpisane, a nieruchomość sprzedałam sama. Szkoda czasu na nich...
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
U mnie chyba też tak jest. Najpierw się zabijali żeby tylko mnie namówić na umowę. Wybrałam jedną firmę z umową otwartą. Działo sie na prawdę sporo, byłam zadowolona. Po 2 miechach podpisałam im umową na pół wyłączność (czyli tylko te biuro i ja, nikt więcej) i cisza............. Kompletnie nic się nie dzieje, choć powinno, bo mają pewność, że inne biuro im prowizji nie weźmie (a prowizja będzie około 50 tysiaczków). No chyba, że sama pierwsza znajdę kupca to guzik dostaną ;) Ale te złe wrażenia zatrą te dobre z początku współpracy i ogólnie będzie raczej słabo....
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Wpierw tak do wcześniejszych postów:
1.
Tak ogólnie - jak ktoś podpisuje z 15-ma biurami to jakim prawem oczekuje, że coś się będzie działo ?
2.
Pytanie numer 2 - na ile podpisane prowizje ? Nie rozumiem dlaczego ktoś ścinając prowizję o 1/3 albo i więcej oczekuje nie wiadomo czego ? Ciekawe jakby sam się przykładał do pracy jakby mu kazali pracować za 2/3 pensji ?
3.
Ponieważ faktycznie sporo/większość agencji zbiera na ilość (na zasadzie, że coś się sprzeda) większość "pośredników" nie powie klientowi, że ma cenę z księżyca, a że każdy Polak zna się na wszystkim najlepiej ....

A co do tego postu:
1.
Nie ma czegoś takiego jak jak umowa półotwarta - ustawa definiuje tylko 2 rodzaje umów - otwartą i zamkniętą.
2.
Nie wiem jakie biuro - więc nie wypowiem się jednoznacznie, ale sporo biur albo nie współpracuje de facto z innymi, albo (jak jedno niby największe/najlepsze etc.) proponuje takie warunki, że żadne biuro nie pójdzie na taką współpracę.

Oczywiście dla jasności - jestem pośrednikiem, lub raczej skamieliną pośrednika biorąc uwagę ile lat pracuję ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2
A ja mam umowę na pół wyłączność, czyli zagwarantowałam pośrednikowi, że jest jedyną osobą zajmującą sie sprzedażą i nie będzie miał konkurencji ze strony innego biura. jednocześnie pośrednik dał mi pełną możliwość szukania klienta na własną rękę. Czyli jest nas dwoje - kto pierwszy ten lepszy. Jeśli pośrednik sprzeda to sporo zarobi. Jeśli ja sprzedam to on nic nie dostanie a ja zaoszczędzę ;) Na umowę zamkniętą się nie zgodziłam, bo oddałam bym pośrednikowi całą sprawę sprzedaży i nawet jak bym sama znalazła kupca to jemu i tak najeżał by sie kasa a to nie uczciwe wg mnie.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

Szkoda słów
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Odnośnie pierwszego pytania: ano takim prawem,ze skoro podpisuje z 15- toma pośrednikami, to liczy, ze kazdy z nich ma kilku klientow i jest wieksza szansa na dotarcie do Klienta docelowego.
Odnośnie drugiego pytania: prowizje sa negocjowalne. Skoro ktos ( posrednik) zgadza sie na wynegocjowana stawke to powinien za taka dac z siebie 100%. - na pewno ma to przewidziane w " widelkach cenowych" dla Klienta - jak kazdy handlowiec.
A co do przykladania sie do pracy za 2/3 pensjii - sorry, jesli "pensja" = prowizja ma wynosic 15000 pln, to za 10k stanelabym na rzesach, zeby Klient byl zadowolony... To raz. A dwa: chcesz powiedziec " posredniku", ze Twoja pensja opiera sie na jednej ofercie, ktorej finalizacja moze zajac kilka miesiecy??
Wybacz, ale posrednictwo nieruchomosci to handel jak kazdy inny. Pracuje w handlu od prawie 20 lat. jestem jedna z najlepszych w swojej branzy. Za ok. 4-5k miesiecznie. I musze sie niezle nazapier...na wyplate. Uczciwie. W zyciu nie wpadlabym na to, zeby powiedziec Klientowi - taka sobie cene wynegocjowales, to na co liczysz, łosiu?
Dlatego nie korzystam z posrednikow nieruchomosci. Sorry.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

