Widok

Ile się zwróciło ?

Wesele Temat dostępny też na forum:
Witam może zadam pytanie które nie wypada zadawać ale jestem ciekawa ile kosztował was ślub a ile wam się zwróciło z prezentów od gości ?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 10

Że tak powiem dostaliśmy zwrot w gotówce kosztów całej knajpy z napojami i wódką. Plus prezenty, ale nie zastanawiałam sie ile by były warte. Myslę, że z wydanych 25.000 zł n(małe wesele) zwróciło się jakieś 70 %. Ale u nas w rodzinie nie ma żadnych super kasiastych ludzi. Przyjaciele też każdy dał ile mógł/uważał za stosowne i tyle. Uważam, że dobrze jest jak jest ;)
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 6
Całe wesele dosłownie ze wszystkim wyniosło nas nieco ponad 30tys. W gotówce dostaliśmy niecałe 19tys. Wiec zwróciło się niecałe 2/3.
Ślubujemy 29.04.2017
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 4

My od początku wymarzyliśmy sobie skromny romantyczny ślub w malutkim kościółku i kameralną uroczystość tylko dla najbliższych, dlatego też ani przez myśl nam nie przeszło, że organizujemy imprezę " by się zwróciło". W ogóle nie myśleliśmy takimi kategoriami. Nasza rodzina nie jest majętna, ale łącza nas bardzo silne więzi. Najważniejsze było dla nas, żeby byli z nami w tym dniu. Dlatego zapowiedzieliśmy, że niczego od nich nie oczekujemy poza tym, żeby byli z nami. Całość wyniosła nas nie więcej niż 20 tys. A dostaliśmy dużo więcej. Od niewielkiej grupy najbliższych nam ludzi. I wiecie co? Było nam głupio. Że tak się dla nas wykosztowali, nie będąc majętni. Że musieli na to oszczędzać chyba cały rok, kosztem wielu wyrzeczeń. Tak, mam cudowną Rodzinę. Ale nie dlatego, że impreza zwróciła się nam z nawiązką. I jeśli ktoś tylko z takim założeniem robi wesele, moim zdaniem nie powinien robić go wcale.
popieram tę opinię 21 nie zgadzam się z tą opinią 1

Ja osobiście jeszcze nigdy nie słyszałam żeby ktoś robił wesele po to by jeszcze na tym zarobić...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 12

Nikt tu nie sugeruje, że chce robić wesele po to, żeby się zwróciło.
Padło normalne pytanie, czysto statystyczne (moje zboczenie zawodowe ;) ). Nie ma co się oburzać :)
Ślubujemy 29.04.2017
popieram tę opinię 18 nie zgadzam się z tą opinią 10

Bo nikt tego wprost nie powie niestety.Czy byłaś kiedykolwiek na weselu, na którym Młodzi, wręczając Tobie zaproszenie, powiedzieli: "Nie chcemy od Ciebie niczego, bylebyś była z nami"? My tak zrobiliśmy. Nikogo innego nie znam.

Ja raczej spotkałam się parę razy z czymś odwrotnym, począwszy od durnych wierszyków z prośbami o "bilecik ze znakiem wodnym". Czyli w skrócie: Przyjdź, jeśli dasz kasę, bo musi się zwrócić chociaż za talerzyk. Dla mnie to szczyt żenady. Istotą wesela jest, jak sama nazwa wskazuje, żeby się radować tego dnia z najbliższymi. A nie to, żeby przeliczać, na ile się to opłaci. Jeśli kogoś nie stać, nie robi i tyle. A nie potem pretensje do losu, że tyle kasy wywalone w błoto, "bo się nie zwróciło". Goście są od dzielenia radości, nie od uzupełniania nadwyrężonego ( na własne życzenie zresztą) konta, bo ktoś chce zrobić pokazówkę. Tak uważam.
popieram tę opinię 20 nie zgadzam się z tą opinią 3

I wbrew pozorom, wydaje mi się, że nie chodziło w tym pytaniu wyłącznie o teorię ;-) Bo na co komu taka wiedza wyłącznie z ciekawości? To jest forum ślubne i tu szuka się konkretów ;-) Nie wiem, czy zaspokojenie wyłącznie ciekawości Autorki wątku cokolwiek by jej dało :) Ale mogę się mylić.

A kończąc temat kasy, dawanie CZEGOKOLWIEK w kopertę przez Gościa jest jego przywilejem i dobrą wolą. Nie obowiązkiem. Z mojej strony w tym temacie to tyle ;-)
popieram tę opinię 15 nie zgadzam się z tą opinią 3

- "I wbrew pozorom, wydaje mi się, że nie chodziło w tym pytaniu wyłącznie o teorię ;-) Bo na co komu taka wiedza wyłącznie z ciekawości? To jest forum ślubne i tu szuka się konkretów ;-) Nie wiem, czy zaspokojenie wyłącznie ciekawości Autorki wątku cokolwiek by jej dało :) Ale mogę się mylić."

