Widok

Jak odróżnić aluminium od stali ?

Mam pytanie do znawców rowerów. Kupiłem z drugiej ręki fajny rower, zupełnie nówka. Ale sprzedajacy sam nie wiedział co ma. I ja nadal nie wiem czy mam rower z ramą aluminiową czy stalową. Czy są jakieś metody sprawdzenia z czego jest zrobiona?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
sie nie kupuje z drugiej reki
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 6
ano masz duzo racji dre :-)

W instrukcji, ktora czesto stanowi ksiazeczke gwarancyjna powinno byc napisane z jakiego materialu jest rama i jak ją konserwować.

Chcę jeszcze zwrócić uwagę, że w owej gwarancji są często zastrzeżenia, że dotyczy ona tylko pierwszego właściciela...
Coś w tym jest, szkoda że godzi to też w uczciwych rowerzystów.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Witam!


Wiem, że jednym ze sposobów odróżnienia ramy aluminiowej od stalowej jest nastepujacy: Rama aluminiowa przy złaczeniach ma bardzo duże "fałdy". Stop aluminiowy mocno na siebie nachodzacy. Z kolei rama stalowa przy złączeniach ma stanowczo mniejsze te "fałdy"! Bym pokazał zdjecie ale niestaty nie mam jak załaczyc :))


Pozdrawiam ! ! !
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2
Hej dziękuje za wszystkie uwagi ale chyba to za mało bym mógł odróżnić bo co to może w praktyce znaczyć "duża fałda" czy "mała fałda" jeśli się nie ma punktu odniesienia ? Nie wiem może jakoś inaczej poznać np. po dźwięku jaki wydaje albo po czymś innym...pojęcia nie mam. (W książeczce gwarancyjnej nie ma żadnej informacji na ten temat).
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Dziwię się że jeszcze nikt nie napisał, aby po rpostu przyłożyć magnes do ramy i zobaczyć czy odpadnie czy będzie się trzymał. Jeżeli nie będzie trzymał to aluminium, jeśli będzie trzymał to stal(hi-ten albo cr-mo). Ale normalnie na pierwszy rzut oka widać czy dana rama jest z aluminium czy ze stali, wystarczy popatrzeć na grubość rurek(zwłaszcza w tylnym trójkącie), jeżeli są grube to aluminium jeżeli chude to stal. Tak samo popatrz na miejsce gdzie trafia zamknięcie od piasty, jeżeli miejsce to jest wykonane z cienkiej wartstwy metalu to stal, jeżeli jest grube to aluminium.

pozdROWER:)
pozdrawiam
Żywy
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 0
sdfdghhg
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
podniesc...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
A może tak zamiast odróżniac to sprawdzić w katalogu/internecie. Model i producent powinny wystarczyć żeby odnaleźć te informacje - może przy okazji się dowiesz ile ten rower _POWINIEN_ kosztować.

----
"Time is nature's way of keeping everything from happening at once"
{Woody Allen}
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
tylko że panu sprzedawcy mógł się przez przypadek prysnąć na czarno i teraz nie widać nazwy, rodzaju materiału, numeru seryjnego i takich tam.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
dre napisał(a):

> tylko że panu sprzedawcy mógł się przez przypadek prysnąć na
> czarno i teraz nie widać nazwy, rodzaju materiału, numeru
> seryjnego i takich tam.

Sprytna (ż)aluzja;-)! Ale naprawdę czasem zdaża się że właściciel nie wie nawet na czym jeździ, chyba że naklejka na której jest napisany producent, model i materiał z którego wykonano ramę.

pozdrawiam
Żywy
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Mogę polecić artykuły od stainlesseurope. Dobra jakość produktów
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
a "pan sprzedawca" nie byl przypadkiem ubrany na sportowo w strój z lampasami?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
koleś napisał(a):

> Mam pytanie do znawców rowerów. Kupiłem z drugiej ręki fajny
> rower, zupełnie nówka. Ale sprzedajacy sam nie wiedział co ma.
> I ja nadal nie wiem czy mam rower z ramą aluminiową czy
> stalową. Czy są jakieś metody sprawdzenia z czego jest
> zrobiona?

Zupełna nówka z druga ręka która nie wie co sprzedaje za okazyjną cenę.