ad. 1.
Tylko pozornie - 13 z nich klienta nie będzie miało, a tylko nabije sobie bazę. Czy to zwiększa szansę - w pewnych trywialnych powodów bynajmniej nie.
ad. 2.
I tak jak w handlu - jaka płaca taka praca, a lepiej by klient kupił to gdzie prowizja jest zbliżona do normalnej. Ot jak to w handlu. Tyle, że trzeba wiedzieć jak dana branża funkcjonuje.

Co do reszty wypowiedzi - to biorąc pod uwagę jej chamski ton ("łosiu" etc.), nie będę się do tego odnosił, mimo, że w handlu pracuję znacznie dłużej.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Jeśli chodzi o sprzedaż domu bądź mieszkania to nie jest to takie proste. Polecam Ci zapoznać się z tym artykułem, znajdziesz tutaj informacje jak przygotować się do sprzedaży i kto w tym pomoże: http://budrom.net.pl/notariusz-rzeczoznawca-i-architekt-czyli-kto-pomoze-w-sprzedazy-domu/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Wydaje mi się, że najlepsza opcją jest kupienie bezpośrednio, bez żadnych pośredników. My kupiliśmy bezpośrednio od dewelopera o coś takiego http://warzelnia.com/pl/dom-za-browarem/ Pośrednik wziął by pewnie od nas kilka procent od wartości. Najlepiej daj ogłoszenie na najbardziej popularnych portalach i na pewno ktoś się znajdzie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

może tutaj się coś znajdzie Nieruchumości Gdańsk
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Różnie, ale ogólnie nie więcej niż 5% - wszystko zależy od samego mieszkania i jego ceny.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zobacz tu http://www.estatee.pl maksymalnie biorą 2% zależy od wartości nieruchomości
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Polecam Profesjonalista.net "Chciejstwo na rynku nieruchomości" - świetny art Tomasza Błeczyńskiego. Miłej lektury.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

A czy nie lepiej będzie jak sama zajmiesz się wystawianiem ogłoszeń z mieszkaniem w internecie. Dzięki temu może udać Ci się dużo szybciej sprzedać mieszkanie i bez żadnej prowizji. Skorzystam m.in z darmowego serwisu https://clixs.pl/ gdzie masz też spore grono potencjalnych klientów, więc na pewno pozwoli to przyśpieszyć sprzedaż.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Ja skorzystałem z pomocy vivapol mazury i w sumie dobrze zrobiłem. Kupowałem działkę pod budowę domu w Mikołajkach. W internecie nie ma wszytkich ofert, a tam udostępniają większy wybór. Prowizję zapłaciłem ale oszczędziłem sporo czasu i nerwów.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ludzie dajcie sobie spokój z wszelkimi pośrednikami. Ostatnio szukałem działki pod budowę domu. Umowa na rok. Wszytko ładnie pięknie pan mi pokazał działki i byłem zainteresowany kupnem jednej z nich. Chciałem poznać szczegóły gdzie są media, koszt ich podłączenia itp, co można budować to sam musiałem to wszystko załatwiać, jeździć po urzędach, dzwonić i się dopytywać. Pośrednik co jedynie skontaktował mnie z właścicielem przy ustalaniu ostatecznej ceny i za to wziął 2% wartości działki czyli jakieś 7tyś.... uważam, że za taką kwotę samemu można poszukać i znaleźć właściciela i kupić bezpośrednio. Ja już nic więcej przez pośredników nie kupię bo naprawdę szkoda kasy na to. Jak sprzedajecie to też sami zróbcie ogłoszenia na 3 portalach i czekajcie. Po co płacić kilka czy kilkanaście tysięcy komuś tylko za to że zrobi za was ogłoszenie w necie.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1