Hmmmm... Może autorka ma dylemat czy zrobić wesele na 50 osób czy może jednak na 150, bo sie "bardziej" opłaca hehe ;p (to taki żarcik)
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jakoś tak intuicyjnie czuję, a propos ostatniego zdania, że ten Twój żart jest de facto prawdziwą intencją Autorki wątku ;-)
popieram tę opinię 14 nie zgadzam się z tą opinią 0

A mi to pytanie wydaje się dość naturalne. Kilka osób pytało mnie o to "jak myślisz, zwróci Ci się wesele", a gdy odpowiadałam "że w gruncie rzeczy to nie myślałam o tym" to było zdziwienie. Tak samo gdy znajomi/rodzina wybierali się na inne wesela - to padało pytanie "ile się daje w kopercie?".
A słyszałyście, że noc poślubna to mit? Bo Młodzi są tak zmęczeni, że nie mają siły na nic innego poza liczeniem zawartości kopert. ;)

Osobiście zgadzam się z poślubioną, że najważniejszy jest fakt obecności najbliższych. I zapraszając gości właśnie to było dla mnie najistotniejsze. By była to najbliższa rodzina i przyjaciele. A gdy po naciskach ze strony rodziny, zapraszałam kogoś kogo nie widziałam od minimum 2 lat - to i tak odmawiał.
Ślubujemy już niebawem :)
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 1

Ech, to ja chyba jakaś dziwna jestem :) W życiu mi do głowy nie przyszło, żeby organizować wesele dla kasy z kopert, nigdy też nie zadałam sobie pytania, czy mi się cokolwiek zwróci, choć mnóstwo osób takie pytanie mi zadawało, zdziwionych, że tak mało Gości zaprosiłam ( w domyśle: " Tylko tyle osób? To na bank Ci się nie zwróci :P").

Ale ja kierowałam się zasadą, by zapraszać naprawdę najbliższych, których kocham, z którymi jestem zżyta i utrzymuję regularny kontakt. A nie tych, których "wypada", choć od wieków nie mam z nimi kontaktu, albo tych, którzy zaprosili mnie na własny ślub, choć wcale blisko nie jesteśmy ( właśnie po to, jak mniemam, żeby "natrzepać" kasy), albo tych, którzy mają mnóstwo kasy i sypną groszem, chociaż mnie wkurzają i działają mi na nerwy. W takich wypadkach zawsze odmawiałam przybycia, bo nie stać mnie było na oczekiwany przez nich "rewanż". Czułam się jak potencjalny bankomat z obowiązkiem wypłaty, i to w ręce ludzi, z którymi niewiele mnie łączy. Niestety wśród znajomych zauważyłam taką praktykę i bardzo mnie to razi. Ale może ja dziwna jestem ;-)
popieram tę opinię 15 nie zgadzam się z tą opinią 1

A co do mitycznej nocy poślubnej- zdecydowanie spędziłam ją dużo przyjemniej niż na liczeniu kasy ;-)

Koleżanko z postu powyżej- tak trzymaj :) Jeśli będziesz mieć przy sobie wyłącznie bliskie Ci osoby, wszystko się uda, bo to ludzie tworzą klimat tego dnia. Moi znajomi obłowili się na weselu na naprawdę sporą sumę, bo zapraszali prawie samych "kasiastych". I co z tego, skoro na weselu mieli same kwasy. Bo pamiętali o pieniądzach, tylko zapomnieli o ludziach. A to oni są tego dnia najważniejsi.
popieram tę opinię 14 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dlatego my organizujemy wesele na takie, na jakie nas stać :) A nie takie by zaprosić jak największą z nadzieją, że się "zwróci".
Oczywiście milo jest prezenty dostać, hipokrytką bym była gdybym powiedziała, że nie lubię ich dostawać. Ale to nie dla prezentów organizuje się wesele. One są tylko dodatkiem.
A wracając do zapraszania - naprawdę miło by słyszeć jak ktoś z radością odpowiadał, że z pewnością będzie z nami w tym dniu :)

Ale ta sama sytuacja co z weselami jest z Komuniami. Naprawdę się martwię zbliżającymi komuniami bo z jednej strony to daje się tyle ile chce. Ale z drugiej strony odczuwam naciski ze strony społeczeństwa, że chrzestna co nie da 1000zł w kopercie to "słaba chrzestna".
Ślubujemy już niebawem :)
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 1

Też sie nie zastanawiałam przed ślubem czy zwrócą mi sie koszty i w jakim stopniu. Guzik mnie to obchodziło. Byłam pochłonięta przygotowaniami i lataniem po marketach budowlanych, bo remontowaliśmy dom. Nie wspomnę, że do tego jeszcze każde z nas pochłoniete swoją pracą. Człowiek nie mił czasu myśleć "a ten to ile da w kopercie?" ;p

A noc poślubna musiała być. Nawet o tej 7 rano jak już wylądowaliśmy w łóżku to jakoś senność przeszła ;p
popieram tę opinię 14 nie zgadzam się z tą opinią 0

Też to obserwuję, tak jakby ludzie zapomnieli, że rolą chrzestnego jest wspieranie rodziców w religijnym wychowaniu dziecka, a nie dawanie kasy przy okazji imprez. A potem dzieci mają chrzestnych, których widują raz w roku na urodzinach, gdy przywozi drogi prezent, a tyle mają wspólnego z wiarą, co zeszłoroczny śnieg:/ Ale to temat na zupełnie inny wątek.
popieram tę opinię 15 nie zgadzam się z tą opinią 0

A nawiązując do wypowiedzi Koleżanki powyżej- reakcja ludzi na wręczanie zaproszeń jest doskonałym miernikiem tego, ile naprawdę dla nich znaczycie ;-) Dlatego nie rozumiem, gdy ktoś niemalże popada w depresję, że zaprasza 300 osób, a przyjdzie 50 i mu się " nie zwróci". Ja bym się raczej cieszyła, że w naturalny sposób wyeliminowali się Ci, którzy mają gdzieś i Was, i Wasze święto, a nie płakała po niedoszłej kasie, której nie włożą w kopertę :P
popieram tę opinię 15 nie zgadzam się z tą opinią 2