To mi wygląda na trzecią a nie drugą i do tego lepką rękę.
Jeśli nie dostałeś papierów na rower to raczej nie był to 1 właściciel.
Zupełna nówka bez papierów = kradziony
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
a jak ta twoja nowka to scott maciasa to jest aluminiowy
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Hej Panowie ( i Panie), nie każdy sprzedający rower to złodziej. A ten akurat na dresiarza nie wyglądał...z jego relacji wynikało, że rower kupił rok temu w supermarkecie za około 700 złotych (z nowym siodełkiem około 1000) ale nie miał i nie ma czasu by na nim jeździć więc chcę się go za parę groszy pozbyć bo zawala mu miejsce w piwnicy. Zerwał napis z ramy bo mu się nie podobał ale nie pamiętał czy rama była taka czy inna. Z piwnicy jak wyciągał rowerek to trzeba było trochę odkurzyć - więc przez rok nikt na nim nie jeździł. Przedstawił ponadto ostemplowaną książeczkę gwarancyjną (z nieważną już gwarancją) ale te rowery w supermarketach mają wszystkie takie same książeczki bez względu z czego jest zrobiona rama - a i cały rower też. Byłem w supermarkecie ale bez paragonu po samym numerze z książeczki nie sposób ustalić jaka mogła być rama. Podobne modele z amortyzatorami i hamulcem tarczowym i z aluminium kosztują około 700 - 800 złotych więc wszystko się zgadza - ale są też nieco tańsze modele ze stali więc nie wiadomo jaka rok temu mogła być rama w rowerze jaki był sprzedany.

Teraz nadal szukam magnesu :) (być może zadzwonię jeszcze do firmy co składała rower ale wiele się tam nie spodziewam dowiedzieć po numerze z książeczki) i dam znać na forum co z tego wyszło...

Dziękuje wszystkim za wszystkie uwagi.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
co to za kolega co ściernym naklejke zerwał, przy okazji wytarł takie cyferki na dole ramy.... pewnie brzydko wyglądały.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
a może on po prostu sugeruje że jest lekko przetarty sandem rowerek do odebrania za 7 stówek (z siodełkiem 1000)?

jakby ktoś potrzebował pomocy przy odbiorze to ja się pisze
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
koleś napisał(a):

> kupił rok temu w supermarkecie za
> około 700 złotych (z nowym siodełkiem około 1000)

niezłe siodełko:D
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
moze to mój fotel z wózka inwalidzkiego ??
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
moze siodełko z mysich c***k to było?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
mniaaaaaaaaaami:>
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Sprawdź magnesem :)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Zasada jest prosta :) Aluminimum nie jest ferromagnetykiem więc magnes nię bedzie trzymał się tej ramy a stalowej gdyż jest to ferro magnetyk będzie się oczywiście trzymał. Rama Cr-Mo też jest z dodatkiem żelaza więc też będzie magnes się trzymał. Pozdrawiam
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ugryźć przy suporcie... jak zęby się rozejdą - to będzie stal, a jak wejdą w ramę - to aluminium
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Mozna też przetopic i zważyć decymetr sześcienny ;)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
a jak jest z tytanu to tez magnez odpada, a jak z wegla to tez.. to jak odroznic tytan od wegla i od alu? a jak magnezowe scierwo??



proponuje wywiercic dziure, opilki zebrac zmieszac z utleniaczem i podpalic!



jara sie z****iscie jasno - magnez

jara sie z****iscie - alu

jara sie i dymi ja palony stary trampek - wegiel

nie chce sie jarac i przy wierceniu wiertlo szlak trafil - tytan



dziure zaplepiamy gumom balonową donald i jezdzimy dalej.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 1
rB napisał(a):
> dziure zaplepiamy gumom balonową donald i jezdzimy dalej.

a następnie patrzymy, jak pęka nam dookoła obwodu, niczym w sporej części cannondale'i serii F sprzed cirka 6 lat, gdzie przy łączeniu tylnego widelca umieszczano gwinty na śrubki do bagażnika ;P
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
nie znasz możliwości gumy donald...
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 0

A jednak stal!!