Potwierdzam, naprawde mozna sprzedac mieszkanie bez posrednika. Trzeba tylko umiec rozmawiac z nimi. Ja mialam w rdzinie prawnika, ktory pomogl mi w ewentualnych negocjacach z kupujacym oraz wyborze kancelarii notarilanej. Spedaz mieszkania nastapila w ciagu 4 miesiecy od pierwszego ogloszenia na trojmiasto.pl
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zależy od kilku czynników. Zwykle są to śladowe ilości procentów, z tego względu, że gdyby było to więcej, to nikt by się na taką usługę nie zdecydował. Kolejna sprawa, to pewna szybkość w załatwieniu wszystkich formalności związanych z zakupem nieruchomości. Pewność, że wszystko zostanie załatwione po naszej myśli.
Odsyłam do listy ekspertów zajmujących się pośrednictwem w handlu nieruchomościami: https://ktoryekspert.pl/szukaj/pomorskie/gdansk/nieruchomosci
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Ordynarna reklamówka HB. Jak widać muszą się już do tego posuwać.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Agencje nieruchomości zazwyczaj słono sobie każą płacić
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Wystawiając swoj dom na sprzedaż dostałam wiele propozycji współpracy z pośrednikami. Prowizje? Od 1% do nawet 7%. Straszne rozbieżności. Warto dobrze sie przyjrzeć umowom i prowizjom. Z nimi też można sie targować.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Te propozycje prowizji można podzielić na 3 grupy - tak od dołu:
- zbieram na ilość bo mam limit
- praca adekwatna do stawki
- lepiej dać bardzo wysoko aby było z czego schodzić
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Bardzo powoli i dokładnie czytaj umowę. Żeby się potem nie zdziwić....
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Tak naprawdę prowizja pośrednika zależy od wielu czynników. Co więcej, nie zawsze pokrywana jest przez sprzedającego. Jest to zawsze kwestia negocjacji z biurem oraz tego, czy biuro nieruchomości będzie mieć ofertę na wyłączność, czy nie. Duże znaczenie ma również sama nieruchomość oraz jej cena. Jeżeli nieruchomość jest położona w dobrej lokalizacji, a cena jej jest atrakcyjna to agent nieruchomości z pewnością zaproponuje niższą prowizję niż w przypadku nieruchomości, na którą trudniej będzie znaleźć klienta.

O tym co wpływa na wysokość prowizji agencji nieruchomości możesz Aleksandro przeczytać tutaj: https://www.jkn.com.pl/artykul,81 a jeżeli masz jakieś pytania, pisz śmiało. Odpowiemy :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Najważniejsze jest chyba to by nie być nazyt aroganckim. To powoduje że jako czytelnik mam mieszane uczucia. Ale faktem jest że wszyscu mamy racje. Nie da się zrobić dobrej usługi za 5 złotych. Jak patrzę na stronę internetową http://www.oferownik.pl to jestem tego pewien. Wiadomo że ludzie będą marudzić, bo niby wszystko można zrobić za darmo. Ale nie wiele potrafi samemu się obsłużyć, samemu zrobić to co niby takie proste. Z tego wynika zróżnicowanie rynku, dlatego to jest lepsze i już. Pozdrawiam wszystkich po obu stronach barykady
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ja się właśnie dowiedziałem jak wygląda rynek nieruchomości w Trójmieście. Kilka dni temu pojawiło się ogłoszenie o sprzedaży domu za 520k z informacją, że wymaga remontu. Skontaktowałem się z właścicielem żeby doprecyzować co oznacza "do remontu". okazało się, że np. dach jest do wymiany. Wczoraj znalazłem ogłoszenie dotyczące tej samej nieruchomości tyle, że wystawione przez biuro nieruchomości za ... uwaga: 670k !!!! Oczywiście nic w ogłoszeniu nie ma o wymianie dachu a jedynie o stolarce "starszego typu" na poddaszu. Rozumiem zarobek biura nieruchomości rzędu 10-15k na takim domu ale 150k ?!?! Utwierdziłem się jedynie, że faktyczna cena nieruchomości wynosi mniej więcej minus 20-30% od tego co podają biura i rzeczywiście wtedy ceny nieruchomości w Trójmieście stają się realne. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że ceny oferowane i transakcyjne to dwie różne rzeczy ale bez przesady ponad 20% !?
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Różnica ceny to nie musi być pomysł biura. Zdarzają się cwaniaczkowie co oczekują od biur cudów i każą im sprzedawać znacznie drożej niż sami wystawiają. Ta sama osoba potrafi zrobić awanturę o to jak pośrednik napisze za dużo, bo przecież sprzedaje "takie okazyjne cudo"
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