Choć wydaje mi się, że większość ludzi organizuje wesele ze względu na tradycję. Są ludzie, którzy robią wesele na 300 osób nie dla pieniędzy a na pokaz "jaką ja imprezę zorganizowałem".
Choć też nie oceniałabym nikogo przez wzgląd na liczbę gości. Znam pary organizujące wesela na 160 osób, gdzie to bliska rodzina i przyjaciele. Kiedyś były większe rodziny i wystarczy, że rodzice mają sporo rodzeństwa. do tego dodamy kuzynostwo, które być może ma już swoje rodziny :) No i liczba gości się powiększa błyskawicznie.
Ślubujemy już niebawem :)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4

u nas będzie prawie 100 osób SAMEJ NAJBLIŻSZEJ RODZINY (rodzice + rodzeństwo rodziców + dzieci rodzeństwa rodziców), dlatego mocno naciskam na narzeczonego, żeby nie dokładać do tego jeszcze żadnych znajomych, ale on jest trochę oporny w tej materii ;)
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

My zaprosiliśmy przyjaciół...bo są dla nas bliscy jak rodzina. I często spędza się z nimi więcej czasu... bo gdy do rodziny jest kawał drogi, a przyjaciele są na miejscu to do kogo się idzie jak potrzebuje się wsparcia?
I dlatego też zdecydowaliśmy, że obowiązkowo zapraszamy naszą grupę przyjaciół.
Ślubujemy już niebawem :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nno to rozumiem :) My akurat oboje jesteśmy bardzo rodzinni i częściej spotykamy się z rodziną niż jakimikolwiek znajomymi. Nawet ostatnią (i nie tylko) majówkę spędzaliśmy z rodzeństwem i kuzynostwem, Sylwestra również (itd.). Odnoszę wrażenie, że w dzisiejszych czasach to dość rzadko spotykane - może mamy wyjątkowe szczęście w tej kwestii ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Olu, u nas podobnie. Od zawsze tak było i oby tak pozostało ;-)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nam się zwróciło,zrobiliśmy małe wesele dla kilku gości najbliższych i super, prezenty kupiliśmy na ameliawedding.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

poslubiona, generalnie się z Tobą zgadzam, ale myślę, że autorka może po prostu mieć ograniczony budżet, a chciałaby zaprosić większą ilość osób, bo np. ma sporą rodzinę. I teraz dylemat, czy robić wesele, na które w danej chwili mnie stać, czy pożyczyć trochę kasy, którą zaraz po weselu będzie można zwrócić, wyprawiając imprezę na więcej osób albo z dodatkowymi atrakcjami. Nie oceniajmy z góry tak surowo :)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Macie rację, dziewczyny, że czasem tej najbliższej rodziny wychodzi ponad setka. Ale po pierwsze: czy aby na pewno z CAŁA SETKĄ utrzymują regularny kontakt i są im bliscy? Czy zapraszają całą setkę tylko dlatego, że dwie c*otki się obrażą, że trzy inne zostały zaproszone, a one nie, więc wypada zaprosić wszystkie? Tak szczerze, z ręką na sercu?

Po drugie: w mojej wypowiedzi chodziło mi nie tyle o liczbę osób, ale o samo mentalne podejście- czy na pewno koszta "się zwrócą" bez względu na to, ilu ich finalnie przybędzie ;-) Znam takich, którzy zaprosili tylko 20 osób- ale wyłącznie zamożnych. Bo też liczyli, że im "się zwróci". I to zasobność portfela była tu akurat decydująca, a nie liczba gości ;-) Przypadki są różne.

To fakt, że nie siedzę w głowie Autorki i na 100% nie mogę wiedzieć, jaki był jej zamysł. Natomiast z tonu pytania i wypowiedzi wnioskuję, że faktycznie liczy na zwrot kosztów. Jeśli się mylę, to Cię, Autorko, przepraszam, ale naprawdę takie odniosłam wrażenie.

Co do kosztów wesela, to trzeba mierzyć siły na zamiary. Robisz takie wesele, na jakie Cię stać, albo nie robisz go wcale. Kalkulowanie, czy uda się nazbierać tyle kasy, by po weselu szybko oddać, to niepotrzebne nerwy i przy okazji wyrachowanie moim zdaniem. Powiem więcej- znam też takich, którzy koniecznie chcieli zrobić pokazówkę i brali kredyt na wesele na kosmiczne kwoty- dziś są już po rozwodzie, a kredyt nadal spłacają. Tak to jest, gdy skupia się całą uwagę na "otoczce" i "atrakcjach", a zapomina o tym, co w tym dniu jest najważniejsze.

I rzeczywiście- przyznaję, że mnie poniosło. Bo nic mnie tak nie irytuje jak roszczeniowość typu :Przyjdź z kopertą albo nie przychodź wcale. Z tego powodu od jakiegoś czasu odpuszczam sobie takie imprezy ;-) Jeśli mam być sprowadzona do roli bankomatu, dziękuję bardzo. Nie mój cyrk, nie moje małpy ;-)
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 1

Myślę, że każdy zrozumiał o co Ci chodzi :)
Wyszła całkiem ciekawa dyskusja.