Po dłuzszym okresie szukania udało mi się znaleźć magnes i dokonać testowania. No więc jednak chyba stal bo magnez się przylepił(!!) Wszystkim dziękuję za pomoc i rady!!
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
Po prostu przyłóż magnes i zobaczysz hehe. Chyba proste
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

ech, kiedyś to były ciekawe wontki, nie to co teraz sama nuda
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Wątek paleolityczny o karbonie ;)

Mój tandem jest z epoksydu i wlokna szklanego nawinietego na rury tekturowe łaczone zszywkami żelaznymi. Jak trafisz w zszywkę, magnes trzyma ok. Mam rower ze stali?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

12 lat czekaliśmy aż odpowiesz w tym temacie, JPRDLE
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

sezon ogórkowy
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Mimo że wątek jest sprzed 13 lat, jest to w temacie 1-wsza pozycja w wyszukiwarce Googla. Dlatego podzielę się tym, czego się sama niedawno dowiedziałam.
_______________________________________________________

- Jak odróżnić aluminium od stali -

1. Można rozróżnić "na oko" - znajdź jakiś przedmiot na wzór, o którym na pewno wiesz, że jest aluminiowy i drugi, o którym wiesz że jest stalowy, możesz jeszcze dla pewności trzeci obojętnie jaki, byle chromowany.:
Porównaj przedmioty.

Aluminium zawsze jest jaśniejsze od stali.

Aluminium najmniej się błyszczy.
Ma delikatny, "satynowy" połysk, ale ze wszystkich trzech jest najbardziej matowe, stal również nie ma połysku wypolerowanego lustra, ale zdecydowanie sytuuje się pomiędzy aluminium i chromem. Chrom ma lustrzany połysk (inna sprawa, że obiekt pod warstwą chromu może być aluminiowy, ale tu już nie pomogę).

2. Magnes (np. kuchenny)

Aluminium nie przyczepi się do magnesu.
To jest mniej pewna metoda, bo stal nierdzewna również nie reaguje na magnes. :-/

_______________________________________________________

Ciekawostka.:
Kupiłam niedawno bombille (metalowe rurko-łyżko-sitka do yerba mate) i ponieważ, o zgrozo, sprzedaje się je również w wersji aluminiowej (aluminium jest bardzo toksyczne dla organizmu), a sprzedawcy często sami nie wiedzą co sprzedają i jest to jedna, wielka loteria - sprawdziłam je magnesem. O dziwo przyczepiały się. Nie wiem czy za jakiś czas zardzewieją, czy to jakiś rodzaj stali nierdzewnej, ale wiem, że na pewno nie aluminium i to mi wystarczy. :-)

!!! Aluminium jest toksyczne dla organizmu, unikajcie jego kontaktu z produktami spożywczymi !!!!
!!! np. aluminium powoduje alzheimera !!!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Tylko że rama roweru jest zazwyczaj pomalowana więc oględziny koloru metalu raczej nie wchodzą w grę i powiedziałbym że są subiektywne czyli mocno nie profesjonalne.
Nie chce mi się czytać wypowiedzi w całym wątku ale jeśli ktoś ma wątpliwości to w przypadku roweru:
1. Przykłada magnes
2. Waga aluminiowego roweru powinna oscylować przy 15 kg
Jeśli rower waży 15 kg a nie jest z aluminium to tak naprawdę jeszcze lepiej bo stal jest mocniejsza, a ramy aluminiowe miały obniżyć wagę roweru.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Polecam firmę stainlesseurope po zakupie wywijki. Szybka dostawa
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Tutaj masz tekst o stali węglowej https://www.globewings.net/pl/zycie/zastosowanie-stali-weglowej-w-przemysle-co-to-jest-stal-weglowa.html. Myślę, że warto się zapoznać, może odpowiedzieć na Twoje pytania:)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum Rowery

Rower elektryczny (6 odpowiedzi)

Jaki rower elektryczny do spokojnej jazdy kupić. Czy dokupić osprzęt elektryczny do starego...

Jaki rower do trójmiejskich lasów i okolic (12 odpowiedzi)

Przymierzam się do zakupu roweru, nie jeździłem od dzieciaka więc postanowiłem kupić rower w...

Jaki rower miejski kupic? (24 odpowiedzi)

Chcę kupić rower miejski, ale nie wiem co wybrać, bardzo podobają mi się w kolorze białym. Chcę...

do góry