No właśnie każdy sprzedający zawyża wartość swojej nieruchomości a później dziwi się, dlaczego nie można sprzedać. To przecież takie cudo!!!!Haha
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Różne są oferty. Najczęściej 2,5% ale można się dogadać. Grunt to patrzeć, co się podpisuje.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Wiem, że jak kupujesz, to mają procent - który daje im całkiem sporą pensję, ale na pewno sprawdzają czyj jest ten dom itp. Sama najczęściej korzystam z pomocy w sieci. Zanim zdecydowałam się na kupno przeczytała sporo artykułów na ten temat, przeglądnij sobie https://abcporady.pl/ogloszenia-nieruchomosci-z-rynku-wtornego-gdzie-szukac-popularne-serwisy-z-nieruchomosciami/ może pomoże Ci to podjąć decyzję? Za ile chcesz wystawić? Chciałabym kiedyś zamieszkać nad morzem, dlatego tak z ciekawości pytam :)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Osobiście korzystałem z usług biura nieruchomości podczas sprzedaży mieszkania i jestem zadowolony. Pośrednik za sprzedaż wziął 2%. Nic nie musiałem robić. Biuro wszystko zrobiło za mnie i co najważniejsze już w 3 tygodniu po zamieszczeniu ogłoszeń miałem kupca na mieszkanie. Mieszkanie zostało sprzedane za dobra kwotę, trochę poszło do pośrednika ale jeżeli ktoś chce szybko i sprawnie sprzedać nieruchomość to mogę polecić korzystanie z agencji nieruchomości. Ja korzystałem z biura nieruchomości ABA - https://www.abanieruchomosci.pl/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Powiem tak, biorą ogromne prowizje. Miałem mieszkanie w Gdyni, które kupiłem za 400 tysięcy, a znajomy chciał mi sprzedać w bloku obok za 250 tysięcy złotych takie samo. Powiedział, że taka jest jego wartość oszacowana.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ludzie dajcie sobie spokój z agencjami. Uwierzcie mi na słowo, że dużo więcej zarobicie jak wstawicie sami ogłoszenie na olx czy otodom bądź trójmiasto. Owszem za niektóre musisz zapłacić kilkadziesiąt zł za rok ale jak to się ma.do prowizji pośrednika, która potrafi wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przed zakupem każdy notariusz i tak wam to sprawdzi prawnie bio taki ma obowiązek więc warto poświęcić kilka godzin i zaoszczędzić pieniędze
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Z tego co się orientowałam to około 2%
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Pośrednicy to podobnie jak dziwki tylko te umieją obrobić pałkę, a tamci fotoshop-a.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Niektóre agencje biorą naprawdę sporo za swoje usługi. Dodatkowo wiele z nich ma ukryte koszty, o których człowiek dowiaduje się przy kolejnych etapach współpracy, co nie jest w porządku. Osoba, z którą gra się w otwarte karty jest Rafał Bielecki. Zajmuje się on nieruchomościami na terenie Warszawy. Od samego początku jasne zasady i same konkrety.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Nie ma to jak reklama pośrednika z Warszawy na portalu Trójmiasta... Żenada.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Z mojego doświadczenia wynika, że im większa agencja nieruchomości tym większa prowizja. Za coś musza się utrzymać. Warto próbować rozpocząć współprace z kimś takim jak Rafał Bielecki z Warszawy. On wykonuje rzetelną robotę.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 5