Myślę, że na większości wesel będą ludzie nam bliżsi, jak i dalsi.
Dla przykładu - zaprosiłam rodzinę zzagranicy, której nie widzialam 10 lat. Bliska rodzina, ale zero kontaktu. Wiesz jakie było moje zaskoczenie i radość, jak mi oznajmili, że z chęcią przyjadą na moje wesele, że zobaczymy się po latach. I jest to w pewnym sensie piękne, że odwiedzą Polskę właśnie po to by być ze mną w tym dniu :) Uprzedzam, że nie zapraszałam ich dlatego, że są "zzagranicy", tylko dlatego, że są dość bliską rodziną.
Ślubujemy już niebawem :)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Rozumiem Cię, bo też miałam bliską Rodzinę, która przyjechała z zagranicy. I też ucieszyli się, że będzie tak wyjątkowa okazja do spotkania. Tutaj jednak w grę wchodzi bariera odległości i niemożność codziennego kontaktu nawet mimo chęci, więc kategorię "zagranica" z automatu traktuję inaczej :) To tak dla wyjaśnienia.

Natomiast co do dalszych znajomych- każdy robi, jak uważa. Tak jak napisałam wcześniej- to, czy naprawdę jesteśmy dla nich tak bliscy, jak oni dla nas, wychodzi przy rozdawaniu zaproszeń ;-)

Dziękuję wszystkim za polemikę i ciekawą dyskusję :) Od siebie dodam tyle, że ani przez chwilę nie żałowałam swojej decyzji. Na moim ślubie stawili się wszyscy, których zaprosiłam. I to był dla nas najpiękniejszy prezent, bo pokazali swoją obecnością, że jesteśmy dla nich tak samo ważni, jak oni dla nas. Oby jak najwięcej osób mogło napisać po swoim ślubie to samo ;-)
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 1

Nasz ślub za miesiąc ale nawet o tym nie myślę bo stres mnie dopada ;) Już nervomix łykam bo nerwy mam ciągle ;) Oby wszystko fajnie się odbyło a reszta to już mnie mniej obchodzi :)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4

Powiem Tobie, że ja czułam stres aż do przedślubnego wieczora, bo w końcu nie co dzień wychodzę za mąż ;-) O ludzi byłam spokojna, bo miałam przy sobie wyłącznie najbliższych życzliwych nam ludzi, bardziej obawiałam się głupich wpadek typu że się potknę na schodach albo przejęzyczę słowa przysięgi :D

Po czym w dniu ślubu wstałam rano z takim spokojem, jakby to nie był mój dzień, tylko kogoś innego :) I ten spokój towarzyszył mi już przez cały dzień. Zero nerwów, absolutnie ZERO. Czułam głęboką pewność, że to TEN mężczyzna i jakoś tak naprawdę wszystko ze mnie zeszło. Wierzę, że u Ciebie będzie podobnie :)

Nasz dzień obył się bez żadnych wpadek i incydentów, był naprawdę najpiękniejszy w moim życiu. Oby wszystko poszło po Twojej myśli :) Jeśli jednak nawet coś się nie uda, to i tak najważniejsze, że zostaniesz żoną ukochanego mężczyzny, reszta nie będzie już ważna ;-)
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 0

Mnie stres dopada nie ze względu na wątpliwości czy to TEN JEDYNY.
Organizacja ślubu i wesela to już pewne przedsięwzięcie. I nawet jeśli są na nim najbliżsi to chcemy by wszystko było perfekcyjne. By jedzenie smakowało, by niczego nie zbrakło, by zespół dobrze grał itp itd. Jak do tej pory organizowałam małe rodzinne posiadówki :)
Ślubujemy już niebawem :)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 4

Ja akurat takich obaw nie miałam, bo bardzo, bardzo starannie wybrałam usługodawców, którzy sprawdzili się u wszystkich, których pytałam o polecenie :) I nie ukrywam, że mega pomocne było m.in. to forum. Praktycznie wszystkich znalazłam tutaj, na tym forum, z polecenia. I sprawdzili się także i u mnie, więc polecałam tutaj dalej :)

Pewnie, że ryzyko, że coś pójdzie nie tak, zawsze jest, bo może ktoś być w gorszej dyspozycji dnia albo zwyczajnie pogoda zawiedzie. Ale naprawdę takimi szczegółami ja akurat zupełnie się nie przejmowałam ;-) jedyne moje obawy były związane właśnie z moja osobą, bo mam dar różnych wpadek słownych oraz sytuacyjnych i jest boskim cudem, że nic takiego nie miało miejsca :D

Zaufaj ludziom, którzy będą z Tobą w tym dniu, ich wiedzy i doświadczeniu, bo zakładam, że nie wybrałaś swoich usługodawców z przypadku, tylko po starannym przemyśleniu i w oparciu o pozytywne rekomendacje, a nie na chybił trafił ;-)

A na resztę i tak wpływu nie masz :) Głowa do góry :)
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 0

Troszkę posiłkowałam się informacjami z forum, choć akurat moi usługodawcy są z innych części Polski gdyż ślub nie odbędzie się na Pomorzu.
Poślubiona, jakie miałaś zabawy oczepinowe?
Ślubujemy już niebawem :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Założenie mieliśmy proste- żadnych sprośnych, obciachowych i niesmacznych zabaw typu macanie po kolanku czy przeciąganie jajka w nogawce ;-) U nas sprawdziły się:

- kareta ( lub jej wersja "zoologiczna" pt. wycieczka do zoo),
- karaoke- wersja zmodyfikowana, tj. losowało się jakiś utwór, na ekranie był tekst i trzeba go było zaśpiewać kolejno tak, jakby była to opera, heavy metal i disco polo :D
- zabawa taneczna "dwie ręce, jedna noga"
- krzesła ( wersja rozszerzona o rekwizyty, tj. można było usiąść na krześle tylko w momencie, gdy zdobyło się konkretny rekwizyt, o który gość został poproszony przez zespół, w pewnym momencie wszyscy rzucili się w kierunku WC, bo rekwizytem miał być papier toaletowy ;-))
-telefon z klubu włoskich kawalerów, odczytany oczywiście na głos :D

Ale największym absolutnym hitem był taniec integracyjny "belgijka". W pewnym momencie nawet obsługa kelnerska się włączyła do zabawy, tak ich wciągnęła :)
popieram tę opinię 12 nie zgadzam się z tą opinią 1

wesele na 120 osób wydaliśmy ok 40 tys. w kopertach było ok 70 tys zwróciło się i na czysto 30 tys.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 9

ale jaja... 5 łapek w dól.. zazdrosnicy ? polska to jednak denny kraj... kazde chce tylko taniej a jak komus sie powiedzie i dostanie w prezencie slubnym troche kasy to połbie i najlepiej zgłosic do urzedu skarbowego takiego... żenua... gratuluje panstwu , zycze zeby pieniadze sie przydały na dom samochod albo wychowanie dzieci. !
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Co prawda zarejestrowałem się tylko w celu wypowiedzi :) i przebaczcie że facet tu zajrzał ;D
Sam szukałem odpowiedzi na pytanie jak to zazwyczaj jest ile się zwraca za wesele, ale zarazem szukałem świeższych informacji (bo np 5 lat temu było inaczej niż jest dziś ;P)
Z góry chciałem dodać iż jestem może trochę egoistyczny i lubię prezenty ;P ale rodzina dużo dla mnie znaczyła (podkreślam „znaczYŁA” ale dlaczego o tym już później). Wraz z mamą (od początku roku już świętej pamięci) – naprawdę wszelkie kłopoty rodzinne staraliśmy się rozwiązać (nie koniecznie o kwestie finansowe ale głownie spory, problemy z prawem, nawet miejsca pracy czy pomoc w starostwie i naprawdę wiele innych tych poważniejszych i błahych)
Niebawem i mnie spotka ta szczęśliwa chwila. Muszę przyznać że na początku nie chcieliśmy wesela bo uznaliśmy że to ogromny wydatek ale rodzice nas przekonali że będzie bo to rodzinna impreza (a swoją drogą czy wesele będzie na 100tkę osób czy "kameralne przyjęcia dla najbliższych" na 30tkę to i tak nie zmienia faktu że się kasę wyda w niemałej ilości)
Jak wspomniałem ciut wyżej że nie chcieliśmy wesela mama mi wypomniała na ilu ja weselach byłem a teraz się okazuje że NIKT (poza bratanicą) z tych osób u których ja byłem NIE POJAWI SIĘ NA MOIM WESELU - a to boli bo i dla niektórych z nich naprawdę się troiliśmy, stawaliśmy na głowie aby im pomóc – a tu dziwne odpowiedzi że nie przyjadą bo np mają komunie u kogoś tam (serio? W środku czerwca? W sobotę?)
Poszukiwania odpowiedzi na pytanie "ile mogę się spodziewać" motywuje nie tylko ciekawością to przyznam ale chęcią zaplanowania sobie wydatków (remont, nowe łóżko, spełnienie marzeń itp) bo aktualnie mamy takie swoje kłopoty finansowe (może ktoś zrozumie)
Dziękuję za te wszystkie posty - dzięki nim mogę się spodziewać że uzbieramy na wymianę okien i łóżka - a marzenie cóż :P dalszy plan ;] (albo kredyt)

Dodam tylko że u mojej bratanicy i trafiały się..... puste koperty - nie jedna, nie dwie, ale aż osiem....Było stalowe pudełeczko na koperty - coś jak mała urna. Naprawdę szalony jest również fakt że wydali na wesele około 30tyś (łącznie, na 130 osób) a zwrócilo im się.... trochę ponad 10tyś (z czego my+moi rodzice łącznie daliśmy 2000).

Jedno ale – jakby ktoś chciał to skomentować to i tak już raczej tego nie przeczytam :)
dodam jeszcze komentarz jakby ktoś chciał mi wypomnieć że "wesele a żałoba" - „śmierci się nie planuje a weselicho planowaliśmy 3 lata temu , przełożylibyśmy na następny rok (albo raczej 2-3) to kto wie czy znów jakieś inne nieszczęście się nie zdarzy”
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Denerwuje mnie tylko czepianie się pustych kopert. Matko z córką! Poza tym, czym jest pusta koperta? Taka zupełnie pusta czy może z piękną kartką z odręcznie wypisanymi życzeniami na pamiątkę, ale bez pieniędzy?