Czy sprzedający sam nie może zrobić zdjęć mieszkania i kupić ogłoszenie na jakimś portalu sprzedaży - koszt 100 zł, czy naprawdę to jet problem?
A jak weźmie agenta no to mamy droższe mieszkanie o jakieś 5-6% - czy warto?
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

ja słyszałem że agencja bierze dla siebie 1% od sprzedawcy i 1 % od nabywcy
porównaj ceny okien - http://twoje-okna.com
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

To zależy. Jak ja sprzedawałam dom to każde biuro proponowało inne stawki, od 1 do 4 %.
Jak byłam z kolei kupującym to chcieli ode mnie np. 2,75 % prowizji od oferty która mi się podobała.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

*do usunięcia*
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

nie jest złym pomysłem próba samodzielnego znalezienia interesującego nas lokum
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie wiem jak w Gdyni, ale w Krakowie biorą ok 2%. Moim zdaniem to bardzo dużo, dlatego zdecydowałam się samodzielnie sprzedać swoje mieszkanie. Po 3 tygodniach znalazłam kupca na nieruchomość. Akt sprzedaży sporządziliśmy w kancelarii notarialnej https://www.notariuszkarczewska.pl. Za zaoszczędzone pieniądze kupiłam urządzenia AGD do nowego domu ;).
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Jakiś czas temu skorzystałem z oferty skupu nieruchomości atrium - https://atrium-nieruchomosci.pl i jestem bardzo zadowolony, ponieważ wszelkie formalności załatwiliśmy bardzo sprawnie, a gotówke otrzymałem w kilka dni. Co Wy sądzicie o tej ofercie?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Prowizja to kwestia zupełnie indywidualna, zależna od polityki biura jak i skomplikowania tematu. Też czasami to zależy od tego, jaka umowa zostanie podpisana. Lepiej postawić na wyłączność lub przynajmniej półwyłączność zamiast na warunki otwarte, gdzie współpracujesz tylko z jednym biurem, jakość tej oferty jest lepsza, a pośrednik zainwestuje więcej czasu i środków w promocję tej oferty. Ze swojego doświadczenia mogę polecić biuro nieruchomości Homely Estates, mieszkanie zostało sprzedane szybko i za większą cenę niż oczekiwana.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Sam zgłosiłem się do agencji, która ma sprawdzoną bazę klientów i bardzo szybko znalazła klienta na moją działkę. Co najważniejsze nie pobierają prowizji od sprzedaży! Na stronie https://pomorskiegrunty.com/ możecie znaleźć do nich kontakt.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Dom i mieszkanie

Kupno mieszkania dla dziecka, ale najpierw pod wynajem? (48 odpowiedzi)

Ponieważ im dłużej nad tym myślę, tym gorzej dla mnie, może Wy Forumowicze rzucicie mi nowe...

Prośba o poradę gdzie warto mieszkać w 3 mieście (199 odpowiedzi)

Witajcie Jesteśmy z okolic Koszalina planujemy przeprowadzić się do 3miasta . Przeglądamy oferty...

budowa domu Różyny, Łęgowo (28 odpowiedzi)

Witam, Zastanawiam się nad budową domu w wyżej wymienionych lokalizacjach - cena działki...

do góry