Koperty bez pieniędzy mogą oznaczać, że kogoś nie stać na prezent, kupił (albo nawet sam zrobił!) bukiecik, ale jest mu wstyd przed innymi, że ma kłopoty finansowe, więc wrzuca kopertę, jak gdyby nigdy nic, bo nie chce żadnych plotek, ani litości. Koperty bez pieniędzy mogą być też kopertami z życzeniami, które mają stanowić dla Młodych pamiątkę, co dla mnie jest prezentem samym w sobie i często wracam do kopert z mojej Pierwszej Komunii Świętej, w których pieniędzy nie było, ale są życzenia od osób, które nierzadko zdążyły już odejść. Kopertę bez pieniędzy daje się również wtedy, kiedy kupiło się inny prezent, ale chce się zostawić po sobie jeszcze jakąś dodatkową pamiątkę w postaci spisanych życzeń. Może i są tacy, co ich stać, a wrzucają pustą kopertę, bo są wyjątkowo chytrzy - nie wiem, ale jak słyszę takie ocenianie gości po zawartości pieniędzy w kopercie, to mam wrażenie, że powaliło was wszystkich na głowy.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 3

U mnie takiej sytuacji nie było, ale uwierz mi - słyszałam o takich przypadkach u znajomych. Puste koperty, puste. Bez kartki, bez podpisu, anonimy. O czym to wg ciebie świadczy?

U nas jedna osoba wprost powiedziała nam, że nie przyjdzie na weselicho, bo jej nie stać na jakikolwiek prezent i żadne tłumaczenia nie pomogły. Nie przyszła. Z drugiej strony nas kulturalnie o tym uprzedziła, a sama nie miała wyrzutów sumienia, że nie dała prezentu, bo skoro sie o to martwiła to może potem takie myśli by ją naszły.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 2

"Koperty bez pieniędzy mogą oznaczać, że kogoś nie stać na prezent, kupił (albo nawet sam zrobił!) bukiecik, ale jest mu wstyd przed innymi, że ma kłopoty finansowe, więc wrzuca kopertę, jak gdyby nigdy nic, bo nie chce żadnych plotek, ani litości".
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

A dla mnie to takie "pokazanie się" na siłę, żeby wszyscy widzieli, że koperta była i jestem super gość. Żenada. Nie stać cię, nie idź na wesele albo po prostu kup bukiet kwiatów i nie rób takiego przedstawienia. Przecież goście nie piszą na zaproszeniach, że prezenty obowiązkowe i to jeszcze ze wskazaniem wartości...
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

A co powiecie na taką sytuację? Dostałam zaproszenie na ślub i wesele od koleżanki ze studiów, z którą od 5 lat nie mam ŻADNEGO kontaktu. Na zaproszeniu widnieje oczywiście "subtelna" prośba o "bilecik ze znakiem wodnym". Podziękowałam grzecznie i oznajmiłam, że nie przyjdę na wesele, bo mnie na takie "prezenty" w tej chwili nie stać ( pominęłam milczeniem fakt, że chyba zaprasza wszystkich, których kiedykolwiek znała, bo chce sobie nabić licznik, skoro nawet osoby, z którymi nie ma od lat kontaktu, dostąpiły "zaszczytu" bycia zaproszonymi na wesele). Wiecie, co usłyszałam w odpowiedzi? "Ale wesele jest dopiero za rok, zdążysz uzbierać". Szlag jasny mnie trafił jak mało kiedy. Od razu widać, po co robią to wesele, bo na pewno nie po to, by goście dzielili z nimi radość. A potem płacz i narzekanie, że "tyle osób nam odmówiło". Może warto się zastanowić, dlaczego?
popieram tę opinię 14 nie zgadzam się z tą opinią 1

To zdecydowanie masz rację, że nie chcesz jechać (pomijając twój brak funduszy). Ta chamska odzywka, że zdążysz uzbierać to na prawdę nie na miejscu. Ciekawe ile osób takie coś usłyszy... a potem faktycznie gości brak, bo po co jechać do takich ludzi?

PS - gdybyś jednak się wybrała na imprezę to zawsze możesz być też taka "miła" i kupić np. butelkę wina i do tego koperta a jakże, a tam 10 zł. Przecież to też bilecik ze znaczkiem wodnym :P
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 1

to jest dopiero przegięcie... Chociaz z drugiej strony może chciałą uniknąć sytuacji, ze ktośjej zarzucił ,że nie zaprosiła? Ja miałąm takasytuację, że mi znajoma z którą kontaktu nie mam od 5 lat, napisała na FB że czeka na zaproszenie... To też trzeba mieć tupet.

My robimy małe przyjęcie weselne + poprawiny, ale nie liczymy na żaden zwrot ani nic. Inne rzeczy są ważne:)
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dla jednego "pokazanie się", a dla innego po prostu wstyd albo niechęć do pozostania objętym cudzą litością. Ja takich osób nie oceniam, jak dla mnie gorsi są ci, którzy dają jakieś niebotyczne sumy - to jest dopiero chęć pokazania się. Jakbym dostała od kogoś w prezencie więcej niż 1000 zł, to bym mu to po prostu oddała.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Wstyd to takiej osobie będzie, jak młodzi przypasują listę gości do otrzymanych prezentów (obojętnie w jakiej formie) i wyjdzie na to, że na liście zostanie jedna osoba i do tego jedna jedyna pusta koperta. To dopiero będzie wstyd jak oczywistym stanie sie kto taką pustą kopertę dał. Jasne, młodzi moga to przemilczeć, ale jak długo? Jakaś impreza, wspomnienia czy akurat temat weselny, trochę alkoholu i pójdzie w obieg info o takiej wpadce. Czy wtedy temu komuś nie będzie bardziej wstyd niż gdyby od razu było wiadomo, że nie stać go na prezent to nie dał? Że wystarczyły same kwiaty czy wino bez tej szopki z pustą kopertą?

Nie mówiąc o tym, że gość dający pustą kopertę nie wie czy tylko on wyciął taki numer i czy od razu się to nie wyda? Będzie nad tym myślał... czy młodzi wiedzą czy nie wiedzą, że to on... czy powiedzą innym... czy się wyda... kiedy... Zżerać go będzie niepewność, a może poczucie winy, wstyd?

Oczywiście nie jestem zwolenniczką bóg wie jakich wypchanych koperty, nawet jak kogoś na prawdę na to stać, bo nie oto tu chodzi. Ale lepiej chyba dać pamiątkową kartkę z życzeniami i te 50 zł na dobre winko czy włożyć 2 bilety do kina takie na dowolny seans i termin ;)
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Miśka, nno jasne, ale może inni nie myślą na tyle długofalowo :P Jak pisałam wyżej, ja nie oceniam, różne są w życiu sytuacje. Mnie bawi (chociaż może bardziej przeraża) takie ocenianie członków własnej rodziny przez pryzmat zawartości głupiej koperty - jakby to miało jakiekolwiek znaczenie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0


A mi byłoby głupio ale zarazem miło. Oddać prezent to najgorsze co może kogoś spotkać - chciany czy niechciany - są wyjątki - jeżeli wiem że ta osoba też ma problemy finansowe bym pewno też odmówił, ale z reguły nie wiemy bo pieniążki są w kopertach

Jednak zdaje mi się że może coś tu poczytam :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Nie znasz sytuacji mojej rodzinny, więc nie oceniaj. Wszyscy są bardzo skromnie żyjącymi ludźmi, dużo poniżej średniej krajowej. I dla nich to było olbrzymie wyrzeczenie. Nie mieliśmy sumienia brać od nich ani grosza. Co więcej- to my po ślubie zrobiliśmy im prezent- niespodziankę i opłaciliśmy wymarzone wakacje, na które w życiu nie byłoby ich stać. Żeby nie było- wiedzą, że ten gest doceniliśmy, a nie wzgardziliśmy nim- właśnie dlatego, że odwdzięczyliśmy się za wielkie serce, fundując podróż życia.

Naprawdę tak trudno zrozumieć, że nie wszyscy liczą tylko na kasę??? Co się z ludźmi porobiło???
popieram tę opinię 8 nie zgadzam się z tą opinią 0

Pusta koperta to pusta koperta. Znaczy że bez życzeń, bez niczego, ba czasem nie jest pusta bo jest w niej gazeta, a to jest już żenada.
Po co dawać kopertę w której nawet kartki nie ma?! Dla szpanu? Czy czego?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nie żebym wszystkim zarzucała nieszczerość, ale w internecie okazuje się, że nikt nie liczy na pieniądze, wszyscy chcą tylko mieć bliskich przy sobie, na ślubie. A mam wrażenie, że rzeczywistość jest bardzo inna. Mam rodzinę, znajomych, znajomych znajomych i jak rozmawiamy o tematach ślubu i wesela, mało kto jest w stanie dać zaproszenie bez aluzji wymagania pieniędzy na prezent. A podkreślić muszę, że są to ludzie z naprawdę różnych kręgów, również różnie sytuowani. Dlatego dziwi mnie potępienie pytania o ilość zwróconych kosztów jak i szczere zapewnienia, że wszyscy to robią tylko dla siebie. Obawiam się, że czai się tu gdzieś nutka hipokryzji. Nie mówię, że u wszystkich, jednak jest to wielce zastanawiające...
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 9

Jeżeli pijesz do mnie, to trafiłaś/ eś jak kulą w płot. Tak, nie liczyłam na żadne pieniądze. Tak, ważna była dla nas WYŁĄCZNIE OBECNOŚĆ NAJBLIŻSZYCH. I dlatego WYŁĄCZNIE ich zaprosiliśmy na ślub. I dlatego też na zaproszeniach nie było ŻADNEJ wzmianki o kasie, a to, co mimo wszystko dostaliśmy- uwaga uwaga, bo padniesz na zawał- ODDALIŚMY. Co do grosza. Nie mierz ludzi swoją miarą, może trudno Ci w to uwierzyć, ale tak- DZIWACY tacy jak ja i mój Mąż tez na tym świecie istnieją. A Ty rób sobie pokazówkę i licz na zwrot, tylko przy tym nie zapomnij, z kim i po co bierzesz ślub.
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 0

Odniosę się jeszcze do wypowiedzi Koleżanki powyżej wspominającej o znajomej z FB- w życiu nie oczekiwałam od osób, z którymi nie mam od lat kontaktu, żeby mnie zapraszały na swój ślub i wesele. Nie tylko nie miałabym pretensji, że mnie nie zapraszają, tylko byłabym w szoku, że dostałam jakiekolwiek zaproszenie. Tak jak we wspomnianym przypadku.To jest szczyt tupetu. Ślub jest wydarzeniem rodzinnym, naprawdę cały świat nie musi być od razu poinformowany o czyimś zamążpójściu. Chyba że ktoś ma zapędy celebryckie i informacja UWAGA! UWAGA! WYCHODZĘ ZA MĄŻ! musi być dla wszystkich wydarzeniem roku. Nawet dla tych, których średnio to obchodzi ;-) A dorzucanie prośby o kasę to już nie tylko brak kultury, ale szczyt chamstwa i tyle.
popieram tę opinię 11 nie zgadzam się z tą opinią 0

Widzę, że w ogóle się nie afiszujesz ze swoją osobą ani stylem bycia. Świadczy o tym Twój Post ;) Jak to mówią uderz w stół a nożyce się odezwą. Moja wypowiedź to było ogólne zastanawianie się nad prawdziwością tych wszystkich postów, bo jak internet długi i szeroki aż dziwne jest zgadzanie się w jednym temacie tym bardziej pieniędzy. Pracuje w branży ślubnej i widzę u ponad 90% pokazówkę jak to ładnie opisałaś. Dlatego dziwie się tym opiniom i dalej uważam, że w większości nie są prawdziwe.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 7

Wiesz, nie siedzę w głowach forumowiczów i nie dociekam, czy to, co piszą, jest prawdą czy nie. Mogę mówić jedynie za siebie. Większość to mimo wszystko nie WSZYSCY, jak to zresztą słusznie zauważyłaś. A to, jaka jestem, nie Tobie oceniać ;-) Niemniej jednak rozumiem ogólną intencję Twojej wypowiedzi ( i tu już bez złośliwości ;-)). Pozdrawiam.
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 0

Arv, a ja mam właśnie zgoła odmienne doświadczenia - chociaż może to kwestia mojego wrodzonego optymizmu i wiary w ludzkość ;) Nie jestem zbyt często zapraszana na wesela - tak naprawdę byłam tylko u siostry, jednego kuzyna, koleżanki z klasy z liceum i na dwóch weselach u kuzyna i kuzynki narzeczonego, czyli łącznie na 5 imprezach tego typu w życiu, a mam już ponad 30 lat :P Przy żadnym nie spotkałam się z sugerowaniem prezentu w postaci pieniędzy. Zresztą siostrze kasy nie dawałam, tak samo koleżance - obie dostały "zwykły" prezent. Dla mnie to naprawdę szok, że ludzie tak podniecają się kwestią kopert i ich zawartości ;)
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 0

U nas było sporo naszych przyjaciól. Wiadomo - na kredytach, w trakcie urządzania się, zbierania na własne śluby itd. Dostaliśmy od nich "drobne" prezenty, które były najlepsze i najbardziej praktyczne, bo po ślubie oboje się wyprowadzaliśmy od rodziców do swojego domu i te ręczniki, pościele, garnki, sztućce, kocyk, garnki itd były bardzo przydatne. A ci co się znali od lat zrzucali się wspólnie i było nam miło, że włożyli trochę wysiłku żeby się zorganizować ze wszystkim :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Na moim weselu bawiło się łącznie ok. 40 osób z najbliższej rodziny i przyjaciół. Proszenie dla mnie dalszej rodziny, którą może się raz na oczy widziało w życiu albo pseudo przyjaciół z którymi nie rozmawiało się kilka lat mija się z celem. Mój mąż był podobnego zdania, a gadanie, że tego wypada zaprosić, a kontakt z daną osobą żaden, nas nie przekonywało. W końcu to nasze wesele, sami za wszystko płaciliśmy i mieliśmy pełne prawo decydować jak będzie wyglądał ten dzień i z kim go spędzimy. Co do kosztów to wszystko wyszło łącznie ok. 18-20 tys. , a zwróciło nam się ponad 10 tys. z nawiązką (nie liczyliśmy na aż tyle, ale jeżeli ktoś chciał dać więcej niż "na talerzyk", to jego decyzja). Byłam też na kilku weselach na ponad 100 osób, gdzie nie zwróciła się nawet połowa.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

podbijam
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Kwestia prezentu ślubnego to kwestia delikatna i zależy od wielu czynników.
Na pewno takie minimum to 150 zł od osoby.
Jeśli jednak wszyscy wiedzą, że jesteś zamożny to lepiej dać więcej...
Tutaj jest to wszystko dobrze opisane:
https://www.finansowysilacz.pl/ile-dac-na-wesele/
Tak czy inaczej, lepiej nie iść na wesele niż dać pustą kopertę...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Mój narzeczony był w tamtym roku świadkiem- daliśmy 1000 zł w kopertę. W tym idziemy jako goście i dajemy 500. Nie wiem czy to dużo czy mało, wydaje mi się że przeciętnie . Prawda jest jednak taka, ze daje się tyle ile się ma. NIe powinno się patrzeć przy tym na to czy wesele się zwróci czy nie. Czy robi się wesele dla pieniędzy? No nie za bardzo . Jeśli nas nie stać na dużą impreze, to nie powinniśmy jej robić ale zastanowić sie nad czyms bardziej kameralnym:
https://www.zankyou.pl/p/ile-dac-na-wesele
Ogólnie tematyka tego ile się obecnie daje i co sprezentować jest poruszona w tym artykule.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

nie robię ślubu by się zwróciło. ostatnio wesela wyglądają jak imprezy biletowane co trochę mi mierzi ;/
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
mi za wesele z kopert zwróciło się wszystko bo jedzenie było niskiej jakości i sala też a wódka z ukrainy. Trochę stołówkowo. Ale za to nie szczędziłem na zaproszenia z Amelia Wedding :D
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

Inne tematy z forum Wesele bez ogłoszeń

Czy slub cywilny to wogole slub??? (208 odpowiedzi)

Przeciez tam nikt nic nikomu nie slubuje!

Łazienka (44 odpowiedzi)

Dziewczyny jestem na etapie kupna kafli do lazienki ale nie wiem na jakie sie zdecydowac. Prosze...

Dj Waldzior (6 odpowiedzi)

Witam, Czy ktoś zamawiał na wesele Dj waldziora? Jakie opinie? Wiem, ze kiedys był jednym z...

do góry